Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi (Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi)

9,5/10  (6 Oy) · 
14 okunma  · 
8 beğeni  · 
532 gösterim
Francis Crick, 28 Şubat 1953'te DNA'nın yapısını çözdüğünde şöyle demişti: "Hayatın sırrını keşfettik." Ancak bu sırrın ne olduğunu anlamamız uzun bir süre daha alacak, yüzyılımızın en önemli bilim dallarından birisi genetik olacaktı.

İnsan genomu, 23 çift kromozomdan oluşan bir pakettir. Matt Ridley bu paketi açıyor ve ortaya dökülen ama genetik dilinde yazılmış pek çok sırrı bizim anlayacağımız bir dile tercüme ediyor. İnsan genomunda "genetikçe" yazılmış bu "yazılar" aslında türümüzün biyolojik tarihinin kaydını, başka bir deyişle otobiyografisini oluşturuyor. Kökenlerimiz, evrimimiz, doğamız ve zihnimiz hakkında çarpıcı bilgiler veren yazar Matt Ridley, yepyeni soruların ve yepyeni cevapların eşiğinde bir kuşak oluşumuza dikkat çekiyor.

Genetik mirasımız kaderimiz mi? Yoksa genetik determinizm bir mitten mi ibaret? Bir katilin işlediği cinayetin sorumluluğu ailesindeki genlere yüklenebilir mi? Yoksa işimize gelmediğinde özgür irade sahibi olmaktan vazgeçmeye hemen hazır bir tür müyüz? Gen tedavisinden mucizeler beklememiz ne kadar gerçekçi?

Genom'da merak ettiğiniz bu ve benzeri pek çok soruya yanıt bulacaksınız. Genom'u okudukça şempanzelerle genetik benzerliğimizin %98 olması en azından bazılarımızın onuruna daha az dokunacak gibi görünüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  408
 • ISBN:
  9786054238811
 • Orijinal Adı:
  Genome: The Autobiography of A Species in 23 Chapters
 • Yayınevi:
  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Etem UÇMAK 
20 Ara 2017 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Yakın tarihin en önemli keşiflerinden birini izliyor. Bu keşif de insan genomunun haritalandırılması.
Hangi genlerin hangi hastalıkları kodladığını ve genlerin belirli bir hastalığa yatkınlığını tam olarak tespit edebilme yeteneği, araştırmacıların tıbbı araştırmasıyla ve doktorların bunu uygulamasıyla devrim yarattı.
“Bu kitap insanlığın tarihini sosyoloji yerine genetik bakış açısıyla anlatmayı amaçlıyor”

Üç kişi tek beden 
10 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · Puan vermedi

Etkileyici bir çalışma, anlaşılır bir dili var. En çok hoşuma giden genler ve hastalıklar arasındaki bağlantı oldu ama unutmayın genler insanı hasta yapmaz. GDO'dan eşcinselliğe kadar her şey ele alınmış. Son bölüm ise her zaman sorduğum bir soruyu yöneltmiş. Gerçekten özgür irade var mı? Yoksa bütün bunlar bir kurmaca mı?

Turgay Emir Yüksel 
22 May 16:28 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · 10/10 puan

Genetiği anlamak insanlık için su ve hava kadar önemli. Sahip olduğumuz esasa varlık aslında şifremiz. İnsan Genom'u ve kromozumu üzerine yazılmış oldukça başarılı bir kitap. Kitap bittiği zaman aslında geleceğin nasıl keskin bir şekilde tahmin edilebileceğine hayret duymamak elde değil.

Uzel 
28 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

1999 tarihli kitabın basımından bu yana, genomik alanında büyük gelişmeler oldu. Ama hem bilgi tazelemek, hem de konuya yeni giriş yapmak isteyenler için çok değerli bir kaynak olma niteliğini koruyor. Canlılığın özü hakkındaki temel bilgileri son derece akıcı bir üslupla, dolu dolu ve ilgi uyandırıcı biçimde aktaran bu eseri herkesin okumasını öneriyorum.

(Yayınevine not: Benim okuduğum basımda ufak-tefek dizgi hatalarına rastladım (harf eksiklikleri vb.). Sonraki basımlarda giderileceğini/giderildiğini umuyorum.)

aslıhan özmen 
 22 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Human genome project" üzerine harika, ufuk açıcı bir kitap...bilinenler, bilinmeyenler ve fikirler...X ve Y kromozomları ile ilgili son bölüm dikkat çekici.

Kitaptan 4 Alıntı

DNA ipliği bilgidir; her harfin bir kimyasala karşılık geldiği, kimyasal şifre şeklinde yazılmış bir mesajdır. Bu şifrenin, bizim anlayabileceğimiz bir yazım şekline çevrilmiş olması ise neredeyse gerçek olamayacak kadar güzeldir.

Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi, Matt Ridley (Sayfa 19)Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi, Matt Ridley (Sayfa 19)
Üç kişi tek beden 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Onuncu kromozom Stres
Şu insanlar ne de budala oluyorlar!
Bahtın sillesini yiyince,
başımıza bir felaket gelince
kendi ektiğimizi kendimiz biçtiğimiz halde
sorumluluğu güneşe,aya,yıldızlara yüklüyoruz.
Sanki kaderin zorlamasıyla alçaklık ediyoruz;
sanki göklerin zoruyla ahmak,
gezegenlerin baskısıyla hain,
yıldızların etkisine boyun eğdiğimiz için sarhoş,
yalancı oluyoruz; zina ediyoruz.
Ne kötülük edersek tanrıların zoruyla oluyor.
Orospu peşinde koşan bir zamparanın
hayvanlığını bir yıldıza yüklemesi
çok güzel bir kaçamak doğrusu..
(William SHAKESPEARE,Kral Lear)

Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi, Matt Ridley (Sayfa 164)Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi, Matt Ridley (Sayfa 164)

Yaşam
Yaşam, tanımlanması güç bir kavramdır fakat temelde çok özel iki yetiden oluşmaktadır: kendini üretebilme ve düzen yaratma.

Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi, Matt Ridley (Sayfa 10 - Boğaziçi üniversitesi yayınevi)Genom: Bir Türün Yirmi Üç Bölümlük Otobiyografisi, Matt Ridley (Sayfa 10 - Boğaziçi üniversitesi yayınevi)