Manifesto İslami Reform İçin

9,3/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
413 gösterim
Muhammed peygamberin ölümünden sonra çok sayıda olumsuz gelişme oldu. Ruhbanlar, İslam’ı yalnızca Allah'a özgülemek yerine, onu 'kutsal' ortakların bir ürünü haline dönüştürdüler:

·Allah +

·Muhammed +

·Muhammed Peygamber’in arkadaşları +

·Muhammed Peygamber’in arkadaşlarının arkadaşları +

·Mezhep kurucuları +

·Mezheplerin sonraki önderleri +

·Belli bir mezhebin ilk uleması +

·Belli bir mezhebin son uleması; vb, vb.

Ortaçağa ait Arap / Hıristiyan / Yahudi kültürlerinin bileşkesinden oluşan bu anlayış, son peygamberin ilettiği din güya bu imiş gibi, insanlara Allah'ın kuşkudan arınmış dini diye sunuldu. Oysa gerçekte Allah'ın insanlara seslenme aracı olarak Muhammed Peygamber’e indirdiği son ve geçerli tek ileti Kuran idi; orada şöyle deniyordu:

"Onu sana Biz okuyacağız. Bizim okumamızı izle. Sonra onu açıklamak ta Bizim işimiz." (75:18-19)

Bu kitap; hayatını, Kuran’dan yola çıkarak yeni bir din anlayışının ortaya çıkmasına adayan bir tektanrıcının Müslüman halklara manifestosudur.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  275
 • ISBN:
  9944143202
 • Yayınevi:
  Ozan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
 24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Kur'an ışığında doğru bildiğimiz yanlışları Edip Yüksel, ayet örneklerini düzgün Türkçesi ile açıklıyor. Kur'an'ı okumadan, okusak da anlamadan, hadislerle yaşadığımız dinin aslında Kur'an'a ne kadar da ters düştüğünü okurlara ders niteliğinde anlatıyor. Hepimizin bildiği üzere maalesef ki başta Buhari olmak üzere uydurma hadisler yüzünden ne İslam'a uygun davranışlar sergiliniyor ne de akla mantığa uygun davranışlar sergileniyor. Birkaç örnek vermek gerekirse mesela: miraç gecesi Hz. Muhammed haşa ALLAH ile namaz pazarlığı yapıldığını söyleniyor, sadece bu kitaptan sonra değil bu hadisi ilk duyduğum zamandan beri aklıma mantığıma uymayan hadistir. ALLAH hiçbir kuluna kaldırabileceğinden fazla bir yük vermezken, sabah namazını bile sadece 2 rekat emretmişken Buhari'de geçen saçma sapan hadise göre 7. katta bulunan ALLAH (cc) biz kullarına günde 50 vakit (evet vakit, rekat değil) namaz emretmiş. Bu demek oluyor ki günde 28 dakikada bir namaz kılmak gerekiyor ve 6. katta bulunan Musa Peygamber de ALLAH'ın emretmiş olmasına rağmen Hz. Muhammed'i haşa pazarlık yapmaya gönderttiyor ve haşa iki taraf da çocuk gibi beşer kere git gel yaparak ancak pazarlık yapıyorlar ve en sonunda 5 vakte kadar iniyor. Şimdi tüm hadis sevdalılarına ben buradan sormak isterim, ALLAH'ın tüm sözleri ayet oluyorken ve miraç gecesi kelamı Bakara Suresi'nin son 2 ayeti oluyorken, peki neden bu uydurma pazarlık konuşması (emir olması gerekir ya) ayet olarak kitabımızda yok? ALLAH 50 vakit namaz emredecek de Musa Peygamber Muhammed Peygamber'e: "Ey Muhammed 50 vakit çoktur, ümmetin kılamaz, geri git de indirim iste" diyebilecek.

Bir başka uydurma olan ama sözü çok fazla geçen hadisimiz de maalesef dünyanın Peygamberimiz için yaratıldığı, yüzü suyu hürmetine yaratıldığı saçmalığı. Madem Peygamberimiz ezelden beri vardı, ALLAH, Peygamberimize Kur'an içinde fazlasıyla son peygamber derken hadis sevdalıları nasıl oluyor da ilk peygamber diyebiliyor anlamıyorum. Bu kadar büyük bir iddia ve bilginin gerçekten de Kur'an'da yazması gerekmez mi? Bu hadis hatta sözde hadis-i kutsi de maalesef aslında İncil'İn 1.Korintliler bölümünün 8. kısımının 5 ve 6. pasajını okursanız hadisin nereden ne şekilde dinimize girdiğini de çok iyi anlarsınız.

