Mavi Yakut Sherlock Holmes

8,5/10  (42 Oy) · 
131 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.525 gösterim
Akıl yürütme yöntemleri ve birbirinden gizemli olayları çözmekteki ustalığıyla polisiye-macera severleri kendine hayran bırakan Sherlock Holmes, tümdengelimin en can alıcı noktalarını işlettiği hikâyeleriyle, maceralarına devam ediyor. Üstelik argümanı da belli: "Ben Sherlock Holmes. Kimsenin göremediği şeyleri görmek benim işim."
İçindeki Hikayeler
1) Dans Eden Adamlar
2) Benekli Kordon
3) Asil Bekar
4) Holmes Ölüm Döşeğinde
5) Mavi Yakut
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786055092863
 • Çeviri:
  Murat Sağlam
 • Yayınevi:
  Nemesis Kitap
 • Kitabın Türü:
Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kızıl saçlılar kulübü incelememdeki dokunuşları Mavi Yakutta da fazlası ile hissettim.Dolmuşta giderken kendinizi teknolojiye teslim etmek istemezseniz keyifle okuyabileceğiniz, sizi yormadan düşündüren bir kitap.Hani bazı filmleri izledikten sonra yada kitapları okuduktan sonra sonunu ben yazsaydım daha güzel yazardım dersiniz ya.... iişte o hisse kapıldım...Hakkını da yememek lazım şapka çıkardığım yerlerde oldu...Damakta tadı kaldı mı kaldı.O halde keyifli okumalar :)

Fikriye Arcn 
08 Haz 21:48 · Kitabı okudu · 2 günde

Yeniden bir sherlock holmes kitabı çok uzun yorumlar yapmayı gerekli görmüyorum. Akıcılığın sürükleyiciliğin somutlaştırılmış halini elimde tutuyorum şuan. Sınavlarım olduğu halde zihnimi yormadan keyifle okuduğum bir kitap. Tavsiye ederim. Seveceğinize inanıyorum. Kitaplı günler

Arzu Kuru 
10 Eyl 14:32 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir Arthur Conan Doyle klasiği daha..Birbirinden etkileyici ve zekice kurgulanmış hikayeler,şaşırtıcı analitik çözümlemeler karşısında yazarı takdir etmemek elde değil.Diğer kitaplarında olduğu gibi yazarın zekasına bir kez daha hayran bırakan bir kitap.

Serdar Poirot 
16 Nis 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Son derece güzel Sherlock Holmes hikayelerinden oluşan bir polisiye roman.
Burada suçun ne olduğu, adaletin ne olduğu ciddi manada sorgulanıyor.
Sanki editör bu kitaptaki hikayeleri bu amaçla bir araya getirmiş gibi.
Her hikayede cinayet vs. bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir ancak Sherlock Holmes'ün keskin zekasını merak edenler kesinlikle pişman olmayacaktır.
Polisiye severlerin zevkle okuyacağı bir roman.

Esat Dilber 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir kitap okumayanlara tavsiye ederim. Sherlock Holmes'in öbür kitapları da çok güzel onları da okumanızı tavsiye ederim.

Münevver YILDIRIM 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi dedektif romanı.

Kitaptan 6 Alıntı

Benim bir sözüm vardır; imkansızı çıkardığında elinde kalan şey gerçeklerdir.

Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 141 - Martı Yayınları)Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 141 - Martı Yayınları)

Öncelikle şunu bilmelisiniz ki, durumumun asıl korkunç yanı, endişelerime kesin bir neden gösteremeyişim. Beni tedirgin eden öylesine ufak tefek şeyler ki bunlar, dışarıdan bakanlara önemsiz görünür

Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Avrupa Yakası Yayınları)Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Avrupa Yakası Yayınları)
Şükran durmuş 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sessiz kalma konusunda müthişsin Watson" dedi. "Bu senin ne kadar değerli bir dost olduğunu gösteriyor."

Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 103)Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 103)
Tolga 
16 Ağu 23:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Vaktiyle bir monarşinin yaptığı ahmaklıkların ve birkaç bakanın yaptığı hataların, gelecekte çocuklarımızın aynı dünya ülkesinin vatandaşları olarak ortak bir bayrak altında yaşamalarını engelleyemeyeceğine inanıyorum."

Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 104 - Avrupa Yakası Yayıncılık)Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 104 - Avrupa Yakası Yayıncılık)
Tolga 
17 Ağu 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çalışma odası oldukça küçüktü,üç duvarı kitap dolu raflarla kaplıydı;dışarıdaki bahçeye bakan tek pencerenin önüne bir yazı masası konulmuştu.İçeri girer girmez gözümüze çarpan şey, iri cüssesiyle odanın ortasında yatmakta olan talihsiz ev sahibi oldu.Dağınık kıyafetlerinden, yataktan aceleyle fırlamış olduğu anlaşılıyordu.Kurşun önden ateşlenmiş ve kalbine girdikten sonra da içeride kalmıştı.En azından acı çekmeden anında ölüvermişti.Ne robdöşambrında, ne de ellerinde barut izine rastlandı.Doktorun ifadesine göre hanımefendinin yüzünde barut izi varmış ama ellerinde bir şey görememiş.

"İzler tam olmuş olsaydı iyiydi ama eksik oluşu da fazla bir şeyi değiştirmez," dedi Holmes."Kurşun tabancaya iyi sürülmemiş ve ateş esnasında barut geriye doğru püskürmemişse, böyle bir silahla birden fazla ateş etseniz de hiçbirinin ardında barut izi kalmaz.Bay Cubitt'in cesedini artık kaldırabilirsiniz.Doktor, yanılmıyorsam Bayan Cubitt'i yaralayan kurşunu çıkarmadınız, öyle mi?

"Hayır,bunun için ciddi bir ameliyat gerekiyor.Ama bakın,silahın yuvasında dört kurşun daha var.Demek ki ikisi ateşlenmiş ve iki yara açmış.Yani her kurşunun bir adresi var gibi görünüyor."

"Evet, öyle görünüyor," dedi Holmes."Peki, şu pencerenin kenarına isabet eden kurşuna ne dersiniz?"

Holmes aniden dönüverdi ve uzun, ince parmağıyla sürmeli pencerenin alt pervazındaki bit deliğini işaret etti.

"İnanılmaz bir şey!" diye atıldı müfettiş."Nasıl oldu da o küçücük şeyi gördünüz?"
"Çünkü onu arıyordum"
"Harika!" dedi doktor."Çok haklısınız bayım.O zaman üçüncü bir el ateş edilmiş olmalı;demek ki üçüncü bir kişi işin içindeydi.İyi ama kimdi bu ve nereye sıvıştı?
"Çözmeye çalıştığımızı mesele de bu." dedi Sherlock Holmes."Hatırlıyor musunuz, Müfettiş Martin, hizmetçiler odalarından çıakr çıkmaz barut kokusu aldıklarını söylediklerinde, ben de bu noktaya dikkatinizi çekmiştim.
"Evet beyefendi ama itiraf etmeliyim ki hâlâ bir şey anlayamadım."
"Bu ,ateş edildiği sırada kapının da pencerenin de açık olduğunu geritiryor akla.Aksi takdirde barut kokusu eve o kadar çabuk yayılmazdı.Ancak odada hava akımı olması halinde çabuk yayılma gerçekleşebilir.Fakar şunu söyleyebilirim kiher ikisi de sadece kısa bir an için açık durmuş."
"Bunu nereden biliyorsunuz?"
"Çünkü mum sönmemişti."
"Bravo!" diye bağırdı müfettiş."Tek kelimeyle harika!"

"Pencerenin bu talihsiz olay sırasında açık olduğundan emin olduktan sonra o açıklıkta durup ateş eden üçüncü bir kişinin olabileceğini düşündüm.Bu kişi kesinlikle evin dışındaydı ve pencereden ateş etmişti.Odadan atılan bir kurşun varsa o da pencere pervazını zedelemiş olmalıydı.Onun için dikkatle baktım ve işte kurşun izi oradaydı."

Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 162 - Avrupa Yakası Yayıncılık)Mavi Yakut, Arthur Conan Doyle (Sayfa 162 - Avrupa Yakası Yayıncılık)