Kanlı Gömlek

9,8/10  (4 Oy) · 
16 okunma  · 
7 beğeni  · 
661 gösterim
İslam Tarihi'nin en önemli olaylarından birini aydınlatmak için yazılan bu eser, ana kaynakların kaydettiği tarihi gerçeklere dayanarak;Hz. Osman'ın şehit edilişini,
İlk Yahudi dönmelerinin kurdukları gizli ve yıkıcı cemiyet ile bu cemiyetin Müslümanlar arasında çıkardığı fitneleri,
İslam Tarihi'nde yaşanan ilk iktidar mücadelelerini ve bundan dolayı Hz. Ali ile Hz. Ayşe ve Hz. Muaviye arasında vuku bulan olayları, edebî bir üslupla konu etmektedir.Cumhuriyet döneminin usta kalemi Ömer Rıza Doğrul bu eseri yazarken olayların mümkün olduğu kadar tasavvur edilebilmesi maksadıyla bu olayların kahramanlarını konuşturmak ve bu sayede en karmaşık tarihî olayların kolaylıkla anlaşılmasını sağlamak istemiştir.
(Tanıtım Bülteninden)
Muharrem Okumuş 
 05 May 13:38 · Kitabı okudu · 40 günde · Puan vermedi

Hz. Osman 'ın şehadeti, Cemel Vakası, Sıffin Savaşı ve bunlarla birlik Sebeiyye, Haricilik ve Vehhabilik gibi mezheplerinin doğuşu üzerine yazılmış bir eserdir. Eserde tarihi olaylar kaynak gösterilerek ve de olay kahramanları konuşturularak romansı bir anlatıya başvurulmuştur. Bu sebepten dolayı olayların tahayyülü kolaylaşmış ve bu da kitaba akıcılık kazandırmıştır.

Mezhepler tarihi üzerine okuma yapmak isteyenler bu eserin akabinde Necip Fazıl Kısakürek'in Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyarak hadisatın olabilecek olaylar hakkında ve "... Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, kurtuluşa eren fırka (Fırka-ı Naciye) dışında kalan yetmiş iki fırka cehenneme gidecektir." hadisinde zikredilen yetmiş iki fırka ve Fırka-ı Naciye hakkında malumat sahibi olabilirler.

İslam Tarihi'nin hassas meselelerinden olan bu vakıaların anlatımında yazarın tarafsız bir anlatım kullanmaya çalışması ve kahramanları konuşturma gibi bir yönteme başvurması tarih sahnelerinde sıkılmaya mahal vermeyen bir okuma sunuyor okuruna.

Diğer kaynak kitaplarla da desteklenerek okunmasını tavsiye edebileceğim bir eser. Bu eserin akabinde bu konu üzerindeki okumalarıma daha tamamlayıcı olacağını düşündüğüm Mezhepler Tarihi ile devam etmeyi düşünüyorum.

Kitabın teknik özellikleri dışında kitaba ve vakıalara çok fazla yorum katmam bu platform içinde çok da doğru olmaz kanaatindeyim ve kitabı genel hatları ile bu şekilde özetlemeye ve çalıştım.

Herkese keyifli okumalar. Vesselam

Abdurrahman Köseoğlu 
16 Eyl 17:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fitne, giydiğimiz gömleklere sıçrayan kandı ve insan vardı aldandı, insan vardı ateşine yandı kimi uzaktan kimi yakından bakandı, kapılarını kapadılar, kapılarına dayandı.

melih safa topal 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

ömer rıza doğrulun en iyi kitabıdır. Tarihi bukadar gerçekci ve çarpıcı şekilde romanlaştırarak anlattığı için teşkkür edilmeli. roman da gerçekler okadar güzel anlatılıyor ki din üzerine yapılanlara üzülüyor ama grçeği anladığınız için şükrediyorsunuz baş köşe kitabıdır bu kitap.