Eşikte

9,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
618 gösterim
Ali Teoman'ın ilk romanı

"Bu kitabı er ya da geç mutlaka yazacağını biliyordun. Denebilir ki, bilmenin de ötesinde, bir uğursuzluğu önsemek, tedirgin edici bir kaçınılmazlığın bilincinde olmak gibi bir şeydi bu. Onu hem özlüyor, hem de ondan bucak bucak kaçıyordun. Ancak bütün ürkütücü şeyler gibi, o da ağır ağır kendisine çekiyordu seni. Bu şeytansı çekiciliğin ayartıcılığına uzun süre karşı koyamayacağının sen de ayırdındaydın."

Öykü ve roman yazarı Ali Teoman'ın kitapları YKY'den yayımlanmaya devam ediyor. 1990'ların başında yazıp 2008'de yayımladığı ilk romanı Eşikte altı yıl sonra YKY baskısıyla okurlarına ulaşıyor. Bu roman, Ali Teoman'ın 2011'deki ölümünün ardından Fransa'da da yayımlanmıştı; Daniel Rottenberg tarafından Fransızcaya çevrilip Sur le seuil adıyla 2013'te çıkmıştı. Avrupa'da Kafkaesk mekânlarda akan zaman, gerçekler, anılar, düşler, tedirginlikler, sevişmeler, adsız kadınlar ve erkekler... Eşikte, Latince hukuk deyimi "ab initio nullum, semper nullum" (Geçersiz işlem geçerli kılınamaz) ile mühürlenmiş, sağlam yapısı ve ustalık dolu anlatımıyla dikkat çeken etkileyici bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2014
 • Sayfa Sayısı:
  88
 • ISBN:
  9789750830068
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 5 Alıntı

Burak Uzun 
31 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Sözde en içten duygularını bile başkalarının sözcükleriyle dile getirmekten kurtulamıyor insan. Yaşadığımız elden düşme yaşam…”

Eşikte, Ali Teoman (Sayfa 31)Eşikte, Ali Teoman (Sayfa 31)

Cinsellik başkalarına ait olduğu zaman tiksinti vericidir. Ama biz yaptığımızda, öyle değil: Niçin?

Eşikte, Ali TeomanEşikte, Ali Teoman

Alfabeyi öğrenmeye başlayan bir çocuk x y z diye bitirmek zorundaydı hep diziyi. Bunun nedeni, a b c ile başlamış oluşuydu ve bunun niçin böyle olduğunu, olması gerektiğini sormak gelmemişti aklına

Eşikte, Ali TeomanEşikte, Ali Teoman

Başı sonu belirsiz bir uzamın bulanıklaşan derinliklerinde gitgide silikleşip gözden yiten, ince ve kırılgan, kıvrımlı bükümlü yaşam çizgisinin izlediği rastlantısal yolda bir diğeriyle kesişmesi ve belki de bilinmeyen bir zamanda yine buluşmak üzere çatallanıp ayrılmadan önce kısacık bir süre için bile olsa yol arkadaşıyla sıradışı bir koşutluk göstermesi ne tuhaf!

Eşikte, Ali TeomanEşikte, Ali Teoman

Kitapla ilgili 1 Haber