Ateşböceği Yolu Firefly Lane Serisi 1

8,7/10  (327 Oy) · 
1.139 okunma  · 
276 beğeni  · 
4.907 gösterim
DOSTLUĞUN BÜYÜSÜ ÜZERİNE OLAĞANÜSTÜ BİR ROMAN

"Bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. Kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (Sonra uyarmadı demeyin.) Kristin Hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. Harika bir yazar."

-Susan Elizabeth Phillips-

"Ateşböceği Yolu'nda Kristin Hannah sevgi ve sadakat üzerine keskin ve unutulmaz bir roman yazmıştır."
-Jacquelyn Mitchard-

"Kristin Hannah 70 ve 80'lerin heyecanını ve enerjisini ortaya sermektedir ve bunu öyle bir derin seviyede yapmaktadır ki okuyucuları iki kadın arasındaki dostluğun tam kalbine taşıyor.
Ateşböceği Yolu bir şaheser."
-Elin Hilderbrand-

"Hayatımızdaki en önemli şeylerden biri olan ebedi dostluk üzerine dokunaklı, enfes bir roman."
-Elizabeth Buchan-

"Ateşböceği Yolu okumayı neden sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor."
-Patricia Gaffney-
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2010
 • Sayfa Sayısı:
  624
 • ISBN:
  9786054263707
 • Orijinal Adı:
  Firefly Lane
 • Çeviri:
  Elif Tozlu
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Murat Sezgin 
24 Nis 20:10 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

ERKEKLER OKUMAZ ALGISINI KIRACAK KİTAPLAR SERİSİ 1

Onlara Ateşböceği Yolu kızları derlerdi…

Öncelikle harika bir kitap okuduğumu belirtmek istiyorum. Kitabı okumadan önce karakterlerin kişilik özelliklerinin nasıl aktarıldığını, kitabın söylenildiği gibi güzel olup olmadığını merak ediyordum. Karakterler, olayların anlatılış şekli, seçilen konunun önemi bu merakımı fazlasıyla giderdi. Sade ifadeleri, abartıya kaçmayan üslubu, konunun gerçekçi bir şekilde anlatılması bunda etkili oldu. Peki, kitap ne anlatıyor? Arka kapakta da belirtildiği gibi dostluğun büyüsünü anlatıyor. İnsanın iyi ya da kötü her zamanında sığınabileceği, sağlam taşlarla örülmüş surları olan dostluk kalesinin yüceltildiği, herkesin izleyebileceği 37 bölümlük bir dizi tadında Ateşböceği Yolu.

Otuz yıllık bir dostluk. Gerçek dostluk. TullyileKate. Adları gibi dostlukları da sımsıkı. Tully annesinden yoksun büyümüş, istediğini alabilecek kararlılıkta bir kız. Kate modası geçmiş kemik gözlükleriyle sınıfta inek diye nitelendirilen, ailesinin yanında sevgiyle büyümüş bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Aralarındaki bu zıtlıklar, daha çocukken tanışmaları, hayatlarının her aşamasını beraber geçirmeleri belki de bu bozulmaz dostluğun sebebidir. Muhtaç olduğumuz ama doğrusunu çok zor bulduğumuz bir dostluğa şahit olmak bazen kıskandırdı. Bazen de kitapta olsa bile görebiliyoruz dediğimiz bu dostluğa şahit olmak sevindirdi. Kitap 1970, 1980, 1990 ve 2000’li yılları içine alan 4 kısımdan oluşuyor. Tully ve Kate 1970 yılında daha çocukken tanışıyor. Bu süreden sonra artık TullyileKate’i ayrı düşünmek, çocuklukta başlayan bu dostluğun büyüsüne kapılmamak imkânsız. 30 senelik sürede onlarla beraber büyüyorsunuz. Geçirdikleri değişimler, kişiliklerindeki oturmalar, kurdukları hayaller, yaşadıkları acı tatlı olayların hepsine bu kitapta şahit oluyorsunuz. Değişmeyen tek şey dostlukları. Ben ne kadar anlatırsam anlatayım hep biraz eksik kalacak. Kitabı okuyanlarda hak verecektir, kitabı özetleyen ve dostluğun önemi vurgulayan aşağıdaki şiir tam olarak ne demek istediğimi anlatıyor:

Dostluk dediğin güzel bir kitap
Hava gibi
Su gibi
Ekmek gibi
Vazgeçilmez bir tad
Sonuna kadar dayanmak şart
Dostluk dediğin eşsiz bir kitap
Sevmediğin sayfaları varsa atla
Sayfayı kökünden yırtmak şart mı

Kitabın sonunda, ne kadar konuları farklı olsa da Fareler ve İnsanlar’ın sonunda olduğu gibi duygulandım. Eğer George ve Lennie, Harry-Ron-Hermoine vb. dostluklara şahit olduysanız Tully ile Kate arasındaki dostluğa da şahit olmanızı şiddetle istiyorum.

