Günebakan (İs Serisi - 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
221
Gösterim
Adı:
Günebakan
Alt başlık:
İs Serisi - 3
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257050623
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Her şeyin açıklığa kavuşmasıyla beraber İs, duygusal olarak toparlanmanın yolunun uzaklaşmaktan geçtiğini düşünür. Artık yeni bir şehre, ciğerlerini yakacak yeni bir nefese ihtiyaç duymaktadır. Fakat bilmediği bir şey vardır, nereye giderse gitsin, geçmiş geçmeyecektir ve onu bir hayalet gibi takip etmeye devam edecektir. Korhan bir gölge gibi İs'i izleyip onu geri isterken, İs aşk ve gurur arasındaki o çizgide arafta kalmıştır. Serinin üçüncü kitabında çözülen tüm düğümler bir kez daha bir araya geliyor ve aşk, yalanlar ile gerçeklerin sarmaşığına takılıp kördüğüm oluyor.

Sustuğum her kelime kurşun olup zihnimden kalbime yağarken aynadaki yansımama gülümsedim. Yalanları kusan bir adamın gerçekleri saklayan küçük kızı olarak bitirdiğim bir gecenin sabahına, yine o adamın kilitli kafesinden ayağına bağladığı bir yalanla anahtarı bile olmadan çıkan kekliği olarak uyanmıştım.

Onu seviyordum, onu sevdiğim için kalbimi affedemiyordum. Devam edecektim. Yel değirmenlerinin boş arazilerde dönmeye devam ettiği gibi devam edecektim; başım dönecekti ama devam edecektim. Devam edecektim. Bir çocuğun attığı ilk adımdan sonra düşüp yine de tekrar koltuğun kenarlarına tutunarak kalkıp adım atmaya devam ettiği gibi devam edecektim; ayaklarım beni taşımayacak, dizlerimin üzerine düşecektim ama devam edecektim. O kadar devam edecektim ki, kimse benim kadar devam edemeyecekti.
528 syf.
·2 günde·10/10
Kitap İçin Ne Söylesem Bilmiyorum Mahvetti Beni Yaktı Kalbim Çok Ağrıyor. Çoğu Zaman Nurşana Sinir Oldum. Korhan Korhan Korhan...
Yaralı Çocuğum Seni Alıp İçime Çekmek İstiyorum Bu Mümkün Mü? Ağladık Biz Ağladık Kitap Soluksuz Kendini Okutturuyor Serinin Diğer Kitapları Gibiydi. Bazı Sahneler Olmasada Olurdu Ama Herşeyiyle Çok Güzeldi. Herşey ince Ayrıntısıyla Düşünülmüş Yazılmış.
528 syf.
·10/10
İçimde öyle bir boşluk oluştu ki daha önce hiç bu kadar derin hissetmemiştim. İçimde öyle çok şiddetli bir fırtına var ki şu an, daha önce hiç bu kadar yakıp yıkmamıştı beni. Günebakan için bundan daha azını ya da daha fazlasını nasıl söylerim bilmiyorum. Bu yorumu yazarken göğsümde Günebakan, karşıya bakıyorum bomboş gözlerle. Kalbim paramparça. Daha önce çok kitapta ağladım evet, ama hiç bu kadar parçalanmadım. Oturup ağlayamadım bile doğru düzgün. Belki de okuduğum bir kitabın ardından boşluk hissi, hiç beni bu kadar sarsmadı.

Günebakan’ı beklediğim her ana, her saniyeye değdiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Onları öyle çok hissettim ki, belki ondan bu kadar etkilenmem. Öyle çok hissettim ki onları, düşündükçe kalbim göğsüme ağır geliyor. “Keşke seni bu kadar sevmesem.” - “Seni sevmek ne kadar zor bilmiyorsun.” Şu iki cümlenin ağırlığını size kelimelerle ifade edemem. Edemem. Size ifade edemeyeceğim bunların dışında onlarca cümle var ki... Hepsi birbirinden eşsiz. Binnur’un kalemine mümkünmüş gibi bir kez daha hayran kaldım, bir kez daha.

