İskandinav Mitleri

·
Okunma
·
Beğeni
·
906
Gösterim
Adı:
İskandinav Mitleri
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055738105
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Phoenix Yayınevi
Tanrıların ve tanrıçaların, erkek ve kadın kahramanların, canavarların ve devlerin, eğlendiren ve kimi zaman da dehşete düşüren efsaneleri, her ne kadar İskandinavlar kayda geçirememişlerse de, İskandinavya'da ayakta kalmayı ve günümüze ulaşmayı başarmıştır. Odin, Thor, Freyia, Loki, Volsung Sigurd, Gudrun ve Brynhild, öyküleri kayda geçirilebilmiş olan efsanevi karakterlerin en iyi bilinenleridir.

Konu hakkındaki yetkisi ve bilgisiyle Profesör Page, İskandinav efsanelerini bize yeniden anlatmakta ve geleneklerinin ne kadar karmaşık ve bazen de tutarsız olduğunu göstermektedir. Bu antik mitler aracılığıyla, insanın yaratılışı ve dünyanın sonuna ilişkin olarak İskandinavların hayalinde neler canlandırdığını öğrenebilmekteyiz.
157 syf.
·19 günde·7/10
İskandinav mitolojisine oldum olası merakım vardı. Thor'un kahramanlığı, Loki'nin şeytanlığı, Odin'in iki yüzlülüğü ve fırsatçılığı derken bir baktım ki baya baya araştırıp soruşturup, okuyacak kaynak aramaya başlamışım. Okumuş olduğum kitap da araştırmalar sonucu derin bir bilgi birikimi ile yazılmış.
Yazarımız, yararlandığı kaynaklara da sık sık atıfta bulunuyor, örnekler paylaşıyor.
Yani magazinsel bir boyut beklemeyip, iskandinav mitolojisi hakkında gerçekten bilgi sahibi olmak istiyorsanız keyifle okuyabilirsiniz.
Öyle Chris Hemsworth yakışıklılığında bir Thor, Ragnar Lothbrok tadında kahramanlıklar beklemeyin :)
157 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Kitap hakkında incelememi yakın bir zamanda temel bilgilerini edindiğim yunan ve roma mitolojisiyle kıyaslayarak yapmak istiyorum.

Öncelikle yunan ve roma mitolojisinden farklı olarak iskandinav mitolojisi ile ilgili kaynaklar günümüzde çok az ve doğruluğu şübhe altında. Bunun nedeni yazarın da kaydettiği gibi kadim iskandinavların yazıyla pek arası olmaması ve mitlerin ya dönemin hristiyan yazarları ya da daha sonrasında hristiyan iskandinavlar tarafından kaleme alınması. Doğal olarak hristiyan yazarların mitlerle alay geçmek için onları değiştirmesi ya da hristiyan öğelerini eklemesi kaçınılmaz ola bilir.

Gelelim iskandinav mitolojisinin özelliklerine, çok fazla spoiler vermeden, kısaca ifade edersek bu mitolojiye göre evren hiçlikten yaranmış ve ragnarokta(kıyamet) eski tanrıların ve insanların sonuyla yeni bir yaşam yaranacaktır. Yunan mitolojisinde ise evren kaostan doğmuştur ve kıyamet ya da gelecek tanrılara bile mechul. Zeus bir gün babası Kronosu tahtından etdiği gibi kendisinin de tahtından indirileceğinden endişeleniyor. İskandinav mitolojisinde ise Odin ve diğer tanrılar ragnarokta yokedileceklerini bilseler de adeta kendi kaderleriyle barışmayarak bunun karşısını almaya çalışıyorlar. Bu insanların öleceğini bilerek yaşaması ve ya çalışmasına benziyor.

İnsanoğlunun yaratılışı daha doğrusu erkeklerin yaratılışı yunan mitinde aşamalı bir biçimde sanki evrimleşerek yaratılışı andırıyor. Kadınlarsa dinlerden farklı olarak özel şekilde yaratılıyor. İskandinav mitinde yaratılışla ilgili elimizde pek fazla bilgi yok. Sadece bir Edda şiirinde tanrıların bir gün sahilde iki cansız nesne ile karşılaştıkları ve onlara yaşam verdikleri, böylelikle insanoğlunun yaratılışı tasvir edilmekte.

