Son Bakışta Aşk

9,2/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
5 beğeni  · 
742 gösterim
Walter Benjamin geçmişi sonraki kuşaklara aktarılacak bir hazine olarak değil, bir enkaz olarak görüyordu. Kültürün sürekliliğini oluşturan değerleri değil; tüketilmiş, bir lkenara atılmış nesneleri, külterel artıkları toplamayı, "tarihin imgesini, tarihin en silik nesnelerinde bulmayı" amaçlıyordu. Maddi temelini yitirmelerine rağmen ---tam da bu yüzden---çevrelerine son kez ışık saçan, bu ışığın aydınlığında bütün inkânlarıyla son bir kez beliriveren şeyler... Onu cezbeden bunlardı. Kötümser, çileci bir bakış. Aynı zamanda bir inanç; miyadını doldurmuş şeyleri etrafını lsaran halede, bu bir anlık ışımada, hakikatin belireceğine duyulan inanç;olağanüstü bir aydınlanma beklentisi, düşüncenin ufkunda birden belirecek bir mutluluk vaadi. "Büyük şehir insanını büyüleyen aşktır," diyebilecektir Benjamin, "ama ilk bakışta değil,son bakışta aşk."

Kitaptan 17 Alıntı

"Önce devleti yıkmadan -ki devlet kötü okulları, kötü aileleri gerektirir- hiç kimsenin okulunu ya da babaevini iyileştiremeyeceğini anlamamız epey zaman alacaktı."

Son Bakışta Aşk, Walter BenjaminSon Bakışta Aşk, Walter Benjamin

"İnsanlar kurtulmadıkça, ezilenler ezenlerden intikam almadıkça, kültür de bir barbarlık belgesi olmaktan kurtulamayacaktır."

Son Bakışta Aşk, Walter BenjaminSon Bakışta Aşk, Walter Benjamin
irfan A. 
 04 Şub 00:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Bir camekanda yaşamak kusursuz bir devrimci erdemdir. Bu da bir sarhoşluk hali, çok ihtiyaç duyduğumuz bir ahlaki teşhirciliktir."

Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 158 - metis)Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 158 - metis)
irfan A. 
03 Şub 14:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Mutlu olmak, korku duymaksızın kendi kendinin farkına varabilmektir."

Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 66 - metis)Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 66 - metis)
irfan A. 
02 Şub 22:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" " Yoksuluk kimseyi lekelemez". Pek iyi, pek hoş. Ama onlar lekeliyor yoksulu. Lekeliyorlar sonra da bu küçük özdeyişle avutuyorlar"

Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 58 - metis)Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 58 - metis)

Klee'nin 'Angelus Novus' adlı bir tablosu var. Bakışlarını ayıramadığı bir şeyden sanki uzaklaşıp gitmek üzere olan bir meleği tasvir ediyor: Gözleri faltaşı gibi, ağzı açık, kanatları gerilmiş. Tarih meleğinin görünüşü de ancak böyle olabilir, yüzü geçmişe çevrilmiş. Bize bir olaylar zinciri gibi görünenleri, o tek bir felaket olarak görür, yıkıntıları durmadan üst üste yığıp ayaklarının önüne fırlatan bir felaket. Biraz daha kalmak isterdi melek, ölüleri hayata döndürmek, kırık parçaları yeniden birleştirmek... Ama Cennet'ten kopup gelen bir fırtına kanatlarını öyle şiddetle yakalamıştır ki, bir daha kapayamaz onları. Yıkıntılar gözlerinin önünde göğe doğru yükselirken, fırtınayla birlikte çaresiz, sırtını döndüğü geleceğe sürüklenir. İşte ilerleme dediğimiz şey, bu fırtınadır.

Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 43)Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 43)
irfan A. 
31 Oca 11:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Bugün hayatın kurgusu fikirlerden çok olguların hükmü altında; öyle olgular ki, neredeyse hiç bir zaman bir fikre dayanak olmamışlar"

Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 51 - metis)Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 51 - metis)
irfan A. 
03 Şub 14:59 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

" Bir suçlunun öldürülmesi ahlaki olabilir, öldürmenin meşrulaştırması asla !"

Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 72 - metis)Son Bakışta Aşk, Walter Benjamin (Sayfa 72 - metis)
2 /