Korhan’a hiç kızamamıştım çünkü biliyordum Binnur böyle bir durum içerisine soktuysa onu, haklı sebepleri vardı. Olmalıydı. Ama bu kadar acı, bu kadar dayanılmaz olacağını kim tahmin edebilirdi ki? Serinin diğer kitaplarındaki her sahne, her cümle daha da anlam kazandı bu kitapta. Öyle çok anlam kazandı ki, Korhan ve Nurşan’ın karşısındaydım, içim dışıma çıkana kadar ağlıyor gibiydim. Kitabın her bir ayrıntısı barındırdığı anlamla eziliyordu sayfalarda. Bunların yanı sıra kitaptaki bütün karakterleri aşırı seviyorum, Akşın, Çağlar, Yağış, Yağız, Anka... O yoğun duygulardan sonra bile Akşın güldürmeyi başarıyorsa bizi, iyi ki Binnur Şafak Nigiz, iyi ki.

Günebakan, muhteşemdi. Muazzamdı. Daha da fazla bir şey diyemiyorum. Öyleydi işte, yıktı geçti.
528 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Herkese Merhaba....
Bugün sizlere İs Serisi'nin üçüncü kitabı Günebakan ile geldim. Seri içerisinde beni en çok etkileyen duygularımı en yoğun yaşadığım kitap Günebakan oldu. Binnur'un öyle bir kalemi var ki yazdıklarını adeta yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Yeri geldiği zaman kahkahalar attığım ama bol bol ağladığım bir kitabın sonuna geldim. Benim için kitabın içerisinde anlatılan aşk kadar sağlam dostluklar da çok özeldi. Şimdi ise kafamda tek bir soru var. Ben dördüncü kitabı nasıl bekleyeceğim ? Bu seriyi okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.
!!!!Serinin diğer kitaplarını okumayanlar için spoi içerir.!!!!
Gelelim Yorumuma;
"Seni sevmeyi affedemiyorum Korhan. Seni affediyorum ama seni sevmeyi affedemiyorum."
Sevdiği adam tarafından yalanlarla ihanete uğradığını öğrenen İs şehirden uzaklaşmaya karar verip kısa süreliğine Eskişehir'e taşınır. Arkadaşları bu duruma ne kadar üzülse de onun yanında olmaya karar verir. Sevdiği insanlar ile aynı evde yaşamaya başlayan İs her zamanki gibi yüzüne maskesini takıp mutlu gibi görünse de geceleri kendi ile baş başa kaldığında içinin yangınını söndüremez. Bu sırada en büyük tutkusu olan tiyatroya da ara verir. Hayata bir şekilde devam etmesi gerektiğini düşünerek bir barda işe başlar. En yakın dostları Çağlar ve Yağış da ara sıra onu ziyarete gelmektedir. Bir gün barda çalışırken Korhan'ı görmesi ile neye uğradığını şaşırır. Bu zamana kadar asla onun peşinden gelmeyeceğini söyleyen Arjen bitik bir halde karşısındadır. Peki İs Korhan'ı affedebilecek mi? Hiçbir zaman Korhan'ın ona neden yalan söylediğini sorgulamayan İs gerçekleri öğrenmek isterse? Karşısındaki kadına deli gibi aşık olan Arjen bunu neden yaptı? Gerçekler ortaya çıkacak mı? Neler yaşanacağını öğrenmek isteyenlere keyifli okumalar dilerim.
528 syf.
·Beğendi·10/10
İS SERİSİ III GÜNEBAKAN , BİNNUR ŞAFAK NİGİZ

