Edebiyata Övgü

9,3/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
201 gösterim
Edebiyata Övgü Türkiyeli okurun da iyi tanıdığı iki büyük Latin Amerikalı yazarın, Mario Vargas Llosa ile Carlos Fuentes'in yaratıcı aklından çıkma üç metinden oluşuyor.

Mario Vargas Llosa, 2001 yazında, ABD'nin saygın The New Republic (TNR) dergisinde yayımlanmış "Neden Edebiyat?"ta, edebiyatın, kurmacanın gerçekdışılıkları ve "yalanlar"ının, yalnızca toplumsal gerçekliği değil, belki daha da çok, insanın en gizli, diplerde yatan gerçekliğini nasıl açığa vurduğunu açıklamaya çalışıyor.

Carlos Fuentes, 2005 Eylülü'nde düzenlenen Berlin Uluslararası Edebiyat Şenliği'nde yaptığı açılış konuşmasının metni olan "Romana Övgü"de, 2005'te yayımlanışının 400. yılı kutlanan Don Quijote romanından çıkarak edebiyatın ama özellikle de romanın günümüz dünyasında taşıdığı anlamı, yüklendiği işlevi açıklıyor.

Üçüncü ve son yazı olan "Okumaya ve Kurmacaya Övgü" ise, 2010 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'ne değer görülen Mario Vargas Llosa'nın Stockholm'deki ödül töreninde yaptığı konuşmanın tam metni. Edebiyat düşüncesini zenginleştirecek üç vazgeçilmez metin.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  70
 • ISBN:
  9786055904852
 • Çeviri:
  Celal Üster
 • Yayınevi:
  Notos / Deneme Dizisi
 • Kitabın Türü:

“Ormanın varlığının ayırdında olmak, toplumu birbirine bağlayan genellik duygusunu, aidiyet duygusunu yaratır ve toplumun sayısız tekbenci özelliğe parçalanmasını önler.”


Romancı bize der ki: Kendi içine gir ve dünyayı keşfet.Ama şöyle de der: Dünyaya açıl ve kendini keşfet.