Ateşböceği Yolu (Firefly Lane Serisi 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
8.670
Gösterim
Adı:
Ateşböceği Yolu
Alt başlık:
Firefly Lane Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263707
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Firefly Lane
Çeviri:
Elif Tozlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
DOSTLUĞUN BÜYÜSÜ ÜZERİNE OLAĞANÜSTÜ BİR ROMAN

"Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. Kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (Sonra uyarmadı demeyin.) Kristin Hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. Harika bir yazar."

-Susan Elizabeth Phillips-

"Ateşböceği Yolu'nda Kristin Hannah sevgi ve sadakat üzerine keskin ve unutulmaz bir roman yazmıştır."
-Jacquelyn Mitchard-

"Kristin Hannah 70 ve 80'lerin heyecanını ve enerjisini ortaya sermektedir ve bunu öyle bir derin seviyede yapmaktadır ki okuyucuları iki kadın arasındaki dostluğun tam kalbine taşıyor.
Ateşböceği Yolu bir şaheser."
-Elin Hilderbrand-

"Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olan ebedi dostluk üzerine dokunaklı, enfes bir roman."
-Elizabeth Buchan-

"Ateşböceği Yolu okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor."
-Patricia Gaffney-
624 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Onlara Ateşböceği Yolu kızları derlerdi... TullyileKate...

Tully, büyükannesi tarafından büyütülmüş bir kızdır. İçki ve alkol bağımlısı olan annesi onu bir çok kere terk etmiştir. Tully, annesiz büyüdüğü için bir yanı hep eksik kalmış ve bunun yükünü omuzlarında taşımıştır.
Kate ise, ailesiyle beraber sevginin eksik olmadığı bir evde büyümüştür. Ancak Kate, dışarıda ve okulda içine kapanık ve arkadaşlık kurmakta zorlanan bir kız olmuştur. Bu iki zıt karakterin bir gün yolları kesişir ve gün geçtikçe birbirlerinin ayrılmaz bir parçası olurlar. Zamanla dostlukları daha da sağlamlaşacaktır ama kader onlara oyunlarını oynayacaktır...

Kitap bittiğinde gerçekten böyle dostlar varmıdır diye sordum kendi kendime. Geçmişte var olduğunu bilemem ama şimdiki zamanda böyle bir dostluk çok zor. Olmasını ne kadar çok isterdim ama malesef dostluk veya arkadaşlık artık menfaat ilişkisine dayalı. Tam anlamıyla bir dostluk yok.

Kitap baştan sona çok güzeldi; konusu, üslubu, anlatılış tarzı, gerçekliği, karakterleriyle... Özellikle son kısmı çok etkileyiciydi. Yazarımız, hayatın bir inişli bir çıkışlı olduğunu, zıt karakterler de ki insanların da acısıyla tatlısıyla dost olabileceğini çok iyi bir şekilde aktarmış. Ama kafama takılan bazı yerler oldu. Mesela Kate 'nin kardeşinin çocukken var olduğu daha sonra kitapta hiç bahsi geçmeyişi ve Tully' nin annesinin sırrının açığa çıkmaması kitabı yarım kalmış gibi bir algıya itiyor. Böyle ufak tefek eksiklikler olur tabi ki. Önemli olan kitabın duygularının okuyucuya iyi aktarılması. Kristin Hannah da bunu çok iyi başarıyor. Herkesin bu güzel dostluğu tanımasını isterim. İyi okumalar :)
624 syf.
·Beğendi·9/10
diyalogları yapmacıklastirmadan dramatik olmadan yada romanı süslemeye çalışmadan basit şekilde duygusal olabilmis az sayıda roman okudum şimdiye kadar. Ateşböceği Yolu da bunların arasında oldukça iyilerden. Bütün bir hayatın on yılların geçişini izliyorsunuz kitapta. Ve bunu yaparken size herseyin gerçek olduğunu hissediyor insan. Gerçi Sean karakteri neden bu kadar silik kalmış onu anlayamadım. Kitabın ana fikrine uymadığı için sanırım ama baş karakterin erkek kardeşi de varlığını hissettirse neler olurdu merak ettim. Sonuçta vaktime dediğine eminim.
624 syf.
·Beğendi·7/10
Dostluğu en gerçek haliyle anlatan, oldukça akıcı, yer yer gülümseyip yer yer duygulandıran(özellikle son kısımları oldukça etkileyiciydi) bir romandı. Çok hoş iki hayatı okunabilecek en yalın haliyle okuduk, bu anlamda kitap gerçekten zevk veriyor, sıkmıyor, sayfalar su gibi akıyor. Okurken beni rahatsız eden, gözüme batan bir durum da olmadı. Yinede serinin diğer kitaplarına karşı bir merak duygumun oluşmadığını da belirtmeliyim. Sıcak, arkadaşlık üzerine ve akıcı bir hikaye arayanlara tavsiye ederim..
624 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
- 70'li yıllarda yolları kesişen iki küçük kızın uzun yıllar süren dostluğu, aşkları, kalp kırıklıkları, mutlulukları, hüzünleri anlatılıyor kitapta. Tully ve Kate bize dostluğun, sadakatini önemini tekrar tekrar gösterirken, çocukluktan yetişkinliğe adım atan iki arkadaşın yaşadıklarıyla bazı sayfalarda mutlu olurken, bazılarında fazlasıyla hüzünleniyorsunuz.

