Mağaradan Arş'a

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.070
Gösterim
Adı:
Mağaradan Arş'a
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055271503
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Nasıl ki Ashab-ı Kehf bir mağaraya sığınarak Arş’a yükselmiş ve Allah Teâlâ onları kıyamete kadar peygamberlerin dahi hepsinin adını koymadığı kitabına sure ismi olarak koymuş, yüceltmiş ve bütün gençlerin örneği yapmışsa bu demektir ki ey genç kardeşlerim ve bacılarım; Allah size tıpkı namazda Fatiha’yı unutmamanızı buyurduğu gibi her cuma günü on ayetini okumayı buyurduğu Kehf suresini de unutmamanızı istiyor demektir.

Onlar İsa aleyhisselama iman etmiş delikanlılardı. Jüpiter’in ilah olmadığını söyledikleri için zamanlarının jandarma-polisiyle kovalandılar.
Bugünün gençlerini de Allah, Kehf suresinde delikanlı olmanın en güzel örneğini veren bu yedi adamı taklit etmeye çağırıyor. Onları saray zevki hapsetmek istiyordu; sizi de diplomalar, şehvetiniz, internet hapsetmek istiyor. Onların putu saraydı, sizin veya başka bir neslin putu değişebilir; ama Allah aynı Allah, imtihan aynı imtihandır.
Allah’ı arıyor ve onun cennetine girmek istiyorsanız, kıyamet günü herkesin liderleriyle ve hayran olduklarıyla çağrıldığı anda dizi-film aktörleriyle dirilenler olacağı gibi siz de üç yüz yıl uyumuşlarla dirilmek arzusundaysanız; bu kimseler aynanın karşısında saatler geçirenler ya da bir böcek maruz kalsa zehirleneceği kadar yoğun parfüm kullananlar, merhaba demek için açtığı telefonu namaz vakti geçtiği hâlde hâlâ kapatmayanlar olmayacaktır herhâlde…
104 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
Kitabın tamamı önemli ne kadar alıntı yapsak da kitap baştan başa özel, alıntı niteliğinde. Gerçek müslümanlik yaşantısını kafada oturtmak için okunması gereken, asla sıkmayan çok verimli bir kitap. Ayrıca insan ister istemez etkileniyor ve ruha şifa oluyor inşallah. Kısa sürede okunabilecek bir kitap fakat her cümlesi ayrı bir anlam, ayrı bir dünya. O nedenle okunup geçmemeli üzerinde durulmalı diye düşünüyorum.
104 syf.
·1 günde·10/10 puan
'Bütün zamanlar ve mekanlar senin olmalı, sen Allah'la beraber olduğun için.'
Roma sarayından çıkıp, Allah'ın rızası için mağaraya sığınan bir grup. Ashab-keyf. Firavun'un sarayında varlığı ile cihad eden Asiye annem. Kitap bilgi amacından ziyade haydi kalk ayağa ey genç mücahid/mücahide diye seslendi. Son birkaç aydır P ile konuştuğumuz surelerden hatta not aldığımız ayetlerden bahsetti. Bizim düşündüğümüz, üzerinede farklı bakış açılarına denk gelmek, okumak mutlu etti Allah'ım.
•Ve cihad sadece Mescid-i Aksa eteklerinde savaşmak değildir; sabah namazına kalkmak diye de bir cihad var, ana babanın meşakkatine katlanmakta da cihad var.
104 syf.
·2 günde·Beğendi
Nasıl ki Ashab-ı Kehf bir mağaraya sığınarak Arş'a yükselmiş ve Allah Teâla onları kıyamete kadar peygamberlerin dahi hepsinin adını koymadığı kitabına sure ismi olarak koymuş, yüceltmiş ve bütün gençlerin örneği yapmışsa bu demektir ki ey genç kardeşlerim ve bacılarım, Allah size tıpkı namazda Fatiha'yı unutmamanızı buyurduğu gibi her cuma günü on ayetini okumayı buyurduğu Kehf suresini de unutmamanızı istiyor demektir.

Onlar İsa aleyhisselama iman etmiş delikanlılardı. Jüpiter'in ilah olmadığını söyledikleri için zamanlarının jandarma-polisiyle kovalandılar.

Bugünün gençlerini de Allah, Kehf suresinde delikanlı olmanın en güzel örneğini veren bu yedi adamı taklit etmeye çağınyor. Onları saray zevki hapsetmek istiyordu; sizi de diplomalar, şehvetiniz, internet hapsetmek istiyor. Onların putu saraydı, sizin veya başka bir neslin putu değişebilir, ama Allah aynı Allah, imtihan aynı imtihandır.

Allah'ı arıyor ve onun cennetine girmek istiyorsanız, kıyamet günü herkesin liderleriyle ve hayran olduklarıyla çağrıldığı anda dizi-film aktörleriyle dirilenler olacağı gibi siz de üç yüz yıl uyumuşlarla dirilmek arzusundaysanız; bu kimseler aynanın karşısın da saatler geçirenler ya da bir böcek maruz kalsa zehirleneceği kadar yoğun parfüm kullananlar, merhaba demek için açtığı telefonu namaz vakti geçtiği hâlde hala kapatmayanlar olmayacaktır herhalde.

