Esrar Üzerine

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
423 gösterim
Şiirin izlerini takip eden "bu sıra dışı ve büyüleyici metin", "edineceği bilginin hatırına" "kontrollü bir uyuşturucu yolculuğu"na çıkan Walter Benjamin'in esrar ve diğer uyuşturucular üzerine tüm yazdıklarını bir araya getiriyor. "Gerçekten istisnai" bir çalışma olarak tanımlasa da, bu malzemenin çok az bölümü Benjamin hayattayken yayınlanmıştır.

Bu kitabın gövdesi, 1927 ile 1934 yılları arasında Berlin'de, Marsilya'da ve İbiza'da gerçekleştirilen bir dizi uyuşturucu deneyi sırasında "ya da sonrasında" kaleme alınan Uyuşturucu Deneylerinin Tutanakları'ndan oluşmaktadır. Bu kayıtlar, esrarın etkisi altında Benjamin ve arkadaşları (felsefeci Ernst Bloch, yazar Jean Selz, doktorlar Ernst Joël ile Fritz Fränkel ve Egon Wissing ile Egon'un karısı Gert Wissing) tarafından tutulan notlardır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  204
 • ISBN:
  9789755337142
 • Çeviri:
  Suat Kemal Angı
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 6 Alıntı

Afyonkeşin ya da esrarkeşin deneyimi, tek bir yerden yüz tane yeri emecek güçte bir bakışın yaşattığı deneyimdir.

Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 9)Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 9)

Nesnelerin ya da mekanların bir sır, görülmez bir anlam yaydığını ve kişinin yer, zaman ve uzam algısının değiştirilebilir olduğunu söyleyen fikirler uyuşturucu edebiyatında sıradan şeylerdir. Fakat Benjamin'in benzersiz katkısı, bu algıyı hem nesnenin tarihsel varoluşunun açığa çıkması hem de gündelik nesnelerin giyindiği tüm peçelerin ve maskelerin altında saklı metafizik güçlerin tarihi içindeki mevcudiyete işaret eden aynılığın kavranması olarak görmüş olmasıdır.

Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 14)Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 14)

Ölüm, esrarkeşin Ariadne'nin ipliğini eksiksiz bir mutlulukla çözdüğü labirentte hayal gibi belirir ve Benjamin'in kendisini uyuşturucu kullanarak öldürdüğü düşünülürse, bu durum tamamen rastlantısal olamaz...

Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 14)Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 14)

İnsan o denli hassaslaşıyor ki, kağıdın üzerine düşen gölgenin, kağıdı yaralayacağından korkuyor.

Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 24)Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 24)

Arkasındaki pencere siyah ve boştu. Çerçevesinden içeri sarsıntılar eşliğinde yüzyıllar girerken, her hareketiyle bir yazgıyı tutuyor ya da düşsün diye bırakıyordu.

Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 24)Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 24)

Birçok başka yazar, uyuşturucuların doğrudan doğruya transandantal bir vahiy bahşettiğini iddia etmekte ne denli istekliyse, Benjamin için nirvananın göz kırpışı o denli belirsizdir.

Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 14)Esrar Üzerine, Walter Benjamin (Sayfa 14)