Kış Bahçesi

8,7/10  (143 Oy) · 
542 okunma  · 
119 beğeni  · 
3.865 gösterim
Çok satan Ateşböceği Yolu kitabının yazarından, bir anne ile kızları arasındaki karmaşık bağlara ve geçmiş ile gelecek arasındaki yıkılmaz bağa dair sürükleyici, yürek sızlatacak kadar etkileyici ve güzel bir roman.

Bazen annenin geçmişine bir kapı araladığında, kendi geleceğini bulursun!

Meredith ve Nina Whitson birbirine taban tabana zıt karakterlerdeki kız kardeşlerdir. Biri evde kalıp çocuklarına bakmış ve aile işinin başına geçmiş, diğeriyse hayallerinin peşinden gidip dünyayı gezmiş ve ünlü bir foto muhabir olmuştur. Ancak sevgili babaları hastalandığında bu birbirine yabancı iki kadın, kendilerini yine bir arada, şimdi bile kızlarına herhangi bir avuntu vermeyen, aşırı mesafeli anneleri Anya’nın yanında bulacaktır. Anneleriyle aralarındaki tek bağ, onun, çocukluklarında bazı geceler kızlara anlattığı bir Rus masalıdır. Ölüm döşeğindeki babalarınınsa, hayatındaki kadınlardan son bir arzusu vardır. Anya kızlarına bir masal anlatacaktır; yıllar önce başladığı ama hiç bitirmediği o masalı. Hem de bu kez sonuna kadar.

Bu masal daha önce duydukları hiçbir şeye benzememektedir; altmış yıldan uzun bir zamanı kapsayan, savaş mağduru Leningrad’da başlayıp günümüz Alaska’sına kadar uzanan, sürükleyici, gizemli bir aşk hikâyesi. Nina’nın gerçeği açığa çıkarma konusundaki saplantısı, onları annelerinin geçmişlerinde, ailelerini tümüyle sarsacak ve tamamen değiştirecek bir sır öğrenecekleri, beklenmedik bir yolculuğa sürükler.

İlk sayfasından son sayfasına kadar büyüleyen Kış Bahçesi, hem epik bir aşk hikâyesi hem de yaşamları kesişen kadınların detaylı bir portresi olması bakımından nadir bulunur bir eser. İlham verici şiirsel yazımıyla, son sayfa okunduktan uzun süre sonra bile okuyucunun aklından çıkmayacak.

"Okuyucular, anne ve kızlar yakınlaştıkça hem gülmekten hem de ağlamaktan kendilerini alamayacaklar.” -Publishers Weekly

"Bu kitap tatmin edici bir tarihi bir tarihi roman ve günümüzde geçen bir aile dramı.." -Library Journal

"Hannah karakterlerin psikolojilerine derinlemesine inmekte ve hislerin detaylarını betimlemekte usta." -Washington Post Book World
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  512
 • ISBN:
  9786054456307
 • Orijinal Adı:
  Winter Garden
 • Çeviri:
  Esra Kılıççı
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 25 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

• Kış Bahçesi'ni okuduktan sonra ilk olarak anne ve çocukları arasındaki ilişki, kardeşlerin birbirine olan bağlılığı gibi konuların kitabın temelde aktardığı şeyler olduğunu düşünebilirsiniz ki zaten genel itibariyle öyle. Ancak benim bu kitabı okuduktan sonra düşündüğüm tek şey; savaş... Hayatları parçalayan, aileleri birbirinden koparan, tüm acımasızlığıyla şehirlerin üstüne çöken savaş. Hayatta kalabilmek için göğüs germedikleri zorluk kalmayan insanların çevresinde ölüm, açlık, sefalet, hastalıklar kol geziyor. Kış Bahçesi savaş temasını farklı yollarla anlatan sarsıcı ve duygu yüklü bir kitap...

