Halüsinasyon

8,6/10  (107 Oy) · 
242 okunma  · 
88 beğeni  · 
7.123 gösterim
Doğradığı her kurbanın üzerine başka bir kadının ismini dağlayan bir sapık... Katilin saplantı haline getirdiği 118 rakamının gizemi...
Polisle, kedinin fareyle oynadığı gibi oynayan kan içici bir avcı. Onun peşine düşen, kendi ruhsal sıkıntıları içinde boğulup kalmış kırk dört yaşında bir profil uzmanı.
Aklın sınırlarını zorlayan bir hayal gücü, kalbin temposunu bozacak bir gerilim ve hemen yanı başınızda soluğunu hissedeceğiniz güçlü karakterler. Elinizdeki kitap pimi çekilip beyninizin labirentlerine bırakılmış bir bomba etkisi yaratacak!
Soluğunuzu kesecek, zihninizi allak bullak edecek, sarsıcı, gerçekçi bir psikolojik-gerilim kurgu.

Bildiğiniz her şeyi unutun ve aklın sınırlarını zorlayacak bu gizemli hikâyenin kapılarından geçin; kitabı bitirdiğinizde hayat çok farklı olacak.
Çünkü zihninizde açtığı tahribatı kolay kolay tamir edemeyeceksiniz!
Hiç düşmeyen bir tempo!
Tedirgin edici bir gerilim!
Baş döndürücü ve karmaşık bir gizem!
Tahmin edilmesi imkânsız bir son!
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  420
 • ISBN:
  9786055143039
 • Çeviri:
  Mehmet Atılgan
 • Yayınevi:
  Panama Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
12 Oca 14:25 · Kitabı okudu · 10 günde · Puan vermedi

Zeka oyunları içeren cinayet romanlarını okumayı seviyorum ve bu kitap zekice yazılmış. Kurgu inanılmaz iyi ve özenilerek yaratıldığını hissediyorsunuz. Okurken aşırı derecede geçmişteki birkaç tarihe gitmek beni biraz rahatsız etmişse de kitabı bitince yazarın neden öyle yaptığını anladım. Bizi beynimizden vurmak istemiş ve kesinlikle bunu başarmış. Yorum yapmak bile benim için çok zor oldu.
Bunun ötesinde kitap gerçekten çok kötü bir yazım dili ile yazılmış. Çeviriden mi yazarın kendi kaleminden mi bilmiyorum ama çok gereksiz yerlerde gereksiz detaylar verilmiş, heyecanın yükseldiği anlarda bu cümlelerle kitaba haksızlık yapılmış. Ayrıca çok sık olarak insanı rahatsız eden ifadelere yer verilmiş ve bunlar sık sık tekrarlanmış. Kitabın sonunda yapılan düz açıklama çok basit gibi geldi, daha iyi bir son yazılabilirdi. Yazar yazım dilini geliştirse çok daha başarılı işler ortaya çıkarabilir.

Esma Tezgi 
07 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

8.5
Kitap güzel bir tempoyla başladı ve çok güzel ilerledi, cinayetin adım adım çözümlenmesini okumaktan çok zevk alıyorum ve bu kitapta da bunu bulunca çok sevindim. Okurken hiç sıkılmadım ve temponun çok yükseldiği yerleri hem zevk alarak hem de heyecanla okudum. Kitapta gizem ve gerilim iyi dengelenmişti, ve flasbackler de kitabı daha güzel hale getirmiş.Karakterler iyi kurgulanmıştı, onlarla ilgili bilgi vermek istesem de spoiler vermeden bahsedemeyeceğim için susuyorum. Sonu ve bir kaç nokta dışında kitabı sevdim, güzel bir polisiye gerilim.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...entigerna-kitap.html

Neslihan YILMAZ 
01 Nis 16:26 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımda bu kadar sürükleyici bir kitap görmemiştim. Kusursuz bir anlatım o satırların arasında kaybolmak bile haz verici...Mike'ın hayatı gibi bir hayatınız olsaydı kafayı yeme ihtimaliniz kaç olurdu ?

