·
Okunma
·
Beğeni
·
13.481
Gösterim
Adı:
Leyla
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952828900
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Parlaq İmzalar
Baskılar:
Leyla
Leyla
280 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Kitabın dili oldukca akıcı,okumadan önce savaşdaki gerçeklerin anlatıldığını tahmin ede biliyordum..amma okudukca ruhumun donduğunu farketdim..Leylanın başına gelen tecavüz olaylarında.. Ratkoya da çok üzüldüm...hala böyle erkeklerin olması çok hoş.

90'lı yılların sonunda Balkanlar'da yaşanan soykırımın izlerini en derin şekilde taşıyan bu kitabı okuyabilmek için biraz cesaretinizin olması gerekiyor. Yaşananlar bazen en ince detayıyla, bazense çok üstünden anlatılmış. Ama arada tek bir cümle öyle bir vuruyor ki insan neye uğradığını şaşırdım. Hemen şuraya iliştirmem gerekiyor ki; özellikle de tecavüze değinilen kısımlarda yazar çok kısa cümlelerle çok fazla detaya girmiş ve bu kitabı kesinlikle belirli bir düzey yaşın okuruyla kısıtlıyor. Sıradan bir soykırım anı kitabı gözüyle bakıp her yaştan okunması bence çok yanlış olur. Kitabın en büyük eksiğiyse yazarın kaleminden mi yayınevinin çevirisinden mi kaynaklandığından kesin emin olamamakla birlikte sanki bir atlı koşturuyormuş gibi yazılması, çok fazla derecede kısa cümleler kullanılması ve anlatımdaki yalınlığın biraz basitliğe kaçmış olması. Oturup yazarın gerçek bir hikayeyi kitaba geçirişini uzun süre eleştirmek yersiz olur çünkü bu kitap her şeyden öte insana gerçekten bir şeyler katıyor. Kaçımız bu soykırımın arka perdesini bu kadar iyi biliyoruz? Bugüne kadar dünyada yaşanmış olan tüm özgürlük davaları, savaşlar, başkaldıraların gerekirse bir kitaptan gerekirse en ufak bir bilgi kırıntısıyla okunup öğrenilmesi gerekiyor. İnsanın insalığını geliştiren, ona nasıl bir insan olmasını hatırlatan en önemli unsurlardan biri. Size de okumanızı şiddetle öneririm ama lütfen önerimi dikkate alın. Her zamanki gibi keyifli okumalar dileyemiyorum çünkü asla keyifle okunacak bir kitap değil. Bu sefer kendim için bu tarz kitaplara daha çok zaman ayırmayı diliyorum.
280 syf.
·Beğendi·10/10
Kızın başına her gelen olayın ardından duraksadım. Acaba benim başıma bunlar gelse ilk ne yaparım, ne düşünürüm.. Bunca acıya katlanabilir miyim ki.. Sanırım bu kız gibi yeniden hayata dönemezdim. İnsanlık ölmüş dedirten bir kitap. İnsanlar bu kadar acımasız olabiliyor. Bizim filmlerde izlediğimiz ya da kitaplarda okuduğumuz hayatları, bir çok insan yaşamış olduğunu "Leyla " kitabında gördüm . Okunması gereken bir kitap.
280 syf.
Kitap Bosna da yaşanan acıları anlatmak için yazılmış gerçek bir hikaye.Ama ben bu kitabı da beğenmedim.Çünkü kitapta Leyla ya tecavüz ediliyor ve bütün kitap bu tecavüz sahnelerinden ibaret.Keşke bu kadar kolaya kaçmadan bize Bosna da yaşananlar hakkında bilgiler,detaylar ve yaşanan acıları daha etkileyici bir şekilde verebilseydi.Koca kitapta tecavüzden başka bir şey anlatılmamış.
280 syf.
·1/10
Yugoslavya'nın dağılmasından sonra Yugoslavya'yı meydana getiren cumhuriyetlerden biri olan Bosna , 1992 yılının Şubat ayında yapılan bir referandumun ardından 5 Nisan 1992 ' de bağımsızlığını ilan etti. Ancak Bosna'nın bağımsızlık kararını tanımayan Sırplar, Saraybosna 'yı kuşatma altına alarak Yugoslavya Devlet Başkanı Slobodan Miloseviç ve Genelkurmay Başkanı Perisiç’in desteği ile Bosna-Hersek’te etnik arındırma çalışmalarına başlayarak üç buçuk yıl süren Bosna Savaşını başlattılar.

Dayton Antlaşması’yla sona eren Bosna Savaşı , savaş adı altında Boşnak halkına yapılan en kara , en acı , en utanç verici ve onur kırıcı sistematik bir soykırımdır.

Kitaba gelecek olursak , Bosnalı genç bir kız olan Leyla ' nın henüz 16 yaşında savaş sırasında yaşayıp şahit olduğu zorlu yılları konu alıyor.

Kitap , Sırp vahşetine ışık tutacağı yerde tecavüz ve işkence eden polislerin arasında müslümanların olduğunu ele almış. Kitapta beni rahatsız eden o kadar çok detay var ki ...

