Gece Yolu

8,9/10  (165 Oy) · 
555 okunma  · 
150 beğeni  · 
3.176 gösterim
Ateşböceği Yolu, Kış Bahçesi ve Gerçek Renkler kitaplarının yazarı Kristin Hannahın aşka ve kaybetmeye dair dokunaklı yeni romanı

Hayat size bir dizi seçenek sunar. Beklemek... Geçmişe tutunmak... Unutmak... Affetmek...
Siz hangi yolu seçerdiniz?

On sekiz yıldır çocuklarının ihtiyaçlarını her şeyden üstün tutan Jude Farradayin ikizleri Mia ile Zach zeki ve mutlu birer gençtir. Defalarca evlatlık verilen ve karanlık bir geçmişe sahip olan Lexi kısa sürede Mianın en yakın arkadaşı ve bu birbirine bağlı ailenin de bir parçası olur.

Jude çocuklarının iyi bir yaşam sürmesi ve tehlikelerden uzak olmaları için her şeyi yapmıştır. Ancak lisedeki son yılları hepsini büyük bir sınavdan geçirir ve sıcak bir yaz gecesi, verilen yanlış bir kararla hepsinin hayatları altüst olur. Farraday ailesi göz açıp kapayıncaya kadar paramparça olacak, Lexi her şeyini kaybedecektir. Sonraki yıllarda, hepsi o gecenin doğurduğu sonuçlarla yüzleşir ve unutmaya çalışır. Ya da affetme cesaretini kendinde bulmaya...

Hayat dolu ve evrensel bir roman... Gece Yolu annelik, kimlik, aşk ve affetmeye dair soruları derinlemesine işliyor. Hem kaybetmenin verdiği şiddetli acıyı hem de ümidin hayret verici gücünü gözler önüne seren aydınlatıcı, yürek parçalayıcı bir roman. Kristin Hannah aile özlemi, insan kalbinin direnci ve sevdiklerimizi affetme cesaretine dair unutulmaz bir hikâyeyi olabilecek en iyi şekilde anlatıyor.

"Gece Yolu insan ruhunun affetme konusundaki eşsiz gücüne dair özel bir kitap."
New York Journal of Books


"Gece Yolunu okuyup da hikâyesinden ve karakterlerden etkilenmemeniz imkânsız. Kitabı bitirdikten sonra bile etkisini birkaç gün üzerinizden atamayacaksınız."
The Huffington Post


"Gece Yolunu son sayfasına kadar ağlayarak okuyacaksınız."
The Daily Mail

"Vay canına! Sanırım Kristin Hannah en güzel kitabını yazdı. Hannah her zaman harika hikâyeler yazıyor ama Gece Yolu ilk sayfasından itibaren sizi etkisine alıp bitinceye kadar elinizden düşürmek istemeyeceğiniz türden bir hikâye."
Bestsellersworld.com
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2012
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9786055289218
 • Orijinal Adı:
  Night Road
 • Çeviri:
  Solina Silahlı
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 25 Oca 19:14 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

İncelememe bizi birbirinden mükemmel kitaplarla buluşturan Kristin Hannah ile başlamak istiyorum. Gece Yolu ile birlikte Kristin Hannah'ın 4 kitabını okumuş bulunmaktayım: Ateşböceği Yolu, Kış Bahçesi, Gerçek Renkler, Gece Yolu. Okuduğum her kitabının ardından son sayfayı çevirdiğimde içimde tarifsiz hisler oluştu. Bir yazar sözlü olarak anlatıldığında çok basitmiş gibi görünebilecek bir konuyu nasıl bu denli etkileyici ve sarsıcı hale getirebilir, aklım almıyor. Kristin Hannah okurken, genelde olduğu gibi Gece Yolu'nu okurken de sayfaların arasında kayboldum. Sıcacık, samimi bir dil, anında ısındığınız karakterler, binbir duygu... Betimlemeler aracılığıyla adeta gözünüzün önünden akıp giden mekanlar, olaylar.

Bir kadının çocukluğundan genç kızlığına, oradan olgun bir kadın olduğu döneme ve yaşlılığına... Kristin Hannah "kadını" büyüleyici bir şekilde ele alıyor. Elinizde bir Hannah kitabı varsa bu kitapta kendinizden, çevrenizden bir şeyler bulacağınıza eminim; olayları sadece okumayacağınıza karakterlerle birlikte yaşayacağınıza eminim.

