Eşikte

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.208
Gösterim
Adı:
Eşikte
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750830068
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Eşikte
Eşikte
Ali Teoman'ın ilk romanı 

"Bu kitabı er ya da geç mutlaka yazacağını biliyordun. Denebilir ki, bilmenin de ötesinde, bir uğursuzluğu önsemek, tedirgin edici bir kaçınılmazlığın bilincinde olmak gibi bir şeydi bu. Onu hem özlüyor, hem de ondan bucak bucak kaçıyordun. Ancak bütün ürkütücü şeyler gibi, o da ağır ağır kendisine çekiyordu seni. Bu şeytansı çekiciliğin ayartıcılığına uzun süre karşı koyamayacağının sen de ayırdındaydın."

Öykü ve roman yazarı Ali Teoman'ın kitapları YKY'den yayımlanmaya devam ediyor. 1990'ların başında yazıp 2008'de yayımladığı ilk romanı Eşikte altı yıl sonra YKY baskısıyla okurlarına ulaşıyor. Bu roman, Ali Teoman'ın 2011'deki ölümünün ardından Fransa'da da yayımlanmıştı; Daniel Rottenberg tarafından Fransızcaya çevrilip Sur le seuil adıyla 2013'te çıkmıştı. Avrupa'da Kafkaesk mekânlarda akan zaman, gerçekler, anılar, düşler, tedirginlikler, sevişmeler, adsız kadınlar ve erkekler... Eşikte, Latince hukuk deyimi "ab initio nullum, semper nullum" (Geçersiz işlem geçerli kılınamaz) ile mühürlenmiş, sağlam yapısı ve ustalık dolu anlatımıyla dikkat çeken etkileyici bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
160 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Ali Teoman

Eşikte

"Başı sonu belirsiz bir uzamın bulanıklaşan derinliklerinde gitgide silikleşip gözden yiten, ince ve kırılgan, kıvrımlı bükümlü yaşam çizgisinin izlediği rastlantısal yolda bir diğeriyle kesişmesi ve belki de bilinmeyen bir zamanda yine buluşmak üzere çatallanıp ayrılmadan önce kısacık bir süre için bile olsa yol arkadaşıyla sıradışı bir koşutluk göstermesi ne tuhaf"

20 yıllık bir süreçte yazılmış bu roman içerisinde mimari terimler,felsefik kuramlar,avrupa,içsel konuşmalar,monologlar ve üstte belirttiğim örnekte ki gibi muazzam bir dil ,akıcı üslub ve doyumsuz bir edebi eser var..
100.sayfaya kadar kitaba,konuya giremiyorsunuz. Karakter adları yok ve her bölümde farklı bir yer,kurgu ve anlatıcı mevcut. Öncelikle bütünlük yakalayamadım sonlara doğru taşlar yerine oturdu ve bu tarzı çok sevdim.
1980'li yılların sonuna doğru öykü yazmaya başlayan Ali Teoman 1992 yılında, İnsansız Konağın İkonu isimli öyküsüyle, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmada ikincilik ödülü aldı. Başka bir ödül öyküsü ise kitaplara konu olacak farklılıkta . 1991'de Haldun Taner Öykü Ödülü alan Gizli Kalmış Bir İstanbul Masalı isimli kitabın yazarı olarak Nurten Ay ödül almıştı. Ancak kitabın asıl yazarının Ali Teoman olduğu 2007 yılında ortaya çıktı. Ali Teoman bunun kendi isteğiyle düzenlenmiş bir oyun olduğunu belirterek Hürriyet'e şu açıklamayı yapmıştı; "Bu adi dolandırıcılık değil, yazınsal bir oyundur. Nurten Ay birkaç kez oyunu bırakmak istedi. Onu ikna ettim. Bunca yıl açık vermeden bana yardım ettiği için kendisine çok teşekkür ederim." Edebiyat çevrelerince çok tanınan,ülkemizden çok paris'te kıymet gören yazarın okuduğum ilk kitabı ve diğer eserlerini merak etmedim desem yalan olur.
İnsanın kırgınlıklarını,umutsuzluklarını öyle yalın ve melankolik yansıtmış ki erkenden hayata veda etmesine hiç tanımasanız bile üzülüyorsunuz.

Keyifli okumalar

Gürbüz Deniz
160 syf.
·4 günde·9/10 puan
Eşikte... Türk edebiyatında yazdığı eserler nedeniyle gerektiği ilgiyi görmediğini düşündüğüm Ali Teoman'ın yazmaya başlayıp, arada yaklaşık on sekiz yıl ara vererek yazdığı ilk romanıdır. Benim de okuduğum yazar tarafindan yazılan ikinci kitabı oldu. 