Kitapta , küçük çocuklara ve kadınlara tecavüz eden , kurşuna dizen ve bıçakla türlü işkenceler yapan askerlerin Sırp üniforması giyen Hırvatlar olduğu yazıyor.

Müslüman olan Leyla , Müslümanların kendisine Çetniklerden çok daha kötü davrandığını söylüyor. Bosna savaşını hiç bilmeyen bir insan kitabı okuduktan sonra savaşı Müslümanların ve Hırvatların başlattığını , önüne gelen herkesi ise katledip tecavüz ettiklerini düşünüp sonra da Sırplara karşı sempati besler.

Alman yazar olan Alexandra Cavelius tarafından İslam ve Müslüman düşmanlığında yazılan bu kitapta , kurtarıcı kişiyi Sırp askeri olarak gösteren , Sırp askerlerinin alkolden hoşlanmadığını , Leyla ya tecavüz eden askerler arasında Müslüman Hasan olduğunu yazan bu kitabı ben hiç sevmedim.
280 syf.
İlk sayfadan itibaren; anlatımın akıcılığı bir yana hikayenin yaşanmış olaylardan esinlenerek yazılması, merakla okumamı sağladı. Yakın tarihte, sadece Türk oldukları için zulmedilen insanlar ve aklın hayalin ötesinde eziyetlerin politika olarak belirlenmesi, bu kadarı da olmaz dedirten gerçekler. Yazık... İnsanların tepkisiz kalması ve bir çok olaydan ne yazık ki haberdar edilmeyen insanlar. Üstü örtülmüş yaşanmışlıklar ve sinmek zorunda kalan mağdurlar.
Son sayfalarında beni saran hüzne dayanamayıp ağladım. Kolay kolay okurken ağlamayan biri olarak bende bıraktığı etkiyi paylaşmak isterim.
İster istemez şu soru geldi aklıma: İnsanlar bu kadar nasıl zalim olabilmiş? Savaşlar olmuş ve ne yazık ki hâlâ oluyor. Bundan ne türlü olursa olsun menfaat sağlayanlara da öfkelenmemek kahretmemek mümkün değil.
280 syf.
·10/10
Balkanlarda neler olup bittiğini anlatan, okurken nefesinizi kesen, kapağını kapattığınızda sizi gözyaşlarına boğan inanılmaz bir kitap. Sırf etkisinden dolayı bu yaz tatilimi Balkanlara gitmek üzere ayarlamış bulunmaktayım.
280 syf.
·8 günde·1/10
Hayatımda okuduğum en kötü kitaptı. Gerçek bir hikaye olması tüyler ürpertici. Bu kitabı okuduğuma pişman mıyım evet .
Savaşın sadece evleri yıkıp geçmediğini beraberin de hayatları ve umutları da götürüyor. Ve insanları ayakta tutan tek şey hayalleriydi. Bu kitapta katlanamadığım şey kadınların maruz kaldığı kötü çok kötü durumlardı... Savaş onlardan sadece hayatlarını çalmamış yaşama sevinçlerini de ellerinden almıştı. Bu yıkımdan sağ kurtulanlar gülmeyi ve konuşmayı unutmuşlardı.
Bu genç kızın kaderi Balkanlardaki savaşın çılgınlığını yansıtıyordu. Herkes suçluydu. Müslüman, Sırp ya da Hırvat olsun, fark etmiyordu. Ama kötülerin içinde iyiler de vardı. En kötüsü de en yakınları tarafından ihanete uğramak zaten her şey böyle başlamıştı onun hayatında...
Müslümanları küçük düşürmeleri hiç hoşuma gitmemişti. Sayfa 61'den hindi çiftliği ile sayfa 129'a kadar olan bölümleri geçmek bilmeyen beni okuduğuma pişman eden yerlerdi. Yazarımız her ne kadar gerçekte olsa bu olayların üstünü kapatıp fazla detaya girmeden anlatabilirdi.
Fazla uzatmaya gerek yok. Savaşlardan nefret ederim. Tüm yıkımları gözler önüne seren bir kitaptı. Okumanızı tavsiye etmem ayrıca neden saçma kitaplar beni bulur anlamadım.
Umarım diğer kitabım güzeldir...
280 syf.
·4/10
Uzun zamandır dram romanı okumamıştım. Dram çok sık okuduğum türlerden biri olmasa da kaliteli bir dram bulduğumda okumadan geçmek istemem. Leyla' da böyle dikkatimi çekti okuyanların yorumu ve konusu bende merak uyandırdı.
Okumaya başladım ve roman beni sıktı, gerçekten okurken sıkıldım. Okurken bir türlü hissedemedim, ne yaşananları ne karakterleri. Romanda yaşanan olaylar gerçekten çok acı verici ve dehşet doluydu ancak hiçbirini hissedemedim. Yazar o güzel konuyu o güzel mesajı almış ve berbat etmiş. Yazar olayları üzerinize sanki bir kovayla döküyor ve yeni bir bölüme geçiyor, siz yaşananları ne anlayabiliyorsunuz ne de hissedebiliyorsunuz. Sanki kelime sınırı varmışta açıklamadan yazıp gitmesi lazımmış gibi bir aceleyle sayfalar akıp gidiyor, keşke daha uzun olsaymış ve anlatıma daha çok özenilseymiş.
Değinilmek istenen konu gerçekten çok önemli ve güzel ama yazar iyi iş çıkaramamış. Kitap sadece Leyla'nın ağzından değilde başka karakterlerin de bakış açılarıyla yazılsa daha anlaşılır olabilirdi sanırım. Bu kitabı okumak yerine dramı gerçekten hissedebileceğim Kız Kardeşim İçin'i ikinci kez okusam dahi iyi olurdu.
Kitaba çok ağır bir yorum yaptım farkındayım ama okurken hiç etkilenmedim, sıkıldım, araya giden konuya üzüldüm.
280 syf.
·2 günde
Leyla 16 yaşında savaşın ne olduğunu gördü.
Artık Leyla'nın gündüzlerine güneş doğmuyor, gecelerinde yıldız olmuyordu, her gece aynı kabuslarla uyanıyor, her gün ölmek istiyordu ve onu ayakta tutan tek şey hayalleriydi.