Kitaptan dostluğun yanında o kadar çok ders çıkarabilirsiniz ki. Benim Tully ile Kate’in dostluğundan sonra en çok hoşuma giden şey Tully’nin kararlılığı ve azmiydi. İnsanın gerçekte ne istediğini bilmesi onun ileriki hayatında ben şunu istemiştim, istediğim şeyi başardım demesi için çok önemli. Tully’ye arada kızsam da herhangi bir sorunla başa çıkma yolları gerçekten takdire şayandı. Eğer ne istediğimizi bilmezsek yazarların “Her tarafta isteyen insanlar..., çapsız ya da esrarengiz hedeflere doğru koşuşturan adımların maskaralığı, çakışan iradeler, herkes bir şey istiyor, kalabalık bir şey istiyor, bilmem neye doğru yönelmiş binlerce insan” gibi sözler söylemesi de hayatın üstümüzden silindir gibi geçmesi de doğal karşılanmalı.

Gel gelelim neden incelemeye böyle bir başlıkla başladığıma. Bazı insanlar bu tür kitapları elinizde gördüğünde ‘-Aaa, sen kadın kitabı mı okuyorsun, hahaha?’ diye dalga geçebiliyorlar. Lafa bakın ‘kadın kitabı’.(Tam tersi de olabilir.) Bu tür bir konuşmaya şahit olan kişide oracıkta erkekler okuyamaz önyargısı oluşur. Sonra ne oluyor, biliyor musunuz? 936 okurun okuduğu bir kitabı yüzde dört oranında, yani 38, erkek okuyor. Ben bu kitapta dostluğun sıcaklığını, hayallerin insanlar için ne kadar önemli olduğunu gördüm ama erkeklerin okumasına mani olacak bir şey göremedim. Gördüğünüz gibi bir önyargıyla dünya yerinden oynar mı bilemiyorum ama küçük bir istatistikle ortaya çıkan tablo gözümüzün önünde. Bir önyargının nelere yol açabileceğini belirttiğimiz örtülü sosyal mesajı verdikten sonra kitabın cinsiyeti olmaz, olmamalı diyorum. İsteyen istediğini okusun ama tabii doğru şekilde ele alarak, soruşturarak.

Maalesef “dostluk” konusunda, gerek kavram açısından gerekse de simgelediği nitelikler bakımından gün geçtikçe giderek eksiliyoruz. Bu eksilişin günümüzün maddeci anlayışları yüzünden mi, teknolojiyle beraber küçük ekranlara sığdırılan duyguların basitliğinden mi ya da insanların birbirine olan güvensizliğinden mi kaynaklandığını bilemiyorum. Bulmakta çok zorlandığımız ama bulduğumuzda da kendimizi bulutların üzerinde uçuyor gibi hissedeceğimiz, çıkar ilişkisi gütmeyeceğimiz nice dostluklara. Firefly Lane Serisi’nin ikinci ve son kitabı Ateşböceğinin Şarkısı ile görüşmek üzere…

Özge Uzun 
10 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

diyalogları yapmacıklastirmadan dramatik olmadan yada romanı süslemeye çalışmadan basit şekilde duygusal olabilmis az sayıda roman okudum şimdiye kadar. Ateşböceği Yolu da bunların arasında oldukça iyilerden. Bütün bir hayatın on yılların geçişini izliyorsunuz kitapta. Ve bunu yaparken size herseyin gerçek olduğunu hissediyor insan. Gerçi Sean karakteri neden bu kadar silik kalmış onu anlayamadım. Kitabın ana fikrine uymadığı için sanırım ama baş karakterin erkek kardeşi de varlığını hissettirse neler olurdu merak ettim. Sonuçta vaktime dediğine eminim.

Rumeysa özaçmak 
 20 May 13:20 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Onlara Ateşböceği Yolu kızları derlerdi... TullyileKate...

Tully, büyükannesi tarafından büyütülmüş bir kızdır. İçki ve alkol bağımlısı olan annesi onu bir çok kere terk etmiştir. Tully, annesiz büyüdüğü için bir yanı hep eksik kalmış ve bunun yükünü omuzlarında taşımıştır.
Kate ise, ailesiyle beraber sevginin eksik olmadığı bir evde büyümüştür. Ancak Kate, dışarıda ve okulda içine kapanık ve arkadaşlık kurmakta zorlanan bir kız olmuştur. Bu iki zıt karakterin bir gün yolları kesişir ve gün geçtikçe birbirlerinin ayrılmaz bir parçası olurlar. Zamanla dostlukları daha da sağlamlaşacaktır ama kader onlara oyunlarını oynayacaktır...

Kitap bittiğinde gerçekten böyle dostlar varmıdır diye sordum kendi kendime. Geçmişte var olduğunu bilemem ama şimdiki zamanda böyle bir dostluk çok zor. Olmasını ne kadar çok isterdim ama malesef dostluk veya arkadaşlık artık menfaat ilişkisine dayalı. Tam anlamıyla bir dostluk yok.

Kitap baştan sona çok güzeldi; konusu, üslubu, anlatılış tarzı, gerçekliği, karakterleriyle... Özellikle son kısmı çok etkileyiciydi. Yazarımız, hayatın bir inişli bir çıkışlı olduğunu, zıt karakterler de ki insanların da acısıyla tatlısıyla dost olabileceğini çok iyi bir şekilde aktarmış. Ama kafama takılan bazı yerler oldu. Mesela Kate 'nin kardeşinin çocukken var olduğu daha sonra kitapta hiç bahsi geçmeyişi ve Tully' nin annesinin sırrının açığa çıkmaması kitabı yarım kalmış gibi bir algıya itiyor. Böyle ufak tefek eksiklikler olur tabi ki. Önemli olan kitabın duygularının okuyucuya iyi aktarılması. Kristin Hannah da bunu çok iyi başarıyor. Herkesin bu güzel dostluğu tanımasını isterim. İyi okumalar :)

Sibelbala 
30 Oca 13:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Dostluğu en gerçek haliyle anlatan, oldukça akıcı, yer yer gülümseyip yer yer duygulandıran(özellikle son kısımları oldukça etkileyiciydi) bir romandı. Çok hoş iki hayatı okunabilecek en yalın haliyle okuduk, bu anlamda kitap gerçekten zevk veriyor, sıkmıyor, sayfalar su gibi akıyor. Okurken beni rahatsız eden, gözüme batan bir durum da olmadı. Yinede serinin diğer kitaplarına karşı bir merak duygumun oluşmadığını da belirtmeliyim. Sıcak, arkadaşlık üzerine ve akıcı bir hikaye arayanlara tavsiye ederim..

Damla Köseoğlu 
11 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

- 70'li yıllarda yolları kesişen iki küçük kızın uzun yıllar süren dostluğu, aşkları, kalp kırıklıkları, mutlulukları, hüzünleri anlatılıyor kitapta. Tully ve Kate bize dostluğun, sadakatini önemini tekrar tekrar gösterirken, çocukluktan yetişkinliğe adım atan iki arkadaşın yaşadıklarıyla bazı sayfalarda mutlu olurken, bazılarında fazlasıyla hüzünleniyorsunuz.

- Ateşböceği Yolu keşke bitmeseydi dediğim kitaplardan. Sizi içine çekmeyi başarıyor, sayfalar akıp giderken sahip olduğunuz şeylerin değerini anlıyorsunuz. Dünya üzerinde değerli birçok şey vardır, parayla satın alınabilecek yüzlerce şey ama güzel bir aile ve iyi bir dostu satın alamazsınız. Kitabı bitirdiğimde aklıma gelen ilk şeyler bunlar, sevginin gücü her şeyin üstünden gelmeyi başarıyor. Kitap beni fazlasıyla etkiledi. Kristin Hannah diğer romanlarının okunulmasını hak ediyor. Tavsiye edilir. :)

Meyrem KARADENİZ 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın okuduğum ilk kitabı. Son sayfalarda ağladığım doğrudur ki hikayeye kapılıp da kendinizi böylesi bir ruh halinde bulmanız kadar normal bir şey olamaz. İki genç kızın kesişen yolları, paylaşımları, yaşadıkları onları hayatları boyunca birbirine kenetleyecek ve yıllar geçtikçe her şeye rağmen birbirlerinin hayatında yer alacaklar. Birbirinden farklı hayat tercihlerinin her iki insanın hem iç dünyasında hem birbirlerine karşı olan diyaloglarında ne denli etkili olduğuna siz de tanık olacaksınız. Beğenerek okuduğum akıcı bir kitap. Çok satanlardan okumak isteyenlerin değerlendirmesine alabilmesi de mümkündür ;) Kitaplarla kalınız ...

ayşegül şahin 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Liseden başlayıp, üniversite ve hayatın sonuna kadar giden bir arkadaşlık hikayesi,bazan kopma noktasına gelen ama asla kopmayan, bir dostluk.Sonunu gözyaşlarımı, tutamayarak okudum. Güzel okunası bir kitap bu günün arkadaşlıklarıyla kıyaslanırsa, içinden ders çıkarılabilecek bir kitap diyebiliriz.

