Kanlı Gömlek (Hz.Osman'ın Şehadeti)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.842
Gösterim
Adı:
Kanlı Gömlek
Alt başlık:
Hz.Osman'ın Şehadeti
Baskı tarihi:
13 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448568
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Kanlı Gömlek
Kanlı Gömlek
İslam tarihinin en trajik olaylarından biri.

Usta kalem Ömer Rıza Doğrul, Kanlı Gömlek romanıyla İslam tarihinin en önemli olaylarından birini aydınlatmaya çalışır. Tarihi gerçeklere başvurarak Hz. Osman’ın nasıl şehit edildiğini edebî bir üslupla anlatır.

Bir yandan ilk Yahudi dönmelerinin kurdukları gizli yıkıcı cemiyeti ve bu cemiyetin Müslümanlar arasında yaydığı fitneleri gün ışığına çıkarır.

Kanlı Gömlek romanında Ömer Rıza Doğrul, İslam tarihinde yaşanan ilk iktidar mücadelesini, Hz. Ali ile Hz. Ayşe ve Muaviye arasında vuku bulan olayları anlaşılır kılmak adına edebiyat ve tarihî kaynakların olanaklarından olabildiğince yararlanır.
465 syf.
·40 günde·Puan vermedi
Hz. Osman 'ın şehadeti, Cemel Vakası, Sıffin Savaşı ve bunlarla birlik Sebeiyye, Haricilik ve Vehhabilik gibi mezheplerinin doğuşu üzerine yazılmış bir eserdir. Eserde tarihi olaylar kaynak gösterilerek ve de olay kahramanları konuşturularak romansı bir anlatıya başvurulmuştur. Bu sebepten dolayı olayların tahayyülü kolaylaşmış ve bu da kitaba akıcılık kazandırmıştır.

Mezhepler tarihi üzerine okuma yapmak isteyenler bu eserin akabinde Necip Fazıl Kısakürek'in Doğru Yolun Sapık Kolları kitabını okuyarak hadisatın olabilecek olaylar hakkında ve "... Ümmetim yetmiş üç fırkaya ayrılacak, kurtuluşa eren fırka (Fırka-ı Naciye) dışında kalan yetmiş iki fırka cehenneme gidecektir." hadisinde zikredilen yetmiş iki fırka ve Fırka-ı Naciye hakkında malumat sahibi olabilirler.

İslam Tarihi'nin hassas meselelerinden olan bu vakıaların anlatımında yazarın tarafsız bir anlatım kullanmaya çalışması ve kahramanları konuşturma gibi bir yönteme başvurması tarih sahnelerinde sıkılmaya mahal vermeyen bir okuma sunuyor okuruna.

Diğer kaynak kitaplarla da desteklenerek okunmasını tavsiye edebileceğim bir eser. Bu eserin akabinde bu konu üzerindeki okumalarıma daha tamamlayıcı olacağını düşündüğüm Mezhepler Tarihi ile devam etmeyi düşünüyorum.

Kitabın teknik özellikleri dışında kitaba ve vakıalara çok fazla yorum katmam bu platform içinde çok da doğru olmaz kanaatindeyim ve kitabı genel hatları ile bu şekilde özetlemeye ve çalıştım.

Herkese keyifli okumalar. Vesselam
465 syf.
·22 günde·10/10
Hz. Osman
Kanlı gömleği giyen Halife.
Hz. Osman
Meleklerin bile haya ettiği Sahabe
Hz. Osman
Zinnureyn İki nurun sahibi.

Resulllah minberdeydi belki Osman’ın ilerde karşılaşacağı belaların hüznü okunuyordu yüzünde
Minberden Şöyle seslendi Ashabına: Şu saatten sonra Osman’ın ilerde yapacağı hiç bir şey mahşer aleminde ona zarar vermeyecek.
Böyle söylemişti peygamber efendimiz Hz. Osman’ın hayatında neler yaşayacağını görerek.