Galiba yazdığım en uzun inceleme oldu :) Pek alışık değilim böyle uzun yazmaya ve konuşmaya.

İskandinav mitolojisinin ayrı bir özelliği daha var benim için, yakın zamanlarda okumayı düşündüğüm Yüzüklerin Efendisi - Yüzük Kardeşliği serisinde yazarın iskandinav-germen mitolojisini kullandığını öğrendiğimde şaşırmıştım açıkcası. Tabi kitabı okuduktan sonra buna emin oldum, cüceler, elfler, altınları koruyan ejderha (Hobbit serisinde), sihirli yüzük ve s.

Son olarak İskandinav mitolojisinde benim en çok hoşuma giden yarı tanrı yarı iblis Loki oldu. Loki bazen kasten bazen de farkında olmadan tanrıların başını belaya sokuyor, daha sonraysa kurnazlığıyla onları kurtarıyordu.
Keyifli okumalar :)
157 syf.
·4 günde·10/10
Yeni hobilere açılmanın vaktinin geldiğini anladıktan sonra okuduğum üçüncü kitap: İskandinav Mitleri.

Kitap yorumuma geçmeden önce birkaç şeyi kesinleştirmek gerekiyor diye düşünüyorum. Herhangi bir konu hakkında "biliyorum" diyebilmek için, konuyu sayamayacağımız kadar farklı kaynak ve düşünemeyeceğimiz kadar farklı perspektiflerden okumalıyız, değil mi? Özellikle, bahsi geçen konu mitoloji, efsane, destan, din vs. gibi tarih öncesi zamanlardan şimdiye olan yolculuğunda kaç kez değiştirildiği ya da düzenlendiği belli olmayan türden bir konuysa. Bu yolda okuduğumuz kitaplar elbette tekrara düşecek, değiştirilen kısımlarının yanında aynı kalan yanı da olacak tabii ki. 5 kitap okumuşsak 4'ü hatta belki 5'i de aynı şeyleri anlatacak bazen. Öğrenme de böyle gerçekleşir zaten, tekrar tekrar görerek, duyarak, okuyarak. Bu "tekrara düşme" problemini gözardı etmemizi sağlayan şey de yaptığımızı seviyor oluşumuz. Kimse istemediği halde mitoloji-tarih dünyasına giriş yapmaz, bizi çeken bir şeyler var ki bu tekrarlara katlanıyoruz. Heh, bunu da söylediğime göre kitaba geçiyoruz.

Öncelikle yazarın hayli uzun tuttuğu (45 sayfa) giriş ve tanışma kısmını okumadan geçmemenizi öneriyorum. Bu 45 sayfalık iki bölümde yazar, İskandinav mitlerinin bilinen 3 kaynağından ve bu kaynakların kısa detaylarından bahsetmiş. Bu kaynakları bilmek, insana ne okuduğunun farkındalığını kazandırdığı için önemli, fikrimce. Bu iki bölümden sonra beş bölümlük mitler kısmı geliyor. Sırasıyla: Aesir, Vanir ve Bazı Krallar bölümünde, bilinen iki tanrı grubu Aesir ve Vanir detaylıca tanıtılıyor. Devamında Odin ve Thor'un 22 sayfalık ilişkilerine tanıklık ediyoruz. Başlıca mitlerden olan, hatta Ragnarök'e doğru atılan en büyük adım denilebilecek olan Baldr ve Loki öyküsü de üçüncü bölümde çıkıyor karşımıza. Diğer bölüm ise Ragnarök odaklı. Kitap geneline bakıldığında, yazarın öyküleştirmenin yanında inceleyerek anlatmayı da tercih ettiğini görüyoruz. Üçüncü tekilden yapılan anlatımların cümle aralarında karakterler, mekanlar, zamanlar ya da direkt Edda hakkında bilgiler görüyoruz. Yine genele baktığımızda, mitlerin anlatımları Edda ya da Skaldic karşılıklarıyla desteklenmiş. Düz yazı okurken bir anda şiir halini görüyorsunuz, böylece açıklaması ile olayın yaşandığı bağlamı karşılaştırma fırsatınız oluyor. Bir nevi rehberlik yapıyor bu kitap size.