Aile ve arkadaşlık ilişkilerinin Kristin Hannah ustalığı ile kusursuz bir şekilde ele alındığı Gece Yolu'nda Lexi Baill ve Jude Farraday ana karakterlerimiz. Lexi henüz 14 yaşında, uyuşturucu bağımlısı annesi nedeniyle hayatını koruyucu aile değiştirerek geçirmiş, henüz çocukken hayatın zorluklarını yaşamış, annesinin, gözleri önünde ölümüne şahit olmuş bir kız. Jude Farraday ise kırklı yaşlarında hayatın iyi olarak görebileceğimiz neredeyse bütün nimetlerine sahip, iki çocuklu, zengin bir anne. Zach ve Mia adında iki çocuğu olan Jude çocuklarının hayatını tamamen kendi ellerinde tutmayı seven bir helikopter anne*. Birbirinden bu denli bağımsız iki kadının hayatı Jude'un kızı Mia aracılığıyla kesişirken yapılacak ufak bir hatanın, alınacak yanlış bir kararın bir aileyi nasıl parçaladığına şahit olacaksınız. Gece Yolu'nu okursanız bu olaylara şahit olurken benim gibi, gözyaşlarınızı tutmakla zorlanabilirsiniz.

Geçmişte yaşananlar yakanızdan asla düşmüyorken umuda tutunabilir misiniz? Hayatınızı kararttığını düşündüğünüz birini affetme erdemini gösterebilir misiniz yoksa adalet adı altında intikam için vicdanınızı tamamen kapatır mısınız? Affetmenin acının, umudun ve sevginin somut şeylermişçesine hissedildiği Gece Yolu son derece dramatik bir konuya sahip, büyüleyici bir kitap...

*Helikopter Anne: Çocuklarının üzerine çok düşen, yaşamlarını sürekli gözlemleyen ve kontrol altında tutmaya çalışan ebeveynlere psikolojide verilen isim.

Sinem Atılgan 
24 Eyl 2015 · Beğendi · 10/10 puan

Hayatımın en büyük hatasıydı bu kitabı unutmak*_*
Gerçekten okuduğumu unuttum,en başlarda olmasam kesinlikle unutmazdım. Uzun bir yorum yapmayı planlıyorum:)
1*Yazarla başlayalım harika biri. 45 yaşındaki jude'dan tutun 18 yaşındaki Lexi'ye kadar duygularını yaşatmış. Her yazarın çizgisi vardır biri genç karakteri iyi yazar diğeri yetişkini. Kristin hannah 5 yaşındaki Grace'in bile duygularını okuyabiliyor.
2*Jude. Çok iyi bir anne,bazı şeylere takıntılı,endişeli yazarın deyimiyle "helikopter anne":)Kazadan sonra acısıyla kayboldu çok duygusuzlaştı tam nasıl biri oldun sen dediğiniz anda eski jude'u buldunuz. Okurken bu anne çocuğunun içmesinden,bekaretini bozmasından,yalnız kalmasından korkuyor bizim annemiz çocuğunun şehit düşmesinden korkuyor diye düşünmeden edemedim.
3*Lexi.Çektiği acılar yaşadığı sorunlar,evladından,sevdiğinden,teyzesinden,hayatından yaptığı ama aslında onun hatası olmadığı bir şey için vazgeçti. Aşkı,sadakatı,vicdanı,korkusu çok büyüktü. Bu karakteri anlatmaya dilim varmıyor. Çok harika bir insan!
4*Sevgili Mia'mız. Masum,korkmuş,ihanete uğramış bir kız. Hayatının kötü olduğuna inanmış Lexi ile birlikte çok yakın arkadaş olmuşlardı. Arkadaşlığın harika anlatıldı romana yakışır bir kahraman.
5*Zach. Kardeşini çok seven, onu üzmemek için kendisinin sevdiğini bilmediği bir kızdan uzak duran ama aşkına yenik düşüp her ikisi de kalbine alan bir adam. Yaşı genç ama adam! Kazadan kendisini sorumlu tutsa da artık Lexi hapisteydi,buna kızmıştım. Ama sonra fark ettim herkesin hayatı farklı şekillerde mahvolmuştu.
Okuduğum en iyi kitaplardan. Kesinlikle okumalısınız. Kısacası deyip de özet geçmeyeceğim. Enine boyuna anlatmak istedim bu şaheseri.umarım başarmışımdır.

Meyrem KARADENİZ 
13 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kristin Hannah, okuyucuyu yormayan üslubu ile Gece Yolu'nda da diğer kitaplarındaki etkiyi bırakıyor. Yalnız Ateşböceği Yolu ile benzerlikler bulduğum bu kitabı keyifle, yer yer de duygulanarak okudum. Mutlaka okunması gereken bir kitap denemez ama okursanız da zihninizi yormayan sıcak bir hikaye ile karşılaşma şansınız olacaktır. Kitaplarla kalınız.