Eşikte; günümüzde kadın ve erkek ilişkilerinin sonucunda her iki cinsi etkileyen olayların sonucunda yaşananlara dair, insanların kendisinden ve acı gerçeklerden belirsiz bir şekilde bilinmezliğe kaçışının arkalarında bıraktığı yaşanılanlara dair iz'in adıdır. 

Ali Teoman tarafından yaşanılan ve yaşandıktan sonra kalan hatıraları bir araya getirirken zorlanmış olsam da çok az insan duygularını umutlarını, kırılganlıklarını ve zihinsel süreçlerinin tamamını deyim yerindeyse, özgün bir şekilde onun gibi başarılı ortaya koyamadığını düşünmeme neden oldu.
160 syf.
·2 günde·6/10 puan
Selamlar. Eşikte adlı romanı öncelikle yapı kredi yayınları olduğu için tercih edip okudum. Kitap, kısa sayfa aralıklarıyla kolayca okunabilecek bir kitap. Doğrusu olay örgüsünü pek anlayamadım fakat düşünce olarak çok güzel noktaları gördüm. Merak edip okumak isteyen elbette okuyabilir ama ben beklentiyi çok yüksekte tutmamanızı önerim. İyi okumalar herkese.
160 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın yarısını döne döne üç kere okudum. Dördüncüde tamamladım. Okuması biraz uzun sürdü anlayacağınız. Ali Teoman'ın usta bir yazar olduğu su götürmez.Bu ilk romanında da değişik bir yazım tarzı denemiş. Roman kahramanlarının ancak kitabın son sayfalarında isimleri geçiyor. O ana kadar kimin kim olduğunu anlamak biraz yorucu oluyor. Bazen iç sesleri, bazen anı, bazen bir senaryoyla karşılaşıyorsunuz. Araf'ta olan erkek ve kadınları baz almış. İnsan ruhunu iyi anlatıyor. Felsefi çözümlemeleri de çok iyi. Fakat kullandığı Latince sözlerin anlamını-çevirisini- dip notlarda belirtseydi,
benim gibi felsefe konusunda zayıf insanlar için büyük kolaylık olurdu.
160 syf.
·Puan vermedi
Tuhaf, melankolik,sayısal ve "Eşikte".

Kitabın bana en ilginç gelen tarafı, tam olarak kimden veya neyden  bahsedildiğini anlamamama rağmen,bir sonraki cümleyi eksilmeyen bir merak ve ilgiyle bana okutması oldu diyebilirim. Acilen, hikayenin ve durumların içine dahil olma kaygısı duymadım. Boğuk betimlemelerin uğultuları eşliğinde de olsa usul usul yürümeye devam ettim düşünmeden. Bu nadiren olur.
     Nereye bastığınızı size tam olarak göstermeyen puslu bir havası var anlatıcının, ama yürümeye devam ediceğimizi o da biliyor bence, çünkü yumuşak,sivri,cilalı veya pürüzlü de olsa bir zemine veya bir şeylerin üstüne bastığınızı hissettiriyor size, boşluğa düşme korkusuyla adım attırıyor olsa da. "Eşikte"siniz yani.

     Matematik,fizik bilen ve seven okuyucular geometrik,sayısal tarifleri ve benzetmeleri ilginç bulabilir çünkü hayli fazlaca kullanılmış. Biraz da Fransızcasıyla aşk etmiş yazar, bir mimar aynı zamanda. Tanımıyordum. "Ali Teoman" ismi bir yazar ismi olarak çok afilli bir çağrışım yapmıştı bende her nedense, "Eşikte" de bir roman adı olarak.Sırf bu yüzden satın almıştım kitabı. Sezmişim tuhaf şeyler olacağını.