Rogojin 
 17 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 1/10 puan

Hayatımda bu kadar kötü az kitap okumuşumdur. Yazarımız Alein Kentigerna'nın 8 baskı yapmış bu kitabını okuyan arkadaşların öve öve bitirememesini hakikaten anlamadım...Ekşi Sözlük'te yorumlara baktım, bir kişi de benim gibi şüphelenmiş, bunu bir Türk yazmış bence , diyor...çünkü Halüsinasyon kitabında çevirmen adı ve bilgisi yok...ama diğer kitaplarında varmış, en azından birinde, o da büyük olasılıkla özellikle eklenmiştir bence. İsmi ile ilgili anagram yapanlar da var, ulaşılan sonuçlardan biri: Naile Erginkent. Yazar için Afganmış ama Türkiye'de yaşıyormuş denen yorumlar gördüm, bir diğeri ise yayınevinin yazar için yurt dışında ve tanınmış bir yazar olduğunu söylediğini yazmış...Yazan ister tanınan ister bilinmeyen bir yazar olsun, sonuç: rezalet.

Yazarımız Kentigerna anladığım kadarıyla Lost hayranı bir yazar..ayrıca Amerikan polisiye dizilerini de iyi izlemiş... Kitabın 150li sayfalarından sonra baş karakterimiz Mike'ın bana fena halde Türkleri hatırlattığını söyleyeyim. Diyaloglar da öyle. Bazı yerlerde 70'li yıllardaki Türk filmlerini andıran diyaloglar var, inanamadım. Tahmin ettiğim gibi- spoiler veriyorum- araya üvey baba ve kız ile anneyle üvey oğul arasındaki seks ilişkisi girince başka türlüsü olamaz dedim. Yazarımız öte yandan bize Brezilya'daki favelalar üzerinden eşitlik vb tarzda gibi öğütler de veriyor, taksici karakteri üzerinden.

Mike'in ve Michael'ın diyalogları ise inanılmaz derecede kötü; çünkü yazar kitabın ilk yarısında ve henüz gerçek rengini ele vermezken yaratmak için uğraştığı ve bence bir şekilde, şöyle böyle başardığı gerilimi ve gerçeklik hissini 200. sayfaya gelmeden tamamen kaybediyor, olay Lost'un kaşık adasında çekilen bir bölümüne dönüşüyor Hele de Jack'le karşılaşılan video veya yüzleşmeler vb, kesinlikle böyle kötü birşey okumadığımın kanıtıydı, artık on yirmi satır atlayarak okumaya başladım ve olayın nihayetini öğrendim...Mançuryalı Aday filmi, Lost, hatta person of interest dizisi yazarımıza bol malzeme sağlamış.. Böylesine kötü bir şeyi en son, çok seneler önce sinemada Asmalı Konak dizisinin finali olarak çekilen Hayat adlı, sinema filmi olmak için didinen şeyi izlerken görmüştüm.

Bu kitabın polisiye edebiyata bir hakaret olduğunu düşünüyorum. Polisiye edebiyat bu değil, bu amaçla yazıldığını da düşünmüyorum... 221B dergisinin ilk sayısında polisiyenin büyük üstadları ile ilgili yazılan yazıda çok güzel bilgiler var... suçu anlatmak, sistem eleştirisi yapmak, karakter geliştirmek ve elbette, herşeyden önce, edebiyat farklı bir şey..bu kitap ise aleni bir hakaret. Bu yüzden uzak durmanızı öneririm... ya da, buyrun siz de bir tadına bakın... bakalım ne düşüneceksiniz.

