Küresel Bunalım

7,8/10  (4 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
623 gösterim
Oniki yıl arayla meydana gelen iki yıkım, uluslararası sistemin merkezi güçlerinin yüzleşmek zorunda oldukları sonuçlar doğurdu. Berlin Duvarının yıkılmasından sonra kalıcı ve adil bir dünya düzenin kurumsal alt yapısı sağlanamadı. Aksine, bölgesel gerilim alanlarında rekabetin kışkırtılması İkiz Kulelerin yıkılması sonrasında yeni problem alanlarını ortaya çıkardı. Kısaca, birinci yıkımın oluşturduğu iyimser atmosferin güç eksenli rekabete kurban edilmesi, ikinci yıkımın kötümser ortamını hazırladı.u iki yıkımın ekseninde yapılan konuşmalardan oluşan bu kitapta, küresel bunalımın felsefî ve stratejik boyutları ele alınmakta: bu bunalımın batı ve doğu toplumlarının yanısıra Türkiye üzerinde yapacağı etkiler tartışılmaktadır.
11 Eylül Konuşmaları

Bu iki yıkımın ekseninde yapılan konuşmalardan oluşan bu kitapta,küresel bunalımın felsefi ve stratejik boyutları ele alınmakta; bu bunalımın batı ve doğu toplumlarının yanısıra Türkiye üzerinde yapacağı etkiler tartışılmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2009
 • Sayfa Sayısı:
  265
 • ISBN:
  9789756614075
 • Yayınevi:
  Küre Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

M.C. 
02 Oca 17:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Tutarsız Politikalarla AB
1997 yılında Lüksemburg Zirvesinde Türkiye'ye aday bile olamayacağı tebliğ edilmiş... Bir yıl sonra 1998 yılında Avrupa Birliği'ne göbek bağı kalmayan Türkiye, özellikle Avrupa Birliği'nin üzerinde çok ısrarla durduğu pkk meselsinin üstüne gidiyor ve pkk'nın başı Öcalan'ı, önce Suriye'den sonra Rusya'dan daha sonra İtalya'dan çıkartıyor... Türkiye AB'ye mesafeli dururken, Türk ekonomisi, Cumhuriyet tarihinde rastlanmamış bir parlak döneme giriyor...1999 yılında Türkiye'yi sarsan bir deprem olayı var...Helsinki Zirvesi'nde siz adaysanız, adaylık usullerini yerine getireceksiniz diyorlar. (Kopenhag Kriterleri)... (Daha sonra 2001 Şubatında yaşanan ekonomik kriz.)

Küresel Bunalım, Ahmet DavutoğluKüresel Bunalım, Ahmet Davutoğlu