·
Okunma
·
Beğeni
·
1784
Gösterim
Adı:
Köse Kadı
Baskı tarihi:
Ocak 2007
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754371000
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Bu roman, kendilerini, varlığının her zerresi ile Devlet-i Ebed Müddet'e adamış Osmanlılar'ın, serhadherdeki hikayesini anlatır. Şahısların hemen hepsi birer adsız kahramandır. İmparatorluğa sadakat ve nefsini pervasızca feda edişlerdeki şaşırtıcı büyüklükler, mübalağa gibi görünebilir. Fakat, Avrupa'daki Türk ihtişam ve gücünü başka türlü izah etmek de mümkün değildir. Osmanlı, "Büyük Dava"sını ancak böylesine sarsılmaz bir iman, zeka ve hareket seli içinde hakim kılabilirdi.
Romanın kuruluşu, olayların sıralanışı ustaca ve çarpıcıdır. Bu kadar heyecanla okuyacağınız kitapların sayısı herhalde çok değildir. Ancak, serdengeçtilerin bu zeka ve mücadele mahşeri okuyucudan, sıradan romanların üstünde bir dikkat istemektedir.
(Arka Kapak)
252 syf.
İyi bir başlangıç yapsa da umduğumu bulamadığım bir roman oldu. 16. asırda Türk Macar hattında yaşananları anlatan bir tarihi roman. Karakterlerin çokluğu ve bunların bazılarının da birden fazla kimliği olması eseri karmaşıklaştırmış. Yine de dönemin bazı özelliklerini yansıtması ve Türkçesi nedeniyle okunabilir.
252 syf.
·Beğendi·10/10
Normalde çok tarihi kitap okumazdım, ancak bu kitap sayesinde tarihi romanları sevmeye ve merak duymaya başladım. Olayların çarpıcı bir gerçeklikle romana işlenmesi, sürükleyiciliği arttırıyor. Okumayanlara tavsiye ediyorum
252 syf.
Harika bir Klasik dönem Osmanlı macerası. Macaristan, Avusturya ve tüm Orta Avrupa 'da esen Kanuni rüzgarının, bilinmeyen sebeplerini bir Osmanlı ajanının gözünden değerlendirmek harikaydı. İçine gireceksiniz..Çıkabilene aşk olsun..
252 syf.
·1 günde·Puan vermedi
16.Y.Y. Osmanlı macar savaşlarının anlatıldığı bu klasik eser girift eser olma özelliğine sahip ve günümüzde daha eksik olduğumuz tarih romanı kültürüne bir giriş yapıyor. Bu eser ve devamı olarak yazılan Uçtaki Adam serisinin ilk eseri suanda ikinci eser olan Uçtaki Adam isimli eseride okuyorum.
Bu kitabı okumak istiyorsanız önce kendi tarihinizi sevmek zorundasınız yoksa bu kitabı begenmez ve okumazsınız
Kitap hızlı bir başlangıç yapıyor ama sonrasında öyle bir özellik yok bazı yerlerde sıkılmaya başlaya bilirsiniz. Tarihi roman severlerin okuması gereken bir eser
Kapitan beyimiz, fidye toplaması için bunun eline dilenme kâğıdı ve üç aylık ruhsat verdi. İki Türk esirini de kefil tuttu kalede. Bin forint fidye kesilmişti buna. Ayağındaki koladoların verdiği zorluğa rağmen Belgrad ve civarını dolaştı. Bütün çabaları boşa çıktı. Toplayamadı parayı, döndü geldi. Bunun ve buna kefil olan diğer Türklerin kulaklarını kestirdi yüzbaşı. Sonra parayı bulup getirmesi için yeniden gönderdi. Türkler bunun kurtulmasına karşılık üç Macar esiri teklif ettikleri halde yanaşmadı bu pazarlığa kapitan. Esir de bulabildiği beşyüz forintle, günü bittiği için geri geldi. Kızan yüzbaşı esirin kulaklarını, burnunu kestirdi. Dişlerini ve tırnaklarını söktürdü, sonra öldü diye bataklığa attırdı.
252 syf.
Köse Kadı Osmanlı-Macar çekişmesinde sınırların hikayesini anlatıyor desek yanlış olmaz sanırım.
Aslında kitap sıkıcı değil hatta oldukça heyecanlı da ama ilginç bir şekilde çok yavaş ilerliyor. Bunda belki de anlattığı temel bir hikaye olmamasının da etkisi vardır. Birbiriyle bağlantılı ancak parça parça bir sürü şey anlatılmış. Sanki bir olay değil de daha çok Türkler'in adaleti, merhameti, iyiliği, zekası, mertliği anlatılıyor. "Uçtaki Adam" isimli bir devam kitabı var, onu henüz okumadım. Belki orada durum değişiyordur.
Köse Kadı ise kitaba ismini vermiş olmasına rağmen adeta bir yan karakter. Aslında kitapta "bu galiba" dediğim hiç kimse esas oğlan çıkmadı çünkü öyle biri yok. Çok fazla karakter ismi geçiyor ve bu oldukça yoruyor okurken. Ayrıca muhbirlik ve gizli oyunlar anlatıldığı için birden fazla ismi olan karakterler var. Bir de çift taraflı ajanlar var ki sormayın, kimin eli kimin cebinde anlamak zor olabiliyor. Bütün bunlar da ekstra bir dikkatle okumayı gerektiriyor. Yine de hayran olmaktan kendimi alamadığım karakterler olmadı değil :)
252 syf.
·9/10
16. Asır Osmanlı Devleti'nin Macar uçlarındaki istihbarat ve casusluk faaliyetleri. Vatanperver Osmanlı vatandaşlarının Din-i mübin, vatan, millet, devlet adına canlarını, hayatlarını hiçe sayarak kendilerini adamalarının destansı hikayesidir bu roman.