Yağmur 
06 May 18:37 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 10/10 puan

Spoi içerir ve blogumda yazdığım yorumdan alıyorum.Bilginiz olsun.

Olaylar 70'lerden başlayıp 2000'lere kadar geliyor.Dostluk üzerine kurulu bir kitap.70li yıllar ; lise hayatları,ilk aşkları,gelecekteki hayalleri,minik kıskançlıklar ve birbirlerine her zaman dost kalacaklarına dair verdikleri sözler,80li yıllar ; üniversite yaşamları,beraber sahip olacakları meslek hayatları ve gelecekteki yaşamları,90lı yıllar ; meslek hayatlarının getirdiği aradaki kopukluklar ama her fırsatta dostluklarını korumaları,aşk yaşamlarındaki karmaşa,2000li yıllar ise dram dolu bir yıl.
Tully Hart,hep büyükannesi ve büyükbabası ile yaşamıştır.Annesi ile babası ise ortada yok.Ana karakterlerimizden ilki Tully idi.Diğer ana karakterimiz ise Kate Mularkey'dir.Kendi ailesi gibi mükemmel bir yuva kurup,mesleğinde iyi bir yere gelmek istiyen bir karakter.Ama herşey bir anda değişir.Lise yıllarından başlayarak günümüze kadar yaşadıkları anlatılıyor.

Kitapta her şeyi tam tadında okuyoruz.Gerçekçi yazılmış bir kitap.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

Yaren T 
 25 Mar 19:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kristin Hannah'in ilk okuduğum kitabidır. Kitabın eski zamanlardan başlayıp günümüze kadar gelmesi karakterleri benimseme neden oldu . Kıtabi okuduktan bir süre kadar etkisinden çıkamadım . Kıtap hem hüznü hem sevinci aynı anda yaşattı . Herkeste belki aynı şekilde olamaz ama beni ağlattı . Okunmalı.

Milena 
14 May 11:07 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Çok güzel bir dostluk , arkadaşlık üzerine yazılmış bir kitaptı. Üniversiteye yeni başladığım zamanlarda okumuştum. Bu kitabı okuduktan sonra en sevdiğiniz kız arkadaşınıza hediye etmek isteyeceksiniz .Ben öyle yapmıştım .

Kitaptan 62 Alıntı

ayşe 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yakın arkadaş olmak işte böyle bir şeydi. Anneniz ya da kız kardeşiniz gibi olurlardı; sizi çok sinirlendirebilir, ağlatabilir ve kalbinizi kırabilirlerdi ama sonunda zor zamanlarınızda daima yanı başınızda olur, en kötü gününüzde bile sizi güldürmeyi başarırlardı."

Ateşböceği Yolu, Kristin HannahAteşböceği Yolu, Kristin Hannah
Murat Sezgin 
21 Nis 11:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hiç kimse inançları olan biri kadar kolay yaralanmazdı.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 250 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 250 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşların varsa hayat daha kolaydır.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 26 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 26 - Pegasus Yayınları)
Rumeysa özaçmak 
 18 May 20:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Neden bazı anılar bir türlü silinip atılamıyordu ki?

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 450 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 450 - Pegasus Yayınları)
Rumeysa özaçmak 
 19 May 18:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yolun...sonuna geldiğinde önemli olan tek şeyin sevgi ve aile olduğunu görüyorsun. Başka hiçbir şeyin önemi yok.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 618 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 618 - Pegasus Yayınları)
Nisa Nur 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

''En çok da hani şu hep söylenen 'O artık çok daha iyi bir yerde,' lafına bayıldım. Sanki ölüm benimle yaşamaktan daha iyiymiş gibi.''

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 110)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 110)
Rumeysa özaçmak 
16 May 19:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bazen de değişmeye zorlanırsın.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 151 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 151 - Pegasus Yayınları)
Ebrar Nur 
22 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aşkın buharlaşıp uçmadığını biliyordu. Belki solar, güneşte kalmış kemikler gibi kururdu ama asla yok olmazdı.

Ateşböceği Yolu, Kristin HannahAteşböceği Yolu, Kristin Hannah
Rumeysa özaçmak 
18 May 14:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir kadının yaptığı tercihler için ödemesi gereken bedeller vardı.

Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 371 - Pegasus Yayınları)Ateşböceği Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 371 - Pegasus Yayınları)