Katilin Uşağı

7,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
398 gösterim
Vedat ve Tevfik'le bir kez daha hasret gideriyoruz. Algan Sezgintüredi bu iki can yoldaşını, Vedat Kurdel ile Tevfik Dağdelen'i, bize ilk kitabı "Katilin Şeyi" ile tanıtmıştı. Uzun bir aradan sonra da, gerilimi ilk kitap kadar sağlam, karakterleri ustaca işlenmiş "Katilin Meselesi" yayınlandı. Serinin üçüncü kitabı ise adını, polisiyelere yakıştırılan 'sürpriz' katilden almış: "Katilin Uşağı." İkinci kitapta evli olduğu için yokluğunu hissettiğimiz, ancak sonradan imdada yetişen Tefo, bu kez de, kişisel nedenlerle, babası emekli baş komiser Nezih Bey ve Vedat ile kurdukları "Nezih Dağdelen ve Ort. Özel Araştırma Ltd. Şti."nden ayrılacağını bildiriyor. Oysa belli başlı karakterlerin bize sunulduğu resepsiyondaki katliamın kesinlikle soruşturulması gerek. Hem bu konuda talep var, hem de kendileri de ölümden kıl payı kurtulmuş. Çaresiz, iş başa, yani bir baltaya sap olamamış yakışıklı, iri yapılı Vedat'a düşecek. Üstelik de, bu ortaklıkta payına zekâ düşen kişi o olmadığı halde... Vedat'ın amatörlüğünü her haliyle belli etmesi, onu okura daha da yaklaştırıyor. Algan Sezgintüredi'nin, aşırı güç ve/veya para insana neler yaptırır sorusu üzerinden insan doğası hakkında söyleyecek sözü var. Vedat, bu sefer değirmenlere saldırıyor: Don Kişot gibi yeniliyor ve Cervantes gibi kazanıyor. Kitap kurguları zekice, dili çok özenli Sezgintüredi, aynı zamanda Türkçeyi büyük bir şevkle ve ustaca kullanan ender yazarlardan biri. Önceki iki kitapta olduğu gibi burada da, polisiye kulvarında mizahtan hakkıyla yararlanmanın parlak örneklerini sunuyor.
-Sevin Okyay-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2010
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9786055691219
 • Yayınevi:
  Versus Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
İlhan DALKIRAN 
 06 Eyl 20:37 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Mecit Haracı'nın düzenlediği sosyete partisinde silahlı bir baskın yaşanır.Vedat ve Tefo da kurşunlardan son anda kurtulurlar. Ölen zenginlerden birinin eşi olan Şahane Hanım kocasının ölümünün araştırılması için Vedat'ı tutmuştur. Böylece olaylar gelişir.
Güzel bir roman. Özellikle sonunu beğendim. Türk polisiyesi seven okurlar sıkılmadan okuyabilir.

Kitaptan 2 Alıntı

İlhan DALKIRAN 
06 Eyl 20:49 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

O dakikaya dek tek kelime yazmamıştım; elde kalem, dizimde not defterim, aile boyu dedektiflik gösterisine dalmıştım çünkü. Şaşırtıcılığı ayrı, zevkliydi de. Hani, ne bileyim, ailece Borsa oynar gibiydik. Hoş, ne babam ne annemle, çocukluğumda demeye getiriyorum, böyle bir şey, Borsa veya Kızma Birader, vesaire oynamıştım. Ana, dedim, içimden elbet, yoksa çocukluğumdan kalma eksikliğin giderilmesi hazzına mı kapılıyordum? Hayır, sadece hoşuma gitmişti. Hani anlattıklarımdan babamın öyle çocuğuyla güreşecek tiplerden olmadığını, anneminse dur durak bilmeksizin ev hanımlığı ve annelikle iştigal ettiğini biliyorsunuz ya, aranızda filmlerdekilere özenip ‘Şu Vedat’ı yatırsam koltuğa, versem psikanalizi, insem çocukluğuna’ diyecek varsa önceden uyarayım: Bizimki çocuğun ev sahibi ilan edildiği ‘modern-demokrat’ ailelerden değildir ve vereceği olan, her şekilde vermeyi bilir. Yani, eksikli, en azından aile sevgisi ve şefkat anlamında eksikli bir çocukluk geçirmedim, merak ve telaş buyurmayın.

Katilin Uşağı, Algan SezgintürediKatilin Uşağı, Algan Sezgintüredi
İlhan DALKIRAN 
06 Eyl 20:46 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

“Korkakların yanıtı,” deyip pek yorulmuş pozlarda sağ eliyle yüzünün sağ tarafını boydan ovaladı. “Sizin gibilerin yaptığı hep aynı: Sorumluluk almıyorsunuz. Korkaksınız. Peki, suçluyu teslim ettiğiniz adaleti yerine kim getiriyor? Mahkemeler, yargıçlar, avukatlar… Sizden ne farkları var? Onların vereceği kararın sizin verebileceğinizden ne farkı var? Hayır, efendim. Üstünüze düşen sorumluluğu başkasına atıyorsunuz ve adalet sistemi diye bir şey kurup vicdanınızı temizliyorsunuz. Kararı vermek onlara düşüyor çünkü işleri bu, değil mi?”

“Ama öyle.”

“Ama öyle… Zırva! Herkes, içinde bir yerlerde doğruyu hisseder, Vedat Bey. Kısasa kısas. Eden, bulur.”

Katilin Uşağı, Algan SezgintürediKatilin Uşağı, Algan Sezgintüredi