Kara Tohum "Barış Sonsuz Bir Rüyadır"

8,7/10  (13 Oy) · 
27 okunma  · 
8 beğeni  · 
872 gösterim
'Savaşlara ait kitaplar kütüphanemin en güzel eserleridir. Yorgunluğumu gidermeye çalıştığım zamanlarda okuduğum ve bana en çok zevk verenkitaplardır.'
- Napolyon Bonapart-
(1769-1821)
'Savaş bilimi pek az kişi tarafından bilinen gizemli bir sırdır.'
- Otton Von Bismark-
(1815-1898)
'En büyük sevinci, savaş konularında bir şeyler okuduğum zaman duyuyorum.'
- M. Kemal Atatürk-
(1881-1938)
(Albay Kont Yorck De Wartenburg, Paris, 1899, 'Savaş Önderi Napolyon' kitabındaki el yazılı notundan)
Şanghay`da rıhtımdaki bir balıkçıya, niçin Çin kayıklarının başlarında iki tane büyük göz gibi oyuk bulunduğu ve boyandığı sorulduğunda, yaşlı adam şöyle cevap verdi:
'Eğr onlar olmazsa, o bakıp göremez;
Bakıp göremezse de, savuşamaz.
Savuşamayınca da hiçbir şey yapamaz!'
Barış sadece bir idealdir ve insanların böyle hayallere ihtiyacı vardır.

İnsan, kendisi ile oyunlar oynamayı sever, zihinsel numaralar ile kendini oyalayabilir, zihinsel oyunların ölçüsü kaçınca da, fikir ve düşünce düzeni bozulur. Bunun sonu da kavgaya, dövüşe ve savaşa çıkar.

Savaşma meselesinde, insanların acınacak bahaneleri de diz boyudur. Kendileri avlandıkları zaman bunun adı spor olur; gel gelelim avlamaya çalıştıkları hayvan onları öldürdüğünde, buna vahşet derler. İnsan öldürmenin adını da kendilerine göre belirleyenler vardır. Peter Ustinovun söylediği gibi; "Büyük ülkelerin terörüne savaş, küçük ülkelerin savaşına da terör denir" ve Albert Einsteinin, "Dünyaya hâkim olan güç, ahmaklık, korkaklık ve açgözlülüktür" değerlendirmesi; insanlık tarihi ve geleceğini tanımlayan, kavga çıkarmak için her zaman bahane bulunacağını en kestirmeden anlatan sözlerdir.

Savaşlar bundan sonra da da olanca hızıyla devam edecek, daha çok bölgesel sorunlar çıkacak, insanlar kendi haklarını daha fazla arayacak ve kaynaklarına sahip çıkma duyguları çok fazla yükselecek. Ama savaşlar artık batı modeli değil, Asya savaş tarzında yapılacak, demir değil, ruh ağırlıklı olacaktır.

Dünyadan güneşi kaldırmak ne anlama geliyorsa, sürekli barış da aynı manaya gelir. Barış bir idealdir ve insanların böyle hayallere ihtiyacı vardır…
Osman Pamukoğlu
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2005
 • Sayfa Sayısı:
  292
 • ISBN:
  9751024048
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Bayur Tigin 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Öncelikle Barış sadece bir idealdir ve insanların böyle hayallere ihtiyacı vardır ama barış her zaman sonsuz bir rüyadır.
Dünyada savaş bilimini bilen pek kişi vardır bunun nedeni gerçeği asla kabullenememek bunu kabullenen insanlar her zaman başarılı olmuştur Kitap da ise günümüzde yaygın olan Terör örgütlerinden tutup diktatör bir devletle nasıl mücadele edileceğini anlatıyor ve tarih de olan olaylardan da örnekler veriyor örnek Gaziantep şehrinin Fransa askerlerine karşı gayri nizami harp bilgileri ile direnişin nasıl etkili olacabileleceği hakkında ve bir terör örgütü ile nasıl mücadele edilir hepsini bu kitapta bulabilirsiniz akıcı bir dil ile yazılmış sıkılmadan okuyacaksınız ve savaş sanatından bir şeyler kapacaksınız.

Mitya 
 30 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Şimdiye kadar beni en fazla şaşırtmış kitaptır. İnsanlık tarihi , felsefe ,toplumbilim , psikoloji ,siyaset ve savaş sanatı konularında her paragrafta nefes kesici analizler ve bilgilerle karşılaştım. Her paragrafı çerçevelenip asılabilecek yoğunlukta bir eser.

Hasan Koca 
09 Oca 13:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

birgün bu terör biterse o coğrafyayı ve insanı tanıyan pasalar sayesinde biter. hepimizin bildiklerini bilmediklerimizle harmanlayan güzel bir taktiksel kitap diyebilirim

ibrahim yazkan 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

GayriNizami harp üzerine müthiş bir eser.

Kitaptan 27 Alıntı

Banksy 
13 Ağu 2017 · Kitabı okuyor

Batılı bir şairin dediği gibi :
" Acılar topraktan fışkırmaz; onu daha çok insanlar yaratır."

Kara Tohum, Osman Pamukoğlu (Sayfa 68)Kara Tohum, Osman Pamukoğlu (Sayfa 68)
Fatih Baybars 
19 Şub 05:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaşamın bütün amaç ve acılarına neden olarak,doymak bilmeyen insanın açgözlülüğü gösterilmektedir.

Kara Tohum, Osman PamukoğluKara Tohum, Osman Pamukoğlu
Bayur Tigin 
14 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Özgürseniz gerçek eylemler yaparsınız ve artık hiç kimse sizin ne yapacağınızı kestiremez. Alışkanlıklar ise matematikseldir kendini tekrarlar

Kara Tohum, Osman Pamukoğlu (Sayfa 286 - İNKİLAP KİTABEVİ)Kara Tohum, Osman Pamukoğlu (Sayfa 286 - İNKİLAP KİTABEVİ)
3 /