Mehtap Poyraz 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Şimdi efendim neresinde baslayayım bılemedım...
Polısıye roman severlerı tatmın etmesı mumkunken cevırmen yuzunden dıbe batırılmıs bır kıtap...
Kıtapta heyecanın doruga cıkması gereken yerlerde uzun cümlelerle basit bir anlatım yapmış, daha ılk satırlarda bos bır cumle ıle karsı karsıya kaldıgınızı fark edıyorsunuz ve bu da tum heyecanın baslamadan sonmesıne neden oluyor, bır dıger sorun ıse cumleler kendını tekrar edıyor. Çevırmen, kitabı Turkcenin kurallarına uyarak çevirmeye calısmıs olsada anlatımda ki basıtlık o kadar goze carpıyor kı bır ara yazarın henuz yolun basında acemı bır Turk oldugunu dusunmeye basladım + yazar hakkında arastırma yapıldıgında hıc bırseyın bulunmayısı bu tezımı kuvvetlendırıyor.
Gelelım kıtabın konusuna...
44 yasında ki Mike Northam sosyal ve ruh dunyası ıle olan sorunlarını tam olarak cozememış, bunun ustune birde FBI da profil uzmanı olarak görev yapan kokain bagımlısı özel ajandır. Ardı ardına öldürülen 3 kadının katılının aranmasıyla baslayan hıkayemız klasık serı katıl cınayetlerı modunda yoluna devam ederken kendınızı Brezılya da CIA'in gızlı farmakolojık bır entıtusunde deneklerın arasında buluyorsunuz. İlerleyen sayfalarda herseyın bır sanrı mı yoksa gercek mı olduguna daır ıkılemde kalıyorsunuz, kırılma noktasında dogru katılı tahmın etsenızde sızı ters koseye yatıran... sonunda sızı haklı cıkaran ''benden super FBI ajanı olurmus'' dıye ovunurken sızı bı kere daha ters koseye yatırıp beynınızın sulanmasına sebep olan bır kıtap işte. Türkler her yerde var, her nasılsa bu kitabada girmeyi başarmışız. Begendın mı dıye soracak olursanız buna karar vermek cok guc benım için ama en azından verdıgım parayı hak edıyor. (A 101 de 3,95 TL) fazlasını degıl.
Tavsiye eder miyim onu da bılmıyorum tarzına mola vermek yada beyni kıyılanlara bastırması ıcın cerez gorevını ustlenecek bı kıtap,

Unutmadan yazara tavsiyem çevirmenini en kısa zamanda değiştirmesi yönünde...

Sinem Atılgan 
28 Haz 2015 · Beğendi · 9/10 puan

Kitapta toplam 93 bölüm var.(yanılıyor olabilirim.)Neredeyse hepsinin bölüm sonu çok çarpıcı bitti.Ancak bazı yerlerde fazla betimleme ve açıklamaya gidilmiş.Bunun yazardan kaynaklandığını ben de düşünmüyorum.Yazarın acilen çevirmeni ya da yayınevini değiştirmeli diye düşünüyorum.

Aysun Çelik 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

A101'de 4.95 gibi bir fiyata satılmaya başlandığında tüm kitapseverlerin gözü dönmüş ve tereddüt bile etmeden, belki konusuna bile bakmadan almıştık o kitapları. Sözünü ettiğim o kitaplardan biri de Halüsinasyon elbette.

Sanırım okuyan arkadaşlarımın kışkırtıcı yorumları olmasa, daha çok beklerdi kitaplığımda ancak öyle güzel bahsettiler ki listemdeki diğer kitapları bekletip Halüsinasyon'u okumaya giriştim.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Halüsinasyon diğer polisiye kitaplardan çok farklı. Farkını belirtirsem spoiler vermekten kaçamayacağım için en iyisi sizi soru işaretleri ile yüzüstü bırakıp kaçayım :) Ama hepimizin izlediği o unutulmaz filmler vardır ya, sonunda beyninize bir kurşun sıkıp biten o vurucu filmler, hah işte aynen öyle bir kitap. Bu arada filmlerin de ismini vermiyorum, okuyunca eminim sizin aklınızdan da geçecektir. :)

Bu arada kitapta çok ilgimi çeken bir bölüm vardı. Napalm bombasının sabun ve benzinle yapıldığını biliyor muydunuz? Google'a sorduğumda bu bilginin doğru olduğunu onayladı. Biliyorum insanı denemeye itiyor ama hayır:
Uyarı!
Sakın evde denemeyin. :)

Bir kitabı bitirdikten sonra "iyi ki de okumuşum" diyorsanız o kitap iyidir. Hatta ve hatta sayfaları çevirirken tuhaf tuhaf kendinizle konuşuyorsanız: "Vay be! Yok artık! Dalga mı geçiyorsun? Bu ne şimdi! Ah, yapma be! Sonunda vur-kaç yapacaksın hissediyorum!"

