Evren Alex Woods'a Karşı

·
Okunma
·
Beğeni
·
677
Gösterim
Adı:
Evren Alex Woods'a Karşı
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436256
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Universe Versus Alex Woods
Çeviri:
Ferhan Ertürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
En sıradışı arkadaşlığın, en kahraman olmayan kahramanın, en yolculuk olmayan yolculuğun gece ile gündüz kadar zıt, ölmek ve doğmak kadar gerçekçi hikâyesi. Evren, on üç yaşındaki Alex'in başına -tam da başına- bir işler açacaktır. "Değişik" bir annenin "değişik" oğlu olmak yeterince zor değilmiş gibi okulda da sorunlar yaşamaya başlayınca, Alex kendini hayatında gördüğü en aksi adamın evinde bulur. İşte bi' acayip hikâye böyle başlar.

On yedi yaşına geldiğinde tüm ülke onu ararken yanında yüz on üç gram esrar ve bir kavanoz külle yakalandığında ömrü boyunca yaptığı seçimlerden ve aldığı kararlardan asla pişmanlık duymadığını söyler. İşlerin bu noktaya nasıl geldiğini ise yalnızca Alex bilmektedir… ha, bir de evren işte.

"Alışılmadık öykülere merak duyanlar, yazarın bu kitabına bayılacaklar."
-Bella-

"Ciddi bir hastalığı bile büyüleyici ve ince esprili bir dille anlatıyor. Mizah ve anlayışla dolu bu kitap tam bir zevk ürünü."
-People Magazine-

"Zekice ve ince ince işlenmiş bir öykü."
-Joe Thomas-

"Hem dokunaklı hem de komik."
-Daily Mirror-

"Evren Alex Woods'a Karşı sizi bir merdaneden geçirip suyunuzu çıkaracak."
-NPR Books-

"İlginç ve kendine has deneyimlerden hoşlanıyorsanız, bu kitabı kesinlikle okumanız gerekiyor. Evren Alex Woods'a Karşı'nın kütüphanenizde olması lazım; hem gençler hem de kalpleri genç olanlar için tam bir keyif kaynağı. İçinde tartışılan çok derin bir konu var ama sonu kesinlikle olağanüstü. Gavin Extence dikkat edilmesi gereken bir yazar."
-Seattle Post, Intelligencer-

"Alex'in öyküsü iyi ve kötü, gülmek ve ağlamak arasında çok ince bir çizgi çekiyor."
-GQ-

"Bu sizi gözyaşlarınız arasında gülümsetecek bir öykü, bu bir gram bile aşırı duygusallık olmadan insan ikilemlerinin potansiyel olarak en yıkıcısına dokunan bir öykü. Aynı zamanda tam bir neşe kaynağı. Mükemmel bir şekilde hazırlanıp güzel yazılmış bu romanın sesi samimi, açık ve net ve insan koşullarına anlayış, sevecenlik ve mizahla canlılık getiriyor. Bu da stilin kalitesi içeriğin kalitesine uyuyor anlamına geliyor. Evren Alex Woods'a Karşı yazarın ilk romanı olabilir ama bütün standartlara göre seçkin bir roman."
-Red-

"Extence romanı yazarken yeteneğini kullanmış ama gerçek başarısı, bu unutulmayacak dilinde saklı." -The Sunday Time-

"Başarılı bir öykü anlatıcılığı, çekici karakterler ve incelikli bir tempo… Alex erken olgunlaşmış, sevecen ve beklenmedik derecede mükemmel bir genç, hiç unutulmayacak bir sesi var ve ilerlediği yolda her şeyi beklenmedik bir tarzda yapıyor. Alex'in yer yer engebeli yolunda onunla beraber ilerlememiz gerekiyor."
-Denver Post-

"İnanılmaz derecede hazin bir öykü… Extence trajik olayları komedi tarzında yorumlayıp ciddiyeti ustaca bir gülünçlükle eklerken müthiş bir denge oluşturmuş."
-Amazon.com (2013 Temmuz, Ayın En İyi Kitabı)-

"Hem acı hem tatlı bu roman ister genç olun ister yetişkin, sizi derinden etkileyecek. Vonnegut hayranlarını da ayrıca mest edecek."
-Library Journal-

"Evren Alex Woods'a Karşı beni aşırı derecede büyüleyen bir kitap. Onun hakkında bir yığın pozitif eleştiri yazısı okumuş ve çeşitli listelere girdiğini fark etmiştim ama ondan ne kadar hoşlanacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Extence, daha ilk sayfadan kitabı elinizden bırakamayacağınızın garantisini veriyor."
-girlvsbookshelf.co.uk-

