1000Kitap Logosu
Kızıl Hasat

Kızıl Hasat

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

246 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 6 sa. 58 dk.
Adı
Kızıl Hasat
Orijinal adı
Red Harvest
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Everest Yayınları · Ekim 2011 · Karton kapak · 9789752899100
Bir maden şehri: Personville. Zenginlerin, maden işçilerinin direnişini bastırmak için yer altı dünyasına teslim ettiği bir şehir. Basını, polisi, kurumları suç batağında yüzen bir toplum. Tepeden tırnağa yolsuzluk, tepeden tırnağa rüşvet ve ahlaksızlık... Bu şehre gelen bir yabancı. Bir dedektif. Geldiği gece müşterisi olan gazetecinin ölüm haberini alan bir kanun arayıcısı. Güya katil belli değildir, ama deneyimli dedektifimiz kısa sürede suçluyu bulur. Ancak asıl mesele, gazetecinin katilini bulmak değil, bütün bir şehri pislikten temizlemektir. Üzerine hiç vazife değilken, dedektifimiz bu işe soyunur. Tek bir adam, karşısında acımasız, silahlı çeteler. Söz konusu çıkar olduğunda birbiriyle vuruşmaktan da çekinmeyen, paranın peşinde kana susamış köpekbalıkları gibi koşuşturan acımasız adamlar. Yabancı bir dedektifin bu suç devleti karşısında kazanma şansı var mıdır? Zafer, silahın ve gücün mü, yoksa cesaret ve erdemin mi olacaktır? -Ahmet Ümit- Polisiye Cepte serisi, Raymond Chandler'ın ardından polisiyenin büyük ustası Dashiell Hammett ile devam ediyor. Seri'nin ilk kitabı olan Kızıl Hasat, Sinan Fişek'in yetkin çevirisi ile okurlarıyla buluşuyor. Everest Yayınları olarak Amerikan polisiyesinin kült isimlerinden Dashiell Hammet külliyatını, Türk polisiyesinin usta ismi Ahmet Ümit'in editörlüğünde sunmaktan mutluluk duyuyoruz.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 28.8
Erkek
% 71.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
6.7
10 üzerinden
15 Puan · 4 İnceleme
246 syf.
·
Beğendi
·
8/10 puan
Bize Agatha Christie polisiyesini andıran bir eser nedir diye sorsalar ilk yanıt bu eser olurdu. Ahmet Ümit editörlüğünde yayımlanan bu güzel eser Personville kentindeki zehri anlatıyor desek yeridir. Peki nedir bu zehir ? Bir dedektifin yabancı olarak geldiği ve ruhunu daraltan bu şehirde adeta yeraltı suçları, mafya, karanlık adamlar ve kaos her daim uzun bir yol gibi devam etmekte. Eleştirim çok eski zamanlarda yazılmasına rağmen dili bana çevirmeden ötürü sanki Türk polisiye romanlardaki sığ cümlelerle kurulu dizeleri hatırlattı. Diğer yandan 1900 lerin başları olmasına nazaran olaylar akıcı ilerlerken, karakterlerin fazlalığı okuyucuyu kimin kim olduğunu anlama konusunda zorluyor. Başucu kitabı mı ? Değil. Okunur ve sağlam bir puan alır. Meraklısına bir çırpıda bitecek güzel bir polisiye roman.
Kızıl Hasat
6.7/10 · 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
246 syf.
·
4 günde
·
8/10 puan
Kızıl Hasat bir sol polisiye... Yazarı Dashiell Hammet kendisi de gerçek bir dedektif. ABD'de komünist cadı avı sırasında Komünist Parti ile ilişkili olduğu iddiasıyla sorguya çekilen ve başkanı olduğu Medeni Haklar Kongresi'nin üyerini açıklamayı reddettiği için 6 ay hapis yatan yazarın, kitapları da dünya görüşü ile paralel... İlk romanı olan Kızıl Hasat her yönü ile başarılı bir eser. Mafya, sermaye ve yozlaşmış polis teşkilatı ile suç batakhanesi haline gelmiş Personville şehrine ulaşan bir dedektif, kendisini davet eden gazetecinin aynı gün öldürülmesi üzerine suçluyu aramaya başlar. Bu kitabın diğer romanlardan farkı, dedektifin suçluyu bulduktan sonra da, olayın kökenini araştırmaya devam etmesi... Polis içerisindeki yozlaşma, şehri kontrolü altında tutmak için mafya ile işbirliği yapan sermaye, farklı mafya gruplarının kendi içlerindeki işbirliği ve rekabet, duruma uyum sağlamış sendikacılar gibi gerçek hayatı aratmayan bir labirentin içine dalıyorsunuz bu kitapla. Her boyutu ile gerçekçi, sürükleyici, güzel çevrilmiş ve son ana kadar merak unsurunu koruyan çok başarılı bir çalışma. Yazarın diğer kitaplarını da okumaya niyetliyim. Polisiye sevenlere tavsiye ederim...
Kızıl Hasat
6.7/10 · 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
246 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Hardboiled dedektif romanlarının klasiklerindendir. Hem edebiyata hem de sinemaya önemli etkisi olmuş bir kitaptır. Malta Şahini, Los Angeles Sırları gibi filmleri beğenenlere tavsiye edebileceğim sürükleyici bir roman.
Kızıl Hasat
6.7/10 · 30 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.