Lütfen hadisleri okumadan önce ALLAH'ın bize indirdiği ve ilk ayeti "OKU" olan kitabı, Kur'an'ı okuyun ve her gördüğünüz hadisleri din adı altında kabul etmeyin ve Manifesto ve benzeri kitapları okuyarak, Kur'an'da ALLAH'ın da en çok dediği gibi aklınızı kullanın ve sorgulayın. Sorgulamayın, günahmış söylemlerine sakın ola ki itibar etmeyin çünkü ALLAH aklımızı kullanmamızı kesinlikle Kur'an'da emrediyor. Dediğim gibi kitap her konuya ayetler ile cevap veriyor ve hadis olarak kabul edilen ama Kur'an'a uymayan hadisleri çıkarıp atmamıza da yardımcı oluyor.

Kitaptan 5 Alıntı

mithrandir21 | Uğur D. 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Uydurma Din Kitapları
Bir çok insan Kur'an'ı yorumlamak ve açıklamak için yazılmış ciltler dolusu kitap arasında kayboldu ve Kur'an'ın kendisini çalışmak için zaman bulamadı.

Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 1 - PDF)Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 1 - PDF)
mithrandir21 | Uğur D. 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kadın ve erkek arasında sevgi ve şefkate dayalı bir ilişki yerine hadis kaynaklarında yansıtılan ise kibirli, şövenist ve kadınları himaye altına almaya çalışan davranışlardır. Ne yazık ki danışma ve seçim, yerini monarşi ve şeytani halifelik sistemine bıraktığında, Kur'an'ın vahyedilişiyle kadınlara tanınan haklar birer birer alındı, ve Muhammed'in ölümünün üzerinden daha iki yüzyıl geçmeden Müslümanlar kadın düşmanı davranış biçimine ve İslam öncesi cahiliye dönemi uygulamalarına geri döndü.

Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 15 - PDF)Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 15 - PDF)
mithrandir21 | Uğur D. 
22 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Müslüman kadınlar o kadar açıksözlüydüler ki Muhammed ile düşünsel tartışmalarda bulunabilirlerdi. 58:1

Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 19 - PDF)Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 19 - PDF)
mithrandir21 | Uğur D. 
 24 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Arapça Kutsal Dil Değildir
Her şeye gücü yeten ALLAH bile kendisini güzel olan herhangi bir niteleme ile çağırmamıza izin verirken (İsra Suresi 110. Ayet), belirli bir dildeki insan isimlerinin kutsal olduğu nasıl düşünülebilir?

Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 26 - PDF)Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 26 - PDF)
mithrandir21 | Uğur D. 
 21 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Uydurma Din Kitapları
Emevi ve Abbasi hanedanları zamanında din adamları tarafından uydurulan dinin etkisi Müslüman ülkelerde hala baskın durumda. Kuran'ın eksik, anlaşılamaz ve manevi bir rehber olamayacak kadar yetersiz olduğu fikri, dinsel kitapların ortaya çıkması için muazzam bir talep oluşturdu; ve sakallı sarıklı din adamları tarafından ciltlerce kitap ortaya çıkarıldı. İnsanlara bu kitapların Kuran'ı tamamlayacağı, açıklayacağı ve detaylandıracağı söylendi. Dolayısıyla bu din adamlarının ima ettiği aslında Allah'ın bilge ve kolay anlaşılır bir yazar olmadığı idi; mesajını açıkça ifade edemediği gibi; bir çok konuda, hatta bazı önemli manevi ilke ve uygulamaları içeren konularda bile rehberlik sağlamayı başaramadı. Bu tamamlayıcı kitaplar olmadan, Kuran bireylere dinde ancak sınırlı derecede yol gösterici olabilirdi.

Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 1 - PDF)Manifesto, Edip Yüksel (Sayfa 1 - PDF)