Ashabı Kehf Rabbimizin bizlere örneğidir. Okuyalım bizlerin de yaşamımızda onları nasıl örnek alabileceğimizi görelim. Tavsiye ederim.
104 syf.
Mağaradan arş'a bilgilendirmeden daha çok harekete geçirmeye yönelik bir kitap.
Kitaptan hiç alıntı paylaşmadım.
Sebebi ise her kelimesi, her cümlesi çok önemli.
Okurken altını çizmediğim yer yok diyebilirim.

"Kur'an'ımızın bütün kelimeleri bugün içindir.
Tıpkı dün için olduğu ve yarın için olacağı gibi"
104 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Ashab'ı Kehf 'i "duygusal sahneler olarak değil, namazımızda ki Fatiha gibi'' anlatmış Nureddin Hocamız.Saraylarından çıkıp , Mağaraya sığındılar , varlıktan yokluğa , Ve o yokluktan Arş'a ...
"Kaç kişi oldukları esasen çok da mühim değildir.Esas anlaşılması gereken , delikanlılığın kendisidir , kaç kişi oldukları değil . İmanı zayıf olan ve çekirdeği yakalamayanlar , rakama takılıp kalırlar!" diyerek; Olayın ruhunu sahiplenmemiz gerektiğini vurguluyor.
İmrenip , kıskanmakla kalmamalı , örnek model olarak almalı ve onların izinden gitmemiz gerektiğini bir kez daha okumuş oldum.
Ve bu yoldaki rehberimiz dört maddede toparlanmış.
-Sünnetullah
-‎Dini , dünyayı , mevcudu ve geleceği aynı masada incelemek .
-‎Ruh terbiyesi
-‎Pusula (Kur'an , sünnet , sevad'ı azam -ümmetin kitlesel yürüyüşü-)

Evet, güneşin bulutların yerini alıp her yanı kavurduğu, beyinlerin kaynayıp terlerin gırtlağa ulaştığı ve sebeplerin bütün bütün iflas edip her şeyin insanın aleyhine döndüğü , kimsenin kimseye destek çıkamayacaği o gün, Sığınacağımız tek sığınak . "Allah'ın himayesinin gölgesidir."

"Herkesin sarayı farklı , mağarası farklıdır.Ama arş bir tanedir."

Bizlere vaad edilen 'Arş'ın gölgesi'ne talibiz .
Rabbim bizleri de Arş'ın gölgesine nail olabilenlerden eyle .
Amin
104 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Gençleri imana çağıran , ashab-I keyfin yolunda olmak ,onları anlamak adına yazılmış güzel bir kitap.. Saraydan mağaraya ,mağaradan arşa yükselmenin önemi , gençlerin bu gaye ile yol almalarının gerekçeleri öyle güzel anlatılmış ki beğenmemek elde değil...Mutlaka okunması gereken kitaplardan...
104 syf.
·1 günde
"Allah(r.a) neden cenneti herkese vaat ettiği halde ibadet kalitesiyle büyümüş gençlere Arş'ın gölgesini vaat etmektedir? Niye genç olana bu özellik? Çünkü seksen yaşında bir ninenin kuaföre gitmesinin zaten anlamı yok . Veya seksen yaşında bir dedenin hacca gitmekten başka çaresi yok. Taptaze hayatı olan bir delikanlının Allah'ın önünde delikanlılık göstermesi ise farklıdır. Genç bir kızın da 'nine gibi görünüyorsun' ithamına karşı, ne gibi göründüğünün değil Allah'ın onu ne gibi gördüğünün önemli olduğunu söylediği kaliteyi sergilemesidir zor olan."

