Konuşmalar

8,1/10  (9 Oy) · 
30 okunma  · 
8 beğeni  · 
551 gösterim
Lun-yü (Konfüçyüs'ün Konuşmaları), Konfüç-yüs'ün öğrencileriyle yaptığı konuşmaları bir araya getirn ve Konfüçyüsçülerin değer verdiği en önemli el kitabıdır. Kadim Çin'in en önemli felsefi eserlerinden biridir.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  130
 • ISBN:
  9786054099122
 • Orijinal Adı:
  Lun-yü
 • Çeviri:
  Sehergül Kutlu
 • Yayınevi:
  Alter Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ümit 
04 May 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yapıt çoğunlukla ögüt icerikli dili sade akıcı insanı yormuyor.
Hak , adalet kavramlarını bu yapıtta baya değinilmiş .
Kitabı iki defa okumakta fayda var iki defa okunursa daha güzel olunabilir.

Oblomov 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Konfüçyüs'la öğrencileri arasındaki konuşmalardan oluşan kitap da devlet yönetimi, erdem, toplumsal düzen ile ideal insana (Konfüçyüs konuşmalarında genellikle üstün insan olarak ele alıyor) ve ideal bir topluma nasıl ulaşılabileceğini gibi konular ele alınıyor.

Konfüçyüs'un eğitim sistemi ile ilgili olarak ise Notos Yayınevi'nden çıkan "Erdemin Peşinden Git" isimli kitabın önsözünde şu ifadeler yer almaktadır:

"Konfüçyüs, yaşamını bütünüyle öğrenmeye ve toplumu dönüştürüp geliştirmek amacıyla öğretmeye adamıştır. Tüm insanların eğitimlerinden kendilerine yarar sağlayacağına inanıyordu. Geleceğin olası yöneticilerini insan sevgisi ile tanıştırıyor, eğitimin kapılarını herkese açıyor ve öğrenmeyi yalnızca bilgi edinme olarak değil, bir kişilik yapılanması olarak da görüyordu.

Konfüçyüs öğrencilerine alışılmış biçimde ders vermek yerine onlarla küçük gruplar halinde ya da teker teker sohbet ederdi. Her öğrencisinin kişiliğini inceler ve onlardan bütünsel bir insan çıkarmaya çalışırdı.

Konfüçyüs bir devrim önermiyordu ama onun eğitimi devrimciydi. Onun eğitim yöntemi Çin’de köklü değişikliklere kapı açıyordu. İki farklı ilkeyi gözetiyordu:

1. Her insanın kendine ilişkin temel kararları verme hakkını ve yükümlülüğünü vurgulayarak otoriter yönetimin temellerini sarsıyordu.

2. Zeki ve kararlı olmaları koşuluyla en yoksul, en düşük kesimlerden gelenleri de öğrenciliğe kabul ederek soyluların yönetim teknikleri üstündeki tekelini kırıyordu."

Kitaptan 28 Alıntı

Bugünlerde anaya babaya bağlılık demek, bir kimsenin ailesini geçindirmesi olarak anlaşılıyor. Ama köpek ve atlar da aynı şeyi yaparlar. Saygı olmazsa bunu ötekinden nasıl ayırt edebiliriz?

Konuşmalar, KonfüçyüsKonuşmalar, Konfüçyüs

‘Zarok, weke giya û temenmezin jî, weke bayê ne.
Ba ji kîjan aliyî rabe, giya jî xwe bi wî alî ve ditewîne.’

Konuşmalar, KonfüçyüsKonuşmalar, Konfüçyüs
Osman Çağrı Oğuz 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ülke iyi yönetiliyorsa, yoksulluk ve düşkünlüğün varlığı utanç verici bir şeydir. Bir ülke kötü yönetiliyorsa zenginlik ve onur gibi şeylerin varlığından utanç duyulmalıdır.

Konuşmalar, KonfüçyüsKonuşmalar, Konfüçyüs
Ümit 
01 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Üstat dedi ki :"Zeka şiirle gelişir."
-" İnsanın özyapısı , eğitim ve toplum kurallarıyla oluşturulur."
-" Ve müzikle yetkinleşir."

Konuşmalar, Konfüçyüs (Sayfa 68)Konuşmalar, Konfüçyüs (Sayfa 68)

“Eğer değerli bir insanla karşılaşırsan ona benzemeye çalış; sıradan bir insanla karşılaşırsan, onun hatalarını kendinde ara.”

Konuşmalar, KonfüçyüsKonuşmalar, Konfüçyüs

Chi K'ang 'ülkede huzursuzluk yaratan hırsızlara ne yapılması gerektiğini' Konfüçyüs'ten sordu. Konfüçyüs dedi ki: "Siz açgözlü olmasaydınız, onlara ödül verseniz bile çalmazlardı."

Konuşmalar, Konfüçyüs (Sayfa 75)Konuşmalar, Konfüçyüs (Sayfa 75)
3 /