kitap yorumu

ARKADAŞLAR BEN BİTTİM. Bu nasıl bir kitaptı öyle bu? Kitabı dün akşam okudum ve yaklaşık üç, üç buçuk saate yakın bir zaman diliminde bitirdim ama siz kesinlikle öyle yapmayın çünkü sonunda 4.kitabı isteyeceksiniz. Ah Nurşan, ah çirkin kızım... Hepimizi öyle yaktın ki, herkesi öyle bir yaktın ki, biz hiç böyle yanmamıştık. Sen neymişsin dedim, Nurşan İs Tanyel neymiş dedim... Kitapla ilgili hislerim o kadar karışık ki belki size şuan aktaramıyorum fakat eğer aktarabilseydim, herkes şuanda bu yorumumu okumayı bırakır ve kitabı okurdu. Nurşan'a kızmadım, Nurşan'a kitabın belli sayfasına kadar hak verdim.  O kadar çok yerin altını çizdim ki şimdi buraya hangi alıntıyı bıraksam içimdeki bu his diner bilmiyorum. Çok fazla his vardı kitapta, çok fazla duygu okuduk. Belki sadece Nurşan'ın gözünden okuduk ama, biz bu kitapta çırılçıplak bir Nurşan okudum.  Hun Salman bey aşkım, beni şaşırtmadı, kitap çıkana kadar delirdiğim arkadaşım Eylem'le bunu zaten tahmin etmiştik fakat böyle değil. Hun'a üzüldüm, kendisinin de dediği gibi, bir zorunluluktan ibaretti. Ayçelen'i ikinci kitapta sevmemiştim fakat üçüncü kitapta sevdim, Nurşan'ın en büyük destekçilerinden biride oydu. Ve konuşmaktan dahi korktuğum Korhan... Ben sana ne ağladım, ben sana ne çok ağladım Arjen. O, o öğrendiklerim, sen bunları nasıl kaldırabildin? Korhan'a ben bir başka oldum bu kitapta, bir başka Korhan okudum, bir başka Korhan yaşadım... Ben bu kitapta Korhan'ın içindeki o küçük çocuk oldum da, Korhan'ın acısını alamadım. En çok ağladığım sahne olabilir o malum sahneler, hatta belki tek. Buraya Korhan için o kadar çok şey yazabilirim ki, ama aslında yazamamda. Hele Deniz'in sahnesi, hele o sahne... Ay aşırı iyiydi ya, kitabın zirve sahnelerinden biri olabilirdi yani. Tekila sahnesi beni aşşşırı güldürdü aşşşırı. Okuyan herkesin anlayabileceğini umuyorum, hele Ayçelen'in söylediği cümle skfblfzgbldjfgld. Allahım aşşırı güzeldi, keşke bir sürpriz olsa ve 4.kitap çıksa :( Kitapta benim için kötü olan tek şey Akşın, ben nedense Akşın'a pek ısınamadım taa ilk kitaba girdiğinden beri. Bilmiyorum size Günebakan için hislerimi aktarabildim mi, umarım aktarabilmişimdir çünkü ben bile hala kaldıramadım o kadar şeyi. Uf o kadar yazmak istediğim şey var ama hepsi spoiler, yapamıyorum. Sağlıcakla ve Günebakanla kalın.
528 syf.
·Beğendi·10/10
o kadar güzeldi ki...dün gece bitirdim ve etkisinden hala çıkamadım. Korhan' ın şaz çaldığı kısım, "benim derdim bana yeter bir de sen vurma" diyerek giriş yaptığında kendimi yere atıp hüngür hüngür ağlamak istedim. Nurşan orda nasıl güçlü durdu hala aklım almıyor. Ah benim yaralı güçlü oğlan çocuğum. keşke içindeki bütün acıları üfleyerek geçirebilsek...Harika bir kitaptı. Kırk yıl da geçse Günebakan' ın bana hissettirdiklerini asla unutamayacağım. Serinin daha 2 kitabı daha var ama ben bütün kalbimi Günebakan' da bıraktım...Yeri bende hep ayrı olacak..Mutlaka okunması gereken bir kitap. Ama şöyle bir dipnot düşeyim Günebakan' dan sonra bir süre hiçbir kitabı okumak istemeyeceksiniz...
528 syf.
·5 günde·7/10
2. Kitaptan sonra beklentilerimi çok fazla tuttuğumu anladım. Neden bilmiyorum kitabı okudum ama çok eksiklik hissettim hep olur dediğim hiçbir olay kitapta olmadı ve sanki yaşanan tüm kötü olaylar, ihanetler, yalanların üstünün kapanması için yazarın böyle bir senaryoyla işi bitirdiğini düşünüyorum. Asi çakıltaşı serisini okumamış olsaydım korhanın yapmış olduğu şeyin arkasındaki sebebini biraz daha yaratıcı bulurdum, fakat buna çok benzediğini düşündüğüm senaryoyu neyt kitabında da görmüştük çok daha iyi senaryolar yazabilecek kadar kapasite sahibi bir yazar neden olayı bunla kapatmış anlayamadım. Onun dışında güldüğüm eğlendiğim çok sahnesi oldu gerçekten çok başarılı yazmış. Serinin daha devam edeceği anlaşılıyor devam kitaplarını da alacağıma eminim fakat umarım ki İs'in düşünceleri bu kitaptaki gibi olmaz.
Geçmiş, en çok da geçemediği için insanın kalbinde devamlı kanayan bir yara olarak yaşamaya devam ederdi.
"Sana tüm bunları yapan benken,ben nasıl böyle öldüm de sen sağ kalabildin?"
"Ben sensiz öldüm,sen neden yaşıyorsun Nurşan?"
Binnur Nigiz
Sayfa 140 - Dokuz

