Kızıl Hasat

Dashiell Hammett

Kızıl Hasat Konusu

Bir maden şehri: Personville. Zenginlerin, maden işçilerinin direnişini bastırmak için yer altı dünyasına teslim ettiği bir şehir. Basını, polisi, kurumları suç batağında yüzen bir toplum. Tepeden tırnağa yolsuzluk, tepeden tırnağa rüşvet ve ahlaksızlık... Bu şehre gelen bir yabancı. Bir dedektif. Geldiği gece müşterisi olan gazetecinin ölüm haberini alan bir kanun arayıcısı. Güya katil belli değildir, ama deneyimli dedektifimiz kısa sürede suçluyu bulur. Ancak asıl mesele, gazetecinin katilini bulmak değil, bütün bir şehri pislikten temizlemektir. Üzerine hiç vazife değilken, dedektifimiz bu işe soyunur. Tek bir adam, karşısında acımasız, silahlı çeteler. Söz konusu çıkar olduğunda birbiriyle vuruşmaktan da çekinmeyen, paranın peşinde kana susamış köpekbalıkları gibi koşuşturan acımasız adamlar. Yabancı bir dedektifin bu suç devleti karşısında kazanma şansı var mıdır? Zafer, silahın ve gücün mü, yoksa cesaret ve erdemin mi olacaktır? -Ahmet Ümit- Polisiye Cepte serisi, Raymond Chandler'ın ardından polisiyenin büyük ustası Dashiell Hammett ile devam ediyor. Seri'nin ilk kitabı olan Kızıl Hasat, Sinan Fişek'in yetkin çevirisi ile okurlarıyla buluşuyor. Everest Yayınları olarak Amerikan polisiyesinin kült isimlerinden Dashiell Hammet külliyatını, Türk polisiyesinin usta ismi Ahmet Ümit'in editörlüğünde sunmaktan mutluluk duyuyoruz.
Çevirmen:
Sinan Fişek
Sinan Fişek
Tahmini Okuma Süresi: 6 sa. 58 dk.Sayfa Sayısı: 246Yayınlanma Tarihi: Ekim 2011Yayınevi: Everest YayınlarıOrijinal Adı: Red Harvest
ISBN: 9789752899100Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

6.810 üzerinden
18 Puan · 4 İnceleme

Kızıl Hasat Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Erman Bkhrmn

Erman Bkhrmn

@randallflagg007
·
09 Nisan 2022 02:16
8/10 puan verdi
Bize Agatha Christie polisiyesini andıran bir eser nedir diye sorsalar ilk yanıt bu eser olurdu. Ahmet Ümit editörlüğünde yayımlanan bu güzel eser Personville kentindeki zehri anlatıyor desek yeridir. Peki nedir bu zehir ? Bir dedektifin yabancı olarak geldiği ve ruhunu daraltan bu şehirde adeta yeraltı suçları, mafya, karanlık adamlar ve kaos her daim uzun bir yol gibi devam etmekte. Eleştirim çok eski zamanlarda yazılmasına rağmen dili bana çevirmeden ötürü sanki Türk polisiye romanlardaki sığ cümlelerle kurulu dizeleri hatırlattı. Diğer yandan 1900 lerin başları olmasına nazaran olaylar akıcı ilerlerken, karakterlerin fazlalığı okuyucuyu kimin kim olduğunu anlama konusunda zorluyor. Başucu kitabı mı ? Değil. Okunur ve sağlam bir puan alır. Meraklısına bir çırpıda bitecek güzel bir polisiye roman.
4 etkileşim
Münür Rahvancıoğlu

