Adı:
Bülbül
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053438373
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Nightingale
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
BİR KADININ RUHUNUN MANZARASI
SAVAŞTAKİ BİR DÜNYA KADAR HIZLI DEĞİŞEBİLİR.

II. Dünya Savaşı döneminde Fransa’da yaşayan iki kız kardeş, annelerini küçük yaşta yitirmiş ve babaları tarafından terk edilmiştir. Viann henüz çocukken âşık olduğu Antoine’la evlenip acı tatlı bir hayat kurmayı başarırken isyankâr Isabelle gittiği bütün okullardan ya atılmış ya da kaçmıştır. Savaş alevlenmeye başlayınca Viann’in kocası cepheye çağrılır. Yine okuldan atılan Isabelle’inse ablasının yanına gitmekten başka çaresi yoktur. Fakat iki kız kardeşin arası savaş yüzünden açılır. Isabelle direnişe katılmanın bir yolunu bularak sayısız hayat kurtaracak ve imkânsız bir aşka tutulacaktır. Yolunu gözlediği veya sonsuza dek veda ettiği sevdikleri için bahçesindeki kurumuş elma ağacına birer kurdele bağlayan Viann ise çok sevdiği kocasının yokluğunda, yabancı erkeklerin işgal ettiği bir şehirde zulme, açlığa ve korkuya göğüs gerecektir.
Bazı kadınlar doğuştan cesurdur; doğru olan için savaşmak, hayat kurtarmak ve gidişatı değiştirmek uğruna kendi canlarını tehlikeye atarlar. Isabelle bu kadınlardandı… Ama bazı kadınlar da sabır ve fedakârlıklarıyla direnir, sevdiklerini koruyup kollar ve hayatı onlar için yeniden inşa eder. İşte, Viann’in hikâyesi de tam olarak böyleydi…

“İki kadının Fransız Direnişi’ne verdiği destek, aşkları, kayıpları ve zaferleri… Bülbül’ü elimden bırakamadım.”
Suzanne Droppert

“Bülbül’ün edebiyat dünyasındaki etkisi bir fırtınadan farksız olacak.”
Booklist

“Gözlerinizde yaş kalmayana kadar sayfaları çevirmeye devam edeceksiniz.”
Daily Mail

“Kitabı aldım, okudum, çok sevdim ve önce karıma, sonra da kız kardeşime verdim. Fakat kitabın yanında bir kutu mendil hediye etmeyi unutmuşsunuz.”
Tom Vail

“Her satırına hayran oldum!”
Barbara Kelly

“Bülbül gerçekten nefes kesiciydi! Bu kitabı okuyun. Zor zamanlarda doğru olanı yaptıklarına inanan iki genç ve cesur kız kardeşin hikâyesi sizi sürekli şaşırtacak.”
Dr. Miriam Klein Kassenoff

“Kardeş sevgisi, dostluk ve kayıplar üzerine etkileyici bir roman. Okurken çok gözyaşı dökeceksiniz…”
Look

“Bülbül aile arasında bir kırgınlıkla başlıyor ve Nazilere direnmek için hayatlarını tehlikeye atan sıradan kadınların cesareti ve kahramanlığıyla savaşın korkunç atmosferinde müthiş bir sona doğru ilerliyor. Bir hikâyeden duygusal olarak bu kadar etkilenmeyeli uzun zaman olmuştu.”
Marilyn MacIvor

“Daha ilk sayfasından itibaren özümsenip sindirilmeyi, hissedilmeyi ve sevgiyle paylaşılmayı hak eden bir roman. İki kız kardeş arasındaki bağ son derece dürüst ve insanın içini sızlatıyor. Büyüleyici ve bir o kadar da hüzünlü…”
Cherise Bailey

“Bülbül’ü bitirdikten sonra gözyaşlarımın dinmesi birkaç saatimi aldı. Gerçekten kusursuzdu.”
Jody Robinson