E, size de keyifli okumalar o zaman :)

Umay 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 35 günde · Beğendi · Puan vermedi

Şunu söylemeliyim ki kitap yarısına kadar gayet sürükleyiciydi daha sonrasında yazar zorlamış gibi geldi. Özellikle sürekli geçmişe ve günümüze gidip gelmeleri sıklaştıkça sinir harbine girdim. Merak ettim sonunu, tahminler yürüttüm her sayfada başka bir sonuç çıktı karşıma ama hepsi yine izleyen sayfada çürütüldü. Kitabın sonuna geldiğimde ise hüsrana uğradım diyebilirim. Okunmaz diyemem kitap için ama fazla bir beklentiye girmeyin derim.

G.İlke Yıldırım 
15 Ağu 18:56 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun zamandır okuduğum en başarılı polisiyeydi. Her bölümde katili yeniden tahmin etmem gerekti resmen. Hele ki son sayfalarda artık öyle paranoyak oldum ki, katil ben bile çıkabilirim yani dedim. Şaka bir tarafa, yazar hakikaten olay örgüsünü çok sağlam oluşturmuş. Kitabın son sayfalarında yüzünüze 'şok şok şok' ifadesi yapışıyor. Polisiye sevenlere kesinlikle tavsiye ederim. =)

Ayşenur Yalçın 
02 May 17:43 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Her insanın yüreğinde karanlık bir kuyu vardır ve öldürmek insanın en doğal hakkıdır. Mutluluk da bir uyuşturucudur ve katilin içinde de bir masumiyet vardır.

5 /

Kitaptan 38 Alıntı

Sinem Atılgan 
30 Haz 2015 · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kesin yanlış tarafa gidiyorum ama geri dönmek de istemiyorum!

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 238)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 238)
Sinem Atılgan 
28 Haz 2015 · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Her insanın yüreğinde karanlık bir kuyu vardır Mike ve öldürmek insanın en doğal hakkıdır!

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 152)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 152)
Ezgi Tülü 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Her cinayetin bir nedeni vardır," dedi Michael. "Ve her katilin içinde bir masumiyet vardır!"

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 353)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 353)

Son sayfa son paragraf
Herbert sedyede yatan Mike'a baktı yukarıdan. "Oscar Wilde 'Hayat, insanın uyumasına izin vermeyen bir kabus gibidir,' demiş. Bu herkes için böyle mi bilmiyorum ama Mike gibiler için böyle olmalı!"
"Herkes için," dedi Kristen ise karamsar bir sesle, "Hayat herkes için böyle..."

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 421)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 421)

''Mutluluk da bir uyuşturucudur!'' dedi Michael, Mike'ın yaptığı göndermeyi anlamazdan gelerek. ''Bu yüzden esas amaç mutlu olmak değil, benliğini uyuşturmaktır.''

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 354)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 354)
Ecenur Güven 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Eskiden yaşamak için çalışmak zorundaydı insanlar, diye düşündü. Şimdi ise çalışmak için yaşamak zorundayız!''

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 167)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 167)
Aysun Çelik 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

O kadar çok başka biri olmuştu ki, başkalarının ruh halini anlamak için empati kurma yeteneğini o kadar çok kullanmıştı ki, belki de kendisine fazlasıyla yabancı kalmıştı. Adeta ruhu, ipi kopmuş hafif bir uçurtma gibi kaçıp gitmişti bedeninden.

Halüsinasyon, Alein KentigernaHalüsinasyon, Alein Kentigerna
Aysun Çelik 
25 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

...İnsan önce karnını doyuruyor, sonra da gözünü doyurmaya başlıyor ama o kadar karanlık ve derin ki gözümüz, henüz onu doyuracak bir altın rezervi bulunamadı dünyada!

Halüsinasyon, Alein KentigernaHalüsinasyon, Alein Kentigerna
Ecenur Güven 
20 Ara 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Hayat, insanın uyumasına izin vermeyen bir kabus gibidir''demiş Oscar Wilde. Bu herkes için böyle mi bilmiyorum ama Mike gibiler için böyle olmalı.''

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 421)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 421)
Ezgi Tülü 
19 Ara 2014 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bu dünyada sadece tek bir şey insanı Tanrı'nın yerine koyabilir. O da birini öldürmek!"

Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 354)Halüsinasyon, Alein Kentigerna (Sayfa 354)
4 /