Adı:
Mehir
Baskı tarihi:
15 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057522290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parola Yayınları
Demir’e su verirsin çelik olur.

Çeliğe su verirsin Polat olur.

Çelik ateşte dövülürken verilen su ile daha da sertleşip Polatlaşır.

Henna ateşti, suydu.

Polat’ın isminin anlamını bilmeden onu çok daha sert hale getiriyordu.

Bir oyunla birbirine bağlanan iki gencin kaderleri bir miydi?

Polat bir yöne Henna bir yöne gidiyordu.

Kaderin rüzgârı sert esmiş sonbaharda sararıp yere düşen yapraklar gibi onları sağa sola savurmuştu.

Uzun süreliğine yolları ayrılmışken, bir gün o yollarda karşılaşabilecekler miydi?
400 syf.
·2 günde·10/10
Berin Karapınar'ın muhteşem bir kitabı daha. Yüreğime Doğ'dan tanıdığımız Polat'ın ve Henna'nın hikayesi anlatılıyor.
Polat bir Türk polisi ve Henna ile evlenmek zorunda kalır ama onu başlarda hiç umursamaz sonra işler maalesef değişir.
Henna da ailesinin özellikle annesinin baskısından kurtulmak için Polat la birlikte olduklarına dair yalan atar ve onunla evlenip Boran ve Simay ile Türkiye'ye gelir hayatını baştan yaratmak için. Yoksa yaşlı bir adamın dördüncü eşi olacaktı.
Güzel ve hoş bir hikayeydi tabi ki Beni özle olur mu gibi değil. Yazarın o kitabı en çok beğendiğim kitabıdır.
İyi okumalar....
400 syf.
Kitabın adı çok dikkatimi çektiği için almıştım ve cidden içinde acaba neden bahsediyor diye merakla okuduğum bir kitap oldu. Yazarın dilini ve konuya yaklaşımını beğendim tavsiye edebileceğim bir kitap
400 syf.
·5/10
Diğer kitaptan sonra bu kitabında ismi meraklandırıcı olduğu için aldım. Henna ve Polat'ın hikayesini beklemiyordum. Daha farklı bir kurgu beklerken yine arapları içeren bir kitap okumak güzeldi. Çok fazla arap kültürü ile ilgili bölümler yok. Kurgu öncelikle zorunlu bir evlilik ile başlarken yavaş yavaş başlayan bir aşk ve Henna'nın hastalığı beni etkiledi. En üzüldüğüm, etkilendiğim kısım ise Henna'nın tedavisi için herşeyi yapması ve bunu Henna'dan saklamasını çok taktir ettim. Çok etkileyici bir kurguydu. Akıcı bir dili var. Okumanızı tavsiye ederim
400 syf.
·9 günde·9/10
Yüreğime Doğ kitabının devam niteliğinde ama tek de okunabilen bu kitap da gayet akıcı ve güzeldi. Hatta içinde yazarın ikinci kitabı ve benim favorim olan Beni Özle Olur mu? Kitabından da esintiler olması çok güzeldi. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere Çok eşlilik kültüründen ve dolayısıyla baskıcı ailesinden kaçmak isteyen Kuveyt 'li Henna ile arkadaşları ile Kuveyt 'de gezmeye giden polis Polat ile 1 TL mehir karşılığında evlilik yapmak zorunda kalmalarının hikayesini anlatıyor. Hikaye böyle başlıyor ama, bir annenin evladı için kendi canından vazgecmesini, dostluğu, aile içi birlik ve beraberliği , paranın karşılayamayacağı sevgiyi, sadakati çok güzel anlatan bir konu akışı vardı. Kitabın sonuna doğru olması gerekenin olması beni her zaman mutlu ediyor. Sanırım bir sonraki kitabı Nebi ile ilgili olacak gibi bir izlenime kapıldım. Ve yine sanırım bu defa romantik komedi olacak gibi görünüyor, neden mi? Çünkü Kuveyt 'li Nebi ile Laz kızı Sevim 'in başka bir türde hikayesini düşünemiyorum .
400 syf.
·Puan vermedi
Sosyal platformdan okumuştum. Yine okudum. Nasip olursa yine okuyacağım. Okumaktan bıkmayacağım bir kitap. Evlendiği gün 1 lira mehir biçim daha sonrasında karısı için varını yoğunu harcayan gerçekten aşık bir adamın ve bu aşkı sonuna kadar hakeden aşık bir kadının hikayesi.
400 syf.
·Puan vermedi
Mehir  | #kitapyorumu
Selamlar Kallemiyle ilk defa tanıştığım bir yazarın kitabının sonuna geldim.
Henna, Kuveytli petrol zengini bir ailenin kızı. Annesi kızını evlendirmek için delirmiş gibi ona yakışan bir koca ararken, babası tarafından da ilgilenilmeyen bir kız. Para ve güç düşkünü annesi tarafından, ailesi tarafından da dışlanan, ezilen Henna’nın tek istediği ise okumak! Ama bu onun için en büyük yasak olur.
Polat, arkadaşı Simay’la Kuveyte gelirken başına gelecekleri bilse gelir miydi? Olmadık bir zamanda, yerde başlarına gelen bir olaydan sonra çevrilen oyunlar ikilinin hayatlarını oldukça değiştiriyor.
Henna Kuveytli zenginlerden biriyle mi olacak yoksa yolları şans eseri birleşen Polatla mı?
Başlarına gelen olay sonunda ikili ya evlenecek yada ölecek!
Tabiî ki seçecekleri yol da ikilinin hayatlarına devam edilmesi için evlilik tercih edilir. Kuveytte çok eşlilik geçerliyken, mehir alınmadan da evlenme olmuyor ve Polat’ın Henna için verdiği mehir ise sadece 1 TL!.
