Jean ve Gino'ya Mektuplar - Lettres A Jean Et Gino 1963 - 1994

8,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
400 gösterim
Bilge Karasu'nun 1964 -1994 yılları arasında dostları Jean Nicolas ve Gino Harsh'a gönderdiği, bazen elle bazen de daktiloyla yazdığı Fransızca mektuplar.

Alain Mascarou, hem Fransızca hem de Türkçe (sol sayfa Fransızca, sağ sayfa Türkçe) hazırlanan kitabın girişinde yazdığı yazısında "Pascal Quignard, Paris'in yedinci bölgesinin, fanatizmden uzak arkadaşlık ve sosyallik geliştirmek için en elverişli çevre olduğunu düşünür. Beaune ve Lille sokakları kavşağından geçen sokaklardan biri, bu önermeyi, şüphesiz, resmetmektedir. Bilge Karasu Hôtel de Lille'de, aynı adlı sokakta 40 numarada kiracıydı; 1963'ün karlı şubatında, Uzun Sürmüş Bir Günün Akşamı'nın ilk sayfalarını orada yazdı. Birkaç ay sonra, güneşli bir 14 Temmuz günü, aynı otelde kalan Amerikalı bir arkadaş aracılığıyla, Lille Sokağı no. 33'teki evlerinde, Jean ve Gino'yla tanıştı. Noel'de Bilge'nin Roma'dan gönderdiği kartpostal otuz yıla yayılacak bir mektuplaşmanın başlangıcı olacaktı" diyor.

Bilge Karasu, binlerce mektup yazdı yüksünmeden; yazın, sanat, kültür alanındaki dostlarına gönlünü, zihnini açtı. Bilenler bilir, evinin kapısı hep açıktı... Müzik, resim, sinema, tiyatro, filoloji, arkeoloji, kısaca kültür-sanatın her dalına coşkuyla, tutkuyla sarılmıştı. İşte o nedenle, anlatılarıyla, denemeleriyle yetinmeden, mektuplarını da bu gözle okumalı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  404
 • ISBN:
  9789750825729
 • Çeviri:
  Simla Ongan Kocaoğlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Noir 
24 Oca 20:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Jean, beni kompleks sahibi yapıyorsun. Oysa ben, yarım elmanın, verenin sevgisini ifade et[mesin]de yeterli olduğu ... bir Doğu vecizesiyim: 'Yarım elma gönül alma.' "

Jean ve Gino'ya Mektuplar - Lettres A Jean Et Gino, Bilge KarasuJean ve Gino'ya Mektuplar - Lettres A Jean Et Gino, Bilge Karasu