“Gözlerim dolduğu için okuyamadığımdan kitabı en az üç kez elimden bırakmak zorunda kaldım ve bitirince de birazcık hıçkırıklara boğulmuş olabilirim. Tam anlamıyla olağanüstü bir hikâye!”
Kristin Pidgeon
544 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Az önce gözyaşları ile bitirdiğim bu harika kitaptan bahsedeceğim şimdi.. Okumayı hem çok sevdiğim, hem de okurken her seferinde ağladığım bir konu 2. Dünya Savaşı.. Kitaplarla yetinmeyip bu konuda birçok makale, araştırma yazısı da okuyup, birbirinden güzel belgeseller de izledim. Bu nedenle konuya oldukça hakimim...

Naziler, soykırım ve işkenceler hakkında okuduğum birçok eserden farklıydı Bülbül.. Yeni kitap arayışındayken bir anda keşfettiğim ve iyi ki okudum dediğim eser diye tanımlayabilirim Bülbül'ü..
(Konudan yine içeriğe çok fazla değinmeden bahsedeceğim.. Çünkü inceleme yaparken ipucu vermeyi de almayı da asla sevmiyorum..)

Soykırımın ilk yıllarında, 2. Dünya Savaşı dönemlerinde, Fransa'da yaşayan iki kız kardeş olan Viann ve Isabelle'in savaş,soykırım ve işgal sırasında hayata tutunma çabaları ile başlıyor kitap.. Kocası savaşa çağırılan Viann, kızı ile bir başına kalır ve kardeşi Isabelle zor şartlarda onun yanına gelmeyi başarır. Ancak hayali direnişe katılmaktır, bu uğurda yapmayacağı şey yoktur Isabelle'in. Bir yanda acımasızca yapılan işkenceler, yaşanan zorluklar, yemek sıkıntısı ve ayrımcılık; diğer yanda özgürlük ve hürriyet için direnen iki kadın...

Elinizden bırakamayacağınız, her satırı etkileyici, içinizi acıtacak ama okuduğunuzda asla pişman olmayacağınız başarılı bir eser...
544 syf.
·13 günde·Puan vermedi
-"Yani diyor, kız kardeşin- benim teyzem- Almanya'daki bir toplama kampındaydı çünkü düşen pulotları kurtarmak için bir rota oluşturulmasına yardımcı oldu ve bu rota onun Pirene Dağları'nı yürüyerek aşması anlamanı geliyordu, öyle mi?" Ben neden bununla ilgili hiçbir şey duymadım?"
-"Hikayeleri erkekler anlatır," diyorum. Kadınlar hayatlarına devam eder. Bu bizim için bir gölge savaştı. Bittiğinde bizim için törenler düzenlenmedi, bize madalyalar verilmedi, adımız tarih kitaplarında geçmedi. Savaş sırasında yapmamız gerekeni yaptık ve bittiğinde parçaları bir araya getirip hayatımızı yeniden kurduk.