"Güleceksiniz ve ağlayacaksınız... Çok uzun zamandır çıkan, hem en komik hem de en yürek parçalayıcı komedi ikililerinden biri… Fevkalade bir ilk roman."
-Heat-
408 syf.
·Puan vermedi
İlk öncelikle –acilen yorumlara giriş yapabilmek için başka bir cümle bulmam gerek- kitabı sevip sevmediğimden emin değilim. Yani evet, sevdim ama ben sıcak hissettiren arkadaşlık kitaplarını zaten genel olarak severim. Ama bu genelin dışında sevdim mi acaba? Sanırım yanıtı burada bulacağım…
Şimdi kitabın konusundan bahsetmem gerekecek olursa belirli bir konuya çok sahip desek yalan olur, daha çok olayların gelişme durumlarına dayalı bir ilerleme mevcuttu ki ara ara bu tür kurgulara sahip kitaplar görürüz, okuruz. Alex, belki milyonda bir veya trilyonda bir –şuan bunun olasılığını unuttum ama siz çok, çok küçük bir ihtimal olduğunu bilin- başına meteor çarpmış bir çocuktur. Ve bunu bir kenara bırakın, başına meteor çarpmasına rağmen hayatta kalmayı başarabilmiş bir çocuktur ki bu da onu gerek yaşadığı çevre de gerek ülke de ünlü birisi, yani ‘o çocuk’ yapmıştır. Annesinin tarot baktığı bir dükkanı olması da ‘o çocuk’ lakabını pek de iyi etkilememektedir.
Alex, kazasından sonra sık sık epilepsi nöbetleri geçirmeye başlamakta ve bu yeni başladığı okulunda ona pekte iyi bir ün sağlamamaktadır. Ayrıca ‘o çocuk’ olması ve annesinin tarot dükkanı olması da işin cabasıdır. Ve bir gün Alex yolda yürürken zorba arkadaşlarına rastladığında işler hiçte yolunda gitmez. Arkadaşlarından kaçabilmek için saklanmaktan başka çaresi olmadığını anladığında bir bahçeye gizlenir ve orada arkadaşlarının izini kaybetmesini bekler. Ancak beklerken uyuya kaldığında, eh, işler yine pek yolunda gitmez.
Uyandığında saklandığı seranın sahibi baş ucunda gözlerini onu dikmiş uyanmasını beklemektedir ve Alex sonunda gözlerini açtığında seranın pekte iyi bir durumda olmadığını, camların arkadaşları tarafından kırıldığını görür. Ve annesi tüm bu masrafları ödemeyeceğinden Bay Peterson masrafların ‘ödendiğinden’ emin olana kadar Alex’i ona yardımcı olması için her gün onun yanına gönderir.
Alex’in onunla alay etmeyecek bir arkadaşa ve Bay Peterson’un da yalnızlığını giderecek birine ihtiyacı olduğundan kaynaşmaları pekte uzun sürmez. Ve Alex borcunu ödemiş olmasına karşın Bay Peterson’un evine gitmeye devam eder.
Ancak kader bu ya, hikayenin sonlarına doğru Bay Peterson’un sonucu çokta iyi bitmeyecek bir hastalığı ortaya çıkar. Ve Bay Peterson yardıma muhtaç biri gibi değil de, onurlu bir şekilde ölmekte kesinlikle kararlıdır. Ve Alex’in tek seçeneği vardır:
En yakın arkadaşını zamanı geldiğinde ne olursa olsun İsviçre’ye, yani ölüme götürmek.
~
Şimdi kitabı sevip sevmeme konusuna gelirsek, kitabı ilk gördüğümde ve arka kapağını okuduğumda almakta tereddüt yaşamamıştım. Çünkü arkasını okumam bile yazarın kitapta nasıl bir dil kullandığını anlamama yetmişti. İnsanı sıkmayan, eğlenceli, olayları mizahi açıdan anlatan ve akıcı bir kitap. Ki bu düşüncemde yanılmamıştım da, ancak ilk kitap olmasından kaynaklı olsa gerek yazar bu dili kullanmada pek becerikli olamamıştı. Yani en azından benim için. Ama yine de kitabı okurken bazı yerlerde kahkaha attığımı söylemeliyim.
Onun dışında belki daha kısa tutulabilirdi, hani çok belirli bir kurgu olmadığından kitap daha kısa tutulsa belki bu dil kullanım açısından daha başarılı ve yerinde durabilirdi, bilmiyorum. En azından benim fikrim bu yönde.
Onun dışında şunu da söylemek istiyorum ki, sanırım bu kitap okuduğum en farklı düşünce tarzında kitaptı. Kimi kitaplar hiç dinden ve tanrıdan bahsetmezken kimileri de bizim dinimize, yani yakın sayılmasa da sanırım en doğru tabir ‘bir nebze olsun’ yakınken bu kitapta yazarın satırlara dökmüş olduğu düşünceleri sanırım en uzak düşüncelerdi. Yani benim dine olan bakış açımla onun sahip olduğu bakış açısı gerçekten ama gerçekten çok farklıydı. Bazı yerlerde benim düşüncem daha farklı olduğu için biraz rahatsız oldum ama başkasının gözünden bu denli uzak görmek beni biraz da şaşırttı. Yani sonuçta yazar Hristiyan olduğu için belki de çok şaşırmamalıydım ama yine de pek elimde olmadı bu.