Bir oturuşta okanabilecek bir kitap, ancak istifade edebilmek için not tutarak, sindire sindire okumak gerekir.
104 syf.
·Puan vermedi
Kitabın her sayfasını özenle ve merakla okudum.her kelimesi altın degerinde,kitaptan özellikle alıntı yapmadım çünkü her cümlesi hayatımıza katmamız gereken uygulamamız gereken nasihatler...kendinizi verdiginizde 1-2 saatte bitirilebilecek bir kitap ama asla okunup kenara bırakılacak degil benim baş ucu kitabım olacak herkese tavsiye ederim özellikle biz gencler icin okunması gereken kitaplar arasında diye düşünüyorum uyuyan gencligi bir nebze belki uyandırır okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar
104 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Bir gün içinde okuduğum okumaktan çok keyif aldığım bir kitap oldu Elhamdülillah... Nureddin Yıldız Hoca Efendinin kalemi gerçekten çok akıcı ve üslübu sohbet havasında... Kitabın her sözü burda paylaşılacak kıymette... Ashab-ı Kehfi örnek veren kitab, şimdi ki zamanın yol haritasını bizlere göstermek amacıyla yazılmış... Rabbim istifademizi ziyade etsin....
104 syf.
Özellikle biz gençlerin örnek alması gereken Ashab-ı Kehf. Dolu dolu, okuduğunuza pişman olmayacağınız bir kitap. Mağaradan Arş'a çıkmak için izlenecek yol...
Rabbim bu yolda olanlardan eylesin bizleri
104 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitabı gençlerle düzenlediğimiz kampta okuduk.Genelde kitap okumayan bu gençler kitabı bir iki saatte bitirdiler. Tahlilde de anladık ki gençler baya istifade etmis. Nureddin Yıldız'ın kitaplari bilgilendirmeden çok harekete geçirmeye yöneliktir. Akan deli kanlarını nereye nasıl akıtacaklari konusunda bir kafa netliğine sahip olmayan gençlere yol gösterici bir kitap oldu.Plan yap diyor kitapta kuşbakışı bak hayatina düşün. O Kehf Ashabı gibi mağaradan arşa giden yola talip misin diyor..
104 syf.
·9/10 puan
Müslüman gencin yaşantısının nasıl olması gerektiğini anlatırken aslında hangi yaşta olursa olsun her müslümanın Ashab-ı Kehf ruhunu taşıması gerektiğini vurguluyor Nureddin Yıldız.
Akıcı üslubu ve örnekleriyle hem okumayı hem de bilgileri içselleştirmeyi kolaylaştırıyor.
Ashab-ı Kehf asla “ashabı keyf” değildi.
Bir insan rahatını ve konforunu terk edemiyorsa, okudukları sadece Kur’an’da kalacak, hayatına bir şey taşıyamayacaktır. Onlar keyiflerini Ashab-ı Kehf olmak için terk etmişlerdir.
kimin Müslümanlığı ashab-ı kiramınki gibiyse ve onlar gibi olmak için mücadele ediyorsa o, saraydan mağaraya ve mağaradan Arş’a biiznillah yürür. Müslümanlık çeşidimiz ashab-ı kiramın yaşadığının dışındaysa mağarayı bulamayız.
"Dünyaya veya sizin üzerinize hangi bela gelirse gelsin,"
"biz onu muhakkak, o olayı yaratmadan önce kitaba yazdık."
"Bunu yapmak Allah için çok kolaydır."
"Kaçırdığınız şeylere matem tutmayın, elinizdekilerle de şımarmayın. Şımarıp böbürlenenleri Allah sevmez."
(El-Hadid 22-23)
nasıl ki kulağımız Yusuf aleyhisselamın kulağıyla fiziksel olarak benzeşiyorsa insan olarak kaderlerimiz de benzeşiyordur. o mısırda biz istanbulda, o kuyuda biz medyada; hepimiz imtihan oluyoruz. isimler değişir ama Allah ve insanın kaderi değişmiyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mağaradan Arş'a
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
104
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055271503
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tahlil Yayınları
Nasıl ki Ashab-ı Kehf bir mağaraya sığınarak Arş’a yükselmiş ve Allah Teâlâ onları kıyamete kadar peygamberlerin dahi hepsinin adını koymadığı kitabına sure ismi olarak koymuş, yüceltmiş ve bütün gençlerin örneği yapmışsa bu demektir ki ey genç kardeşlerim ve bacılarım; Allah size tıpkı namazda Fatiha’yı unutmamanızı buyurduğu gibi her cuma günü on ayetini okumayı buyurduğu Kehf suresini de unutmamanızı istiyor demektir.

Onlar İsa aleyhisselama iman etmiş delikanlılardı. Jüpiter’in ilah olmadığını söyledikleri için zamanlarının jandarma-polisiyle kovalandılar.
Bugünün gençlerini de Allah, Kehf suresinde delikanlı olmanın en güzel örneğini veren bu yedi adamı taklit etmeye çağırıyor. Onları saray zevki hapsetmek istiyordu; sizi de diplomalar, şehvetiniz, internet hapsetmek istiyor. Onların putu saraydı, sizin veya başka bir neslin putu değişebilir; ama Allah aynı Allah, imtihan aynı imtihandır.
Allah’ı arıyor ve onun cennetine girmek istiyorsanız, kıyamet günü herkesin liderleriyle ve hayran olduklarıyla çağrıldığı anda dizi-film aktörleriyle dirilenler olacağı gibi siz de üç yüz yıl uyumuşlarla dirilmek arzusundaysanız; bu kimseler aynanın karşısında saatler geçirenler ya da bir böcek maruz kalsa zehirleneceği kadar yoğun parfüm kullananlar, merhaba demek için açtığı telefonu namaz vakti geçtiği hâlde hâlâ kapatmayanlar olmayacaktır herhâlde…

Kitabı okuyanlar 843 okur

  • İlmemeftunn
  • Nilay tokgöz
  • haytulemel
  • Canan Akyüz
  • vk
  • Zülâl Elmas
  • Bir yolcu
  • Âsûde
  • kader kader
  • Pınar

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%70.9 (166)
9
%13.7 (32)
8
%6.8 (16)
7
%4.7 (11)
6
%0.4 (1)
5
%0.9 (2)
4
%0.4 (1)
3
%0.4 (1)
2
%0.4 (1)
1
%1.3 (3)