Gerçek yaşanmış bir hikaye olduğu için çok etkilendim ve bir solukta okudum kesinlikle herkesin okuması gereken bir kitap.
280 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Bizim okumaya dayanamadıklarımızı insanlar nasıl yaşamış dedim her bir sayfada. Hatta kitap bittikten sonra keşke cahil kalsaydım, keşke okumayı sevmesemde bilmseydim bunca şeyi dedim. Sonra kızdım kendime neden insanların yaşadıklarına diğerleri gibi kör, sağır, dilsiz kalmak istiyorum. İncir kuşlarından sonra okudum Leyla’yı. Siz öyle yapmayın ikisi çok ağır geldi. Etkisinden çıkamayacağım bir kitap oldu. Hala daha müslümanların işkence gördüğü şu dünyada barış olsun istiyorum. Çok şey değil.
280 syf.
Bosnalı Leyla’nın toplama kampımda geçirdiği 2yılını anlatıyor kitap..Defalarca elimden bırakıp,tekrar aldım.Okurken tebessüm ettiğim tek bir satırı bile olmadı.Öyle sarsıcı..öyle hüzünlü..Ahh Leyla :((((((
280 syf.
·9/10
Ben bir arnavut kızı olarak savaşı gönülden hissedenlerdendim o dönem içinde... İnsanlığın pis zihniyetli kendi siyasi ideolojileri için hem kendi halkına hem savaştığı diğer halklara nasıl acımasızca davrandığının yakından şahit oldum. Kosova' da ki ailemin burada ki kamplara yerleşmesi savaşın bitmesini dört gözle bekleyip yurtlarına dönmek istemelerini dilleri ve gönülleri ile her daim hissettirdiler bize.

Leyla' yı okuduktan sonra savaşın gerçek yüzünü, tokat gibi carpmasini ailemin savaştan küçük yaralar alip kurtulmasını gorunce binlerce sukrettim Rabbime... Bu nasil bir aci,bu nasil agir bir sinavdir diye diye kitabin her satirinda saskinlik,keder ve üzüntü ile okudum.

Vatan ve millet bütünlüğünü,bir bayrak altında ulusça barış icinde yasamanin ne buyuk nimet oldugunu bir kez daha anladim.meger serefimizi, namusumuzu, ekmegimizi koruyan Rabbimden sonra bir bayrak altinda yasamamizmis Allah bize bu degerlerin farkina varmamizi nasip etsin.Konunun disina ciktim affiniza siginarak Leyla okunmasi gereken kitapligimiz da yerinin olmasi gereken kitaplardandır ...
"Bir ulusu yok etmek istiyorsanız kadınlara ve çocuklara işkence ve tecavüz edin, bunu yapın ki asla normale dönemeyip üreyemesinler. İşte o zaman o milletin kökünü kurutursunuz."
Üç asker ardından koştu. Kızı dövmeye başladılar, çizmeleriyle kafasına vurdular. Yüzü yaralı olan, bir anda silahını çekip karnına ateş etti.
Aslında savaşın başladığını Zerrin’in ölümüyle ancak şimdi kavramıştım. İnsanların bir değeri yoktu. Sinek gibi ölüyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Leyla
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
304
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789952828900
Kitabın türü:
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Parlaq İmzalar
Baskılar:
Leyla
Leyla

Kitabı okuyanlar 2.528 okur

  • Şükrü Şatır
  • Kumsal
  • Smyye
  • Uğur De Molinari
  • Doğukan Yıldız
  • Tuğba Demirci
  • Deniz çalışkan
  • Znature
  • Sümeyye İlhan
  • Bahar Baloğlu

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.5 (10)
9
%0.3 (2)
8
%0.5 (3)
7
%0
6
%0
5
%0.2 (1)
4
%0.2 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları