1000Kitap Logosu
Kör Okur
Kör Okur
Kör Okur

Kör Okur

Sadık Hidayet Üzerine Kör Baykuş Merkezli Okuma Denemesi

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.3
4 Kişi
11
Okunma
5
Beğeni
362
Gösterim
117 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 19 dk.
Adı
Kör Okur (Sadık Hidayet Üzerine Kör Baykuş Merkezli Okuma Denemesi)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Eylül 2001 · Karton kapak · 9789750803017
Özellikle Ahmet Hamdi Tanpınar (Kutup Noktası: YKY, 1993, 2001) ve Walter Benjamin (Tanrı Bakışlı Çocuk: YKY, 1995) çalışmalarıyla tanıdığımız Oğuz Demiralp, Kör Okur'da, modern İran edebiyatının kurucularından Sadık Hidayet üzerine bir "okuma denemesi" geliştiriyor: yazarın -kendi deyişiyle "özenle hesaplanmış, net, bilinçli etkilerle dolu" ve "her sayfası bir partiyon gibi düzenlenmiş"- başyapıtı Kör Baykuş'u merkeze alarak, öykülerini ve karakteristik kimi denemelerini de unutmadan, "Hidayet'in sık yazısını sökmeye çalışıyor".
1 mağazanın 1 ürününün ortalama fiyatı: ₺3,05
8.3
10 üzerinden
4 Puan · 2 İnceleme
GONCA
Kör Okur'u inceledi.
117 syf.
2020 ilk incelemesi
Sıradan olmayan şeyler hep dikkat çekicidir. Bunlar, yaşam tarzı, kültür, inanç vb. öğeler olabilir. Benim için de, kültür, inanç ve yaşam tarzı ile İran hep dikkat çekici olmuştur. Ve bu çekicilik sadece soru işaretlerinden ibaret kalmadı. Araştırma gereği duydum. Derken yolum Fars dili ve edebiyatı bölümüne kadar gitti. Ancak, çevremin İran'a olan ön yargısı vs. eğitimime devam etmeme engel oldu. Engeller, öğrenme isteğime engel oldu mu, peki? Hayır. Yaşayarak/şahit olarak öğrenmek istediğim hayatı, kitaplardan öğrenerek sürdürmeye karar verdim.Ali Şeriati ile başladım bu sürece. Ancak O, kültür ve yaşam tarzından çok, geniş bir spektrumda inançları kaleme aldığı için, birçok soruma cevap bulamadım. Bana yaşam tarzları, günlük hayatlarında neler yaptıkları vs. lazımdı. Merak işte. İran kültürünü edebiyata kazandıran bi yazar tanıdım ben de. Sadık Hidayet. Tanıdım tanımasına ama tanımaz olaydım. Hayata geldiğine pişman biriymiş meğer. Okudukça fark ediyor insan. Kitaplarında hep negatif enerji aldım. İntihar, uyuşturucu, -esrar olmazsa olmaz- ve karabasanlarla bogustum. Yüksek dozda siyanür alıp bir türlü ölmeyen "diri gömülen" mi dersin, sevdiği kadınların hep başka kişileri sevip onlara gitmesini mi dersin, düğün gününde pencereden atlayıp intihar eden abla mi dersin, her türlüsunden acılar mevcut. Ama Hidayet'in eserlerinde (kitap ve piyeslerinde) hep şunu gördüm; kendi sevmediği, abes bulduğu değerleri, ustalıkla kotuleyebiliyor. Üstelik anlatımını çeşitli alanlarda uzman kişilerden aldığı alıntılarla zenginleştiriyor. Yine aynı şekilde, sevdiği, benimsediği değerleri, ustalıkla olumlayabiliyor. Yani kısacası, DÜŞÜNCESİNE SADIK biri. Örneğin, İran'ın İslam ile alakasız Müslüman kesimini ele alıyor Hacı Aga eserinde. Her ne kadar, ikinci dünya savaşı dönem sonrasını anlatsa da benim en çok dikkatimi çeken yönü bu olmuştu. Kör Baykuş da okuduğuma pişman olduğum eseridir. Karabasanlardan aldığım negatiflik yeterli oldu bunun için. Diri Gömülen'in ilk öyküsü intihar etmek isteyenler için nesne alternatifleri sundu bana. Devamındaki öyküleri kıyasladığımızda ise "nırç" tepkisini verebilirim. Nasıl bir dünyası varmış Hidayet'in, anlamak gerçekten zor. Yani sadece kitaplarını okuyup da "majör depresyon" tanısı koyabilir bir psikolog. O yaşa kadar nasıl olur da intihar etmemiş, diye sormadan edemiyorum. Son okuduğum kitabı Vejeteryanlığın Yararları'nda, yaptığı betimlemelerle ete olan bakış açımı değiştirdi. Mikrop, parazit diye diye midemi bulandırdı, sağolsun. Kasap düşmanı Hidayet! (: Neyse, çok günahını aldım sanki,dirinin arkasından değil sadece, ölünün arkasından da konuşulmaz. Burada bırakalım. Son olarak, bu kitabın içeriğine pek deginmedim. Ki zaten yazdıklarımdan farkı, yazar, sadık Hidayet kitaplarını sosyolojik bakış açısıyla ustalıkla analiz etmişken, ben, kendimce o kitapların bende oluşturduğu etkiye değindim kısmen. İyi kitaplarla kalın...
Kör Okur
8.3/10
· 11 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
26
Medine T.
Kör Okur'u inceledi.
113 syf.
·
25 günde
Ne yazmışsın be Sadık!
Okurken “kör” oldum. O zaman ben “Kör okur” um. Bu kitap bir incelemedir. Bu yüzden incelemeye inceleme yazacak değilim. Sadece kitaptaki bazı noktalara değineceğim. Hidayet, eserlerinde Şintoizm’i ve Budizm’i yüceltir ve Ömer Hayyam, Walter Benjamin ve Kafka’dan etkilenmiştir. Hidayet, Freud ve Otto Rank’ ten ruh çözümlemelerinde etkilenir. Hidayet’te kadın düşmanlığı vardır. Ama bu biraz farklı düşmanlıktır. Nasıl mı? Okumak lazım, söylemem. :) Hidayet’in eserlerinde yalnız, bahtsız insanlara sıkça rastlanır. Kahramanlarının göz diktikleri, sevdikleri kadınlar hep başkalarına giderler. Ayrıca ihtiyar adam ve genç kız aşkına eserlerinde sıkça rastlanır ve bir aşk üçgeni görülür. “Üç Damla Kan” da hem kadına karşı ölümüne bir arzu ve kıskançlık hem de kadının cinselliğinden, kösnüllüğünden korku duyguları görülür. “Kör Baykuş” ta amcasına sunmak için odada bir şeyler arar. O doğduğunda yapılmış, saklanmış şarabı bulur. Bu bir Zerdüştçü geleneğidir. Bu geleneğe göre, çocuk doğunca şarap yapılır ve saklanır. Bu geleneğe benzer şekilde bugün bazı Batı ülkelerinde kişi evlenirken doğduğu yılın şarabını sunmak geleneği vardır. Ne yaşamışsın be Sadık! Yazmaya körkütük âşık Ölümle hep yapışık Kitaplarını okuyacağım kaşık kaşık Medine T.
Kör Okur
8.3/10
· 11 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
1
9