Müthiş bir savaş kitabı okumak isriyorsanız bu kitap en doğru seçim. İki kız kardeş lsabelle ve Viann Rossignol'un hayatını 1939-1945 yılını, İkinci dünya savaşında çektikleri zorlukları ve vatanı için yaptıkları kahramanlıkları anlatıyor.. Savaşın ilk başlarından Almanya Fransanı işgal etmiş ve sahte Vişşi hükümeti kurmuş dönemleri anlatıyor.
lsabelle daha başına buyruk ve daha cesur bir kızdır ki, Almanlarla savaşta olan Amerikanın hava pilotları mecburi iniş yaptığı zaman lsabelle onları gizli teşkilata götürür ve onları zorlu Pireney dağından geçerek İspanyaya ulaşmasında yardım eder...teşkilat ismini ve pasaportunu sahte olarak değiştirir..lakabı ise Rossignol isminin manası olan "Bülbül" olur. Almanlar tarafından tutuklandığı zaman işletme kampına sürgün edilir.
Viann'ın kocası savaşta esir alınmış bir kızıyla yaşamaya çalışır derken Alman subayı onun evinde kalma emri alır..istemese de düşmanla bir evde yaşamaya başlar.. olaylar bundan sonra başlar..
Şimdiden söyleyeyim okuyup bitirince bir kadının ne kadar güçlü ola bileceğinin şahidi olacaksınız.
Keyifli okumalar.
544 syf.
II. Dünya Savaşı döneminde Fransa’da yaşayan iki kız kardeş, annelerini küçük yaşta yitirmiş ve babaları tarafından terk edilmiştir. Savaşta sağ kalmaya çalışırken bir taraftan da yeniden aile olma birbirlerini affetme çabaları. Okurken kah Vivien oldum kah isabelle . Keyifli okumalar...
544 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kristin hannah harikalar yaratmış. Aşkı, aileyi,dostluğu,o zamandaki olay örgüsünü öyle bir güzel işlemiş ki hayran kalmamak elde değil. Okuduğum ilk kitabıydı ve sonda olmayacak :)
534 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Çok ama cok guzel kitapti. Savasin ne kadar kotu oldugunu insanalar uzerindeki etkisini bi kez daha okuyorak gordum. Nazi iskencesini , yahudilere yapilan baskilar , karsi gelenleri toplama kampina kapitilmasini , aclik ve sefaletin baslamsini etkileyici bir dille bogazim dugum olarak okudum. 534 sayfayı hiç sıkılmadan okudum.
2 dunya savaşı döneminde fransa da yaşayan iki kızkardeş , anneleri küçük yaşta ölmuş , babaları tarafından terk edilmiş çocuklar. Vian aşık olduğu Antoine 'la evlenip mutlu bir evlilik sürdürür . Isabella ablasının tam tersi isyankar bir kızdır . Gittiği okullardan ya atılmıştır ya da kaçmıştır . Savaş başlayınca Antoine cepheye gider . Isabella okuldan atıldıktan ablasının yanına gider. Isabella bir süre sonra direnişe katılır ve sayısız hayat kurtarır bu esnada hayatının aşkı Gaetonla tanışır. V iann da boş durmaz hayatını tehlikeye atarak sahte belge duzenleyerek yahudi çocuklarını kurtarmaya çalışır .
