Ateşböceği Yolu Firefly Lane Serisi 1

8,8/10  (239 Oy) · 
868 okunma  · 
201 beğeni  · 
4.465 gösterim
DOSTLUĞUN BÜYÜSÜ ÜZERİNE OLAĞANÜSTÜ BİR ROMAN

"Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. Kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (Sonra uyarmadı demeyin.) Kristin Hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. Harika bir yazar."

-Susan Elizabeth Phillips-

"Ateşböceği Yolu'nda Kristin Hannah sevgi ve sadakat üzerine keskin ve unutulmaz bir roman yazmıştır."
-Jacquelyn Mitchard-

"Kristin Hannah 70 ve 80'lerin heyecanını ve enerjisini ortaya sermektedir ve bunu öyle bir derin seviyede yapmaktadır ki okuyucuları iki kadın arasındaki dostluğun tam kalbine taşıyor.
Ateşböceği Yolu bir şaheser."
-Elin Hilderbrand-

"Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olan ebedi dostluk üzerine dokunaklı, enfes bir roman."
-Elizabeth Buchan-

"Ateşböceği Yolu okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor."
-Patricia Gaffney-
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9786054263707
 • Orijinal Adı:
  Firefly Lane
 • Çeviri:
  Elif Tozlu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

diyalogları yapmacıklastirmadan dramatik olmadan yada romanı süslemeye çalışmadan basit şekilde duygusal olabilmis az sayıda roman okudum şimdiye kadar. Ateşböceği Yolu da bunların arasında oldukça iyilerden. Bütün bir hayatın on yılların geçişini izliyorsunuz kitapta. Ve bunu yaparken size herseyin gerçek olduğunu hissediyor insan. Gerçi Sean karakteri neden bu kadar silik kalmış onu anlayamadım. Kitabın ana fikrine uymadığı için sanırım ama baş karakterin erkek kardeşi de varlığını hissettirse neler olurdu merak ettim. Sonuçta vaktime dediğine eminim.

Damla Köseoğlu 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

- 70'li yıllarda yolları kesişen iki küçük kızın uzun yıllar süren dostluğu, aşkları, kalp kırıklıkları, mutlulukları, hüzünleri anlatılıyor kitapta. Tully ve Kate bize dostluğun, sadakatini önemini tekrar tekrar gösterirken, çocukluktan yetişkinliğe adım atan iki arkadaşın yaşadıklarıyla bazı sayfalarda mutlu olurken, bazılarında fazlasıyla hüzünleniyorsunuz.

- Ateşböceği Yolu keşke bitmeseydi dediğim kitaplardan. Sizi içine çekmeyi başarıyor, sayfalar akıp giderken sahip olduğunuz şeylerin değerini anlıyorsunuz. Dünya üzerinde değerli birçok şey vardır, parayla satın alınabilecek yüzlerce şey ama güzel bir aile ve iyi bir dostu satın alamazsınız. Kitabı bitirdiğimde aklıma gelen ilk şeyler bunlar, sevginin gücü her şeyin üstünden gelmeyi başarıyor. Kitap beni fazlasıyla etkiledi. Kristin Hannah diğer romanlarının okunulmasını hak ediyor. Tavsiye edilir. :)

Meyrem KARADENİZ 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Son sayfalarda ağladığım doğrudur ki hikayeye kapılıp da kendinizi böylesi bir ruh halinde bulmanız kadar normal bir şey olamaz. İki genç kızın kesişen yolları, paylaşımları, yaşadıkları onları hayatları boyunca birbirine kenetleyecek ve yıllar geçtikçe her şeye rağmen birbirlerinin hayatında yer alacaklar. Birbirinden farklı hayat tercihlerinin her iki insanın hem iç dünyasında hem birbirlerine karşı olan diyaloglarında ne denli etkili olduğuna siz de tanık olacaksınız. Beğenerek okuduğum akıcı bir kitap. Çok satanlardan okumak isteyenlerin değerlendirmesine alabilmesi de mümkündür ;) Kitaplarla kalınız ...

ayşegül şahin 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Liseden başlayıp, üniversite ve hayatın sonuna kadar giden bir arkadaşlık hikayesi,bazan kopma noktasına gelen ama asla kopmayan, bir dostluk.Sonunu gözyaşlarımı, tutamayarak okudum. Güzel okunası bir kitap bu günün arkadaşlıklarıyla kıyaslanırsa, içinden ders çıkarılabilecek bir kitap diyebiliriz.

Sibelbala 
30 Oca 13:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dostluğu en gerçek haliyle anlatan, oldukça akıcı, yer yer gülümseyip yer yer duygulandıran(özellikle son kısımları oldukça etkileyiciydi) bir romandı. Çok hoş iki hayatı okunabilecek en yalın haliyle okuduk, bu anlamda kitap gerçekten zevk veriyor, sıkmıyor, sayfalar su gibi akıyor. Okurken beni rahatsız eden, gözüme batan bir durum da olmadı. Yinede serinin diğer kitaplarına karşı bir merak duygumun oluşmadığını da belirtmeliyim. Sıcak, arkadaşlık üzerine ve akıcı bir hikaye arayanlara tavsiye ederim..

Bizimmahalleninkitapcisi 
 04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Herkes iyi bir arkadaşa sahip olabilir, iyi gününde arkadaşının sevincine ortak olup onunla gülebilir, bir şeyler paylaşabilir, aynı şeylerden keyif alabilir pek tabii. Ancak asıl mesele, herkesin birbirinin arkasından iş çevirip kuyu kazdığı, birçok şeyin çıkar ilişkisine döndüğü bu devirde, sadece iyi gününde değil, kötü gününde de yanında olabilecek, kusurlarını yüzüne vurmak yerine kusurlarını örtebilecek, çıkar gözetmeden yardımına koşabilecek, tereddüt etmeden sırtını dayayabileceğin bir 'DOST' bulabilmektir. Arkadaşı çok kolay bulabilir insan, ama bir dostu, gerçek bir dostu bulmak kolay değildir. Eğer hayatınızda her zaman, her koşulda daima yanınızda olan, siz söylemeden bir derdiniz olduğunu anlayabilen, sizinle gülüp sizinle ağlayabilen, sizden bir şeyler eksiltmek yerine sizi tamamlayabilen bir dostunuz varsa sıkı sıkı sarılın ona, bırakmayın! Kan bağıyla değil, can bağıyla bağlı olduğunuz bu güzel insana sahip olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzun farkına varın, değerini bilin. Zira, insan sahip olduklarının değerini ancak kaybedince anlıyor. Bir şeylerin farkına varıp değerini bilmek için onu kaybetmeyi beklemeyin. Dostunuzun değerini,varlığının size kattıklarını yıllar sonra daha iyi anlayacaksınız. Hani derler ya;"Sel gider, kum kalır." diye, yıllar geçtiğinde çevrenizdeki birçok arkadaşınız gittiğinde yanınızda yine olanca içtenliği, sevgisiyle gerçekten dostum dediğiniz insan kalacak. Bu nedenle dostum dediğiniz insanı, insanları asla kaybetmeyin.


"Satırlarını sevdiğim mahallemin kitapçısı iyi diyorsun, güzel diyorsun da bunun konumuzla ne alakası var?" dediğinizi duyar gibiyim. Var tabii ki, olmaz olur mu hiç? Okuduğum bu güzel kitap tam da dile getirdiğim bu sözlerle yakından alakalı.

Ateşböceği Yolu, iki kadının gençlik yıllarında başlayan ebedi dostluğunu konu alan eserlerden biri. Kristin Hannah, dostluğu, sevgiyi, fedakarlığı sadakati öylesine güzel bir şekilde kaleme almış ki, kitabı bitirdiğinizde gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

Kitaba daha yakından göz atacak olursak: Tully annesi tarafından küçük yaşta terk edilen, anne şefkatinden yoksun kaldığı kadar baba şefkatinden de yoksun kalan bir kız çocuğudur. Büyük annesiyle yaşayan Tully, belli bir yaşa gelene kadar annesi tarafından defalarca terk edilmiş, kırılıp dökülmüştür. Yine de her şeye rağmen annesinin bir gün geleceği, bir gün onu seveceğine dair umudunu kaybetmeyen bu kızın hayatı Ateşböceği Yolu'na taşınmasıyla değişecek ve Ateşböceği Yolu bir nevi onun hayatının dönüm noktalarından biri olacaktır. Çünkü Tully, hayatta ilk defa, gerçekten çok kıymetli bir insana, onu koşulsuz sevecek bir dosta, Kate'e sahip olacaktır. Tabii ki aynı şekilde Tully'de varlığıyla, hayatına kattıklarıyla Kate için dönüm noktası, hayatının en güzel parçalarından biri olacaktır.


Ateşböceği yolu, acısıyla, tatlısıyla yıllara yayılmış, sağlam bağlarla kurulmuş bu güzel , dokunaklı dostluğu okurunun gözleri önüne sererken aynı zamanda, okurunu 1970'li, 80'li, 90'lı hatta 2000'li yıllara doğru doyumsuz bir yolculuğa davet ediyor. Okurken birçok yerde Kate'in fedakarca davranışlarına hayran olurken öte yandan Tully'nin bencilliklerine de çok kızabilirsiniz zira, ben de okurken öyle yaptım ve itiraf etmek gerekirse Tully'nin davranışlarını okudukça büyük beklentilerle başladığım kitapta bir parça hayal kırıklığına uğradım. Ama günün sonunda kitabın son satırlarını okurken tüm kızgınlığım yerini gözyaşlarına bıraktı. Bencil davranışlarının altında aslında Tully'nin kalbindeki güzelliği, dışa vuramadıklarını gördüm ve biraz da hayatın onun üzerinde daha çocuk yaşta bıraktığı izleri, kırgınlıklarını göz önüne alarak değerlendirmemiş, çoğu kez bunları göz ardı ederek onu yargılamış olduğumu fark ettim. Tüm hatalarını geçmişte yaşadıklarına atfetmek doğru değil elbette, bazı davranışlarına hâlâ kızıyorum lakin, davranışlarının genelinde geçmişin Tully'nin kişiliğinde bıraktığı yaraları göz önüne almak gerektiği kanısındayım. Bu nedenle okurken beklentilerinizi karşılamadığı düşüncesine kapılmayın, sadece sabredin ve okuyun. Tully kırılan beklentilerinizi eninde sonunda telafi edecektir ;)


Ezcümle, tüm zıtlıklarına rağmen birbirine sımsıkı bir can bağıyla bağlanmış iki kadının dokunaklı dostluğuna tanık olacağınız bu güzel esere şans vermenizi tavsiye ediyorum.. Ateşböceğinin Şarkısı ile yarım kalan hikayenin devamında görüşmek dileğiyle... Kitabınız bol, keyfiniz daim olsun :)

Ceren Acer 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ölümsüz karakterler, Tully ve Kate ile tanıştığım, onları benimsediğim ilk roman Ateşböceği Yolu. Yazar yine bu kitabında da dostluk, fedakarlık, bağlılık, duygusallık kavramlarını elinden bırakmamış. Bu romanında yazar okuyucuya dostluğun fedakarlığın önemini neredeyse her sayfada hissettirmiş. Romanı okuyunca bir kez daha hayran oldum kalemine. Her eserinde etkileyiciliğini nasıl koruyor, anlamış değilim açıkçası.

Necmiye 
28 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

çocukluk yıllarında başlayıp ömürboyu süren arkadaşlığın ,dostluğun romanı,duygusal......,kitap bittikten sonra etkisi bir süre hafızalarda kalan,okumaya değer,romanlardan biri.

Büşra Sarıoğlu 
Dün 17:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitap az önce bitti. Kitap toplamda 624 sayfa. Başta nasıl bitireceğim diye düşünmüştüm. 4 günde bitti. Daha erken de bitebilirdi. Kitap o kadar akıcı ve o kadar güzeldi ki sizi kendine bağlıyor. Kitabın konusuna gelirsek, Tully ile Kate in nasıl tanıştığını nasıl yıllar boyu arkadaş kaldığını anlatıyor. Kitap tamamen dostlukla ilgili. Sessiz, asosyal Kate ve annesiyle sorun yaşayan enerjik , sempatik, popüler Tully. Bir gece ansızın başlayan dostluk bazen iniş çıkışlar yaşasa da sonsuza kadar sürdü. Kitabın finalinde ağladım. Duygusaldı.Bana ciddi anlamda bir şeyler kattığını düşünüyorum. Kitabı kesinlikle okuyun diyor yorumu burada bitiriyorum.

Ceren 
23 Oca 15:55 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Okurken sizi düşündüren, arkadaşınıza daha da bağlanmanızı sağlayan, aklınızda sorular oluşturan ve sonunun nereye gideceğini tahmin edemediğiniz bir kitap. Yazarın diline gelecek olursak, akıcı ve kesinlikle anlaşılır bir dili vardı fakat kitaptaki bazı esprileri anlayabilmeniz için eski yabancı diziler ve şarkılar hakkında ufak da olsa fikrinizin olması iyi olabilir. Ben okurken çoğunu anlayamamıştım fakat ufak bir kaç araştırma ile kolayca anlayabileceğinizi düşünüyorum.

5 /

Kitaptan 43 Alıntı

ayşe 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yakın arkadaş olmak işte böyle bir şeydi. Anneniz ya da kız kardeşiniz gibi olurlardı; sizi çok sinirlendirebilir, ağlatabilir ve kalbinizi kırabilirlerdi ama sonunda zor zamanlarınızda daima yanı başınızda olur, en kötü gününüzde bile sizi güldürmeyi başarırlardı."

Ateşböceği Yolu, Kristin HannahAteşböceği Yolu, Kristin Hannah
Damla Köseoğlu 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşların varsa hayat daha kolaydır.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 26 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 26 - Pegasus Yayınları)
Ebrar Nur 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aşkın buharlaşıp uçmadığını biliyordu. Belki solar, güneşte kalmış kemikler gibi kururdu ama asla yok olmazdı.

Ateşböceği Yolu, Kristin HannahAteşböceği Yolu, Kristin Hannah
alyen 
12 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biri seni kırarsa silkinip duygularının tozunu dökmeli ve yeniden denemelisin.

Ateşböceği Yolu, Kristin HannahAteşböceği Yolu, Kristin Hannah
alyen 
17 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kabullenmek gerekir. Ya elindekilerin farkına varıp yoluna devam edersin ya da sahip olamadıklarını düşünür durursun. Yaptığın seçim sonuçta nasıl bir kadın olacağını belirler...

Ateşböceği Yolu, Kristin HannahAteşböceği Yolu, Kristin Hannah
alyen 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yoluma çıkan çiçeklerden bazılarını koklamak için durmam gerekirdi ama ben onları görmemişim bile...

Ateşböceği Yolu, Kristin HannahAteşböceği Yolu, Kristin Hannah
Tuncay YILDIRIM 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Öldükten sonra yaşamak
``O artık çok daha iyi bir yerde`` lafına bayıldım.Sanki ölüm benimle yaşamaktan daha iyiymiş gibi.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 110)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 110)
5 /