İşgalci (Alienated Serisi 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1650
Gösterim
Adı:
İşgalci
Alt başlık:
Alienated Serisi 2
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759998158
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Until Midnight
Çeviri:
Demet Orhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
GO! Kitap
UZAYLILAR İNSANLARLA İTTİFAKA HAZIRLANIYOR. Bu kez de Dünyalı Cara Sweeney, L’eihrlilerin konuğu. L’eihrli erkek arkadaşı Aelyx’i, iki gezegen arasındaki ilişkileri yoluna koymak için, Dünya’ya gönderdikten sonra yabancı bir gezegende bir başına kalan Cara’nın etrafı onu istemeyen klonlarla çevrilmiştir. Hatta Aelyx’in evcil hayvanı bile ondan nefret eder. Yeni hayatına uyum sağlamak için her yolu deneyen Cara, çok geçmeden bu gezegende Aelyx ile mutlu olup olamayacağını sorgulamaya başlar. Dünya’daki Aelyx’in durumu da Cara’nınkinden farklı değildir. Birbiri ardına düzenlenen suikastların hedefindeki Aelyx, Dünya-L’eihr ilişkilerini güçlendirmek için yoğun bir halkla ilişkiler kampanyası yürütmeye çalışır. Dünya hükümetlerinin vatandaşlarından gizlediği küresel su krizine çözüm getirecek teknoloji L’eihrlilerin elindedir ama bu teknolojiyi Dünyalılarla paylaşmaları ancak ittifak kurmalarıyla mümkündür. Ama her iki taraftan da yükselen itirazlar ve ittifakı baltalayacak şiddet eylemleriyle Cara’nın da Aelyx’in de işleri hiç de kolay değildir. İki genç âşık, bir yandan gezegenlerinin geleceği için canla başla mücadele ederken bir yandan da birbirlerinden sayısız ışık yılı uzakta ayrılık acısına katlanmaya çalışır… ta ki dünyalarına yönelik bir tehdit onları yeniden birleştirene dek.
428 syf.
·65 günde·2/10
Bir ara serileri tamamlamadan okumama gibi bir karar almıştım. Bu kitabı okurken bu kararımdan vazgeçtiğimi gururla söylüyorum. Eğer böyle olacağını bilseydim asla serinin kitaplarını temin etmezdim. Harcadığım para sırf alınabilecek güzellikler düşüncesiyle içimi yakarken fuardan eve taşırken çektiğim çile de kendime üzülmeme sebep oluyor. Umarım birisi seriyi almak ister de beni bu azaptan kurtarır.

İlk kitabını bir hayli basit bulsam da nefret etmemiştim ama ikinci kitapta maruz kaldığım mantık dışı tutum beni buna zorladı. Daha doğrusu nefret ettiğim seri değil bu kitapları okuma fikri. Kendime de kızıyorum hatta, yarım bırakmama inadı yüzünden bu eziyeti bana niye yaptın Büşra diye.

Aylar önce kitaba başlayıp 77. sayfada bırakmış -yani daha fazla dayanamamıştım. Şimdi sırf evden giderken ardımda yarım kalmış bir kitap bırakmak istemediğimden kendimi zorladım ve kitabı bitirmeye çalıştım. Bunu yaparken ilginç bir yönteme başvurmak zorunda kaldım. Bu bile başlı başına seriyi almayın deme şeklimdir size. Hala almayı düşünüyorsanız sembolik bir ücret ya da minik bir kitap hediyesi karşılığı seve seve size verebilirim seriyi. Arkadaşlar, ben bu kitabı okurken beynimi sessize almak zorunda kaldım. Ona sus, sen karışma, Lehirliler böyle diye diye ağzını kapattım ve geleneksel eğitim anlayışına bağlı bir öğretmen edasıyla zavallı, biricik beynime eziyet ettim. Çünkü kendisi bu zulme dayanamıyordu.