544 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Yazarın daha öncede başka kitaplarını okuduğum için bu kitabına rahatça başladım. Kış bahçesi gibi olmasa da gayet güzeldi. Bu kitapta yazar tarzının biraz dışına çıkmış gibi geldi bana. 534 sayfa olmasına bakmayın, akıcı bir anlatımı olan, sizi okurken sıkmayan, tarihi (aşk) romanı olduğunu söyleyebilirim. Kitapta yoğun bir aşk işlememiş yazar maalesef:(
Spoi içerir..
Viann ve Isabelle, İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa'da yaşayan iki kız kardeş. Anneleri yıllar önce öldüğünde babaları onları terk ediyor. Büyük olan Viann, çocukluk aşkı Antoine ile evleniyor. Ve bir kızı var. Kardeşi Isabelle ise, isyankar gittiği her okuldan atılan tam bir uçarı, başına buyruk biri. Yani anlayacağınız iki çok ama çok farklı karakter var karşımızda. Viann hep birilerine sığınmış ve tek başına mücadele etmeye cesareti olmayan pasif bir kadın.
Ve savaş patlak veriyor. Almanlar, Fransa'yı ele geçiriyor. Viann'ın kocası savaşa gitmek zorunda kalınca ne yapacağını şaşırır. Kızı, geçim sıkıntısı, kardeşi yetmezmiş gibi bir de evinde bir Alman askeri kalmaya başlar.
Isabelle ise kimseyi dinlemeyerek isyan hareketlerinde görev almaya başlıyor. İsabelle, gerçekten güçlü, savaşçı, cesur bir kadın. Hayatlar kurtarmak için çok şey yaptı. Ve aşkı da buldu:))
Bu kitapta, hüzün, acı, çaresizlik, açlık, işkenceler, ölümler, kayıpların yanı sıra; kahramanlıklar, dostluklar ve aşkı da okuyacaksınız.
Kimileri doğuştan cesur olur; kimileri ise,sonradan yoğrulur bu hayat çamurunda..
İyi okumalar...
544 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Ikıncı dünya savaşı konulu bir kitap daha göz yaşları içinde bitti.. Hayatta kalma mücadelesi bu kadar ağır olmamalıydı.. Fransa'da yaşayan ve Almanların gazabına uğrayan hayatlardan bir kaçı sadece kitapta geçenler.
544 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bütün karakterlerin kurgu olmasının yanında yaşanan acıların, duyguların ve olayların bir zamanlar gerçekten yaşandığını bilmek, gerçek bir Isabelle'in ve diğer karakterlerin belki de başka bir isimle o dönemler var olabileceğini düşünmek insanın kalbini acıtıyor.

Hayatin içinde bu kadar büyük acılar varken belki de şikayet ettiğimiz şeyleri yeniden gözden geçirmemiz gerekiyordur..
544 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Daha önce Kristin Hannah okumuştum ve beğenmiştim ama bu kitap yazarın bence en güzel kitabıydı. Tarihe meraklı birisi olarak savaş kitapları okumayı her zaman çok sevdim zaten ki bu kitaba olan ilginde böyle başladı. Büyük bir merakla başladım ve beni son derece tatmin eden bir eser oldu. Bülbül, 2. Dünya Savaşı’nda Fransa’da yaşayan iki kız kardeşin savaşın değiştirdiği hayatlarını ve ikisininde kendi karakterlerine göre sergiledikleri mücadeleleri anlatıyor. Kardeşlerden küçük olan Isabelle daha asi ruhlu iken, abla Viann daha sakin bir karakterdir ama bu onun da kendince mücadele etmesine engel değildir. Kitapta aynı zamanda Yahudilere yapılan zülümde anlatılıyordu. Çevirisi ise gayet özenliydi. Savaş zamanları ile ilgili roman okumayı sevenlere kesinlikle tavsiyemdir.
544 syf.
KRISTIN HANNAH' ın Bülbül kitabını okuyalı uzun zaman oldu. Yanılmıyorsam 2017 yılının Haziran ayıydı. Öyle güzel havalarda böyle bir kitap okunur mu? deneyin. Valla öyle yaptım ve okudum. Sonuç mu? Kullanıcı adımdan da anlaşılacağı üzere okadar etkilendim ki anlatamam. Kadınların acıya dayanma eşiği ile erkeklerin'ki farklıdır bilirsiniz.Bu kitapta bunu bir kez daha anlıyoruz.Erkekler alınmasın lütfen bu bilimsel bir gerçek.Ben demiyorum yani :) Acı bizi öldürmüyor. "Kimseyi öldürmez " dediğinizi duyar gibiyim.Ama kadınlar pes etmiyor, dağılmıyor, pes etmeden devam ediyoruz. Işte tamda böyle iki kadın çıkıyor Bülbül 'de karşımıza ; kocası savaşa katılmış bir Anne, savaşın ortasında tek başına kalmış bir kız... Ve savaş başlıyor ! Bu savaş cephe de değil, o zaten tüm yakıcı gücü ile devam ediyor. Bu hayatta kalma,karnını doyurma, izini kabettirme ve iz bulma savaşı. Anne kucağı sayılan "abla" sını bulabilme savaşı. Açlık,sefalet, korku ,azim, inat ve dehşeti gören gözler... pek tabi gecenin karanlığında, çamurlu yollarda... hastalık, açlık ve " aşkı" da görüyor. Herseye rağmen...
Ben bu tarz kitapların biz kadınlara bir nevi savaş sanatı da öğrettiğini düşünüyorum. Nasıl bir sanat derseniz; hayatta kalma,açlık la baş etme, korku ve yoklukla baş etme sanatı.
Efendim sözün kısası okuyun ve okutun çevrenizdekilere, çocuklarınıza. Vian ile kızının ve Issabel ' in özgürlük ve hürriyet için neler yaptıklarını, neleri göze aldıklarını. Isabelle sen nekadar cesurdun öyle. Ispanya dağlarından yürüyerek aşırdığın Amerikan pilotlarını,sahte ismi ile tezat bir cesurluk ile. Isabelle Amerikan pilotlarını kaçırırken gizli teşkilatları ona Rossignol adını vermişti. Fransızca da " Bülbül " anlamına gelmektedir. İnsan bu isimli bir kadını naif,narin bir kadın olarak bekliyor değilmi? Ama öyle değil tabiki ...müthiş mücadele ve cesaretle muvaffak oluyor amacına,fakat yakalanıp ,eziyet ve işkence görüp, sürgün kampına gönderiliyor.
Vianna; bir kadının yaşaya bileceği en korkunç psikolojik şiddeti yaşıyor. Alman subayı ile aynı evde yaşamak zorunda kalıyor. Zaman geçiyor ve her şey değişiyor...kocası dönüyor... fakat artık hiçbirşey aynı olmayacaktır ! Çünkü yaşamların üzerinden koskoca bir savaş geçiyor..!
Bülbül 'ü okuyun dedim ama sadece bülbül ile kalmayın " Erik Ağacı " nı da okuyun. Yazarları farklı fakat birbirinin devamı gibi kitaplar. Mümkünse peş peşe okuyun derim .
544 syf.
·Puan vermedi·
Muhteşem. Bu kadın çok iyi yazmıyor mu? Bizler savaşları veye çatışmaları tvlerden izleyip anlık üzülüyoruz ama sonrasında neler yaşanıyor ailesini evini toprağını kaybedenler neler hissediyor hiç aklımıza bile gelmiyor. Olayların göbeğinde ülkesi için çırpınan insanların hayatları ve aşkları çok gğzel bir dille anlatılmış. Mendillerinizi hazırlayın.
-"Hayatımın sonlarına yaklaşırken kederin de tıpkı pişmanlık gibi DNA'mıza işlediğini ve sonsuza dek bir parçamız olarak kaldığını biliyorum."
"Hikayeleri erkekler anlatır... Kadınlar hayatlarına devam eder. Bu bizim için bir gölge savaştı. Bittiğinde bizim için törenler düzenlenmedi, bize madalyalar verilmedi, adımız tarih kitaplarında geçmedi, ... "
Hayatımın sonlarına doğru yaklaşırken kederin de tıpkı pişmanlık gibi DNA' miza işlediğini ve sonsuza dek bir parçamız olarak kaldığını biliyorum

