İlginç Sorular

8,5/10  (8 Oy) · 
14 okunma  · 
4 beğeni  · 
542 gösterim
Emevilerden başlayan dejenerasyonun bir sonucu olarak dine sokulan hurafeler, hikayeler ve çelişkili rivayetlerin haddi hesabı yoktur. İslam dini diye yüzyıllardır empoze edilen bu hurafeler külliyatı üzerinde yeterince düşünmemek, kişiyi zor durumlara sokabilir, inkara götürebilir. Din ambalajlı hurafelerle karşılaşılan bir kişi, iki seçenekten birisini tercih etmek zorunda kalır: Ya aklından fedakarlıkta bulunarar o dine inanacak, Veya aklına sahip çıkarak dine karşı çıkacak! İnsanların çoğunluğu gelenekçi olduğu için yüzyıllardır birinci seçeneği tercih etmişlerdir. İkincisini tercih edenlerse, gerçek dinin ışığından ve pusulasından mahrum oldukları için çeşitli yanlış yollara sapmışlardır.
Kismet Parpar 
05 Şub 12:29 · Kitabı okudu · 5 günde

Dini konularda kafanıza takılan bazı sorulara açıklık getiriliyor. Sadece Müslümanlar için değil ateist biri de pekala okuyabilir bu eseri.
İslam dininde yüzyıllardır hurafeler ve basmakalıp inançları sorguluyor, felsefi bir irdeleme mevcut. Ben kendi adıma çok şey buldum bu kitapta ve aydınlandım.

Edip Yüksel ile ilgili düşüncelerimi bir başka kitap paylaşımında söylemiştim. Kısaca tekrar söyleyeyim; din konusundaki fikirlerine katılıp katılmamanın yanında, düşünmeye sevk eden biridir. Hadis kitaplarının reddedilmesi ve Kuran'ın 19 sayısı üzerinde bir matematiksel düzende olduğu gibi alışılmış düşüncelerin dışında kalan, uçuk fikirleri var. Düşüncelerinin yarıdan fazlasına katıldığımı söyleyebilirim. Politik paylaşımları da oluyor sürekli, ciddiye almıyorum o yönünü açıkçası. Bu kitapta 25 tane soru ve cevaplarını vermiş. Soruları tek tek yazmaya gerek duymadım bu sefer. Bazıları benim de ilgimi çekti (Allah'ın isimleri gibi), bazılarını da gereksiz buldum ("şeyhi olmayanın şeyhi şeytan mıdır?" gibi).