Kesinlikle Macarca'ya da çevrilip okunması sağlanmalıdır.
252 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Halen daha Macaristan’ın bir yerlerinde “Burada kahraman düşmanımız Türkler yatmaktadır” yazısı olan yerler bulunuyorsa bunun tek sebebi ecdadımızın ufkunun genişliğidir.

Köse Kadı işte bu ufkun genişliğinin serhat boylarında bulunan, öz torunları tarafından unutulmuş, Macarların kahraman düşmanlarını anlatmaktadır. Kitapta ecdadın bu topraklarda tutunabilmesini sağlayan mükemmel istihbarat teşkilatı, en basit köylüsünden en soylusuna kadar Macarlara gösterilen adalet ve hoşgörü ve en önemlisi Milletimizin üstün özelliği olan Kahramanlık anlatılmaktadır. Öyle ki Milletimizin kahramanlığı Macarlara “Sizin askerinizin yaşamak arzusundan çok bizim askerimizin ölmek arzusu vardır.” Şeklinde kitapta aktarılmıştır.

Kitapta Macar halkı ile Türk halkının şaşılacak kadar çok olan benzerliklerinden ve her türlü karşı propagandaya rağmen Türk safına gecen Macarlar anlatılmıştır.

Bahaeddin Özkişi tarafından akıcı bir dille yazılan kitap, neslimizin unutulmuş atsız kahramanlarına bir dua niteliği taşımaktadır. Umarım ki bizden sonra ki nesil bu unutulmuş değerlere bizden daha çok sahip çıkar…
252 syf.
·8/10
Köse Kadı/Bahaeddin Özkişi