Uzaya, başka uzaylılar tarafından bırakıldığı iddia edilen eski bir insan ırkı olan uzaylılar/Lehirliler? Bir iki kelam ile kendince bir Lehirce oluşturan yazar? (Orijinalinde Lehirce söylenen cümleler var mı bilmiyorum tabii.) Bir erkek uğruna dünyayı bırakıp koloniye yerleşmeyi düşünen akıl küpü bir kız? Orada kıza çamur banyosu yaparak onu arasına kabul eden üstün teknoloji ve zekaya sahip bir ırk? (Arkadaşlar, bağnaz inançlar nasıl oluyor da duygudan yoksun ve IQ seviyesi bir hayli yüksek bir toplum tarafından kabul ediliyor? Lütfen beni aydınlatın.) Kızını uzaya, hacı uzay bak, gönderen ve sadece ağlayıp eve köpek alarak avunan aile? (Çok güçlü sevgi bağları olan aile?) Arkadaşının sevgilisi ile yasak aşk yaşayan gerçek dost? Onu özür bile dilemeden affeden akıllı bir genç kız? (Kitapta sürekli Cara'nın çok akıllı olduğu söyleniyor da.) Bu üstün zekalı toplumun arasına karışıp üç ayda tüm kirli çamaşırlarını inceleyen çok zeki ama çoğu zaman aklı bir karış havada görünen kızımız? Aynı akıllı toplumun onun gördüğü hiçbir şeyi fark edemeyişi? Daha onlarca soru var kafamda kitapla ilgili. Ama sorarken bile bana bir haller oluyor arkadaşlar. Yeter yani, ciddi anlamda bu kadar temelsiz bir kitap olamaz. Resmen fantastik denen türden soğudum. Benim acilen Hobbit falan okuyup türe karşı geliştirdiğim nefreti yenmem gerek.

Beyin yakan, göz kanatan, insana kendini paralatan bir seri bu. Amacım ne aşağılamak ne kötülemek... Sadece çektiğim acıyı sizinle paylaşmaya çalışıyorum çünkü daha fazla dayanamayacağım. Gerçekten soldan soldan geliyorlar Tahsin. Oy, tıkandım. Biri bana yardım etsin hali bu.

Seriye devam etme fikri, dolabımda cici kapağıyla masum masum duran Savaşçı kitabını okuma düşüncesi beni paniğe sürüklüyor şu an. Sonumuz ne olacak bilmiyorum ama yazdığım tüm hisleri, ciddi ve samimi olarak yazdığımı söyleyebilirim. Kesinlikle, asla ve katiyen tavsiye etmiyorum. Benim yorumlamam bu kadar, hadi hayırlı işler.
432 syf.
·6 günde·Beğendi·7/10
ben tam biri Cara - Aeylx fanı olduğum için bu kitap birincisi kadar tatmin etmedi beni. bunun nedeni ise bu iki aşığın birbirlerinin gezegenlerine gitmesi ve orda bir süreliğine yaşamaları. onlar kadar bende çok istedim onların beraber zaman geçirmelerini ama içinde bulundukları durum ve sorumlulukları ne kadar büyük olduğunu, birbirlerini özlerken bir yandan da hayatta kalıp barışı sağlamak için neler feda ettiklerini okurken resmen yaşadığımı söyleyebilirim.
geçen kitap en gıcık olduğum karakterlere bu kitapta sempati besleyeceğimi hiç düşünmezdim ama yazarcığımız çok güzel ama bir o kadar da üzücü sürprizlerle beni şaşırtmaya devam etti.
Deamon ve Kat' den sonra en sevdiğim çift oldu Aeylx ve Cara :)
432 syf.
·16 günde·Beğendi·3/10
Aşırı derecede duygusallık yüklü. Diğer seriye oranla daha ağır ilerleyen bir hikaye ve sonu gelmez derecede yavaş anlatim. Serinin ilk kitabına oranla daha fazla bilim-kurgu öğeleri taşısa da çok daha yavaş ve sıkıcı ilerliyor...
432 syf.
·8 günde·8/10
Aşk ile bilim kurgu dengesini kurabilmiş bir kitap arıyorsanız bu kitabı okuyun derim. Yer yer kalbinizi parça pinçik eden, meraklandırmasa da okumaya devam etmenizi sağlayan olaylar var. Eh gıcık karakterleride unutmayalım. Ama merak etmeyin salak baş karakterlere bu seride yer yok.
432 syf.
·Beğendi·8/10
İlk kitabı yerine bu kitap çok çok daha güzeldi.Birbirlerinin gezegenlerinde yaşam savaşı vermeleri beni heyecanlandırdı.Diğer kitabı merakla bekliyorum.
432 syf.
·6 günde·3/10
ilk kitabı daha çok beğenmiştim. yazarın uzun bir gelişme bölümünden sonra, kitabın sonunu kısa kesmesini sevmedim. seriye devam etmeyi düşünmüyorum.
432 syf.
·Beğendi·10/10
Uzaylı serisinin ikinci kitabı olan İşgalci'de Aelyx ve Cara'nin daha çok birlikte vakit geçirmelerini isterdim çünkü mutlu olduklarını daha çok görmek isterdim. Gencecik yaşta zavallı aşıklar çok ağır sorumluluklar altına giriyorlar. Hem de zıt dünyalarda !! Yani Cara Aelyx'in dunyasinda, Aelyx ise Cara'nin dünyasında . .


