Ateşböceği Yolu (Firefly Lane Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
16,1bin
Gösterim
Adı:
Ateşböceği Yolu
Alt başlık:
Firefly Lane Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263707
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Firefly Lane
Çeviri:
Elif Tozlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
DOSTLUĞUN BÜYÜSÜ ÜZERİNE OLAĞANÜSTÜ BİR ROMAN

"Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. Kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (Sonra uyarmadı demeyin.) Kristin Hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. Harika bir yazar."

-Susan Elizabeth Phillips-

"Ateşböceği Yolu'nda Kristin Hannah sevgi ve sadakat üzerine keskin ve unutulmaz bir roman yazmıştır."
-Jacquelyn Mitchard-

"Kristin Hannah 70 ve 80'lerin heyecanını ve enerjisini ortaya sermektedir ve bunu öyle bir derin seviyede yapmaktadır ki okuyucuları iki kadın arasındaki dostluğun tam kalbine taşıyor.
Ateşböceği Yolu bir şaheser."
-Elin Hilderbrand-

"Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olan ebedi dostluk üzerine dokunaklı, enfes bir roman."
-Elizabeth Buchan-

"Ateşböceği Yolu okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor."
-Patricia Gaffney-
624 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Okuduğum ilk Kristin Hannah kitabı. Her ne kadar bitiremeyeceğimi düşünsem de muazzamdı. Özellikle son 100 sayfası için diyecek bir söz bile bulamıyorum. O denli mükemmel ve duygusaldı. Okurken 70leri ve 80leri dibine kadar yaşıyorsunuz.
Kate ailesiyle sevgi dolu bir evde büyümüş ama sosyal ilişkilerinde zorluk çeken içine kapanık bir kızdır. Tully ise alkol bağımlısı annesi tarafından terkedildiği için büyükannesi tarafından büyütülmüş okulda popüler ama kendi içinde yalnız bir kızdır. Bu birbirinden zıt karakterlerin yolu bir defa kesişir ve sonsuza kadar dost olacaklarının sözünü verirler.
Kitabın bize anlatmak istediği çok şey var ama bence en önemlisi şu ki sevdiklerimizin hayattayken kıymetlerini bilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde çok geç olabilir.
624 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Spoiler içerir!!

Kitabı okurken bazen Tully oldum bazen Kate. Yazar karakterlerin duygularını o kadar güzel anlatmış ki.. Dostluk kavramının en güzel halleriydi. Ne olursa olsun birbirinden vazgeçmeyen birbirlerini kıskansalar dahi hatta kırsalar bile gene birbirlerinde huzuru bulan iki dost.

Kate’nin anne olduktan sonra yaşadıkları, kızı Marah’ın ona isyanlarını anneliğin zorluğunu, evlatlarını sevdiğini o kadar güzel anlatmış ki yazar acaba ilerde anne olursam nasıl baş ederim diye düşünmeden edemedim.

Tully ise annesi tarafından istenmeyen sürekli anne sevgisini, kendisine aile arayan bir karakter. Kendini sadece işiyle mutlu olduğuna ikna etmeye çalışan başarıdan beslenmeye çalışan biri. 40’lı yaşlara geldiğinde kurmadığı aile özlemini çekiyor hep ve en sonunda Kate‘nin onun ailesi olduğunu anlıyor.

Kristin Hannah gene kalemini konuşturmuş, kitaplar da buluşmak üzere
624 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Onlara Ateşböceği Yolu kızları derlerdi... TullyileKate...

Tully, büyükannesi tarafından büyütülmüş bir kızdır. İçki ve alkol bağımlısı olan annesi onu bir çok kere terk etmiştir. Tully, annesiz büyüdüğü için bir yanı hep eksik kalmış ve bunun yükünü omuzlarında taşımıştır.
Kate ise, ailesiyle beraber sevginin eksik olmadığı bir evde büyümüştür. Ancak Kate, dışarıda ve okulda içine kapanık ve arkadaşlık kurmakta zorlanan bir kız olmuştur. Bu iki zıt karakterin bir gün yolları kesişir ve gün geçtikçe birbirlerinin ayrılmaz bir parçası olurlar. Zamanla dostlukları daha da sağlamlaşacaktır ama kader onlara oyunlarını oynayacaktır...

Kitap bittiğinde gerçekten böyle dostlar varmıdır diye sordum kendi kendime. Geçmişte var olduğunu bilemem ama şimdiki zamanda böyle bir dostluk çok zor. Olmasını ne kadar çok isterdim ama malesef dostluk veya arkadaşlık artık menfaat ilişkisine dayalı. Tam anlamıyla bir dostluk yok.