Tuhaf,melankolik,sayısal ve "in limine".
160 syf.
·Beğendi·10/10 puan
“Bu kitabı er ya da geç mutlaka yazacağını biliyordun. Denebilir ki, bilmenin de ötesinde, bir uğursuzluğu önsemek, tedirgin edici bir kaçınılmazlığın bilincinde olmak gibi bir şeydi bu. Onu hem özlüyor hem de ondan bucak bucak kaçıyordun. Ancak bütün ürkütücü şeyler gibi, o da ağır ağır kendisine çekiyordu seni. Bu şeytansı çekiciliğin ayartıcılığına uzun süre karşı koyamayacağının sen de ayırdındaydın.”
Bu şekilde başlıyor eser. Kışkırtıyor okuyucuyu bir nevi. Ya da ben öyle hissediyorum.
Hayata veda ettiğinde sadece 49 yaşında idi. Beyin tümörüne yenik düştü. Edebiyatın efsane ismidir Ali Teoman.
‘’Okunmaya değecek her metinde bir parça ironi vardır.’’ diyen bir yazardır, Ali Teoman.
Uzun zamandır okuduğum en sağlam kalemlerden biri. Oldukça etkiliyor beni her cümlesi. Eşikte eserini anlatmak gerçekten çok zor. Felsefe ile karışık bir eser. Felsefeye de hâkim olmak gerekiyor okurken. ‘’Öyle ya: Apaçık ortada olan, dikkat çekmez. Gizlenmeye çalışılan, kuşku ve merak uyandırır oysa.’’ diyor mesela.
Ali Teoman’ı anlatmak ciddi bir deneyim ve birikim istiyor bence. Ne desem eksik kalacak hakkında. Keşke tanışma imkânım olsaydı kendisi ile. Soracak o kadar çok soru birikiyor ki her eserini okuduktan sonra.
Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 153 sayfalık bir roman. Etkisi ise tartışılmaz derece sağlam. Mütevazi olmaya gerek yok zira. Yazımından 18 sene sonra basılmış bir eser, Eşikte.
Kalanların romanı aslında Eşikte. Öykü havasında bir roman. Zaman, mekân, karakter birliği aramayın asla çünkü yok son ana kadar.
Geç kalmadan tanışın Ali Teoman ile. Devamında isteseniz de vazgeçemeyeceksiniz.
Herkese mutlu bayramlar ve keyifli okumalar edebiyat sever güzel insanlar.
160 syf.
·Puan vermedi
Ali Teoman'ın yazmaya başladıktan sonra ara verdiği ve hastalığını öğrendiğinde tamamladığı ilk romanı Eşikte. Yazarın öykülerinde de sıklıkla kullandığı temalar bu romanı için de geçerli: Aşk, ayrılık, cinsellik gibi bireysel temaları usta dil işçiliğiyle aktarıyor okuyucuya Ali Teoman.

Yazarın felsefeye olan ilgisi bu romanda da kendini hissettiriyor. Roman kişileri hayatı sorgulayıp ruh ve beden üzerine düşünüyor. Latince, Almanca epigraflar ve cümleler anlatımı zenginleştirmiş fakat dipnot olarak açıklamalarının verilmesi daha iyi olurdu diye düşünüyorum.

Romanın sonlarına kadar hiçbir karakterin ismi geçmiyor. Bu da anlaşılmayı zor kılıyor fakat Teoman'ın anlatım tarzı okuyucusunu hep harekete geçirmek isteyen cinsten. Yazar parçaları veriyor ve sizden onları birleştirmenizi istiyor. Yazarın anlatım tarzı o kadar güçlü ve dili o kadar akıcı ki parçaları birleştiremeseniz bile büyülenmiş gibi okumaya devam ediyorsunuz.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Eşikte
Baskı tarihi:
Ağustos 2014
Sayfa sayısı:
160
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750830068
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Eşikte
Eşikte
Ali Teoman'ın ilk romanı 

"Bu kitabı er ya da geç mutlaka yazacağını biliyordun. Denebilir ki, bilmenin de ötesinde, bir uğursuzluğu önsemek, tedirgin edici bir kaçınılmazlığın bilincinde olmak gibi bir şeydi bu. Onu hem özlüyor, hem de ondan bucak bucak kaçıyordun. Ancak bütün ürkütücü şeyler gibi, o da ağır ağır kendisine çekiyordu seni. Bu şeytansı çekiciliğin ayartıcılığına uzun süre karşı koyamayacağının sen de ayırdındaydın."

Öykü ve roman yazarı Ali Teoman'ın kitapları YKY'den yayımlanmaya devam ediyor. 1990'ların başında yazıp 2008'de yayımladığı ilk romanı Eşikte altı yıl sonra YKY baskısıyla okurlarına ulaşıyor. Bu roman, Ali Teoman'ın 2011'deki ölümünün ardından Fransa'da da yayımlanmıştı; Daniel Rottenberg tarafından Fransızcaya çevrilip Sur le seuil adıyla 2013'te çıkmıştı. Avrupa'da Kafkaesk mekânlarda akan zaman, gerçekler, anılar, düşler, tedirginlikler, sevişmeler, adsız kadınlar ve erkekler... Eşikte, Latince hukuk deyimi "ab initio nullum, semper nullum" (Geçersiz işlem geçerli kılınamaz) ile mühürlenmiş, sağlam yapısı ve ustalık dolu anlatımıyla dikkat çeken etkileyici bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 46 okur

  • Lain
  • .xxxzzz
  • Rıdvan Şahin
  • Suat YAKIŞIR
  • Yunus
  • Derya Karatas
  • Tuğba Yanıköz
  • Büşra
  • Berkay Güneş
  • booksofbet

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (4)
9
%31.3 (5)
8
%18.8 (3)
7
%12.5 (2)
6
%12.5 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0