Münür Rahvancıoğlu

@Rahvancioglu
·
11 Nisan 2021 14:11
8/10 puan verdi
Kızıl Hasat bir sol polisiye... Yazarı Dashiell Hammet kendisi de gerçek bir dedektif. ABD'de komünist cadı avı sırasında Komünist Parti ile ilişkili olduğu iddiasıyla sorguya çekilen ve başkanı olduğu Medeni Haklar Kongresi'nin üyerini açıklamayı reddettiği için 6 ay hapis yatan yazarın, kitapları da dünya görüşü ile paralel... İlk romanı olan Kızıl Hasat her yönü ile başarılı bir eser. Mafya, sermaye ve yozlaşmış polis teşkilatı ile suç batakhanesi haline gelmiş Personville şehrine ulaşan bir dedektif, kendisini davet eden gazetecinin aynı gün öldürülmesi üzerine suçluyu aramaya başlar. Bu kitabın diğer romanlardan farkı, dedektifin suçluyu bulduktan sonra da, olayın kökenini araştırmaya devam etmesi... Polis içerisindeki yozlaşma, şehri kontrolü altında tutmak için mafya ile işbirliği yapan sermaye, farklı mafya gruplarının kendi içlerindeki işbirliği ve rekabet, duruma uyum sağlamış sendikacılar gibi gerçek hayatı aratmayan bir labirentin içine dalıyorsunuz bu kitapla. Her boyutu ile gerçekçi, sürükleyici, güzel çevrilmiş ve son ana kadar merak unsurunu koruyan çok başarılı bir çalışma. Yazarın diğer kitaplarını da okumaya niyetliyim. Polisiye sevenlere tavsiye ederim...
5 etkileşim
Elif Küçükler

Elif Küçükler

@SORANO
·
13 Temmuz 2016 04:02
4/10 puan verdi
Öyle aman aman bir kitap değildi, pek tavsiye etmiyorum..
2 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 38.8
Erkek% 61.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Dashiell Hammett
Dashiell HammettYazar · 9 kitap
1894'te Maryland, St. Mary'de doğdu. Genç yaşta gazete satıcılığı, tezgâhtarlık ve hamallık yaptı. Sekiz yıl süreyle Pinkerton Detektiflik Bürosu'nda özel detektif olarak çalıştı. Çeşitli dergilere macera ve detektif öyküleri yazan Hammett, ilk romanlarını 1929'da yayımladı. 1930'da yazdığı en ünlü eseri The Maltese Falcon (Malta Şahini), 1941'de John Huston tarafından sinemaya uyarlandı. 1934'ten sonra siyasetle ilgilendi, insan hakları savunuculuğunu üstlendi ve gönüllü olarak II. Dünya Savaşı'na katıldı. 1951'de başkanı olduğu Medeni Haklar Kongresi'ne bağışta bulunanların adlarını açıklamayı reddettiği için 6 ay süreyle hapis yattı. Komünist Parti ile ilişkisi olduğu savıyla Amerika'ya Karşı Faaliyetler Komitesi'nce sorguya çekildi. Oyun yazarı Lillian Hellman'la 1930'da başlayan beraberliği 1961'deki ölümüne dek sürdü.  Dashiell Hammett'a kadar Amerikan polisiyeleri, türün İngiliz örneklerini taklit ediyordu. Hammett polisiye roman mekânlarını malikânelerden, kibar salonlardan barlara, sokaklara, batakhanelere taşıdı. İdealleştirilmiş birtakım kahramanlar yerine en azından suçlular ve katiller kadar çıkarcı, zorba, duygusallıktan uzak, "sert" detektif tipleri yarattı ve eserlerinde argoyla karışık günlük konuşma diline yer vererek polisiyelere önemli değişiklikler getirdi. Başlıca eserleri: Red Harvest (1929, ilk basımı Kanlı Hasat adıyla Milliyet Yay., 1972); The Dain Curse (1929, Lanet, Altın, 1979); The Maltese Falcon (1930); The Glass Key (1931, Sırça Anahtar, E Yay., 1986); The Thin Man (1932, İnce Adam, Mitos, 1992); Adventures of Sam Spade (1944); Continental Operator (1945). Hammett'ın bazı öykü ve kısa romanları da ölümünden sonra, 1966'da, The Big Knockover adıyla yayımlanmıştır. Türk Sokağındaki Ev (Can, 1996) Hammett'in öykülerini bir araya getiren bir derlemedir.

Kızıl Hasat Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Gayenimsi

Gayenimsi

@gayenimsi
·
06 Kasım 2021 23:27
Eğer yaşayabilecek güçteysen ve gözlerini açık tutabiliyorsan amacına ulaşacaksın demektir.
46 etkileşim
Duygu şanlı

Duygu şanlı

@Duygumsanli
·
26 Ocak 2021 17:38
Bir çakmak görünce, onu sevmediğim birisinden kurtulmak için nitrogliserin ile doldurmayı düşünüyorum.
2 etkileşim
Duygu şanlı

Duygu şanlı

@Duygumsanli
·
26 Ocak 2021 17:37
"Bir insan, istediğini elde etmek için başkalarının isteklerini verir."
1 etkileşim

Kızıl Hasat İletileri

Tümünü gör
Henüz kayıt yok