• Ateşböceği Yolu'nu okuyup çok beğenmiş biri olarak Kış Bahçesi konusunda da beklentilerim yüksekti. Sonuç mu? Bu kitap beklentilerimi tam anlamıyla karşılayan ve beni gerçekten etkileyen bir kitap oldu.

• Kristin Hannah insanın kalbine, vicdanına, duygularına dokunmayı çok iyi bilen bir yazar. Kış Bahçesi de başta hüzün olmak üzere birçok duyguyu iliklerinize kadar hissettiriyor.

• Kitabın konusuna gelirsek;
Nina ve Meredith birbirlerinden siyah ve beyaz kadar farklı iki kardeştir. Babaları iki kızı için elinden gelen her şeyi yaparken ve onlara sımsıkı bağlıyken; anneleri Anya, kızlarına karşı son derece mesafelidir. Ancak babaları vefat ettiğinde iki kız kardeş için tek sığınak anneleri kalmıştır. Babaları ise ölmeden önce kızlarından son bir şey ister "Annelerinin çevresindeki duvarı yıkmaya çalışmaları ve onunla yakınlık kurmaları." Kızlar, annelerini içine girdiği kabuktan çıkarmaya çalışırken kendilerini Anya'nın acı verici geçmişiyle, savaşın her şeyi yerle bir eden korkunç yüzüyle karşı karşıya bulurlar. Sırlar ve korkunç anılar birbir açığa çıkar.

"Kış Bahçesi'ni tüm okurlara gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum, keyifli okumalar."

ESRA KADIOGLU 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kış Bahçesi diğer K. Hannah kitaplarının içinde biraz daha gizemi ön planda olan ve merak içinde okuyacağınız bir kitap. Hikaye gerçekten güzel ve oldukça duygusal. Okumadan geçmeyin derim. Sevgiyle kalın.

Meyrem KARADENİZ 
18 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Krsitin Hannah'ın en beğendiğim kitabı. Yazarın kitapları ile ilgili ilk önerdiğim, etkileyici ve sizi hikayeye dahil edip, uzun süre duygusallıkta bırakan kitap. Anne ve iki kızının aralarındaki buzdan duvarları eriten ve geçmişle gelecek arasındaki bağları ortaya koyan, yeniden aile olmalarının hikayesi. Özellikle her akşam annelerinin parça parça anlattığı hikayeler aslında bilmedikleri gerçekleri de anlamaları sağlayacaktır. Diğer kitapları bir yana Kış Bahçesi hala etkisinde bırakan bir özelliğe sahip. Kitaplarla kalınız.

Özge Uzun 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Basit bir dille yazılmış bir kitap. Nedense buna rağmen yada bu sebeple duyguyu bir şekilde aktarmayı başarıyor. Ancak şu masal olayını biraz zorlama buldum. Hikaye masal formatından çıkınca kitap çok daha iyi oldu bence. Sonunu da pek gerçekçi bulamadım. Ancak insan Kış Bahçesi gibi bir kitabı üstün bir edebiyat eseri okumak için yada gerçekçilik için okumaz diye düşünüyorum. Bunlar olmasa da bir çok insanın aradığını bulacağı bir roman.

ayşe 
10 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

yine bir kristin hannah klasiği. kitabı bitirdiğimde kalbim kış bahçesinin büyüsüne kapılmış durmak üzereydi sanki. bu kitabı anlatmaya kelimeler yetmez.kristin hannahın nasıl bu kadar mükemmel yazabildiği hakkında hiçbir fikrim yok ama o bir mükemmellik abidesi.

Ceren Acer 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kapak tasarımından; olay örgüsüne, karakterlerden; yazarın kalemine varana kadar her şey mükemmel derece de kusursuzdu. Tabiri caizse fevkaladenin fevkindeydi desem, hiçte abartmış sayılmam. Umduğum gibi Krıstın Hannah yine eşsiz ve kusursuzluğu sonuna kadar hak etmiş etkileyici performansından dolayı. Okumayanlara şiddetle tavsiye ederim. Beğeneceğinize eminim. Yazara ve Pegasus Yayınlarına sonsuz teşekkürler...

