Gençlik ve Aşk

6,8/10  (9 Oy) · 
36 okunma  · 
1 beğeni  · 
724 gösterim
Sevginin, en yoğun ve en coşkun bir şelâle gibi çağlamasını anlatan aşk, insanları birbirine bağlayan bir büyüdür sanki. İyidir, güzeldir; ama bir çileler ve ızdıraplar yumağıdır. Âşık olunca mutluluktan uçar, bulutların tepesine sanırsınız kendinizi. Geceleriniz bile billur bir gündüz berraklığındadır. Bazen de gökkubbeyi süsleyen yıldızlar ateşten top gibi başınıza düşer. Ağaran gündüzleriniz, Zifiri karanlık bir gecede daha çok sıkar sizi. İçiniz kararır, umutlarınız söner, gözleriniz yaşarır. Âşıksanız, dünyaya çile çekmeye gelmediniz. Nerde boynu bükük bir genç görsem, içim sızlıyor, yüreğim yanıyor ve onu nasıl güldürebilirim, diye düşünüyorum. Bu amaçla, aşk ve evlilik sorunlarına karşı çözüm önerileri sunuyorum burada, hem bekarların, hem de evlilerin ihtiyacı olan bir "aşk metodolojisi" var. Kitabı okurken satırlara sinen sizden bir şeyler hissedeceksiniz. Şaşırmayın. Masallardaki aşkı değil, sizin aşkınızı anlatıyor, sizin yaşadıklarını yaşıyor, gözyaşlarınıza ortak oluyorum. Ama böylesi, ağlamak için değil; birlikte gülmek için.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2002
 • Sayfa Sayısı:
  239
 • ISBN:
  9758499556
 • Orijinal Adı:
  Gençlik ve Aşk
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Üzeyme Sungur 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mutluluk ve huzur eşyada değil kalbinizdeki ve ruhunuzdaki ebedi değerlerdir. Peygamber Efendimiz (a.s.m), kızı Fatıma (r.a) evlenirken çok mütevazı eşyalar verir. Yatak, hasır, su kabı, yemek tenceresi, süpürge gibi basit eşyalar...

Gençlik ve Aşk, Cemil Tokpınar (Sayfa 223)Gençlik ve Aşk, Cemil Tokpınar (Sayfa 223)
Üzeyme Sungur 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sevgi ve aşk, hediyeyle veya bir başka maddi göstergeyle ölçülmez. Bu duygular, coşkun bir şekilde yüreğimizin derinliklerinde bulunur. Kendisinİ iffet, namus, sadakat, fedakarlık, feragat, hoşgörü, anlayış olarak hissettirir.

Gençlik ve Aşk, Cemil Tokpınar (Sayfa 199)Gençlik ve Aşk, Cemil Tokpınar (Sayfa 199)
Üzeyme Sungur 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ancak aşk kolay basariıabilecek bir olay değil. Biz hep kolaycı yaklaşıyoruz. Oysa aşk aynı zamanda özveridir, katlanmaktır, çile çekmektir. Aşk, şefkatle beslenen, sabırla ve azimle yürütülecek uzun bir maratondur. Bu koşuyu göze alamayan aşkı keşfedemez ve başaramaz.

Gençlik ve Aşk, Cemil TokpınarGençlik ve Aşk, Cemil Tokpınar
Üzeyme Sungur 
13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çok sayıda aşk olayına şahit oldum. Kim samimi, iyi niyetli, sabırlı ve olumlu ise, kazandı. Er veya geç istediğine kavuştu.

Gençlik ve Aşk, Cemil Tokpınar (Sayfa 198)Gençlik ve Aşk, Cemil Tokpınar (Sayfa 198)