Peki 1 TL’nin anlamı neydi?
Polat başına gelenleri yaşarken neler düşünüyor?
Henna istediği gibi özgür olabilecek mi yoksa daha beter mi hayata mı sürükleniyor?
Entrikalı olaylar, yanlış anlaşılmalar, tesadüflerle birilikte kaderin Henna ve Polat için planları neydi?
Oldukça merak ve bol sorulu bir kitap değil mi?
Kuveytte başlayan olaylar nereler uzanacak
Polat oldukça hırçınken, Henna sadece özgür olabilmeyi dilemektedir.
Anladığım kadarıyla yazarımızın ‘’Yüreğime Doğ’’ kitabında geçen karakterle bağlantılı yada her iki kitapta da karakterlerimizden esintiler var.
Henna’nın  hayatı için, bir mesleği olması ve ayakları üzerinde ailesine bağlı olmadan hayatına devam edebilmek için azmini okurken, Polat’ın hırçınlıklarını ve yaşadığı ve ani gelişen olaylar karşısında sinirlenmelerini okuduk. Kuveyt – İstanbul arası, farklı kültür ve toplumlarla ilgili bir kitaptı. Bir yanda özgürlükçü bir hayat varken diğer yanda ise yasaklarla dolu, erkeklerin egemen olduğu, her istediğini yaptığı ama kadınlara gelince her şeyin kısıtlandığı hayatlar vardı.
Yazarımızın diğer kitaplarını da özellikle de  Yüreğime Doğ ile tanışmayı merak etmedim değil çünkü onda da Henna’nın Polat’tan önce evlendirilmek istenen zengin Borkan ile Polat’ın arkadaşı Simay’ın yaşadıkları yer alıyor. Devam kitabı olur mu  bilmiyorum ama Nebi  ve Sevim de oldukça merak edilecek gibi
Henna-Polat ve Borkan-Simay çiftlerinin kitapları olmuken eminim ki Nebi ve Sevim de bekleniyordur.
Uzun bir yolculuk, bi yanda Kuveyt bi yanda İstanbul.. Sizlerde bu uzun yolculukta yaşanan olayları merak ediyorsanız kitabımızı okumalısınız.
400 syf.
·5/10
Istemediği geleneklere zorlanan genç bir kız.....
Herşeyden habersiz genç bir adam...
Polat sadece arkadaşlarının yanında olmak için gitmişti Kuveyt'e. Olacaklardan habersiz uyuyordu sadece.
Henna yine mecburen katıldığı bir eğlence gecesi. annesinin ve teyzesinin onu kuzeninin ikinci eşi olması için zorlamıştı ki
O gece Henna yine annesinin zoruyla katılmıştı eğlenceye. Annesinin ve teyzesinin planlarından habersiz o gecenin bitmesini bekliyordu. Teyzesi gelini Simay'ın eğlencede olduğunu kocasının ise evde tek olduğunu söylerek evin anahtarını verdi. Henna'yı sormuyorlardı. Ya kuzeni Borkan'ın ikinci eşi olacak ya da yaşlı bir adamın dördüncü eşi olacaktı. Henna ikisinide istemiyordu. Borkan'in yanına gitmek için eğlencenin olduğu mekandan çıktığında onu arabanın içinde oturduğunu görerek mutluluk gitti. Sözde onları basmak için anne ve teyzesi gelince kendileri rezil olacaktı. Çoktan bunu hakketmişlerdi. Evde oturup beklerken kapının yumruklanmaya başlaması ile yerinden kalktı. Ama o da ne! Yukarıdan üstü çıplak bir adam iniyordu. Galiba işler rayından çıkmaya başlamıştı.
Polat arkadaşı Simay'ın erkek kardeşini bulmak için Borkan ve Simay'ın yanında onlarla Kuveyt'e gelmişti. Bir gece de hayatının değişeceğini bilmeden yumruklanan kapıyı açmasıyla kader ağlarını Polat ve Henna için örmeye başlamıştı. .
Bir daha kimseyi sevmeyeceğim diye düşünürken kader yine bana oyununu oynamış bir kadına bağlamıştı, öyle bir bağlama ki düğümleri asla çözülmez şekildeydi.
Büyük konuştun, bir daha asla sevmem dedin kalbine öyle bir aşk yerleştireceğim ki yanacaksın, kavrulacaksın.
Eğer yaratıcının sesini duyabilseydim kesin bunları derdi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Mehir
Baskı tarihi:
15 Şubat 2019
Sayfa sayısı:
400
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786057522290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Parola Yayınları
Demir’e su verirsin çelik olur.

Çeliğe su verirsin Polat olur.

Çelik ateşte dövülürken verilen su ile daha da sertleşip Polatlaşır.

Henna ateşti, suydu.

Polat’ın isminin anlamını bilmeden onu çok daha sert hale getiriyordu.

Bir oyunla birbirine bağlanan iki gencin kaderleri bir miydi?

Polat bir yöne Henna bir yöne gidiyordu.

Kaderin rüzgârı sert esmiş sonbaharda sararıp yere düşen yapraklar gibi onları sağa sola savurmuştu.

Uzun süreliğine yolları ayrılmışken, bir gün o yollarda karşılaşabilecekler miydi?

Kitabı okuyanlar 25 okur

  • Odininfreyası
  • Neslihan Koca
  • terabithiakitapligi
  • Mine Topcu
  • İşsiz_okur
  • Miryem Aybalam
  • İlknur
  • Ayşenur Kahraman
  • Ayşegül Akduman
  • Ayse ozkan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20 (4)
9
%15 (3)
8
%10 (2)
7
%0
6
%0
5
%20 (4)
4
%0
3
%0
2
%15 (3)
1
%20 (4)