Martin Chuzzlewit

10,0/10  (1 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
737 gösterim
İngiliz edebiyatının Oliver Twist ve David Copperfield gibi kültleşmiş kahramanlarının yaratıcısı Charles Dickens, Martin Chuzzlewit büyük bir aile içinde mirastan pay kapmak uğruna dönen entrikaları anlatırken gerilimi tırmandırarak heyecanlı bir roman sunuyor okurlarına. Çıkar çatışmaları sonucu insan ilişkilerinin ne kadar çirkinleştiğini, aile içi gerilimlerin ne boyutlara ulaştığını gördüğümüz Martin Chuzzlewit'te. Amerika seyahatinin yer aldığı bölümlerdeyse yazar, Amerikan yaşam tarzını, geleneklerini ve siyasi düşüncesini nükteli bir üslupla eleştiriyor.

İngiliz edebiyatının bu önemli eserini Murat Belge'nin çevirisi ve G.K. Chesterton'ın dönemi ve eseri inceleyen sonsözüyle sunuyoruz.

"İnsanlar neşelenmek istediklerinde ve tutkunun acınası çekişmelerinden yorularak en silik şeylerde bile şiirin gizemli müziğini aradıklarında, Dickens hep unutulduğu yerden çıkıp gelecektir."

-Stefan Zweig-

"Dün Dickens'tan aşağı yukarı yüz sayfa okudum... Ne kadar doğrudan, renkli. Daha çok tekdüze, ama nasıl da zengin ve yaratıcı. Ancak yüce bir yaratıcılık değil bu. Ne varsa orta yerde."

-Virginia Woolf-
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2011
 • Sayfa Sayısı:
  866
 • ISBN:
  9789750509308
 • Orijinal Adı:
  The Life and Adventures of Martin Chuzzlewit
 • Çeviri:
  Murat Belge
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

Leandre 
30 Oca 15:08 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat bir bilmece; cevabı bulunamayan bir bilmece.

Martin Chuzzlewit, Charles Dickens (Sayfa 59 - İletişim Yayınları)Martin Chuzzlewit, Charles Dickens (Sayfa 59 - İletişim Yayınları)
Leandre 
30 Oca 15:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevinçlere uzak bir gönül ne kadar yoksul bir gönüldür.

Martin Chuzzlewit, Charles Dickens (Sayfa 93 - İletişim Yayınları)Martin Chuzzlewit, Charles Dickens (Sayfa 93 - İletişim Yayınları)
Leandre 
30 Oca 15:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayırseverlik insanın kendi evinde başlamalı, derler, adalet de komşunun evinde.

Martin Chuzzlewit, Charles Dickens (Sayfa 460 - İletişim Yayınları)Martin Chuzzlewit, Charles Dickens (Sayfa 460 - İletişim Yayınları)