Hatta kitapta bir cümle vardı, başta bu cümle hoşuma gitti, hatta onu alıntılayacaktım bile ama paylaşırken tekrar okuduğumda sırf hoşuma gittiği için paylaşmamaya karar verdim çünkü bu cümle benim dine bakış açıma göre doğru değildi ve tekrar okuduğumda bu fikre katılmadığımı fark ettim.
“Ölümün dünyadaki en kolay şey olduğunu söylüyorum. Sadece ölmek berbat.”
Ölüm, benim için dünyadaki en kolay şey değildir ve ölümün ‘berbat’ oluşu biraz da bizim yaşayış şeklimize bağlıdır diye düşünüyorum. Kendim harika bir Müslüman olduğumdan ziyade, asla böyle bir şey öne sürmüyorum, benim inandığım şey bu.
Konudan çokta sapmak istemem.
Umarım iyi bir inceleme olmuştur ve sanırım sonunda kitabı sevdiğime karar verdim. Elbet listelerinizin üstünde başka kitaplar olabilir ama aklınızda hiçbir şey yoksa alıp bu kitabı da okuyabilirsiniz.
Hepinize iyi günler dilerim!
408 syf.
·Beğendi·8/10
Kitap sanki şey gibi tanımadığınız bir insanla yaptığınız upuzun bir konuşma. Alex benim için öyle. Tek farkı sadece onun bana anlatıyor olması benimse sadece dinliyor olmam. Biriyle dertlesmek ve alışılmadık bi hikaye dinlemek istiyorsanız   kesinlikle okumanız gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
408 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bu kitaba 11 yıldız vermek isterdim lakin... Alex Woods benim en yakın hissettiğim bir genç adam. Onunla uzun bir yolculuğa çıktık ve her elime aldığımda aynı yola başka başka yollardan sapıyoruz. Bir klasik değil, ünlü bir adamın yazdığı bir roman da değil belki ama klasik olamayacak kadar özel bir kitap. Bu kitabı klasikleştirmeyin yazık edersiniz büyük bir emeğe...
Hayatta gerçek başlangıç ve son yoktur.
Olaylar birbirinin içine girer ve onları bir kabın içine koymaya ne kadar çok çalışırsanız çalışın, o kadar yanlardan taşacaklardır. Bizim "başlangıç" ve "son" diye nitelendirdiğimiz şeyler, çoğunlukla gerçekte ayırt edilebilmesi olanaksız şeylerdir. Onlar aslında aynı şeydir. Bu, tarottaki Ölüm kartının sembolize ettiği şeylerden biridir -aynı zamanda başlangıç olan bir son.
Çünkü bazen değişim ve durum en dokunaklı adaletsizlik gibi görünebilir ama uyum sağlamamız gerekir. Yapabileceğimiz tek şey budur.
Bence beyin Tanrı'yı yarattı. Çünkü insan beyni, her ne kadar harika olsa da yanılabilir, ikimizin de bildiği gibi. O her zaman cevaplar arar ama gerektiği gibi çalışırken bile açıklamaları nadiren mükemmeldir- özellikle çok büyük, karmaşık sorular karşısında. İşte bu yüzden onu beslememiz, eğitmemiz gerekir. Ona gelişmesi için yer ve zaman vermemiz gerekir.
Düzen ve kaos sık sık birbirine karışır ve üst üste binerler, tıpkı başlangıç ve son gibi. Konular çoğunlukla göründüklerinden çok daha karmaşık ya da çok daha basittirler. Çoğunlukla bu sizin bakış açınıza bağlıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Evren Alex Woods'a Karşı
Baskı tarihi:
Temmuz 2015
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053436256
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Universe Versus Alex Woods
Çeviri:
Ferhan Ertürk
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
En sıradışı arkadaşlığın, en kahraman olmayan kahramanın, en yolculuk olmayan yolculuğun gece ile gündüz kadar zıt, ölmek ve doğmak kadar gerçekçi hikâyesi. Evren, on üç yaşındaki Alex'in başına -tam da başına- bir işler açacaktır. "Değişik" bir annenin "değişik" oğlu olmak yeterince zor değilmiş gibi okulda da sorunlar yaşamaya başlayınca, Alex kendini hayatında gördüğü en aksi adamın evinde bulur. İşte bi' acayip hikâye böyle başlar.

On yedi yaşına geldiğinde tüm ülke onu ararken yanında yüz on üç gram esrar ve bir kavanoz külle yakalandığında ömrü boyunca yaptığı seçimlerden ve aldığı kararlardan asla pişmanlık duymadığını söyler. İşlerin bu noktaya nasıl geldiğini ise yalnızca Alex bilmektedir… ha, bir de evren işte.

"Alışılmadık öykülere merak duyanlar, yazarın bu kitabına bayılacaklar."
-Bella-

"Ciddi bir hastalığı bile büyüleyici ve ince esprili bir dille anlatıyor. Mizah ve anlayışla dolu bu kitap tam bir zevk ürünü."
-People Magazine-

"Zekice ve ince ince işlenmiş bir öykü."
-Joe Thomas-

"Hem dokunaklı hem de komik."
-Daily Mirror-

"Evren Alex Woods'a Karşı sizi bir merdaneden geçirip suyunuzu çıkaracak."
-NPR Books-

"İlginç ve kendine has deneyimlerden hoşlanıyorsanız, bu kitabı kesinlikle okumanız gerekiyor. Evren Alex Woods'a Karşı'nın kütüphanenizde olması lazım; hem gençler hem de kalpleri genç olanlar için tam bir keyif kaynağı. İçinde tartışılan çok derin bir konu var ama sonu kesinlikle olağanüstü. Gavin Extence dikkat edilmesi gereken bir yazar."
-Seattle Post, Intelligencer-

"Alex'in öyküsü iyi ve kötü, gülmek ve ağlamak arasında çok ince bir çizgi çekiyor."
-GQ-

"Bu sizi gözyaşlarınız arasında gülümsetecek bir öykü, bu bir gram bile aşırı duygusallık olmadan insan ikilemlerinin potansiyel olarak en yıkıcısına dokunan bir öykü. Aynı zamanda tam bir neşe kaynağı. Mükemmel bir şekilde hazırlanıp güzel yazılmış bu romanın sesi samimi, açık ve net ve insan koşullarına anlayış, sevecenlik ve mizahla canlılık getiriyor. Bu da stilin kalitesi içeriğin kalitesine uyuyor anlamına geliyor. Evren Alex Woods'a Karşı yazarın ilk romanı olabilir ama bütün standartlara göre seçkin bir roman."
-Red-

"Extence romanı yazarken yeteneğini kullanmış ama gerçek başarısı, bu unutulmayacak dilinde saklı." -The Sunday Time-

"Başarılı bir öykü anlatıcılığı, çekici karakterler ve incelikli bir tempo… Alex erken olgunlaşmış, sevecen ve beklenmedik derecede mükemmel bir genç, hiç unutulmayacak bir sesi var ve ilerlediği yolda her şeyi beklenmedik bir tarzda yapıyor. Alex'in yer yer engebeli yolunda onunla beraber ilerlememiz gerekiyor."
-Denver Post-

"İnanılmaz derecede hazin bir öykü… Extence trajik olayları komedi tarzında yorumlayıp ciddiyeti ustaca bir gülünçlükle eklerken müthiş bir denge oluşturmuş."
-Amazon.com (2013 Temmuz, Ayın En İyi Kitabı)-

"Hem acı hem tatlı bu roman ister genç olun ister yetişkin, sizi derinden etkileyecek. Vonnegut hayranlarını da ayrıca mest edecek."
-Library Journal-

"Evren Alex Woods'a Karşı beni aşırı derecede büyüleyen bir kitap. Onun hakkında bir yığın pozitif eleştiri yazısı okumuş ve çeşitli listelere girdiğini fark etmiştim ama ondan ne kadar hoşlanacağım hakkında hiçbir fikrim yoktu. Extence, daha ilk sayfadan kitabı elinizden bırakamayacağınızın garantisini veriyor."
-girlvsbookshelf.co.uk-

"Güleceksiniz ve ağlayacaksınız... Çok uzun zamandır çıkan, hem en komik hem de en yürek parçalayıcı komedi ikililerinden biri… Fevkalade bir ilk roman."
-Heat-

Kitabı okuyanlar 21 okur

  • Özgün Çağlar
  • sedef
  • Melisa
  • Meray Atasoy
  • Tuğçe Kıyar
  • Tolga Bozbey
  • Büşra Yücel
  • Buse Ulaşlı
  • 本_Kitap
  • Mone Burcu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%37.5 (3)
9
%25 (2)
8
%25 (2)
7
%12.5 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0