8,7/10  (214 Oy) · 
830 okunma  · 
173 beğeni  · 
3.736 gösterim
Bosnalı Leyla büyük bir kâbusu atlatmıştı: Bosna’daki toplama kampında geçirdiği iki yılı. Binlerce kadının travma geçirmesine neden olan savaşın karanlık ve baskıcı yüzünü anlatan bir kadın... Onun isyankâr öyküsü ve acıyla dolu dokunaklı kaderi...

“Bu kitabın kapağını açmadan önce, cehenneme açılan bir kapının eşiğinde olduğunuzu bilmelisiniz. İnsan denilen yaratığın bütün kötülüklerini sergiye çıkarttığı bir coğrafyaya, Balkanlara adım atacaksınız… Kadınların beden ve ruhlarının nasıl lime lime edildiğini okurken “insan uygarlığı” denilen barbarlıktan kaçıp, en vahşi hayvanların şefkatli uygarlığına sığınmak isteyeceksiniz.”
-Sydsvenska Dagbladet

''Bu kadar acı ve yürek burkucu bir kitap okumadım. Ağlayarak elimden bıraktığım kitaba her seferinde geri döndüm. Korkunç bir öyküydü. Bir zamanlar basın organlarında Yugoslavya’nın adıyla birlikte duyduğum ‘etnik temizlik’, ‘toplama kampı’, ‘toplu tecavüz’ gibi sözcüklerin ne anlattığını bu kitapla anladım.''
-Allt om Böcker

''Balkanlarda neler olup bittiğini anlatan sarsıcı bir kitap. Leyla kendisinin ve başka kadınların yaşadıkları cehennemi haykırıyor... Bu kitabı sonuna kadar okuyup bitirmeden duramıyorsunuz.''
-Svenska Dagbladet

''Eğer yetkim olsa her okula insanlık dersi diye bir ders koyar ve bu kitabı herkesin okumasını zorunlu kılardım.''
-Dagens Nyheter
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9786054263547
 • Orijinal Adı:
  Leila
 • Çeviri:
  Firuzan Gürbüz
 • Yayınevi:
  Pegasus Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitap Bosna da yaşanan acıları anlatmak için yazılmış gerçek bir hikaye.Ama ben bu kitabı da beğenmedim.Çünkü kitapta Leyla ya tecavüz ediliyor ve bütün kitap bu tecavüz sahnelerinden ibaret.Keşke bu kadar kolaya kaçmadan bize Bosna da yaşananlar hakkında bilgiler,detaylar ve yaşanan acıları daha etkileyici bir şekilde verebilseydi.Koca kitapta tecavüzden başka bir şey anlatılmamış.

Meral 
30 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kızın başına her gelen olayın ardından duraksadım. Acaba benim başıma bunlar gelse ilk ne yaparım, ne düşünürüm.. Bunca acıya katlanabilir miyim ki.. Sanırım bu kız gibi yeniden hayata dönemezdim. İnsanlık ölmüş dedirten bir kitap. İnsanlar bu kadar acımasız olabiliyor. Bizim filmlerde izlediğimiz ya da kitaplarda okuduğumuz hayatları, bir çok insan yaşamış olduğunu "Leyla " kitabında gördüm . Okunması gereken bir kitap.

Meyrem KARADENİZ 
06 Şub 15:47 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlk sayfadan itibaren; anlatımın akıcılığı bir yana hikayenin yaşanmış olaylardan esinlenerek yazılması, merakla okumamı sağladı. Yakın tarihte, sadece Türk oldukları için zulmedilen insanlar ve aklın hayalin ötesinde eziyetlerin politika olarak belirlenmesi, bu kadarı da olmaz dedirten gerçekler. Yazık... İnsanların tepkisiz kalması ve bir çok olaydan ne yazık ki haberdar edilmeyen insanlar. Üstü örtülmüş yaşanmışlıklar ve sinmek zorunda kalan mağdurlar.
Son sayfalarında beni saran hüzne dayanamayıp ağladım. Kolay kolay okurken ağlamayan biri olarak bende bıraktığı etkiyi paylaşmak isterim.
İster istemez şu soru geldi aklıma: İnsanlar bu kadar nasıl zalim olabilmiş? Savaşlar olmuş ve ne yazık ki hâlâ oluyor. Bundan ne türlü olursa olsun menfaat sağlayanlara da öfkelenmemek kahretmemek mümkün değil.