İlk dünyaya geldiği zaman kimseye dokunmayan Aelyx, şimdi aralarında Cara ile anlaşmazlıklara çözüm bulmak için insan bir arkadaşından yardım alıyor. Şimdi diyeceksiniz kız nesi tuhaf bunun ? İlk kitabı okuyun sonra karar verin derim ben . Aelyx e dünyada suikastler yüzünden rahat yok, Cara ya ise L'eihr gezegeninde suikastler den rahat yok. Aelyx Cara üzülmesin diye anlatmıyor hiçbirini fakat Cara orda biraz nankörlük yaptı yani. Neymiş efendim bunlar çözülmesine neden L'eihr de yasasinlar da neden Dünya da yasamasinlar !! Ama Allah'tan sonra herşeyi konuştular, Cara herşeyi öğrendi ve tatlıya bağlandı konu. Ahhh birde o uzuuuun bir aradan sonra kavuşmaları cidden göz yasartan cinstendi.
Çok tatlı bir çiftler yaa .
Neyse uzun lafın kısası okuyunnn!!!
432 syf.
·7/10
Gayet güzel, eğlenerek okuyacağınız bir kitaptavsiye ediyorum macera ve aşk seven herkes okuyabilir... ayrıca kitabın sonunda az da olsa şaşırabilirsiniz..
432 syf.
·9 günde·Beğendi·4/10
Bazen hayat seni bulunduğun yerden alıp başka bir yere koyup der ki burdan devam et.
soğuk kalpten sıcak söz çıkmaz. Acı sözden güzellik olmaz.
İnsan vücudunda ayıp bir şey yok. Sadece toplum sana utanman gerektiğini öğrettiği için utanıyorsun
Kendisini sekizgen şeklinde oyulup yuvarlak bir deliğe sokulmaya çalışan ve buraya uymayan bir ahşap parçası gibi hissediyordu.
Cara'nın gülüşü aydınlandı."En çok neyini özlüyorım biliyor musun?" diye sorup Aelyx'in cevabını beklemeden heyecanla yanıtladı:"kokunu."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İşgalci
Alt başlık:
Alienated Serisi 2
Baskı tarihi:
Haziran 2015
Sayfa sayısı:
432
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759998158
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Until Midnight
Çeviri:
Demet Orhan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
GO! Kitap
UZAYLILAR İNSANLARLA İTTİFAKA HAZIRLANIYOR. Bu kez de Dünyalı Cara Sweeney, L’eihrlilerin konuğu. L’eihrli erkek arkadaşı Aelyx’i, iki gezegen arasındaki ilişkileri yoluna koymak için, Dünya’ya gönderdikten sonra yabancı bir gezegende bir başına kalan Cara’nın etrafı onu istemeyen klonlarla çevrilmiştir. Hatta Aelyx’in evcil hayvanı bile ondan nefret eder. Yeni hayatına uyum sağlamak için her yolu deneyen Cara, çok geçmeden bu gezegende Aelyx ile mutlu olup olamayacağını sorgulamaya başlar. Dünya’daki Aelyx’in durumu da Cara’nınkinden farklı değildir. Birbiri ardına düzenlenen suikastların hedefindeki Aelyx, Dünya-L’eihr ilişkilerini güçlendirmek için yoğun bir halkla ilişkiler kampanyası yürütmeye çalışır. Dünya hükümetlerinin vatandaşlarından gizlediği küresel su krizine çözüm getirecek teknoloji L’eihrlilerin elindedir ama bu teknolojiyi Dünyalılarla paylaşmaları ancak ittifak kurmalarıyla mümkündür. Ama her iki taraftan da yükselen itirazlar ve ittifakı baltalayacak şiddet eylemleriyle Cara’nın da Aelyx’in de işleri hiç de kolay değildir. İki genç âşık, bir yandan gezegenlerinin geleceği için canla başla mücadele ederken bir yandan da birbirlerinden sayısız ışık yılı uzakta ayrılık acısına katlanmaya çalışır… ta ki dünyalarına yönelik bir tehdit onları yeniden birleştirene dek.

Kitabı okuyanlar 213 okur

  • Pelin
  • Emine KELEŞ
  • Cress
  • Damlanur Gürtekin
  • Ebru başar
  • Esra kılınç
  • Feyza S.
  • Büşra Öğretmen
  • Melis
  • Ayca Talaybas

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%6.3
14-17 Yaş
%34.4
18-24 Yaş
%29.7
25-34 Yaş
%23.4
35-44 Yaş
%3.1
45-54 Yaş
%1.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.4
Erkek
%2.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%16 (13)
9
%18.5 (15)
8
%23.5 (19)
7
%19.8 (16)
6
%9.9 (8)
5
%4.9 (4)
4
%2.5 (2)
3
%2.5 (2)
2
%2.5 (2)
1
%0