1000Kitap Logosu
Garson
Garson
Garson

Garson

OKUYACAKLARIMA EKLE
5.8
19 Kişi
44
Okunma
9
Beğeni
490
Gösterim
240 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 48 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Timaş Yayınları · Mayıs 2019 · Karton kapak · 9786050827262
Hills isimli asırlık bir Avrupa restoranında, orta yaşlı bir garson işinin değişmez yönleriyle gurur duyuyor: Kusursuz bir üniforma, bir örnek masa örtüleri, müdavimleri ve düzenli akşam yemekleri. Hınzır ve onun kalburüstü konukları, alkolik aktör ve arkadaşları, bir sanat simsarı, Garson’un yegâne arkadaşı Edgar ve küçük kızı Anna. Ve tabii ki Şef Garson, Bar Sorumlusu, Aşçı. Bu kendi istikrarlı ritmiyle yaşayan evrende, masalar arasında herhangi bir temas yoktur… Ta ki güzel ve bakımlı bir genç kadın kapıdan içeri girip restoranın ve temsil ettiği her şeyin hassas dengesini bozana dek… Garson Avrupa’nın son yüzyılını, o büyük resmi tek mekân ve sakinleriyle özetleyen büyüleyici bir hikâye. Her şey olması gerektiği haliyle olması gerektiği yerdeyken -en azından Garson’a göre- bir şeyler değişmeye başladığında yükselen endişe, bütün düzeni altüst etmeye yetiyor. Aslında, koşullar göz önünde bulundurulduğunda, endişe belki de en mantıklı tepki…
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺24,76
5.8
10 üzerinden
19 Puan · 5 İnceleme
240 syf.
·
7122 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Post-Post Modern
İnanılmaz doğal ve rahatsız etmeyen entelektüellikte bir dil. Yani sanki, hani bazı "akademi" üyelerinde olur ya o üsttencilik... Ama atıyorum bir editörle falan karşılaşırsınız onda daha fazla üsttenci bir aura görseniz dahi sırf titri akademisyenin bir alt versiyonu gibi geldiği için daha samimi ve daha konuşulabilir hissedersiniz onu, bunu öngörmüşsünüzdür en azından. Falan gibi. Şu anda sıcağı sıcağına yazdığım için kitabın çok beğendiğim diline ve anlatımına bürünmüş durumdayım mesela. Bu bile bir gösterge. The Hills adlı kadim bir Norveç restoranının içinde; mekâna yeni müdavim olan ve tamamen nötr, gri bir genç kızın ortalığı "anarchy in the UK" minvalinde karıştırması, mekânın garsonununun bir çocuk üzerinden çocuksuluğunun ortaya çıkması gibi minik rotalar üzerinden, bu entelektüel fakat aslında yaralı, orta yaşlı garsonun gözünden bir Avrupa tarihi panoraması izliyoruz. Bir roman için aynı anda "olmuş" diyoruz kurguya, dile ve anlatıma. İskandinav edebiyatı iyi biri. Matias Faldbakken de.
Garson
5.8/10
· 44 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
ipek
Garson'u inceledi.
240 syf.
·
19 günde
·
6/10 puan
Hills, Norveç'te asırlık bir Avrupa restoranıdır. Yıllar içerisinde işinin, daha da doğrusunu söylemek gerekirse bu restoranın belki de asırlardır varlığını sürdürmesi, adını korumasını sağlayan düzenine alışmış bir garsonun gözünden okuyoruz hikâyeyi. Sabah erkenden asma kata çıkıp, restoran kapanana kadar büyülü parmaklarını piyanosunda gezdiren piyanistinden, her zaman herkesten ve her şeyden haberdar olan Şef Garsonu'ndan, restoranın müdavimlerine kadar her şey kendine özgü ve değişmeyen bir ritme sahiptir. Hills'i Hills yapan en büyük şeylerden birisi de budur: Sanki restoranın etrafına dışarıdan bir el müdahelesi ile bir cam fanus kapatılmıştır ki, her şey kendine has düzenini ve özelliğini uzun süre koruyabilsin. Ta ki, gizemli, genç ve son derece güzel bir kadının restoranın çehresindeki bu cam fanustan geçmeyi başarıp içeriye sızmasına ve var olan düzeni alt üst etmesine kadar. Alışılmışın dışında bir kitaptı. İnce olmasına aldanıp, kolay okunabileceğini düşünmüştüm fakat entelektüel bir dille kaleme alınmış oluşu, her satırının bol bol ayrıntı ile bezenmesi okuma süremi uzattı; kitabın seyrine alışmamı da bir tık zorlaştırdı diyebilirim. Aslında kitabın da içinde anlatılan Hills restoranı gibi bir kendine özgülüğü vardı. Yalnızca ben bunu yakalayamadığım ve okuyan çoğu kişinin aldığı keyfi alamadım. Ancak ilerleyen zamanlarda mutlaka bir şans daha vermek isterim.
Garson
5.8/10
· 44 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2