Ceren Acer 
06 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dostluğu, affetmenin gücünü ve kattıklarını o kadar güzel ve akıcı bir şekilde işlemiş ki yazar... Bunu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz adeta. Bu roman sayesinde affetmenin büyüklüğüne inanıyorsunuz. Kitabı ise, bitirmeden elinizden kesinlikle düşüremiyorsunuz. Çünkü bir sonraki sayfalarda neler olacak acaba diye düşünmekten kendinizi isteseniz bile alamıyorsunuz. Ben Gece Yolu romanının unutulmaz karakteri olan Mia'nın yaşadıklarını halen unutamıyorum, dün okumuşum gibi aklımda... Bence bu hüzün yumağı halinde sizi bekleyen romanı okumak için daha fazla geç kalmayın.

Aslı Çadırlı 
23 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hannah'ın en güzel kitaplarından bir tanesini daha bitirmiş bulunmaktayım. Öncelikle çok küçük bir detay ama günümüz Türkiye'si için özellikle belirtmek istedim. Romanda biri kız biri erkek olan ikizlerin aynı yasak ve kuralların dışında aynı özgürlükte büyütülmesi dikkatimi çekti. Karakterler inanılmaz zekice yaratılmış, ortalarına doğru kitabı bırakamıyorsunuz. Her kitabın sonunu tahmin edebilmeme rağmen Hannah'ın kitapların da bu söz konusu olmuyor. Süprizlerle karşılaştırabiliyor. Dostluk, annelik, aşk ve affedilme duygularıyla bezeli harika bir kitap. Okunması tavsiyedir.

Mehmet Ferit 
01 Nis 19:56 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Kristin Hannah'ın ilk okuduğum ve yazarın diğer bir kaç romanını okumama referans olan kitaptır "Gece Yolu" romanı. Aile ve çocuklarının herşeyine müdahale eden bir "helikopter anne" ve bu aileyle bir şekilde yolları kesişen, içine kapanık bir genç kız olan Lexi'nin hikayesi. Bazen bir kaç saniye içerisinde aldığınız bir karar, bütün hayatınızın gidişatını etkiler. İçerisinde dostluk, aşk, mutluluk ve dram gibi her türlü duyguyu barındıran, duygu yüklü bir roman. Özellikle "Lexi" karakteri için bir çok şey söylemek isterdim ama ipucu vermekten korkuyorum. Mutlaka okuyun.

Katre-i Matem 
04 Oca 20:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ağladım. Hep ağladım. Ağlatan kitaplar yasaklanmalı! Tabi ki şaka. İlk cümleden itibaren etkileyen ve merak uyandıran bir anlatıma sahip. Ve karakterlerin hayatlarına öyle güzel yer verilmiş ki hepsini ayrı ayrı benimsiyorsunuz, çok yakından tanıdığınız kimseler haline geliyorlar. Zaten bundan ötürü de gözyaşlarınıza hakim olamıyorsunuz..

Üç yakın arkadaş, kardeş ve aşık. Zorlu bir hayat ve eşitsizlik. Sanırım en çok zorlandığım kısım da bu eşitsizliğin olduğu kısımdı. Bir kere başladınız mı kitabı bitirmeden elinizden bırakamayacaksınız buna eminim. Keyifli okumalar.

Ayşen BÜLBÜL 
30 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Arkadaşlıktan öte kardeşliği öğreneceğiniz bir roman. Zach ve Mia'nın arasındaki bağ beni çok etkiledi. Zach'in "Mia'yı hissedemiyorum kafamın içi bomboş" demesi ile içim dağlandı. Ve tüm bunların ötesinde Lexi ile Zach'in aşkı. Mutlaka okunması gereken kitaplardan. Mia'nın kendisinden fedakarlık verip bir sonuca varması ama onu söylemeye bile fırsat bulamaması çok üzücü sonuçlandı. Jane Eyre ve Uğultulu Tepelerin başlattığı bir dostluk insanın içini sıcacık yapıyor :)