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bülbül
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
544
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053438373
Kitabın türü:
Orijinal adı:
The Nightingale
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus Yayınları
BİR KADININ RUHUNUN MANZARASI
SAVAŞTAKİ BİR DÜNYA KADAR HIZLI DEĞİŞEBİLİR.

II. Dünya Savaşı döneminde Fransa’da yaşayan iki kız kardeş, annelerini küçük yaşta yitirmiş ve babaları tarafından terk edilmiştir. Viann henüz çocukken âşık olduğu Antoine’la evlenip acı tatlı bir hayat kurmayı başarırken isyankâr Isabelle gittiği bütün okullardan ya atılmış ya da kaçmıştır. Savaş alevlenmeye başlayınca Viann’in kocası cepheye çağrılır. Yine okuldan atılan Isabelle’inse ablasının yanına gitmekten başka çaresi yoktur. Fakat iki kız kardeşin arası savaş yüzünden açılır. Isabelle direnişe katılmanın bir yolunu bularak sayısız hayat kurtaracak ve imkânsız bir aşka tutulacaktır. Yolunu gözlediği veya sonsuza dek veda ettiği sevdikleri için bahçesindeki kurumuş elma ağacına birer kurdele bağlayan Viann ise çok sevdiği kocasının yokluğunda, yabancı erkeklerin işgal ettiği bir şehirde zulme, açlığa ve korkuya göğüs gerecektir.
Bazı kadınlar doğuştan cesurdur; doğru olan için savaşmak, hayat kurtarmak ve gidişatı değiştirmek uğruna kendi canlarını tehlikeye atarlar. Isabelle bu kadınlardandı… Ama bazı kadınlar da sabır ve fedakârlıklarıyla direnir, sevdiklerini koruyup kollar ve hayatı onlar için yeniden inşa eder. İşte, Viann’in hikâyesi de tam olarak böyleydi…

“İki kadının Fransız Direnişi’ne verdiği destek, aşkları, kayıpları ve zaferleri… Bülbül’ü elimden bırakamadım.”
Suzanne Droppert

“Bülbül’ün edebiyat dünyasındaki etkisi bir fırtınadan farksız olacak.”
Booklist

“Gözlerinizde yaş kalmayana kadar sayfaları çevirmeye devam edeceksiniz.”
Daily Mail

“Kitabı aldım, okudum, çok sevdim ve önce karıma, sonra da kız kardeşime verdim. Fakat kitabın yanında bir kutu mendil hediye etmeyi unutmuşsunuz.”
Tom Vail

“Her satırına hayran oldum!”
Barbara Kelly

“Bülbül gerçekten nefes kesiciydi! Bu kitabı okuyun. Zor zamanlarda doğru olanı yaptıklarına inanan iki genç ve cesur kız kardeşin hikâyesi sizi sürekli şaşırtacak.”
Dr. Miriam Klein Kassenoff

“Kardeş sevgisi, dostluk ve kayıplar üzerine etkileyici bir roman. Okurken çok gözyaşı dökeceksiniz…”
Look

“Bülbül aile arasında bir kırgınlıkla başlıyor ve Nazilere direnmek için hayatlarını tehlikeye atan sıradan kadınların cesareti ve kahramanlığıyla savaşın korkunç atmosferinde müthiş bir sona doğru ilerliyor. Bir hikâyeden duygusal olarak bu kadar etkilenmeyeli uzun zaman olmuştu.”
Marilyn MacIvor

“Daha ilk sayfasından itibaren özümsenip sindirilmeyi, hissedilmeyi ve sevgiyle paylaşılmayı hak eden bir roman. İki kız kardeş arasındaki bağ son derece dürüst ve insanın içini sızlatıyor. Büyüleyici ve bir o kadar da hüzünlü…”
Cherise Bailey

“Bülbül’ü bitirdikten sonra gözyaşlarımın dinmesi birkaç saatimi aldı. Gerçekten kusursuzdu.”
Jody Robinson

“Gözlerim dolduğu için okuyamadığımdan kitabı en az üç kez elimden bırakmak zorunda kaldım ve bitirince de birazcık hıçkırıklara boğulmuş olabilirim. Tam anlamıyla olağanüstü bir hikâye!”
Kristin Pidgeon

Kitabı okuyanlar 915 okur

  • Merve Kara
  • Şeyma Ay
  • Sosyolog
  • Mihriban Çobanyıldız
  • Merve Bahar
  • Edanur Demir
  • Feyza
  • Hatice ural
  • Kitap Kurdu Adayı
  • Nur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.8
14-17 Yaş
%11.5
18-24 Yaş
%20.2
25-34 Yaş
%19.2
35-44 Yaş
%29.8
45-54 Yaş
%12.5
55-64 Yaş
%1
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.9
Erkek
%10.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%52.2 (205)
9
%26 (102)
8
%13 (51)
7
%5.9 (23)
6
%1.3 (5)
5
%1 (4)
4
%0.8 (3)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları