Masumiyetin Kanatları

·
Okunma
·
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Masumiyetin Kanatları
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051487205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Aşk, temelinde masumiyetin kırıntılarından doğan ve yüzyıllarca yaşayan bir çınar gibidir. Bedenler değişir, canlar son bulur ama aşk yüzyıllarca konuşulur.
(Tanıtım Bülteninden)
296 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Nurcan hanıma bizleri İzmir'de fuarda buluşturduğu için teşekkür ederim. Kitap okumak benim için vazgeçilmez bir tutku ve imzalı olarak aldığım kitaplarda çok ama çok değerli.. Kamile teyzeyle de orada tanıştık. Genel olarak baktığımızda anneler hep çocuklarının bir şeyler yapmasını ister ve yetenekli olduğu konularda destekler ben bunları söylemeden geçmek istemiyorum. Kalemi eline alan annesini destekleyen ve bir kitapla bizle buluşmasını sağlayan Nurcan hanıma kendi adıma çok teşekkür ediyorum. Kadınlar hangi yaşta ve konumda olurlarsa olsunlar üretirler bu da bir örneği zaten. Töreler insanların çıkarlarına göre düzenlenmiş ve aşılması zor ve katı kurallardan ibarettir.. Kader çizgisini belirleyen insanlar gibi görünselerde şu da unutulmamalıdır ki ecel nereden gelirse gelsin mutlak kaderdir. İnsanlar insanlarla sınanır ve bu sınanmada da kimisi kaybeder kimisi kazanır. Herkes bir yerlerden sevap ya da günah kazanacak sonuçta değil mi ? Mazlum insanların o hallerinde onlara nasıl davrandığınız sizin insanlığınızı gösterir. Sabırla ve şükürle dolu hayatlar bizi bekliyor..
Kitap yorumuma gelecek olursam babayiğit dedikleri namda ve şanda olan adam Kartal köylük yerde kardeşi Ali'nin yanında arkadan vurularak öldürülmüştür. Cinayeti çözme işi de kardeşini ölümünden kendini sorumlu tutan Ali 'ye kalmıştır. Kendi çabalarıyla iz sürmüş ve onu iki oğlunu katilin iki oğlunun üzerine salarak öldürtmüştür. Asıl katili öldürmemiş olmasının sebebi evlat acısıyla ölene kadar yaşamasını istemesidir. Bu iki aile arasında kan davası olup sonra elçiler gönderilip barış ilan edilmiştir. Bunu bozan katil bin pişman olmuştur ama yapacak bir şey yoktur. Ali 'nin yaşı küçük olan oğlu suçu üstlenmiş ve daha az ceza alıp çıkmıştır. Kartal' ın eşi Gazal hayatını acıyla geçirmiştir, aşkla evlenmişler, Kartal onu abisi Musa'ya rağmen kaçırmıştır. kader zavallı Gazal' a gülmemiştir, kızı Ayşe'si kucağında küçücükken acıyla kalmış ve törelerin kurbanı olup ya kayınlarıyla nikahlanacak ya da yavrusunu bırakıp o evden çıkacaktır. Abisi Musa berdelle onu evlendirmiş, yavrusu Ayşe'den ayırmış ve kendi gibi uğursuzun birine vermiştir. Oğulları ve kızı olmuştur ikinci eşinden dirlik düzen huzur adına hiçbir şey yoktur. Dayak işkence küfür, evladından ayrı kalmak.. Ayşe babaannesiyle büyümüş, Gazal'da evladı için her zorluğu göze almıştır. En sonunda Hacı adında akıllı ve oranın ileri gelenlerinden bir adam Ayşe'nin zekasını görmüş ve küçük yaşta onu evine alıp büyüdüğünde de oğluna nikahlayacağını söylemiştir, başlarda bunlara karşı çıksalarda zamanla bunun Ayşe için doğru bir şey olduğuna karar kılmışlardır, ortada ne olacağı belli olmadan yaşayacağına rahat bir hayat sürebilecektir. Ayşe yaşına geldiğinde Yusuf'la evlenip huzurlu bir yuva kurmuştur. Çoluk çocuğa ve toruna torbaya karışmıştır.
Bu yazılan roman gerçek bir yaşam öyküsüdür. Beni en çok etkileyen yeri ise bir annenin kucağından çocuğunu bırakmamak için verdiği mücadele kısmıydı..Ağlamaktan bir süre okuyamadığımı belirtmek isterim. Çok beğendim. Kalemin daim olsun Kamile teyze.
296 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Töre nedir bilir misiniz?
Boş yere bir kaç insanlar topluluğu yüzünden masum insanların katledilmesi demek.Adalet sandıkları bu saçma sapan şeyden dolayı kimi oğluna kimi kızına kimi kardeşine...vs kıyıyor.Adına da adalet,haketti diyor,namus temizledik,kanını yerde bırakmadık diyor.İşte kitapta tam da bu konudan bahsediliyor.Ali birden bir ses duyar,silah sesi dönüp bakar ki kardeşi Kartal vurulmuş.Oracıkta can verir.Ali ne yapacağını bilemez,kardeşini kucağına alır oturduğu yerde kalır.Sonra silahıyla iki el ateş açar ve askerler gelir.Kartal'ı o öldürdü zannederler ama sonunda gerçek anlaşılır,Ali serbest bırakılır.Tabi ki Ali de katili bulmaya başlar.Dağ,taş,ova gezip dururken köyün delisinden katili öğrenir.Katil Apdo'dur.Bu sefer Ali iki oğluna Apdo'nun iki oğlunu öldürtür.Romanin bir diğer kısmında ise Gazal vardır(Kartal'ın eşi).Tabi töreye göre dul kalan bir kadın ya eşinin kardeşleriyle evlendirilir ya da baba ocağına döner onlar tarafından evlendirilir.Gazal'ın pislik mı pislik abisi Gazalı yavrusundan zorla ayırarak onu kendi gibi başı pislikten kurtulmayan arkadaşına berder yapar.Yani arkadaşının kardeşine karşılık kendi kardeşi.Gazal kızı Ayşe'yi görmek için büyük çaba sarf eder ama bin bir türlü de acı çeker.Devami sizlere kalsın.Gercekten okuduğum en iyi kitaplardan biri.Bu arada gerçek yaşanmış bir olay kitapta anlatılan olaylar.Yazarımızın yüreğine sağlık
Bazen hazır olana koyulduğumuz yolculuklar farklı bir dünyaya hazır eder bizi.Satırlar arasında kendinizden dem vurduğunuz o zamanda başlar gizemli bir seyahat.Yolun sonunda yok oluştan öte varlığın çıplak yüzüyle rast düşeriz.Gözümüzün önünde mazide bıraktığımız koskoca bir ömür ve hatıralar çöplüğü belirir durur.Bir ah deriz bazen ve geride bıraktıklarımızı eteğimizdeki taşlar misali sayar dururuz.Nedir o bıraktığımız eşsiz abide.Yıllar geçse de takvim yapraklarının eskitmeyeceği o büyü nedir?Ne bıraktığınız servetin adı kalır geride ne de tırmandığınız o basamaklar...Size kalan sadece yıllar yılı dillerde name olan bir söz kalır,bir yazıt kalır asırlar geçer seneler birbirini kovalar sizden geriye o hatıralar kalır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Masumiyetin Kanatları
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
296
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051487205
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sokak Kitapları Yayınları
Aşk, temelinde masumiyetin kırıntılarından doğan ve yüzyıllarca yaşayan bir çınar gibidir. Bedenler değişir, canlar son bulur ama aşk yüzyıllarca konuşulur.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 2 okur

  • Burcu Kırmızıgül (Yazar)
  • Gonca Çolak

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%100 (2)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0