Bir gün önünden bir cenaze geçti. Peygamber efendimiz yanına gitti kim olduğunu öğrendi. Cenaze sahibinin kim olduğunu öğrendikten sonra dönüyordu ve evine gidiyordu. Onunla beraber olan sahabi de peygamber efendimizle beraber dönüyorlardı
Soruyordu Ashab dan birkaç kişi. Ya ResulAllah bugün mescidi nebeviye gelen şu cenazeye, cenaze namazı için saf emretmediniz Sahabi kendi aralarında cenazeyi kıldılar diyordu. Gerekçesini öğretmek istiyorlardı Hz. Peygamber tek bir cümle ile cevap veriyordu. “İnnehu Kena yuğilu Osman” çünkü bu adam Osman’dan nefret ederdi. Ben onun cenaze namazını bu yüzden kılmadım diyecekti.

Bir gün fitneden bahsediyordu peygamber efendimiz. Bazı insanlar fitneye düşecek bazı insanlar kaybedecek bazı insanlar savrulacak bazı insanlar rahmetten uzak düşecek. Çetin bir gün gelecek. Şu adam şu pelerinle giden adam var ya. O fitnenin olduğu günde fitneden etkilenmeyecek.
Herkesin gözü orada kim bu karanlıkta üstünde pelerin olan adam. Sahabeyi kiram oraya bakıyordu. Sahabeden biri koşuyordu pelerinli adamın sırtından tutuyordu ona peygamber efendimizin söylediği sözü iletiyordu, Yüzünü döndüğünde Meğer Hz. Osmandı. Peygamber efendimizin en çetin günde fitneye düşmeyecek adam dediği Hz. Osman…
Abluka altına alınmış evinde suyu yok ekmeği yok dostu yok.
Terk edilmiş tek başına
Direniyor.
Hiç ama hiç ödün vermiyor.
Çünkü Hz. Peygamber Hastalığında Şöyle söylemişti Hz. Osman’a.
Ey Osman benden sonra Halife olacaksın.
Sana halifelik gömleği giydirilecek.
Halife olduğun zaman kapına gelecekler sana diyeceklerki, Osman Halifelikten vazgeç.Sakın Osman Halifelikten vazgeçme Diren, bana gelinceye kadar Orada kal.
Alması gereken talimatı Peygamber efendimizden almıştı.
Hz. Osman’ın öldürülmesini istemeyen bir grup gelecek. Siz halifeliği bıraksanız şu ayak takımı da dağılıp evlerine gitseler sizin canınıza da kast etmeseler ne olurdu diyecekler.
Hz. Osman Tüm asaletiyle kalkacak yerinden Ben peygamberimize verilmesi gereken sözü vermişim. Peygamber efendimize Ahdim vardır. Başım gitse de ben bu ahdimden dönmeyeceğim. Ve Dönmedi de…
Medine’de tek başına kalmıştı 83 yaşında bembeyaz yüzlü bembeyaz sakallı bembeyaz ruh sahibi. Tek başına 1500 kişilik ayak takımına karşı direniyordu. Ordu yok. Kapının önünü boşalt Ali. Gençlerin ölmesini istemiyorum Peygamber şehrinde silah çektirmeyeceğim. Peygamber şehrinde kan dökülmeyecek. Benim kanım dökülsün ama benim için kan dökülmesin…
Evinde bir yudum bile su bırakmamışlardı.
Karısına döndü ve Ey Naile evde hiç su yok mu dedi.
Hayır dedi karısı 4 Gündür hiç su gelmedi evimize.
Oruca niyetlenecek İftar yapmadan su içemeden, Rume kuyusunu Müslümanların susuzluğunu gidermesi için satın alıp bağışlayan adam.
Kuran okuyordu Hz. Osman
Karısı seslendi. Kapıyı kırıyorlar dedi.
Hiç kaldırmadı kafasını Kurandan. Biraz sonra kapı kırıldı Hz. Osman’ın odasına girdiler.
Osman kuran okumaya devam etti.
İçeriye giren Hz. Ebubekir’in Oğlu Mehmet’ti. Hz. Osman’ın Sakalını tuttu. 83 yaşındaki adamın başını kaldırdı. Hz. Osman başını kaldırıp ilk kez baktı yüzüne. Sadece şunu söyledi sakalının tutan gence. “Baban senin bu halini görseydi bugün.” Dedi.
Çekecek elini utanacak yüzü kızaracak kaçacak odadan.
Sonra ardından başka bir cani gelecek. Kılıcını kaldırıp başına indirecek Hz. Osman’ın Sonra göğsüne indirecek kılıcı. Gömleği kan olacak Hz. Osman’ın Okuduğu Kurana kan damlayacak
Sıçrayan kan Kuranın bir ayeti üzerine düşecek.
feseyekfîkehumu(A)llâh(u) – Onlara karşı Allah yeter.
Yana düşüyordu Halife.
Şehit edilmişti.
3 Gün boyunca caniler yüzünden dokunulmadı Cenazesine kaldırmadılar odasından.
3. günün sonunda 5 adam toplandı ve kaldırdılar.
O anı gören anlatacaktı
Hz. Osman’ı Odasının kapısını söküp üstüne koydular. Evden çıkardıkları vakit. Mübarek bedeninde sallanan kafası duvarlara çarpa çarpa evden çıkartıyorlardı.
Sonra götürüp Medine’nin çöplüğüne gömdüler, Cennetle Müjdelenen Halifenin Bedenini.
(Bugün orası Bakii Mezarlığı olarak geçmektedir.)

