·
Okunma
·
Beğeni
·
633,8bin
Gösterim
Adı:
Hercai
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051735597
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Hercai
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Hercai
Hercai
Popüler televizyon dizisi Hercai’ye ilham veren roman!

“Kapkara bir kışın ortasında terk etti beni.

Anlayacağın, ben kardelenim, o ise hercai!”

Her şey, zamansız bir ölüm yüzünden başladı.

Bu ölüm beraberinde, körpe bir yüreğe öfke ve kin getirdi.

Aradan uzun, çok uzun yıllar geçti. Genç bir adamın kalbi ve ruhu birbirinden harap duygularla, acımasızca perçinlendi.

Öyle ki, bu duygular onu uçurumun kenarına sürükleyebilecek kadar tehlikeli hale gelmişti.

Yaralı bir mazinin ona bıraktığı en acı hatıra, yüreğinden tüm merhameti söküp atmasına neden oldu. Kara bir kilit vurup derin dehlizlere kapattı vicdanının çığlık çığlığa haykıran sesini. Merhameti ne zaman isyan etse, hep o ânı hatırladı. Gözüne uyku girmeyen kara bir gecenin sonunda, akla zarar bir karar aldı!

Ait olduğu topraklara gitmeye karar verdi genç adam. Çünkü her şey orada başlayacaktı, yıllar önce orada bittiği gibi...

Ve Miran Karaman!

Kusursuzca hazırladığı planla, ant içtiği intikamını almak için hazırdı. Yüreğinde kor bir öfke, dilinde kahrolası bir yemin vardı. Şimdi vakit, ödeşmeyi arzulayan deli yüreğini susturma vaktiydi. İçindeki öfkenin bir nebze soğuması için masum bir can yakacaktı...

O can kim mi?

Reyyan Şanoğlu!
432 syf.
·2 günde·4/10 puan
YouTube kitap kanalımda Sümeyye Koç'u ve Hercai kitabını okumadan ölebilirsiniz dedim: https://youtu.be/2Ia6xxuNANg

Belaya hazır olun, hem de çifte belaya,
Dünyayı yozlaşmaktan korumak için,
Tüm okurları kendi yayınevleri altında toplayana,
Başkası adına utanmayı yıldızlara sıçratana kadar...
Hercai, Sümeyye Koç...
Cringe Edebiyat Takımı her zaman ışık hızında hareket eder.
Ya Epsilon Yayınevi'ne itaat edin ya da teslim olun...

1000kitap'ta 620000 gösterim sayısıyla okurlar tarafından en çok görüntülenen kitaplardan biri olan ve bu sayıyla birlikte Tokat, Zonguldak, Kütahya ve Çanakkale gibi pek çok ilimizin nüfusunu ve Oğuz Atay'ın bütün kitaplarının toplam gösterim sayısını tek başına geçen bir kitaba konuk oluyoruz bugün, toplaşın...

Aslında bu incelemede farklı bir şey yapacağız arkadaşlar. Çünkü bugüne kadar başkası adına hep beraber utandığımız ve insanları çayla, Mevlana'yla, semaverlerle ve semazenlerle kandıran Elif Gibi Sevmek 1, Posta Kutusundaki Mızıka ve Sabah Uykum gibi kitaplardan çok daha masum bir kitap var karşımızda, onun adı: Hercai!

Yunan mitolojisini en kötü kullanan milletlerden biri olduğumuzu biliyorsunuz. Mesela Hercai kitabı da Yunan alfabesindeki bir harf olan Epsilon Yayınevi'nden basılmış. Yani Pegasus, Olympos ve Epsilon gibi Yunanlara ait olan şeyleri en kötü kullanan millet olarak bir tek bu yayınevlerini Yunanistan'a iteleyemiyoruz. Bu da bizim ayıbımız olsun... Neyse, biz yazara ve kitaba geçelim.

Sanat tarihi okuyup mezun olduktan sonra ülkesinin işsizlik istatistiğine katkı sağlayacağını bilen genç yazarımız, gelecekte tanzim kuyruklarına girmeyi hiç istemeyen Sümeyye Koç'tur. Bir gün bir kitap yazma kararı alır. Hatta sayın Koç, bunun üstüne: "Yazmaya yeteneğim olduğunu Hercai’ye kadar fark etmedim." der. Hatta kitap yazılıp yayımlandıktan sonra da şunları söyler:
"Herkesin dilinde, elinde Hercai var. Bindiğim otobüslerde birkaç kez, insanların benim hakkımda, Hercai hakkında konuştuklarına şahit oldum."