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Günebakan
Alt başlık:
İs Serisi - 3
Baskı tarihi:
Ekim 2020
Sayfa sayısı:
528
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257050623
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Dokuz Yayınları
Her şeyin açıklığa kavuşmasıyla beraber İs, duygusal olarak toparlanmanın yolunun uzaklaşmaktan geçtiğini düşünür. Artık yeni bir şehre, ciğerlerini yakacak yeni bir nefese ihtiyaç duymaktadır. Fakat bilmediği bir şey vardır, nereye giderse gitsin, geçmiş geçmeyecektir ve onu bir hayalet gibi takip etmeye devam edecektir. Korhan bir gölge gibi İs'i izleyip onu geri isterken, İs aşk ve gurur arasındaki o çizgide arafta kalmıştır. Serinin üçüncü kitabında çözülen tüm düğümler bir kez daha bir araya geliyor ve aşk, yalanlar ile gerçeklerin sarmaşığına takılıp kördüğüm oluyor.

Sustuğum her kelime kurşun olup zihnimden kalbime yağarken aynadaki yansımama gülümsedim. Yalanları kusan bir adamın gerçekleri saklayan küçük kızı olarak bitirdiğim bir gecenin sabahına, yine o adamın kilitli kafesinden ayağına bağladığı bir yalanla anahtarı bile olmadan çıkan kekliği olarak uyanmıştım.

Onu seviyordum, onu sevdiğim için kalbimi affedemiyordum. Devam edecektim. Yel değirmenlerinin boş arazilerde dönmeye devam ettiği gibi devam edecektim; başım dönecekti ama devam edecektim. Devam edecektim. Bir çocuğun attığı ilk adımdan sonra düşüp yine de tekrar koltuğun kenarlarına tutunarak kalkıp adım atmaya devam ettiği gibi devam edecektim; ayaklarım beni taşımayacak, dizlerimin üzerine düşecektim ama devam edecektim. O kadar devam edecektim ki, kimse benim kadar devam edemeyecekti.

Kitabı okuyanlar 44 okur

  • Ayşe Karakuş
  • Beyza Tütüncü
  • Mels
  • Hazelnutlibrary
  • Emine Cangi
  • Ezgi
  • Yağmur
  • Ceren Sarca
  • lewa
  • İlayda Gül

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%77.1 (27)
9
%11.4 (4)
8
%2.9 (1)
7
%2.9 (1)
6
%2.9 (1)
5
%2.9 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0