İpekli Mendil Öykümüzde Nesneler, Karakterler, Mekanlar ve Daha Fazlası

7,8/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
572 gösterim
"Bir öykü sözlüğü yapmak istiyorum, öykümüzün nesnelerini, renklerini, kavramlarını, anlarını, karakterlerini maddeleştiren bir sözlük olacak bu."

Yekta Kopan'ın Eşik Cini dergisinde başlayıp işinin ehli bir ekiple, uzun uğraşlar neticesinde genişlettiği bir çalışma İpekli Mendil. Tanzimat döneminden bugünün genç yazarlarına yüzlerce ismi, öykülerinden alıntılanmış maddeler çerçevesinde, sözlükçü titizliğiyle bir araya getiriyor. Tanıdığımız isimlere yeni bir gözle bakmamızı sağlarken gözden kaçırdığımıza hayıflanacağımız eski ustalarla tanıştırıyor ve nihayet bugünün genç ustalarını bize takdim ediyor.İpekli Mendil, Türkçe öykünün gelişim serüvenini, yüzyıllar içinde değişen çehresini, değişmeyen dertlerini 300 farklı öykücüden örneklerle gösteren bir başucu kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2014
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789750724282
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
EMRE YAMAN 
30 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 84 günde · 9/10 puan

1000K ailesi içinde alıntı yapmayı sevenlerin çok hoşuna gideceği bir kitap. Öykü kitaplarından alınan alıntılardan oluşuyor bu eşsiz kitap.

İçerisinde birçok kitap birçok yazar var. Yeni kitaplar yeni yazarlar tanıma fırsatı buluyorsunuz. İçinize dokunacak birçok alıntı mevcut. Her türlü duyguyu içerisinde barındıran bir kitap. Seveceğiniz başucu yapacağınıza eminim.