Valla ben bugüne dek o kadar otobüse bindim, o kadar kişiyle konuştum... Kimsenin dilinde ya da elinde Hercai yoktu. Epsilon Yayınevi'nin istihbarat bölümü, halkın içinden Hercai kitabının verilerini toplamak için bir ajanlık faaliyeti mi başlattı anlamış değilim. Sanırım bir yerlerde insanlara mavi hap-kırmızı hap sorusu gibi Suç ve Ceza mı Hercai mi sorusu soruluyor. Deep Web'in internet dünyasında daha büyük yer kaplaması gibi biz de edebiyat dünyasının Deep Web'i olan Hercai kitabını okuyanları göremiyoruz belli ki...

Tipik bir ikizler burcu erkeği olma özelliğindeki dengesiz Miran, intikam arayışındadır, bunun için Reyyan'ı kafalamak ister. Neredeyse her gün Reyyan'ı "send nude" minvalindeki davranışlarıyla etkisi altına almaya çalışan Miran, Reyyan'dan sürekli "evlenmeden olmaz" cevabını ala ala fıttırmaya başlar. Hatta kitabın başında da düşmanı Joker'den intikam almaya çalışan Batman'ın Gotham City'nin gökyüzüne kendi logosunu yansıtması gibi şunları der:

"Andım olsun ki, adımı ezberleyecek bu şehir. Benden çaldığı ne varsa, söke söke, acıta acıta geri alacağım!” (s. 9)

Olay örgüsünün Afrika modeli saç örgüsünden daha karışık olmadığı bu kitapta tabii ki de her zamanki gibi hatunların efendi adam yerine p*ç olanı tercih etmesi vardır. Azat bir köşeden Reyyan'a bakarken, genetik üstünlüğünün keyfini çıkaran Miran, Karadeniz'in rengi misali mavi gözleriyle Reyyan'ın kalbini çoktan kazanmıştır.

Şimdi, kitabın konusu dışında birkaç şeyden bahsetmem gerek. Bu kitaba 4 puan verdim, peki neden 4 puan verdim? Çünkü bu kitap insanları çayla, muhafazakar edebiyatıyla ya da semazenlerle kandırmaya çalışmıyor. Kendi içinde insanların gayet de kulağa mantıklı gelen ilişkilerinden oluşan düz bir aşk hikayesi. O yüzden Posta Kutusundaki Mızıka, Elif Gibi Sevmek, Sabah Uykum, Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku gibi kitaplara 1-2 puan falan vermişken Hercai kitabına 4 puan vermek, benden beklemediğiniz bir şey olduğunu bildiğim halde doğal bir puanlama olacak. Çünkü insanları kandıran ve kalplerini boşaltan bahsettiğim diğer kitaplardansa bu kitabın öyle bir amacı yok, bu kitap diğerlerinden çok daha masum.

Yazarın gelişmeye çok açık olduğunu düşünüyorum aslında. Fakat sadece 10 sayfada anlatılabilecek bir hikayenin 432 sayfada anlatılması, belki "sınavda kağıdımı dolu göstermek istiyorum"culuğuna yorulabilir. Ayrıca böyle dümdüz bir hikayeden, daha şimdiden 40 bölüm dizi yapmak da bence Hollywood'un bizi kıskanması gereken bir ticari meta örneği diyebiliriz. How I Met Your Mother'daki Robin-Ted-Barney üçlüsünün Reyyan-Miran-Azat üçlüsünden öğreneceği çok şeyin olduğunu düşünüyorum.

Son bir sitemim, yazarın bir röportajında dediği şu sözler üzerine:
"Popülerlik gelip geçici bir şey aslında, esas kalıcı olan yaptığımız işler, bıraktığımız eserler. Maddi anlamda da epey rahatladım. Hayallerimi gerçekleştirebilecek paraya sahibim."

