Hitler Oyuncağımı Çaldı

6,4/10  (7 Oy) · 
21 okunma  · 
3 beğeni  · 
693 gösterim
Doğduğunuz, büyüdüğünüz, anavatanınız olarak gördüğünüz topraklardan apar topar uzaklaşmak zorunda kalsanız neler hissederdiniz? Hele bir de bu zorunlu göç, yaklaşmakta olan bir dünya savaşının ve bunu takiben yaşanacak acımasız bir soykırımın arifesinde olursa...

Tudem Yayınları, Almanya doğumlu İngiliz yazar ve çizer Judith Kerr'in ilk basımı 1971 yılında yapılan, Alman Gençlik Edebiyatı Ödüllü otobiyografik başyapıtı Hitler Oyuncağımı Çaldı'yı, yeniden okurlarla buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

Başta Almanya ve İngiltere olmak üzere, Avrupa'nın pek çok ülkesinde çocukların mutlaka okuması gereken kitaplar listesinde yer alan Hitler Oyuncağımı Çaldı ile Judith Kerr, duygu sömürüsünden uzak, gerçeklerle örülü, umut dolu, naif bir savaş öncesi tablosu resmediyor okurlarının belleğinde.

Nazi propagandasının artması ve Hitler'in iktidara yaklaşması sebebiyle kaotik bir dönemece giren Almanya'da, Anna'nın gazeteci, yazar babası için tek kurtuluş yolu Almanya'yı terk etmektir. Hayatta kalabilmek için sahip oldukları her şeyi bir çırpıda geride bırakmak zorunda kalan Anna ve ailesi için mücadele zamanıdır. 30'lu yılların Avrupa'sına ve sivrilmekte olan Hitler Almanyası'na, Anna adındaki 9 yaşında Yahudi bir kız çocuğunun gözlerinden bakan roman, mülteci olarak yaşamanın kâh hüzünlü kâh gülümseten yanlarına vurgu yaparken, savaşın ve mülteciliğin korkunç yüzüne değil, Anna'nın çocuk ruhuyla çevresinde gelişen olaylara ve kendi hislerine odaklanıyor.

Judith Kerr'in gerçek yaşamöyküsüne dayanan bu romanı okurken, oradan oraya savrulan hayatların ve ne pahasına olursa olsun ayakta kalmaya çalışan umut dolu ürkek insanların verdiği yaşam mücadelesi dünyaya bakış açınızı değiştirecek...

"Büyüleyici ve dokunaklı... Üstelik çok da eğlenceli."
-Daily Mail-

"Okuduğunuz romanlar içinde hayatınıza en çok renk katacaklardan bir tanesi."
-Michael Morpurgo-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9789944697194
 • Çeviri:
  Berfu Durukan
 • Yayınevi:
  Tudem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Adar Zargana 
05 Nis 2015 · Kitabı okudu · 1/10 puan

Daha once hic bir yazarı ve eserini negatif eleştirmedim ama bu kitabı okumuş olsaydınız bana hak verirdiniz.

Sıradan bir ailenin,sıradan yaşamlarını anlatan bir kitap. Romanın ismi biraz ilgimi çekmişti, halbuki içeriği ismiyle alakasız.Nazi'lerin yuhudileri yaptıkları zulmü sadece tek sayfada anlatıyor "kısacık" yani. Romanın başlarında ortalari guzeldir herhalde diye devam ettim ortaları başından berbattı. Ortalarında ise bir bitirme mecburiyeti hissettim çünkü sadece 60 sayfaya yakın kalmıştı, bitirene kadar sanki beynime işkence etmek için bu kitap yazılmış hissine kapıldım, neyseki kitap bitti ve kurtuldum.Bu kitabı Türkçe'ye çeviren kişi acaba Türk okurlara düşmanlığı mı vardı ? Bilmiyorum ama kelimenin tam anlamıyla berbat bir kitaptı.

Kitaptan 2 Alıntı

Medyen Adsız 
01 Ağu 09:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Francine, oyuncaklarını döktükçe döküyordu.
-Sizinkilere ne oldu?
Max içlendi:
-Tümünü uzaklarda bırakmak zorunda kaldık...Sanırım onlarla şimdi Hitler oynuyor.

Hitler Oyuncağımı Çaldı, Judith KerrHitler Oyuncağımı Çaldı, Judith Kerr