Susanlar

1,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
0 beğeni  · 
450 gösterim
Bilge Karasu 50'lerin başından itibaren süreli yayınlarda öyküler, yazılar, kitap ve resim eleştirileri, hatta şiirler yayımlamıştır. Araştırmacı Serdar Soydan titiz bir arşiv taramasıyla dergi ve gazete sayfaları arasında kalmış bu işlerden derledi Susanlar'ı.

Kitap, 1952-53 yıllarında Seçilmiş Hikâyeler dergisinde yayımlanmış ve daha sonraki eserlerinde ele alacağı pek çok izleğin, pek çok biçimsel denemenin ortaya çıkışını, gelişimini sergileyen sekiz öyküyü, Kedili Meryem öyküsünü, şiir denemelerini, Karasu'nun edebiyata bakış tarzını dile getirdiği "Yazar-Okurun Defteri" metinlerini, kendisiyle yapılmış söyleşileri ve Enis Batur'un bu kitap için kaleme aldığı sonsözü içeriyor. Bilge Karasu külliyatına eklediğimiz bu derleme, yazarın kurmaca dünyasına girmek, düşüncelerini ve bakış açısını kavramak açısından pek çok ipucu taşıyor bugünün okurları için.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2009
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9789753427098
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Şinka 
16 Ağu 11:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Ölüler geri gelmez.
Birer parçamızı yanlarına alarak gitmişlerdir. "

Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 249)Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 249)
Şinka 
16 Ağu 10:30 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"...bir insanın insana bağlanmasını, bir insanın bir insanı sevmesini, aşk demek istemiyorum ama sevmesini öğrendim..."

Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 218)Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 218)
Şinka 
15 Ağu 13:29 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Yazı yazmanın yalnızlığını seçtikten sonra, yazının yalnızlığına alıştıktan sonra, konuşmanın güçlüğü büsbütün büyüdü gözümde."

Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 154)Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 154)
Şinka 
14 Ağu 23:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Sevdiğim bir insanın ölüm haberi bana hemen koymuyor, inanamıyorum o habere. İnanamıyorum da dememeliyim, anlayamıyorum o ölüm haberini. Hep bir köşebaşında, öldüğü söylenen o sevdiğim kişiyle karşılaşacakmışım gibi gelir bana, aradan uzun bir zaman geçse de o duyguyu yitirmem, o kişi nasıl olsa bir gün gene karşıma çıkacakmış gibi gelir.
Ama neden sonra bir gün birden içimde bir şey cız eder, ölüm işte o zaman başlar benim için, o zaman sevdiğim kişiyi artık ne yapsam bir daha göremeyeceğimi, nereye gitsem onu bir daha bulamayacağımı bilirim; acısı o zaman çöker içime, ama delici, bunaltıcı bir acı değil, ince, sinsi, onmaz bir acı..."

Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 140)Susanlar, Bilge Karasu (Sayfa 140)