Maddi anlamda epey rahatlayan Sümeyye Koç'a karşılık, Oğuz Atay'ın 1000kitap'taki 7 kitabının toplam gösterim sayısının tek bir Hercai kitabının gösterim sayısına erişememiş olması, Robert Musil, Tolstoy ve Ahmet Hamdi Tanpınar gibi yazarların açlık ve borçlar içinde ölmesi de biz okurların ayıbı olsun.
432 syf.
·1 günde·9/10 puan
Kitap güzeldi. İntikam, aşk, sırlar ve öfke....
Mardin'li bir ailenin kızı olan Reyyan ile Reyyan'ın babasının çok güvendiği sevdiği iş sebebiyle tanıdığı Miran'ın Reyyan ile evlenmek istemesi ve kısa zamanda evlenmeleri ile hikaye başlıyor.
Miran Reyyan'ı kendine aşık olmak için çok uğraşıyor. Ve sonunda Reyyan'ın kalbini kazanıyor. Düğünlerinin sabahında Reyyan karşısında hiç tanımadığı bir adam ile karşılaşıyor.
Miran yıllardır içinde büyüttüğü ve sadece intikam için yaşadığı için intkamı uğruna masun olan Reyyan'ı kullanıyor veasıl hikaye bundan sonra başlıyor...
Açıkçası beğenmedim, ve yarım bıraktım. bir genç kızın başına daha ne gelir dediğimiz herşey reyyanın başına miran sayesinde gelmiş, ama şöyle bir durum var, mantık hatasını çok fazla buldum. Bir genç kızın namusuyla oynanmış, ne gidip hesap sorulmuş nede polise başvurulup dava açılmış, birde ne kadar tanıdında deli gibi aşık oldun, tamam oldun, ama başına gelmiyen kalmamış hepsinide o yapmış ve kızdaki hâlâ seviyorum sendromları, miranın, aşırı derecede saygısız , seviyesiz olması. Yetmezmiş gibi kızı geri istedi diye eşkiya gibi alması ama kimsede ne polise ne savcılığa nede ailesine haber vermemesi. İnanın dizisi daha iyi, en azından reyyanda onur var gurur var, ve en önemlisi miran bu denli saygısız seviyesiz lanlı lunlu konuşan birisi değil.
432 syf.
·Puan vermedi
Guzeldi ancak kurgusu biraz zayifti yinede okunabilir bir kitap ve diki ağır değil. Kitabi 14 yasindaki arkadasmn kizina rahatlikla onerdim icinde uygunsuz bir bolume tanik olmadim.
%3 (1/43)
·Beğendi·10/10 puan
Güzel sevgi və aşk hikayesidir
İntikamdan doğan bir aşkdır
Sevilmek güzel duyğudur
Bu hikaye superdir
Hal hazirda dizi çekilib
Ben çox güzel buldum
432 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Arada istemeden fragmanına maruz kaldığın, her seferinde diziden birinin miraaaan diye kulağımı tırmayalan bet sesini işittiğim dizinin kitabı ..

Hercai kitabı, Sümeyye Koç’ un yazmış olduğu bir romandır.

Miran’ ın yaşadığı aile ölümünün ardında kalanlardan intikam almak için, intikam arzusu ile büyütülmesiyle başlar. Büyüdüğünde ise, doğduğu topraklara giderek kafasında kurduğu plan doğrultusunda intikam oyununu oynamaya başlar.
İntikam uğruna evlenmek istediği düşman ailenin kızı Reyyan’ a aşık olur. Aşkı onu esir alır ve intikamdan öt duygular beslemeye başlar.
432 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10 puan
Mardin her zaman gitmek istediğim yer olduğu için mi.bilmiyorum Mardin hakkında ne varsa hepsi dikkatimi çekiyor. Bu kitap gibi. Yazarın ilk kitabı olduğu için acemilik belirtileri var kitapta. Ama yine de sürükleyici ve güzel bir eser. Gelelim konusuna:
Reyyan 19 yaşında gencecik bir kızın intikam uğruna hayatını mahveden Miran ile arasındaki aşk başta olmak üzere nefret, düşmanlık olayları bir arada geçiyor. Sırlar ile dolu bir aileye sahipler. Olaylar üstüne olaylar oluyor. :) okumanızi tavsiye ederim.
432 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Genç bir yazarın ilk kitabı sürükleyiciydi. Herkesin heyecanla dizisini izlediği ve ısrarla izlememi tavsiye etmelerine rağmen izlemedim. Kitabını okumanın daha keyifli olacağını düşündüm. Kitabı okurken olayın içinde gibi hissettim kendimi ve dünyayla bağlantım kesiliyordu. Ve sonradan baktığımda benim hayalimde canlandırdığım Miran ve Reyyan karakterlerinin dizidekiyle alakası yok :-) Okumaktan keyif aldım.
400 syf.
·2/10 puan
Dizisi gibi berbat bir kitap.