Esma Tezgi 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Uzun zamandır dram romanı okumamıştım. Dram çok sık okuduğum türlerden biri olmasa da kaliteli bir dram bulduğumda okumadan geçmek istemem. Leyla' da böyle dikkatimi çekti okuyanların yorumu ve konusu bende merak uyandırdı.
Okumaya başladım ve roman beni sıktı, gerçekten okurken sıkıldım. Okurken bir türlü hissedemedim, ne yaşananları ne karakterleri. Romanda yaşanan olaylar gerçekten çok acı verici ve dehşet doluydu ancak hiçbirini hissedemedim. Yazar o güzel konuyu o güzel mesajı almış ve berbat etmiş. Yazar olayları üzerinize sanki bir kovayla döküyor ve yeni bir bölüme geçiyor, siz yaşananları ne anlayabiliyorsunuz ne de hissedebiliyorsunuz. Sanki kelime sınırı varmışta açıklamadan yazıp gitmesi lazımmış gibi bir aceleyle sayfalar akıp gidiyor, keşke daha uzun olsaymış ve anlatıma daha çok özenilseymiş.
Değinilmek istenen konu gerçekten çok önemli ve güzel ama yazar iyi iş çıkaramamış. Kitap sadece Leyla'nın ağzından değilde başka karakterlerin de bakış açılarıyla yazılsa daha anlaşılır olabilirdi sanırım. Bu kitabı okumak yerine dramı gerçekten hissedebileceğim Kız Kardeşim İçin'i ikinci kez okusam dahi iyi olurdu.
Kitaba çok ağır bir yorum yaptım farkındayım ama okurken hiç etkilenmedim, sıkıldım, araya giden konuya üzüldüm.

Rojin Turay 
01 May 14:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Balkanlarda neler olup bittiğini anlatan, okurken nefesinizi kesen, kapağını kapattığınızda sizi gözyaşlarına boğan inanılmaz bir kitap. Sırf etkisinden dolayı bu yaz tatilimi Balkanlara gitmek üzere ayarlamış bulunmaktayım.

Kitap yalnızca 
 13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ben bir arnavut kızı olarak savaşı gönülden hissedenlerdendim o dönem içinde... İnsanlığın pis zihniyetli kendi siyasi ideolojileri için hem kendi halkına hem savaştığı diğer halklara nasıl acımasızca davrandığının yakından şahit oldum. Kosova' da ki ailemin burada ki kamplara yerleşmesi savaşın bitmesini dört gözle bekleyip yurtlarına dönmek istemelerini dilleri ve gönülleri ile her daim hissettirdiler bize.

Leyla' yı okuduktan sonra savaşın gerçek yüzünü, tokat gibi carpmasini ailemin savaştan küçük yaralar alip kurtulmasını gorunce binlerce sukrettim Rabbime... Bu nasil bir aci,bu nasil agir bir sinavdir diye diye kitabin her satirinda saskinlik,keder ve üzüntü ile okudum.

Vatan ve millet bütünlüğünü,bir bayrak altında ulusça barış icinde yasamanin ne buyuk nimet oldugunu bir kez daha anladim.meger serefimizi, namusumuzu, ekmegimizi koruyan Rabbimden sonra bir bayrak altinda yasamamizmis Allah bize bu degerlerin farkina varmamizi nasip etsin.Konunun disina ciktim affiniza siginarak Leyla okunmasi gereken kitapligimiz da yerinin olmasi gereken kitaplardandır ...

Seyda Ezer 
16 May 02:12 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okurken defalarca hayır boyle olmasin dedigim aci icinde gecen bir okumaydi. Aslinda en acı olan Bosna katliami sırasında bu kitapta gecenlerin aslında birebir yaşanmış olması eksigi var fazlasi yok derecesinden. Savasta kadınların ne zorluk yasadigini empati kurarak dakika dakika yasadim bu kitapla. Ister istemez kendinizi aglarken buluyorsunuz.

Surukleyici, dolu dolu heyecan,dram,ask, guven ve guvensizlik...soluk soluga bir roman siddetle tavsiye edilir...yarida biraktiginizda aksama kadar "acaba Leyla nasil simdi"diye beyninizi mesgul edecek bir roman...

Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kitabı okuduğunuzda sanki Sırplar, Hırvatlar ve Müslümanlar hep birlikte yaşanan olaylardan sorumlu gibi bir sonuç çıkıyor. Halbuki gerek o yıllarda gerekse sonrasında bize anlatılan ortada bir savaştan ziyade Sırp katliamlarının olduğu idi. Rahmetli Aliya İzzetbegoviç'in etnik temelli bir savaş çıkmaması için ortaya koyduğu çabalar da, BM gözetiminde Srebrenica'da Müslümanlara uygulananan vahşet de, Sırp kasapları da tüm dünya tarafından gayet iyi bilinmektedir. O yüzden mazlum ile zalimi karıştırmak tarihe haksızlık olacaktır. Bununla birlikte Yaradandan Leyla'ya sabırlar diliyorum. Allah bundan sonrası için ona güzellikler dolu bir dünya nasip etsin.

