Kafası Kıyak

6,0/10  (6 Oy) · 
31 okunma  · 
7 beğeni  · 
901 gösterim
Hippi devriminin yaşandığı 60lı yılların sonunda geçen Kafası Kıyak hippi düşüncesi ve muhafazakârlığın çılgınca çatışmasına sahne olan oldukça eğlenceli bir hikâye. Roman çiçeği burnunda Katyanın Mallorca Adasına sanat eğitimi almak için gitmesiyle başlar. Katya ait olduğu yeri bulamamış, toy ve güzel bir üniversite öğrencisidir. Yaşamaya başladığı bu dağ köyü sanatçılar, üçkâğıtçılar, filozoflar ve manyaklarla doludur. Birçok erkek (ve birkaç kadın) Katyayla yakınlaşmak istemektedir fakat Katya kimi seçmesi ve nasıl bir insan olması gerektiği konusunda kararsızdır.

Hippi Franz, Katyanın almış olduğu dini eğitimin öğrettiği her şeyin tam tersini yapan bir karakterdir ancak diğer herkesten daha güvenilir ve sevimli görünmektedir. Ünlü İspanyol ressam Piccolo Londo kendisine yeni resim projesinde yardımcı olmasını istediğinde Katya tereddüt yaşar; ressam ve asistanı çıplak çalışmaktadır. Fakat çevresindeki herkes bunun kaçırmaması gereken bir fırsat olduğunu söyler. Bu çılgınlıklar içerisinde Katya yepyeni bir dünyada kendini keşfetme yolculuğuna çıkar.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9786053430957
 • Çeviri:
  Onur Yusufoğlu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Vipassana 
03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

60'lı yıllar ve hippi yaşamı cezbettiği için kitabı okumaya başladım. Ve o yaşamı da fazlasıyla görüyorsunuz inanın :) Ama kitapdan umduğumu bulamadım. Sırf o dönemden bir kesit sunmak için yazılmış gibi. Elle tutulur bir hikâye olmadığı için dil biraz daha espiritüel olabilirdi. En azından bu kitabı daha çok sevdirirdi.

Sefa Mehmet 
22 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabın 4 puandan fazlasını hak ettiğini düşünerek bu yorumu yazma gereksinimi duyuyorum. Kitabın başlangıcı Katya'nın sanat eğitimi almaya Mallorca Adasına gitmesi ile başlamaktadır. Katyanın yaşadığı ruh halleri kitapta çok iyi aktarılmıştır. Zevk alarak okunabilecek bir kitaptır. Önyargı ile yaklaşmamanızı tavsiye ederim.
Saygılarımla...

Kitaptan 2 Alıntı

Tuncay YILDIRIM 
19 May 11:33 · Kitabı okudu · Puan vermedi

" Bir yazarın hayatı, iyi bir hayattır. Biraz yanlızdır belki, rüyalarla yıkanmış bir iç dünyası vardır, sen yazarken arkadaşların hayatlarını yaşarlar. Evde, kafede, taraçalarda, yürürken, sahilde, yazmak yazmak hep yazmak. Sessizlik para etmez. Düşünceler para etmez. Sözcükler. Her şey sözcüklerdedir. Kağıtta. Mürekkeple, kurşun kalemle ya da daktiloyla onları kâğıda dökmek zorundasın. Bir öykü ya da romanın espirisi birçok sözcükten oluşmasıdır - birbiri ardına fikirler belki, hareketler, karakterler, konu, ama illa ki sözcükler. Onlardan bir kaçını kâğıda dökene kadar hiç yol katetmemişsindir. Bazen tıkanırsın. Yazarlar tıkanır. Hiç sözcük gelmez. Kabızlık. Gitmek istersin ama gidemezsin. Oturur ve homurdanırsın. Homurdanır ve oturursun. Çıkmazlar. Yaratıcı bir müshil bulman gerekir. Hemingway de tıkanırdı. Bundan kurtulmak için köpekbalıklarıyla güreşirdi. Faulkner tıkanırdı. Kendini içinde içki olmayan bir odaya kilitler, anahtarı arkadaşına verirdi. Kapının altından beş sayfa atana kadar içki yok. Bu iyi bir müshil. Bazı en iyi beş sayfalarını bu şekilde yazdı. Coleridge tıkanırdı. Uykuya dalıp rüya görmeyi beklerdi. Platon tıkanırdı. Eski pazar yerine gider, oraya giden Sokrates'i bulur, sonra fırlayıp evine dönerdi. Melville tıkanırdı. Bundan kurtulmak için üç yıl boyunca teknelere otostopla dünyayı gezerdi. Yaşlı Phil Roth tıkanırdı. Annesine mastürbasyon yaptırırdı. Tanrı bile tıkandı. Neredeyse iki bin yıldır ne birşey yazdı ne de yayınladı.

Kafası Kıyak, Luke RhinehartKafası Kıyak, Luke Rhinehart
şerife sarı 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ve erkeklerin güvenilmezliğini düşünürken anladım ki bekaret ve evliliğin bütün amacı, sevişme ve ihanetin insanlar yasal olarak birbirlerine bağlandıktan sonra gelmesi ve böylece erkeğin kaçıp gitmek istediğinde çok fazla şey kaybetmesinden emin olmaktır. Ne parlak bir fikir! Ne kadar iç karartıcı.

Kafası Kıyak, Luke Rhinehart (Sayfa 240 - pegasus)Kafası Kıyak, Luke Rhinehart (Sayfa 240 - pegasus)