Monolog Sakini 
29 Nis 22:46 · Kitabı okumadı

"Bir yerlerde kederin, bir kemiğin kırılmasına benzediğini okumuştum. Doğru şekilde kaynamazsa acısı sonsuza dek sürer."
5/5
Bu kitap tek kelimeyle beni yıktı geçti. En başından içime ısındığı gibi daha ileride neler okuyacağımı bilmeden "sadece bir kez okuyacağımı" bildiğim için hüzünlenecek kadar ani bir sevgiyle bağlandım kitaba. Lexi kalbimi resmen ortadan ikiye böldü. İlk bölümden itibaren yaşadıkları sayesinde gerek Mia, gerek Zach, gerek Jude ile arasında geçenlerle ne zaman kendini hep arka plana atsa içimi kavurdu resmen. Onunla birlikte sürekli benim de suratım kızarıp durdu. Açıkçası kitabın bu şekilde ilerleyeceğini hiç düşünmemiştim. Arka konusu itibariyle gece yolu denen yerde geri dönülmez bir olayın meydana geleceğini tahmin ediyordum ama bu kadar derin, bu kadar keskin bir şey beklemiyordum. Hele ortalarında artık karakterlerin girdiği çıkmazla birlikte gözlerimden sicim misali yaşlar durmaksızın aktı. Lexi'nin verdiği kararları, çektiği vicdan azabını belirten cümleleri tekrar tekrar okuyup içim yana yana bir hal oldum. Baştan sona gerçekten söylüyorum; "keşke hiç bitmeseydi" diyerek okudum. Zerre sıkılmam bir an bile mümkün olmadı. Kitabın başında Lexi ile Mia'nın tanışmasının ardından hemen üç senenin atlamasına üzülmüştüm ama böylece kitapta hiçbir şey tadından sıkılmayacağı şekilde yerli yerinde ilerledi. Hele son iki yüz sayfa kadar böyle ellerim yanaklarımda sayfaları çevirirken bile kalbim titredi. Bir kitabın anne ve kız ilişkisine, aşka ve dostluğa bundan daha muazzam değinilebileceğini artık tahmin edemiyorum çünkü bu kitap adeta benim için zirveydi. Keşke devam kitabı olsa da bir de içimiz ferah ferah karakterleri okusak diye istemiyor değilim ama bundan sonrasında o karakterleri, o kurguyu kendi kafamızda düşünerek yetineceğiz. Mükemmel hatta muhteşemdi. Bir yazarın okuyucunun nerede boğazını düğümleyip, nerede bir anda gözlerini buğuluyacağını, beklemediği bir satır sonucu ağzından hıçkırık yakalayacağını böyle harika bilmesi beni çok mutlu ediyor. Bugüne dek okuduğum en ama en güzel kitapların başında geliyor. Rica ediyorum, bir an önce elinize almayın, direk gördüğünüz yerde üzerine atlayın..

Selin Demir 
11 Haz 02:34 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitapta ki belki de en başarılı öğelerden biri ana karakterlerin yanı sıra yan karakterlere de çok iyi duygu ve durum tahlili yapabilmesiydi Hannah'nın. Kitap tamamiyle içine çekmekle kalmıyor kitap bitene kadar âdeta içinde yaşatıyor.

3 /

Kitaptan 35 Alıntı

Damla Köseoğlu 
25 Oca 11:42 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir söz verip onu yerine getirmemekten kötüsü var mı?

Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 245 - Pegasus Yayınları)Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 245 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
24 Oca 01:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

En kötüsü de buydu, güvenin kırılması.

Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 100 - Pegasus Yayınları)Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 100 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
23 Oca 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir şeyler yazmak... insana iyi geliyor.

Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 25 - Pegasus Yayınları)Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 25 - Pegasus Yayınları)
Damla Köseoğlu 
23 Oca 00:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşanabilecek olumsuzluklara odaklanmanın faydası yok.

Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 25 - Pegasus Yayınları)Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 25 - Pegasus Yayınları)
Büşra 
22 Eki 2013 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bazen ayakta kalabilmenin tek yolu ümit etmekten vazgeçmekti. Beklemekten vazgeçmek.

Gece Yolu, Kristin HannahGece Yolu, Kristin Hannah
Nisa Nur 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Belki parçalarını bir araya getirebilmen için önce parçalanman gerekiyor.

Gece Yolu, Kristin HannahGece Yolu, Kristin Hannah
Sinem Atılgan 
 24 Eyl 2015 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir yerlerde kederi, bir kemiğin kırılmasına benzediğini okumuştum. Doğru şekilde kaynamazsa acı sonsuza dek sürer.

Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 436)Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 436)
Sinem Atılgan 
24 Eyl 2015 · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kelimeler ağzını acıtan kırık cam parçaları gibiydi.

Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 171)Gece Yolu, Kristin Hannah (Sayfa 171)
4 /