Felidae

6,7/10  (11 Oy) · 
19 okunma  · 
7 beğeni  · 
562 gösterim
Sadece Almanya'da 3 milyondan fazla okura ulaştı, En İyi Polisiye Roman Ödülünü aldı. Avrupanın en pahalı animasyonuna konu oldu. Sherlock Holmes'den sonraki dünyanın en ben dedektik karakteri Francis ile tanışın. O bir kedi! O bir dahi!

"Tam tamına 35 dile çevrildi, ne acıdır ki, sonuncusu Türkçeydi. Adam dünya çapında bir edebiyatçı, ilginç fikirlerin peşinde koşan, buluşları olan, yabancıların dahi ilan ettiği, Türkiye sınırlarında pek tanınmayan, daha ziyade dünya ''best seller'' listelerinde dolaşan, kitaplarının eleştirileri New York Times'da yer alan, Türkçe yazmayan, bir Türk yazar. Geç de olsa, şimdi onu keşfetme zamanı... Fena da olmaz hani. En azından kedileri daha iyi tanımak için. Kitapta bir sürü, ansiklopedide bulamayacağınız kadar kedilere dair bilgi var. Bir de cinayetlere dair... Ben koptum! Daha 14. sayfada"
-Ayşe Arman-

"Francis, hemcinslerinin seri katillerini bulmaya çabalayan cin, hinoğlu hin, dessas bir kedi. Bir insan gibi, belki de bir insan."
-Doğan Hızlan-

"Akif Pirinçci bir dahi"
-Stern-

"Felidae, sıradan polisiye romanın geleneklerini alaya alan bir başyapıt."
-San Francisco Chronicle-

"Akif Pirinçci'nin düş gücü sınır tanımıyor."
-Kölner Rundschau-

"Zeka pırıltılarıyla yazılmış heyecanlı bir roman."
-Express-

"Akif Pirinçci'nin anlatım yeteneğini aşmak olanaksız. O, en büyük."
-General Anzeiger Bonn-

"Alışılmışın dışında bir gerilim romanı; iyi, şaşırtıcı, fakat her zaman 'tutarlı' düşüncelerden oluşan güçlü bir anlatım. İyi bir polisiye romanın tüm özelliklerini içinde barındırıyor."
-Die Welt-

Felidae, bir insanlık ve uygarlık eleştirisi, bir iç hesaplaşma, bir özeleştiri romanı.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9786055691783
 • Çeviri:
  Selahattin Dilidüzgün
 • Yayınevi:
  Aylak Kitap
 • Kitabın Türü:
siyal 
26 Ağu 23:49 · Kitabı okudu · 7 günde

Tatlı mı tatlı bir dedektiflik hikayesi. Kahramanlarımız kediler... Çözülemeyen cinayetler ve çok bilmiş francis'in çözme çabaları. Keyifli bir romandı.

Mazlum Kaplan 
27 Ağu 10:05 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Sizi kedilerin dünyasının içine alan hem fantastik hem polisiye bir roman. İlginç bilgileri kapsayan ve kurgunun düzenli bir şekilde ilerleyip, o son bölümlerde katili bulduğumuz polisiyelerden olmamasının verdiği okuma rahatlığı var. Dilin sadeliği ve anlatımın berraklığı ile farklı bir tarz yaratıyor.

Özge Turan 
01 Eyl 19:56 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kediseverleri fazlasıyla mutlu edecek, akıcı, sürprizli, değişik bir kitap. Hem bir polisiye hem de kediler alemine giriş dersi niteliğinde, süper kurgulanmış.

Kitaptan 7 Alıntı

siyal 
26 Ağu 13:58 · Kitabı okudu · İnceledi

Dünyanın başındaki en büyük kötülük ve her aydın canlının başındaki en büyük bela, rahatına düşkün olmaktı ki, benim türümün bu karakteristik özelliğe düşkünlüğü vardır.

Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 200)Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 200)
siyal 
 23 Ağu 01:49 · Kitabı okudu · İnceledi

Her evrenin içinde bir mikro evren daha vardı ki, bu da umut kırıcı bir biçimde ilkinin çirkin bir yansımasıydı her zaman. Peki ama neden böyle olmak zorundaydı acaba? Neden dünyanın yarısı iyi, yarısı da kötü olmak üzere ikiye ayrılamıyordu. Gri renk bir sıkıntı yaratıyordu, çünkü gri nesnelerin karmaşık ve umarsız görünmelerine neden oluyor, siyah ve beyaz düşüncesine zarar veriyordu. İyi ve kötü diye bir şey yoktu. Birazcıcık iyi, birazcıcık kötü vardı, birazcıcık siyah, birazcıcık da beyaz vardı. Ne iğrenç bir renkti şu gri, ama gerçek bir renkti, hem de renklerin en gerçeğiydi. Cinayet ve katliam gibi gerçekleşmiş olan en korkunç şeylerin ardındaki hakikat ve açıklama, dünya var olduğundan beri en mükemmel gizlenme yeri olan grinin arkasında gizli.

Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 72)Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 72)
Sabırlı Firuze 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Huzur
Bu acınacak derecede zeka özürlü kişiler, kendilerinde eksik olan iç huzuru yakalamak için sık sık ev değiştirmeyi bir yarış haline getirmişler.

Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 10)Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 10)
Sabırlı Firuze 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Anlamak
Gustav'ın restorasyondan ancak bir zürafanın borsadan anladığı kadar anladığını bildiğimden, bütün bunların kapıya isim yazmaktan öteye gidemeyeceğini düşünmüştüm.

Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 11)Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 11)
siyal 
24 Ağu 23:55 · Kitabı okudu · İnceledi

Bu günahkârlar barış yolunu tanımazlar ki; onların dünyasında hak diye bir şey yoktur. Eğri büğrü dünyalarına kim girerse, artık onlar barış diye bir şey tanımazlar. Bu yüzden hak bizden uzaktır, adalet bize ulaşamaz. Aydınlık ümit ediyoruz, ama işe bak ki hep karanlıktayız. Sanki geceymiş gibi öğle vakti ortalıkta sürtüp duruyoruz, tıpkı ölüler gibi karanlığın içinde oturuyoruz..."

Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 147)Felidae, Akif Pirinçci (Sayfa 147)
Mazlum Kaplan 
16 Ağu 03:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Daha iyi bir ölümü hak ediyordu, diye düşündüm. Herhalde daha iyi bir hayatı da hak ediyordu. Ancak hepimizin sonu böyle değil mi ki?

Felidae, Akif PirinçciFelidae, Akif Pirinçci