Şehadetin Kabul Olsun Allah’ın Cennetiyle Müjdelenen Sahabe.
Rahmetin Kabul olsun Peygamber Dostu.
Selam olsun Sana. Meleklerin bile haya ettiği Halife…

Hayirli Okumalar…
465 syf.
·10/10
İslam Tarihi'nin en önemli olaylarından birini aydınlatmak için yazılan bu eser, ana kaynakların kaydettiği tarihi gerçeklere dayanarak

Hz. Osman'in şehit edilişini,

Ilk Yahudi dönmelerinin kurdukları gizli ve yıkıcı cemiyet ile bu cemiyetin Müslümanlar arasında çıkardığı fitneleri,

Islam Tarihi'nde yaşayan ilk iktidar mücadelelerini ve bundan dolayi Hz. Ali ile Hz. Ayse ve Hz. Muaviye arasında vuku bulan olayları, edebi bir üslupla konu etmektedir.
.
.
Kuran okuyordu bir ara susuzluğun verdiği yorgunluğun verdiği tesirle uzaklara daldı kuran okurken… Diz üstü oturmuş kuran okurken başı öne eğildi uykuya dalmıştı birden bire … uykudayken rüyasında önünde bir koridor o koridorlar açılıyordu onu tutanlar götürüyorlardı burdan burdan diyorlardı… Sonra o koridorlardan geçti orda bir ışık kümesi gördü orada birileri oturuyordu yaklaşınca birden ne görsün… Allah’ın resulu oradaydı bir yanında hz Ebu Bekir öteki yanında hz Ömer vardı Allah’n resuluyla karşı karşıya kalmıştı Allah resulu bakıyor gülümsüyordu

Osman geldin mi ? Geldim ya resul Allah
Seni susuz mu bıraktılar ? Beni susuz bıraktılar ya resul Allah
Seni haps mi ettiler ? Beni haps ettiler
Seni mescide indirtmiyorlarmı ? Beni mescide indirmiyorlar
Naile geldi
ve ne oldu Osman dedi
Demin resulAllahı gördüm beni çağırıyordu
ben gitmek üzereyim demekki !
465 syf.
merak ettiğim bir kitaptı. yazarın okuduğum ilk kitabıydı. bir kitapta tarafsızlık olayları şeffaflıkla incelemek ve dilinin akıcı olması benim için önemli şeyler. Hepsini de bu kitapta buldum. Çok gzl bir eser.
465 syf.
·Beğendi·10/10
ömer rıza doğrulun en iyi kitabıdır. Tarihi bukadar gerçekci ve çarpıcı şekilde romanlaştırarak anlattığı için teşkkür edilmeli. roman da gerçekler okadar güzel anlatılıyor ki din üzerine yapılanlara üzülüyor ama grçeği anladığınız için şükrediyorsunuz baş köşe kitabıdır bu kitap.
465 syf.
·Beğendi·10/10
Hz Osman dönemini anlatan çok güzel bir kitap Yahudilerin İslamiyeti yıkmak için içten çıkardı fitneler Abdullah ibni Sebe İslam'ın yok etmek için çabaları sonrasında Hz Osman'ın şehadeti Ashabı Kiram arasındaki ihtilaflar Hz Ali Hazreti Muaviye arasındaki ihtilaflar
465 syf.
·Puan vermedi
Hz. Osman'ın şehit edilişini, öncesinde yaşanan olayları, nasıl bir fitne hareketinin başgösterdiğini anlatıyor. Dönemin kargaşasını yoğun bir şekilde anlatıyor yazar
465 syf.
·Beğendi·7/10
Kitabi daha acmadan kapak kismi beni cok etkiledi. Kitabin ismi de cok etkili Kanli Gomlek.
Icerigine gelince Hz.Osmanin hilafetini kisa bir anlatimdan sonra Hz.Osmanin sehit edilmesi hadisesi. Tabi bu buyuk bir fitnenin baslangici ama sonu degil. Bu elim hadisenin neticesinde ardarda bir cok fitne oluyor. Hz.Osmani katleden ibni sebe ve adamlari. Islamiyete ilk buyuk fitneyi ve dalalet firkasini sokan adam. Hz.Osmanin sehadetinden sonra halk Hz.Aliyi halife seciyor. ibni sebe Hz.Alinin donemindede buyuk fitnelerin cikmasina sebep oluyor. Once Cemel vakasi muteakiben Siffin savasi ve hakem olayi. Haricilerin ortaya cikisi. Ve Hz.Alinin harici mulcem tarafindan sehit edilmesi. yahudi asilli ibni sebe yillardir planladigi bu fitnenin son perdesini oynuyor. Hz.Alinin sehadetinden sonra Hz.Aliyi cok farkli insan ustu olarak tanitarak dalalet firkalarinin ortaya cikmasi ve islmada buyuk bolunmelere sebeb oluyor. Sonuc olarak kitap kisa oz bazen tarihi bilgi vererek bazen sahislari konusturarak bizzat olaylari yasiyor gibi hissettiriyor insana. Hz.Ali vefat etti biliyorum ama o sehit edilene kadar adeta onun bir golgesi bir dostu bir kardesi gibi yasiyorsunuz. Ve sonra sehit edilince sanki yeni vefat etmis gibi gonlum sizladi. Romanda en cok bunu seviyorum.
Islam tarihinde cok onemli bir konuyu ustalikla anlatmis. Bu donem cok nazik. Cok dikkatli olmak gerekli. Zira bilmeden konusulursa gunaha girilir diye dusunuyorum. Bu donemi tahlil etmek hicte kolay degil. Cunku buna benzer okudugum kitaplarin bircogu olaylari cok farkli anlatiyor. Fakat bu kitap bana daha gercekci geldi.
Tabi bu konuda cok iddiali degilim. Bu konuda ustadlar ne der bilemem.
Romanlarda olmazsa olmaz ask da var tabiyki. Ama bazi romanlar gibi mustehcen hadiseler yok.
Bazi kisimlar kafami karistirmadi degil. Ornegin Hz.Aliyi mulcem zehirli kilic ile yaraladiginda eger olursem kisas cezasi uygulayin sakın eziyet etmeyin diyor. Oldurulecek kuduz bir kopek bile olsa ona zulmermeyin doyor. Ama ibni sebenin adamlarini kendisine secde eder vaziyette bulunca nedenini soruyor. Onlarin buyuk bir sapkinlik icinde oldugunu gorunce onlari yakiyor. Bu iki hadise birbiri ile celisiyor gibi geldi bana.
Umarim yorumlarim faydali olur.
Guzel gunlere....
Acaba insar içinde böylesi var mıydı? Ömründe bir hata işlememiş, ömründe bir hata işlemeyecek,hiçbir hareketi kınanmaycak,hiçbir sözü muhalefet görmeyecek biri var mıydı? Bunun hayal edilmesi bile imkânsız değil miydi?
Muaviye’nin ,Şam’a davet teklifi üzerine Hz.Osman şu kati cevabı verdi:
“Ben Hz. Peygamber’in komşuluğunu terk edemem! Bu yolda ölsem bile korkmam! “
Acaba insanlar içinde böylesi var mıydı? Ömründe bir hata işlemeyecek, hiçbir hareketi kınanmayacak, hiçbir sözü muhalefet görmeyecek biri var mıydı?
Ömer Rıza Doğrul
Sayfa 53 - Kaknüs yayınları
Bu uydurma hadislerden birine göre Hz. Peygamber, Hz. Ali’ye, “Sen benim kardeşimsin,vezirimsin,vârisimsin,halifemsin”demişti.Yine bu uydurma hadislerin bir diğerine göre Hz. Peygamber Hum çayının kenarında Hz. Ali’ye “Ben kimin efendisiysem Ali de onun efendisidir” tarzında sözler söylemişti.
Bu vaziyet karşısında Muaviye kesin hüküm verdi:
“O hâlde emin olunuz ki burada saldırıya uğrayacaksınız!”
Fakat Hz. Osman bu sözlerden korkmadı.
“Zararı yok.Allah bizi korur!” dedi.
“Muhakkak ki Muaviye kuvvetli,liyakatli,zeki bir siyaset adamıydı.Dinsiz değildi. Bilakis dindardı.”
Hz. Ömer’in bir Mecusi tarafından saldırıya uğraması sonucunda hançer darbesinden kurtulamayacağı anlaşıldığı zaman, halk ondan bir halef göstermesini rica etmiş,ısrar üzerine Hz. Ömer altı namzet göstermişti.
Bunlar ; Hz. Ali,Hz. Osman,Hz. Talha, Hz. Zübeyr, Abdurrahman bin Avf ve Sa’d idiler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Kanlı Gömlek
Alt başlık:
Hz.Osman'ın Şehadeti
Baskı tarihi:
13 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
472
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752448568
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kapı Yayınları
Baskılar:
Kanlı Gömlek
Kanlı Gömlek
İslam tarihinin en trajik olaylarından biri.

Usta kalem Ömer Rıza Doğrul, Kanlı Gömlek romanıyla İslam tarihinin en önemli olaylarından birini aydınlatmaya çalışır. Tarihi gerçeklere başvurarak Hz. Osman’ın nasıl şehit edildiğini edebî bir üslupla anlatır.

Bir yandan ilk Yahudi dönmelerinin kurdukları gizli yıkıcı cemiyeti ve bu cemiyetin Müslümanlar arasında yaydığı fitneleri gün ışığına çıkarır.

Kanlı Gömlek romanında Ömer Rıza Doğrul, İslam tarihinde yaşanan ilk iktidar mücadelesini, Hz. Ali ile Hz. Ayşe ve Muaviye arasında vuku bulan olayları anlaşılır kılmak adına edebiyat ve tarihî kaynakların olanaklarından olabildiğince yararlanır.

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0