Ogün D. 
04 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bosnalı müslüman bir kadının gençliğinin savaşta nasıl solduğunu duygu yüklü bir dilde aktarmış. Sırp ve Hırvat askerlerin devamlı olarak Türkleri aşağılaması dikkatte çekmiş. Hindi çiftliği birçok Bosnalı kadının hayallerine veya bedenlerine mezar olmuş. Hitlerin toplama kampı bu kadar değildi. Avrupanın ortasında soykırım yapıldığı halde hiçbir avrupa devleti sahip cıkmadı bütün dünya sadece sustu veya susturuldu. Müslüman Türklere değilde hıristiyan bir memlekete yapılsa mangalda köz bırakmazlar.

Kitaptan 26 Alıntı

Aysel 
06 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Bir ulusu yok etmek istiyorsanız kadınlara ve çocuklara işkence ve tecavüz edin, bunu yapın ki asla normale dönemeyip üreyemesinler. İşte o zaman o milletin kökünü kurutursunuz."

Leyla, Alexandra CaveliusLeyla, Alexandra Cavelius
Ogün D. 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Akşam olunca koyunlar gibi kokmuş ahırlarımıza geri dönüyorduk. Önce gelen altına biraz saman koyacak kadar şanslıydı.

Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 65 - pegasus)Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 65 - pegasus)
Aysel 
06 Eki 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Neden seni bir çiğ damlası gibi
böylesine titrek, böylesine hassas görmeliyim?
oysa yorgun kalbim üşürken,
şimdi donuk gözlerim acıyı taşıyor..
Sen,hayran olduğum düşsel kadın,
bir buz dağı gibi olan kalbin
bütün insanlara acı çektirmek için mi böyle,
yoksa sadece senin için yaşayanlara mı?
Eskiden yaşamayı yürekten severdim,
birçokları gibi fırtınalı yaşadım
ve şimdi benim için artık hiçbir şey önemli değil,
çünkü hayatımı bir bardak su gibi çalkaladın.
Günlerim öyle yavaş, öyle sessiz geçiyor ki, sevgilim,
ve sen çok uzaklardasın, bir o kadar da yakında,
kalbimin yanında, duygularımın derinliğinde.
seni tekrar görmeyi, sesini duymayı
öyle çok istiyorum ki.
ama hiçbir şey değişmeyecek; benden öyle uzaksın ki.
'RATKO'
LEYLA için...

Leyla, Alexandra CaveliusLeyla, Alexandra Cavelius
Aysel 
06 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tanrının her şeyi gördüğü söylenir. Bu bazen biraz uzun sürse de.

Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 12)Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 12)
figen cane 
03 Nis 16:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Daha neden burada olduğumuzu bile bilmiyorduk . İnsanların neden hayvanca davrandığını nasıl anlayacaktık ?

Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 24)Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 24)
figen cane 
30 Mar 20:56 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Daha önce dinler arasındaki ayrılıklara dikkat etmemiştim. Sonuçta insanların Ortodoks, Müslüman yada başka bir dinden oldukları yüzlerinden anlaşılmıyordu.

Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 7)Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 7)
Sedâbiyât 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Televizyon açıktı, ama artık hiçbir filmi seyretmeye dayanamıyordum. Yaşadıklarımdan sonra bütün bu hikâyeler bana gülünç geliyordu.

Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 252 - kitap)Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 252 - kitap)
meyra 
02 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çocukluğum, bugün artık neredeyse hatırlayamayacağım kadar uzaklarda kaldı.

Leyla, Alexandra CaveliusLeyla, Alexandra Cavelius
Sedâbiyât 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Allah'ım, sen büyüksün. Bu acılara son ver. Allah'ım, kötü insanların ruhlarını merhamet ve şefkatle doldur. Onların kalplerini yumuşat. Bütün insanların acı ve üzüntüleri bitsin. Allah'ım, benim çocuğumu ve diğer bütün çocukları felaketten kurtar.

Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 106 - kitap)Leyla, Alexandra Cavelius (Sayfa 106 - kitap)
Bilge Nur 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sırp programları oldukça tek taraflı haber veriyordu. Sadece öteki taraflar öldürüyor, yağmalıyor,katlediyordu. Sırplar sadece kendilerini savunuyorlardı.

Leyla, Alexandra CaveliusLeyla, Alexandra Cavelius
3 /