Başta o kadar yavaş gidiyordu ki olaylar okumaktan sıkılmıştım. Sonradan olaylar geçtikçe hikayenin içinde buluyorsun kendini.Sonunda kızgınlığın bile geçiyor ve asıl karaktere üzülüyorsun. Kısaca kitap güzeldi sadece biraz sabırla okumak gerekir.

Fadime YeŞİl 
27 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kitaptı. Hiç bir çocuk bir savaşın ortasında kalmayı hak etmiyor. Ama en acısı da dünyanın bir yerlerinde hala Leo ve Anya' yla aynı kaderi yaşayan milyonlarca çocuk olması...

Emine Bozkurt 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bence bu kitabı anlatmaya kelimeler yetmez. gözüm kapalı herkese mutlaka okuyun diyebileceğim nadir kitaplardan biri. gözyaşlarıma engel olamamıştım okurken..gerçi ben zaten sulu göz biriyimdir de bu kitapta bir başka azizim. kristen hannah resmen olayı gerçekte yaşıyor muşum gibi hissettiriyor insana.
Hikaye Stalin yönetimindeki Leningrad'da (şimdiki adı Saint Petersburg) Leningrad Kuşatması'dan günümüze uzanıyor. geçmiş-günümüz söz konusu anlatırken. büyük bir mücadele okuyoruz kitapta.
velhasıl kelam, siz bu kitabı okuyun ve mutlaka çevrenizdekilere de tavsiye edin, okutturun...

Halil Yavuz KAYA 
07 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Uzunca bir yorum da bulunmuştum. Tam kaydet derken yorum kayboldu. Asabım bozuldu. Bu sefer çok kısa yorum da bulunacağım. Masal anlatımı ile de olsa şavaşın korkunç yüzünü anlatan Bir roman.
Bazı eleştirilerim bende saklı kalsın bu seferlik. Kitabın arka yüzün deki üç gazetenin ticari amaçla, hemde bu romanı okumadan yaptıklarını sandığım yorumları okumadan okumayın...

4 /

Kitaptan 66 Alıntı

Damla Köseoğlu 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Fiziksel acıyla başa çıkmak, üzüntüyle başa çıkmaktan daha kolaydı.

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 131 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 131 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hiçbir sır güvende değildir.

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 258 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 258 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Bir şeyi ne kadar çok duyarsan doğruluğunu o kadar az sorguluyordun.

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 310 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 310 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İnsan kalbinin nelere katlanabileceğine şaşarsın.

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 66 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 66 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
20 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Babası onun temeli, Kuzey Yıldızı'ydı.

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 59 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 59 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sanki aşık olmak bir hastalığa yakalanmakmış gibi konuşuyorsun."

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 284 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 284 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Onlar dört ve beş yaşındalar, annesiz kalmak için çok küçükler, ama savaş her şeyi değiştiriyor...

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 381 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 381 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Sevinç ve üzüntü hayatın bir parçasıydı; belki de işin sırrı, bütün bunları hissetmek, fakat sevince biraz daha sıkı sarılmaktı, çünkü güçlü bir kalbin ne zaman duracağını asla bilemezdiniz.

Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 501 - Pegasus Yayınları)Kış Bahçesi, Kristin Hannah (Sayfa 501 - Pegasus Yayınları)
Berna Erdoğan 
22 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Masallar gerçekten çok daha fazlasıdır: Bize ejderhaların var olduğunu anlattıkları için değil ama bize ejderhaların yenilmez olmadıklarını anlattıkları için.

Kış Bahçesi, Kristin HannahKış Bahçesi, Kristin Hannah
ecicekk 
15 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bu bir hayat becerisi; bütün gece eğlenmek ve yine de sabah, vaktinde kalkabilmek."

Kış Bahçesi, Kristin HannahKış Bahçesi, Kristin Hannah

Kitapla ilgili 1 Haber