- Ateşböceği Yolu keşke bitmeseydi dediğim kitaplardan. Sizi içine çekmeyi başarıyor, sayfalar akıp giderken sahip olduğunuz şeylerin değerini anlıyorsunuz. Dünya üzerinde değerli birçok şey vardır, parayla satın alınabilecek yüzlerce şey ama güzel bir aile ve iyi bir dostu satın alamazsınız. Kitabı bitirdiğimde aklıma gelen ilk şeyler bunlar, sevginin gücü her şeyin üstünden gelmeyi başarıyor. Kitap beni fazlasıyla etkiledi. Kristin Hannah diğer romanlarının okunulmasını hak ediyor. Tavsiye edilir. :)
624 syf.
·7/10
Yazarın okuduğum ilk kitabı. Son sayfalarda ağladığım doğrudur ki hikayeye kapılıp da kendinizi böylesi bir ruh halinde bulmanız kadar normal bir şey olamaz. İki genç kızın kesişen yolları, paylaşımları, yaşadıkları onları hayatları boyunca birbirine kenetleyecek ve yıllar geçtikçe her şeye rağmen birbirlerinin hayatında yer alacaklar. Birbirinden farklı hayat tercihlerinin her iki insanın hem iç dünyasında hem birbirlerine karşı olan diyaloglarında ne denli etkili olduğuna siz de tanık olacaksınız. Beğenerek okuduğum akıcı bir kitap. Çok satanlardan okumak isteyenlerin değerlendirmesine alabilmesi de mümkündür ;) Kitaplarla kalınız ...
624 syf.
·10/10
Liseden başlayıp, üniversite ve hayatın sonuna kadar giden bir arkadaşlık hikayesi,bazan kopma noktasına gelen ama asla kopmayan, bir dostluk.Sonunu gözyaşlarımı, tutamayarak okudum. Güzel okunası bir kitap bu günün arkadaşlıklarıyla kıyaslanırsa, içinden ders çıkarılabilecek bir kitap diyebiliriz.
624 syf.
·4/10
Çok büyük bir beklentiyle almıştım kitabı. Ama düşündüğüm kadar beni etkilemedi. Sonu hariç. Zaman öldürmek için okunabilir bir kitap olabilir.

Tabii kitap kötüydü denilemez ama şahsi fikrim bizim kültürümüze uymayan bir tarz. Ya da dostluk anlayışı. Ama dostluk için güzel noktalara da değinmiş.

Sonuç olarak aşk ya da dostluk ile ilgili istediğiniz kadar kitap okuyun yine de insan kendi kafasında kurduğu dostluğa inanır ve kendine bakmaksızın onu arar. Ölmeden önce bile sizi düşünen dostlarınızın olması dileklerimle ..

Sevgi ve dostla kalın ..
624 syf.
Kristin Hannah'ın ilk okuduğum kitabıydı. Sonrasında tümünü okuma fırsatı buldum. Bu kitap gibi tüm kitaplarında ağladım. Evet! Ağladım. Şimdi okusam yine ağlar mıyım bilmiyorum?Kitabın bazı noktalarında duygular o kadar derin anlatılmış ki kalbimin en ince noktasında hissettim. Duygusal kitap sevenlere tavsiyemdir.
624 syf.
·Puan vermedi
Öncelikle eskiden okuduğum bir kitap. Okuduğumda çok beğenmiştim.
"Belki karşılıklı aşkı ya da sevilmeyi değil ama birine aşık olmanın ne demek olduğunu ve insanın canını ne kadar acıtabileceğini biliyorum."
624 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kristin Hannah'ya ait olan üç kitap okudum. 'Yıldız Masalı'nı sevmemiş, 'Gece Yolu' nu ise oldukça sevmiştim. Ateşböceği yolu hakkında şunu söyleyebilirim: Yıldız Masalı'ndan daha çok sevdim ama Gece Yolu kadar güzel değildi. Klasik bir Kristin Hannah kitabıydı. Yazarın tarzını anlayabilmek için herhangi iki romanını okumanız yeterli olacaktır.

Kitap, Kate ve Tully'nin dostluğunu konu alan, içinde bolca sadakat, sevgi, kıskançlık, hayal ve tabii ki de dostluk bulunduran etkileyici bir romandı. Ben çok fazla etklilenmedim ama bunun sebebi sanırım Kristin Hannah'nın tarzını fazlasıyla benimsemiş olmamdan kaynaklanıyor. Eğer bu yazara ait bir kitap okumak isterseniz tavsiye edeceğim bir kitap olur. Keyifli okumalar:)

"Sevgi.
Aklımızda bir tek bu kalacak."
624 syf.
·Beğendi·10/10
Arkadaşlığın ve ailenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan,Tully ve Kate’in dünyasında kaybolduğunuz bir roman.Bu kitapta kendinizden bir parça bulacak,karakterlerle arkadaş olacaksınız.Yıldızlı bir gecede, birbirleriyle tanışan geçmişi acılarla dolu Tully ve geniş hayal dünyası,arkadaş sevgisiyle Kate.Ateşböceği Yolu kızları sizi çok etkileyecek!
624 syf.
Yazarın ikinci okuduğum kitabıydı. Her sayfasını merakla ve hayranlıkla okudum.Kate ve Tully'in dostlukları inanılmazdı tek kelime ile, ağladığım yer çok oldu taraf tuttuğum yerde, keşke herkes böyle bir dostluk kurabilse... onlarla birlikte yaşadım yaşadıklarını kitabı okurken,elinize aldığınız an sizi kendine çeken bir kitap bitince kafanızda hala onlarla konuşuyor oluyorsunuz tekrar hayran kaldım kalemine Kristin Hannah .
"Yakın arkadaş olmak işte böyle bir şeydi. Anneniz ya da kız kardeşiniz gibi olurlardı; sizi çok sinirlendirebilir, ağlatabilir ve kalbinizi kırabilirlerdi ama sonunda zor zamanlarınızda daima yanı başınızda olur, en kötü gününüzde bile sizi güldürmeyi başarırlardı."
Yolun...sonuna geldiğinde önemli olan tek şeyin sevgi ve aile olduğunu görüyorsun. Başka hiçbir şeyin önemi yok.
Kristin Hannah
Sayfa 618 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ateşböceği Yolu
Alt başlık:
Firefly Lane Serisi 1
Baskı tarihi:
Temmuz 2010
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054263707
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Firefly Lane
Çeviri:
Elif Tozlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
DOSTLUĞUN BÜYÜSÜ ÜZERİNE OLAĞANÜSTÜ BİR ROMAN

"Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. Kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (Sonra uyarmadı demeyin.) Kristin Hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. Harika bir yazar."

-Susan Elizabeth Phillips-

"Ateşböceği Yolu'nda Kristin Hannah sevgi ve sadakat üzerine keskin ve unutulmaz bir roman yazmıştır."
-Jacquelyn Mitchard-

"Kristin Hannah 70 ve 80'lerin heyecanını ve enerjisini ortaya sermektedir ve bunu öyle bir derin seviyede yapmaktadır ki okuyucuları iki kadın arasındaki dostluğun tam kalbine taşıyor.
Ateşböceği Yolu bir şaheser."
-Elin Hilderbrand-

"Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olan ebedi dostluk üzerine dokunaklı, enfes bir roman."
-Elizabeth Buchan-

"Ateşböceği Yolu okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor."
-Patricia Gaffney-

Kitabı okuyanlar 2.181 okur

 • BURÇİN GÜNDEM
 • Ezel Çetinkaya
 • Rahime karasakal
 • Hamide guler
 • Zehra KUZEY
 • Eigon
 • bükre akyol
 • B
 • Asena
 • Rumeysa Bora

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4
14-17 Yaş
%9.2
18-24 Yaş
%29.1
25-34 Yaş
%21.5
35-44 Yaş
%22.8
45-54 Yaş
%11.4
55-64 Yaş
%1.9
65+ Yaş
%0.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%95.9
Erkek
%4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%45 (265)
9
%17.7 (104)
8
%18.2 (107)
7
%9 (53)
6
%4.9 (29)
5
%2.5 (15)
4
%1 (6)
3
%1.2 (7)
2
%0.2 (1)
1
%0.3 (2)

Kitabın sıralamaları