Kitap baştan sona çok güzeldi; konusu, üslubu, anlatılış tarzı, gerçekliği, karakterleriyle... Özellikle son kısmı çok etkileyiciydi. Yazarımız, hayatın bir inişli bir çıkışlı olduğunu, zıt karakterler de ki insanların da acısıyla tatlısıyla dost olabileceğini çok iyi bir şekilde aktarmış. Ama kafama takılan bazı yerler oldu. Mesela Kate 'nin kardeşinin çocukken var olduğu daha sonra kitapta hiç bahsi geçmeyişi ve Tully' nin annesinin sırrının açığa çıkmaması kitabı yarım kalmış gibi bir algıya itiyor. Böyle ufak tefek eksiklikler olur tabi ki. Önemli olan kitabın duygularının okuyucuya iyi aktarılması. Kristin Hannah da bunu çok iyi başarıyor. Herkesin bu güzel dostluğu tanımasını isterim. İyi okumalar :)
624 syf.
·Beğendi·9/10
diyalogları yapmacıklastirmadan dramatik olmadan yada romanı süslemeye çalışmadan basit şekilde duygusal olabilmis az sayıda roman okudum şimdiye kadar. Ateşböceği Yolu da bunların arasında oldukça iyilerden. Bütün bir hayatın on yılların geçişini izliyorsunuz kitapta. Ve bunu yaparken size herseyin gerçek olduğunu hissediyor insan. Gerçi Sean karakteri neden bu kadar silik kalmış onu anlayamadım. Kitabın ana fikrine uymadığı için sanırım ama baş karakterin erkek kardeşi de varlığını hissettirse neler olurdu merak ettim. Sonuçta vaktime dediğine eminim.
624 syf.
·Beğendi·7/10
Dostluğu en gerçek haliyle anlatan, oldukça akıcı, yer yer gülümseyip yer yer duygulandıran(özellikle son kısımları oldukça etkileyiciydi) bir romandı. Çok hoş iki hayatı okunabilecek en yalın haliyle okuduk, bu anlamda kitap gerçekten zevk veriyor, sıkmıyor, sayfalar su gibi akıyor. Okurken beni rahatsız eden, gözüme batan bir durum da olmadı. Yinede serinin diğer kitaplarına karşı bir merak duygumun oluşmadığını da belirtmeliyim. Sıcak, arkadaşlık üzerine ve akıcı bir hikaye arayanlara tavsiye ederim..
624 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
- 70'li yıllarda yolları kesişen iki küçük kızın uzun yıllar süren dostluğu, aşkları, kalp kırıklıkları, mutlulukları, hüzünleri anlatılıyor kitapta. Tully ve Kate bize dostluğun, sadakatini önemini tekrar tekrar gösterirken, çocukluktan yetişkinliğe adım atan iki arkadaşın yaşadıklarıyla bazı sayfalarda mutlu olurken, bazılarında fazlasıyla hüzünleniyorsunuz.

- Ateşböceği Yolu keşke bitmeseydi dediğim kitaplardan. Sizi içine çekmeyi başarıyor, sayfalar akıp giderken sahip olduğunuz şeylerin değerini anlıyorsunuz. Dünya üzerinde değerli birçok şey vardır, parayla satın alınabilecek yüzlerce şey ama güzel bir aile ve iyi bir dostu satın alamazsınız. Kitabı bitirdiğimde aklıma gelen ilk şeyler bunlar, sevginin gücü her şeyin üstünden gelmeyi başarıyor. Kitap beni fazlasıyla etkiledi. Kristin Hannah diğer romanlarının okunulmasını hak ediyor. Tavsiye edilir. :)
624 syf.
·87 günde·Beğendi·Puan vermedi
Onlara ateşböceği yolu kızları derlerdi.. Tully ve Kate.Dostluğun en güzel hali.Bazen Tully bazen Kate olabilirsiniz okurken.Dili sade ve kalemi çok güzel yazarın bu benim ilk Kristina Hannah kitabım aslında çok önyargı ile başlamıştım ama okudukça kitap beni içine çekti.Hatta kitabı okurken kitapta geçen müzikleri açıp dinledim bile.Sonu çok acıklıydı çok ağladım ağlamaktan okuyamadım ama sonu çok yavan bitti bazı eksiklikler vardı mesela Sonu tamam Tully ile bitti ama Johny nin ne halde olduğunu Marah ın ne halde olduğunu yada ikizlerin nasıl olduğunu küçük yaşlarında bu acıyı nasıl karşıladıklarını görmedik sadece Tully ile bitti.Kate siyah kutuyu orginizatöre nasıl verdi bilmiyoruz.Tully nin annesinin sonunu bilmiyoruz ve neden Kate öldü.Başarılı bir yazar olabilirdi. Ama tabi yine de baştan sona dostluğu en derinde hissettiğim güzel bir kitaptı.
624 syf.
·10/10
Liseden başlayıp, üniversite ve hayatın sonuna kadar giden bir arkadaşlık hikayesi,bazan kopma noktasına gelen ama asla kopmayan, bir dostluk.Sonunu gözyaşlarımı, tutamayarak okudum. Güzel okunası bir kitap bu günün arkadaşlıklarıyla kıyaslanırsa, içinden ders çıkarılabilecek bir kitap diyebiliriz.
624 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Ateşböceği Yolu,

Kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
İki zıt kutup. İki yanlız kalp ve onların kocaman dünyaları...

Kate : özgüveni düşük, arkadaşları tarafından terk edilmiş fakat harika bir ailesi olan 16 yaşında bir kız.

Tully: annesi tarafından terk edilmiş ve büyük annesinin yanında büyümüş, okul da ve arkadaş çevresinde popüler sayılan 16 yaşında bir kız.

Bu iki zıt kutpu bir araya getiren ateşböceği yolu 17 numara. Ve onların çılgınlıklarla dolu maceraları. İki ergen kızın sınırsız yaşamına misafir olurken birden iki genç kadının mutluluklarına ve üzüntülerine tanık olacaksınız. Ve bu iki güzel kalbin dostlukları sayfalara hapsettiren cinsten....

Harika bir dil, harika bir kurgu, muazzam bir hikaye. Sanırım bu üç kelime kitap için son derece yeterli. Okurken çok büyük bir keyif aldım. Güldüm, kızdım, ağladım.. Yazar, yazdıklarıyla adeta ruh halimi ele geçirdi. Aslında kitap için okadar çok şey söylemek istiyorum ki ama okumayan arkadaşlara haksızlık olur diye kendimi tutuyorum. Kalbinizde ateşböceği yolu 'na yer açmaya hazır olun. Çünkü kolay kolay izi silinecek bir kitap değil. En güzel dostluklara bol kitaplı günler dilerim
"Yakın arkadaş olmak işte böyle bir şeydi. Anneniz ya da kız kardeşiniz gibi olurlardı; sizi çok sinirlendirebilir, ağlatabilir ve kalbinizi kırabilirlerdi ama sonunda zor zamanlarınızda daima yanı başınızda olur, en kötü gününüzde bile sizi güldürmeyi başarırlardı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateşböceği Yolu
Alt başlık:
Firefly Lane Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263707
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Firefly Lane
Çeviri:
Elif Tozlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
DOSTLUĞUN BÜYÜSÜ ÜZERİNE OLAĞANÜSTÜ BİR ROMAN

"Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. Kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (Sonra uyarmadı demeyin.) Kristin Hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. Harika bir yazar."

-Susan Elizabeth Phillips-

"Ateşböceği Yolu'nda Kristin Hannah sevgi ve sadakat üzerine keskin ve unutulmaz bir roman yazmıştır."
-Jacquelyn Mitchard-

"Kristin Hannah 70 ve 80'lerin heyecanını ve enerjisini ortaya sermektedir ve bunu öyle bir derin seviyede yapmaktadır ki okuyucuları iki kadın arasındaki dostluğun tam kalbine taşıyor.
Ateşböceği Yolu bir şaheser."
-Elin Hilderbrand-

"Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olan ebedi dostluk üzerine dokunaklı, enfes bir roman."
-Elizabeth Buchan-

"Ateşböceği Yolu okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor."
-Patricia Gaffney-

Kitabı okuyanlar 3.993 okur

  • Nihan
  • Kübra Akmaz
  • Dahlias
  • Kitap Sever Psikolog
  • Emine Buse Bulut
  • Safiye Niyazi
  • Safiye Nur Sevik
  • Toprak sinanoğlu
  • Melike Sarı
  • Nagehan Kaval

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%9.2
18-24 Yaş
%29.1
25-34 Yaş
%21.5
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.9
Erkek
%4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%44 (460)
9
%18.5 (194)
8
%19.4 (203)
7
%9.1 (95)
6
%4.7 (49)
5
%1.9 (20)
4
%0.8 (8)
3
%1 (10)
2
%0.2 (2)
1
%0.5 (5)

Kitabın sıralamaları