Osmanlı-Macar ilişkileri ve balkanlardaki temiz teşkilatlanma, yazar bu tarihi romanda Kanuni Han Hazretlerinden sonraki Osmanlı iç sistemi, Türklüğü ve İslamiyetin Avrupa siyasetini güzel ve sade bir dille derince anlatmış.Özellikle tarihimizde bilinmeyen sayısız kahramanlara yer vermiş ve biraz da olsa aydınlatmaya çalışmış, kitap teknik bakımından çoğu konuları eksik bir şekilde bitiyor lakin Osmanlı Türk Devletinin esasiyetlerini mükemmel açıdan işlemesi onun bu unsuru kapatıyor.
Akıcı roman okuyucularına önerilemez lakin kitap tarih severler için asla sıkıcı olamaz.
252 syf.
İlk önce söylemem gerekir klasik roman iskeletine göre daha girift yazılmış bir kitaptı. Bu gözünüzü korkutmasın ben en başta ''ne oluyor?'' diye düşsem de sonra toparladım ve hikayeye daldım. Serhad boylarında hem kendi milletleri hem de düşman (siyaseten) milletin refahını sağlamak için çırpınan insanları okuyorsunuz. Öyle yabancısı olduğunuz tipler değiller, hepsi müthiş kahramanlıklar barındırıyorlar. Milli şuurları öyle keskin ki bir görevden bir göreve atılırken içlerine şüphe düşmüyor. Bu inanmış yiğitlerin Macaristan'ın sömürülen kimliğine bir nefes getirme çabalarını takdir edeceksiniz. Bu farklı anlatım tarzına hemen ısındım diyebilirim. Tek hoşuma gitmeyen öyle bir yerde bitti ki kitap devam kitabına hemen başlamazsam meraktan ölürdüm. -_-
252 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
16. Yy osmanli macar sinir hatiinda yasananlari sade bir dille osmanlicik ve turkculuk dusuncesiyle islenmistir .Cabuk bitiyor ama akici serisi olabilirdi fragman niteliginde bir yapit.
252 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Dikkat spoiler içerir.
1500lü yıllardaki Macaristan'da geçen oldukça güzel bir tarihi roman. Kont Gall Adam, babası başpiskoposun yönettiği kaleye kumandan olur ve askerlere hızlı bir eğitime başlar. Ancak bazı mektuplar bulur ve yazıları anlamaz. Bu arada Türkler tarafından esir alınır. Aslında Budin beyi Ali Bey'in kız kardeşinin oğludur. Avusturya, Macarlar ve Türklerin sürekli kavga etmesi için Arşidük Karoli başkanlığında bir casusluk teşkilatı kurmuştur. Türkler de başpiskoposun elinde sir olan ve kurtarılan, aslında Sultan'ın kardeşi olan Köse Kadı liderliğinde bir casusluk teşkilatı kurmuştur. Türkler aleyhine Deli Gak, Budin Muhtarı, Hayreddin çalışırken, Türkler adına da Matyas, Istvan, Ahmet vb çalışmaktadır. Macaristan'daki kalelerde çok az Türk askeri olmasına rağmen, çeşitli casusluk ve politik oyunlarla hala ellerinde tutmaktadır kaleleri Türkler. En sonunda Köse Kadı ve Ali Bey'in öldürülmesi emri verilir. Acaba casuslar başarılı olabilecek midir? Deli Gak kimliğini açık edecek midir? Bağımsız Macaristan için bir teşkilat kuran Gall Adam ne yapacaktır? Keyifle bir solukta okunan bir roman.
252 syf.
·10 günde·Beğendi·6/10
Oldukça sürükleyici bir dili ve hemen içine alan bir üslubu var. Kitap hızlı bir merakla başlıyor. Özellikle siyasi strateji hamleleri, devlet yönetimi gibi konulara ilgisi olanlar beğenecektir diye düşünüyorum. Aslında karakterlerden çok Osmanlı'nın Macaristan'da kalma mücadelesinden bahsediyor. Bu yüzden fazlasıyla kişi var ve bu dikkati canlı bir okuma istiyor. Kitabın en beğendiğim yanı dili oldu. Edebi bir zevk bırakıyor ve okumayı keyifli hale getiriyor. Ancak tarafsız bir gözle yazılmak gayesi ile fazla romantik kalmış bir bakış var gibi geldi bana. Biraz yavan kalmış bu açıdan. Karakterler daha tatmin edici olabilirdi. Genel olarak karakterler hakkında çok ezber ifadeler kullanılmış gibi geldi bana.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Köse Kadı
Baskı tarihi:
Ocak 2007
Sayfa sayısı:
252
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754371000
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ötüken Neşriyat
Bu roman, kendilerini, varlığının her zerresi ile Devlet-i Ebed Müddet'e adamış Osmanlılar'ın, serhadherdeki hikayesini anlatır. Şahısların hemen hepsi birer adsız kahramandır. İmparatorluğa sadakat ve nefsini pervasızca feda edişlerdeki şaşırtıcı büyüklükler, mübalağa gibi görünebilir. Fakat, Avrupa'daki Türk ihtişam ve gücünü başka türlü izah etmek de mümkün değildir. Osmanlı, "Büyük Dava"sını ancak böylesine sarsılmaz bir iman, zeka ve hareket seli içinde hakim kılabilirdi.
Romanın kuruluşu, olayların sıralanışı ustaca ve çarpıcıdır. Bu kadar heyecanla okuyacağınız kitapların sayısı herhalde çok değildir. Ancak, serdengeçtilerin bu zeka ve mücadele mahşeri okuyucudan, sıradan romanların üstünde bir dikkat istemektedir.
(Arka Kapak)

Kitabı okuyanlar 185 okur

  • Esra Ceren Akar
  • Ferhat ASLAN
  • Mehmet Ali Balaban
  • İrem Öztaş
  • Ömer Taşkıran
  • Abdulhamit
  • Ömer Faruk Depedelen
  • Cihad Gürel
  • Kürşat Tunçal
  • Dilber Temizer

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.7
14-17 Yaş
%6.5
18-24 Yaş
%22.6
25-34 Yaş
%51.6
35-44 Yaş
%9.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%33.8
Erkek
%66.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%31.3 (21)
9
%14.9 (10)
8
%20.9 (14)
7
%19.4 (13)
6
%6 (4)
5
%3 (2)
4
%1.5 (1)
3
%1.5 (1)
2
%0
1
%1.5 (1)