Kitabın dili akıcı ancak kurgusu berbat. Piyasada bundan daha iyi kitaplar var. Bu kitap okunmaya değmez.
Önermiyorum.
çok uzun yıllar önce iki kır çiçeği birbirlerine aşık olurlar. her bahar diğer çiçekler gibi onlar da açıp güneşe merhaba derler. fakat bir bahar başlangıcı bu çiçeklerden biri diğerine; “biz diğer çiçekler gibi bu bahar açmayalım, kışın ortasında herkesin soğuktan kaçtığı karlı günlerde açalım ki, bütün doğa bize ait olsun” der ve ikisi de o bahar açmamaya karar verirler. biri açmak için kışın gelmesini ve karın yağmasını beklerken, diğeri o yaz açar. o gün bugündür, karda açan ve sevgilisini bekleyen çiçeğe “kardelen”, sevgilisini yarı yolda bırakan çiçeğe de “hercai” denilir. işte bu yüzden hayırsız sevgiliye “hercai” diye hitap edilir...
Yeni kitabım...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hercai
Baskı tarihi:
2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051735597
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Hercai
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Epsilon Yayınevi
Baskılar:
Hercai
Hercai
Popüler televizyon dizisi Hercai’ye ilham veren roman!

“Kapkara bir kışın ortasında terk etti beni.

Anlayacağın, ben kardelenim, o ise hercai!”

Her şey, zamansız bir ölüm yüzünden başladı.

Bu ölüm beraberinde, körpe bir yüreğe öfke ve kin getirdi.

Aradan uzun, çok uzun yıllar geçti. Genç bir adamın kalbi ve ruhu birbirinden harap duygularla, acımasızca perçinlendi.

Öyle ki, bu duygular onu uçurumun kenarına sürükleyebilecek kadar tehlikeli hale gelmişti.

Yaralı bir mazinin ona bıraktığı en acı hatıra, yüreğinden tüm merhameti söküp atmasına neden oldu. Kara bir kilit vurup derin dehlizlere kapattı vicdanının çığlık çığlığa haykıran sesini. Merhameti ne zaman isyan etse, hep o ânı hatırladı. Gözüne uyku girmeyen kara bir gecenin sonunda, akla zarar bir karar aldı!

Ait olduğu topraklara gitmeye karar verdi genç adam. Çünkü her şey orada başlayacaktı, yıllar önce orada bittiği gibi...

Ve Miran Karaman!

Kusursuzca hazırladığı planla, ant içtiği intikamını almak için hazırdı. Yüreğinde kor bir öfke, dilinde kahrolası bir yemin vardı. Şimdi vakit, ödeşmeyi arzulayan deli yüreğini susturma vaktiydi. İçindeki öfkenin bir nebze soğuması için masum bir can yakacaktı...

O can kim mi?

Reyyan Şanoğlu!

Kitabı okuyanlar 1.849 okur

  • B diary
  • Şeyma fidan
  • kapalı hesap
  • Serdar ALKAN
  • Ezgi İyice
  • Emre Pars
  • zeynepsöylemez
  • sewgo
  • Nermin Seven
  • Yüsra

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.4
13-17 Yaş
%25
18-24 Yaş
%27.9
25-34 Yaş
%19.1
35-44 Yaş
%11.8
45-54 Yaş
%4.4
55-64 Yaş
%1.5
65+ Yaş
%2.9

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%84.3
Erkek
%15.7

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.8 (59)
9
%1 (12)
8
%1.5 (19)
7
%0.6 (8)
6
%0.3 (4)
5
%0.9 (11)
4
%0.2 (3)
3
%0.1 (1)
2
%0.2 (3)
1
%0.5 (6)

Kitabın sıralamaları