Kafka'nın Bebeği

7,8/10  (5 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
717 gösterim
1923. Berlin'de bir park. Küçük bir kız çocuğu kaybolan bebeğinin arkasından ağlarken, parkta karşılaştığı siyah giyimli, ince yapılı, kibar bir adam onu avutmaya çalışır. Herhangi biri değildir bu adam, Franz Kafka'dır. Ağır hasta olan ünlü yazar küçük kızı çektiği üzüntüden kurtarmak için çok özel bir çözüm üretir. Her gün parka gelir, kendi yazdığı bir mektubu getirir ve bunu kaybolan bebeğin gönderdiğini söyler. Günlerce buluşur bu iki sıra dışı kişi ve aralarında tuhaf bir arkadaşlık gelişir. Bu özel mektupların yalnızca küçük kıza değil, Franz Kafka'ya da yardımı olacak, sayılı günleri kalan yazar kısa süreliğine de olsa hayata sarılacaktır; ancak günün birinde beklenmedik bir olay bu arkadaşlığın sürmesini zora sokar.

Büyük yazarın hayatının son haftalarını, gerçek bir olaydan yola çıkarak ve biyografik bilgilerle donatarak anlatan bu roman Kafka okuru için gerçek bir sürpriz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786055340100
 • Orijinal Adı:
  Kafkas Puppe
 • Çeviri:
  Regaip Minareci
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Mazlum İlhan 
28 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kafka ile ilgili okuyabileceğiniz değişik bir kitap. Kafka'nın o sembolik, yoğun ve düşüncelere boğan edebiyat dünyasının dışına çıkabileceğiniz, en azından onu daha bizden biri olarak görebileceğiniz bir kitap. Oyuncak bebeğini kaybeden bir çocukla Kafka'nın bir parkta karşılaşmasıyla başlıyor olaylar. Bebeğinin kaybolmasına üzülen çocuğun, Kafka'nın hergün yazdığı ve bebeğinden geldiğini söylediği mektuplarla teselli bulması, Kafka'yla çocuğun ilerledikçe aralarında gelişen arkadaşlığı ve Kafka'nın eşiyle son zamanlarında yaşadığı zor hayat şartları anlatılıyor kitapta. Ayrıca kitapta bir yetişkinin küçük bir çocuğun dünyasına nasıl yaklaşması gerektiğini, pedagoji alanında kullanılabilecek son derece yararlı ipucları da bulmak mümkün.

Erkan Çetin 
27 Tem 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 5/10 puan

Kitap Kafka'nın hayatının kısa bir döneminde küçük bir kız çocuğuyla yaşamış olduğu masalsı olayı öykü şeklinde anlatarak büyülüyor adeta insanı. Kesinlikle sadece Kafka okuru için değil herkes tarafından okunması gereken güzel kısa bir öykü. Kitap ne yazık ki hak ettiği değeri göremeyerek çok şey kaçırılmış.

Aslı Suakan 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

zorlu edebiyatçı dedikleri Franz Kafka'yı çok merak etmiştim ve bu kitap da Franz Kafka'yı tanımam için iyi bir fırsattı. onun hayal dünyası içine girebilmek beni çok onurlandırdı. şimdi ise bir sonraki adımım kendi yazdığı kitaplarını okumak olacak

Golyadkin 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Dil açısından ve akıcılık olarak yeterli değil. Ayrıca okurken sıkılıyorsunuz fakat Kafka' nın hayatı hakkına kısa bilgiler ve yorumlar var. İlk önceliğiniz olmasa da elinizde bulunuyorsa okuyabilirsiniz.

Kitaptan 2 Alıntı