Tanrılar ve Kahramanlar bölümünde ileri okuma amaçlı birkaç çok duyulmamış kahramandan ve hikayelerinden bahsediliyor. Kitap geneli için, aralara sıkıştırılan tarihi kalıntı görselleri ve açıklamaları da efsane olmuş açıkçası. Dizin kısmından önce yine ileri okuma amaçlı bir avuç kaynak sunmuş yazar, bu kitabı bitirip karnınızı hala doyuramadıysanız eğer, verilen kaynakları araştırıp kendinize birkaç atıştırmalık bulabilirsiniz.
Fazla uzamadan son olarak yayınevinden bahsetmek istiyorum. Phoenix yayınevini daha önce duyduğumu hatırlamıyorum, yine de kitabı okurken çeviri ya da yazım yanlışından kaynaklı herhangi bir anlam kayması ya da eksilmesi ile karşılaşmadım. Bu konuda tebrik ediyorum kendilerini. İskandinav Mitleri'ni Dünya Mitleri serisinin ilk kitabı olarak çıkarmışlar. Biraz araştırınca diğer halklardan da (Roma, Yunan, Mısır, Hint vs.) mit derlemesi yaptıklarını gördüm. Bu beni mutlu eder :)

Bu incelemeyi de burada bitiriyorum. Genel olarak okuması eğlenceli bir kitap oldu benim için. Siz de Nordikleri biraz daha tanıyayım diyorsanız eliniz bu kitaba bir gitsin. Keyifli okumalar diliyorum.
157 syf.
·1 günde
Kitap İskandinavya mitleri hakkında bilinenden fazlasını ihtiva etmiyor. Okurken yer yer sıkıldığım ve aradaki bağı kaçırdığım yerler oldu ki bundan en basit bir eseri okurken bile nefret ederim. Tercüme güzel ancak eksik bir şeyler var sanki. Bu kitap okunmaz demiyorum ama Nesir Eddadan sonra okunursa daha yararlı olacağı kanaatindeyim.
Her sabah uyandıklarında..
... savaş kıyafetlerini giyip arenaya giderler ve orada kıran kırana mücadele ederler; birbirleriyle savaşırlar.
Onlarınn spor anlayışıı budur.
Akşam olduğundaysa..
.. .atlarınna binip evlerine
Valhalla'ya geri dönerler ..
İnsanların çoğu uzak geçmiş ve uzak gelecek hakkında kafa yorar: Bu dünya nasıl meydana geldi? Öncesinde ne vardı? Dünyanın sınırları nelerdir ve bu sınırlar nasıl belirlenmişlerdir? İnsan nasıl (ya da neden) yaratıldı? Dünyanın sonu nasıl gelecek ve ondan sonra ne olacak? Böylesi düşünceler, mitlerin yaratılmasında etkili olan kaynaklardır. Özellikle İskandinav mitleri söz konusu olduğunda, bu daha da belirgindir. İskandinavların bu sorulara verdikleri yanıtlar genellikle tutarlı olmadıkları gibi, kesinlikle kapsamlı da değildirler.
R. I. Page
Phoenix Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
İskandinav Mitleri
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
157
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055738105
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Phoenix Yayınevi
Tanrıların ve tanrıçaların, erkek ve kadın kahramanların, canavarların ve devlerin, eğlendiren ve kimi zaman da dehşete düşüren efsaneleri, her ne kadar İskandinavlar kayda geçirememişlerse de, İskandinavya'da ayakta kalmayı ve günümüze ulaşmayı başarmıştır. Odin, Thor, Freyia, Loki, Volsung Sigurd, Gudrun ve Brynhild, öyküleri kayda geçirilebilmiş olan efsanevi karakterlerin en iyi bilinenleridir.

Konu hakkındaki yetkisi ve bilgisiyle Profesör Page, İskandinav efsanelerini bize yeniden anlatmakta ve geleneklerinin ne kadar karmaşık ve bazen de tutarsız olduğunu göstermektedir. Bu antik mitler aracılığıyla, insanın yaratılışı ve dünyanın sonuna ilişkin olarak İskandinavların hayalinde neler canlandırdığını öğrenebilmekteyiz.

Kitabı okuyanlar 55 okur

  • Ateş Yurduseven
  • Sed.
  • darwin
  • Aysel DEMİRELLİ
  • Her devrin menkûbu
  • yusuf şenel
  • S.
  • Yunus Çaldağ
  • Yenigün Enes
  • Banu özcanlı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.5 (4)
9
%0
8
%35.3 (6)
7
%29.4 (5)
6
%11.8 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0