Adı:
Melezler
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758174
Orijinal adı:
Mongrels
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Bram Stoker En İyi Korku Romanı Ödülü Adayı
Shirley Jackson En İyi Korku Romanı Ödülü Adayı

“Stephen Graham Jones’un edebiyatçılığı en az bu kitap içerisindeki canavarlar kadar güçlü.” –Josh Malerman

“Melezler ağzımı açık bıraktı. Hatta nefesimi kesti. Son derece zeki, özgün, heyecan verici, korkutucu ve bir o kadar da insani.” –Paul Tremblay

“Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın, müziklerini Warren Zevon’un yaptığı eski bir korku filmiyle birleşimi gibi.” –Kirkus

Korku edebiyatının postmodern yazarı Stephen Graham Jones’tan hayatta kalmak, ait olmak, kimliğini bulmak üzerine yazılmış ve kurtadam literatürüne derin bir çentik atan eşsiz bir büyüme öyküsü.

Tıpkı ailesi gibi o da bir dışarlıklıydı. Zorluklara rağmen katlanılabilir hayatını teyzesi Libby ve dayısı Darren’la birlikte onları anlamayan ve istemeyen bir toplumdan uzakta geçirmek zorundaydı. Melezlerdi onlar, bulanık kanlılar, hiçbir yere ait olamayanlar. Vakti geldiğinde teyzesi ve dayısıyla yollarda geçen bir yaşamı mı yoksa onlardan uzakta, yolun kenarında kalan diğer insanlarla geçen bir yaşamı mı tercih edeceğine kendi karar verecekti. Zira onun da bir kurtadam olup olmadığı yakın zamanda belli olacaktı.

Melezler şimdiki zamanla geçmiş arasında mekik dokuyan ve bu sayede kendini ve dünyadaki yerini anlamaya çalışan bir çocuğun unutulmaz panoramasını gözler önüne seriyor.

Dönüşüm yaklaştı… Ama korkma, içindeki canavar dışarıdan daha ürkütücü değil.
272 syf.
·11 günde·Beğendi·10/10
Karanlık kitaplık serisi / 3
.
.
Melezler kurtadamlarla ilgili bir kitap... Korku edebiyatının güzel örneklerinden biri ...Yazar bir büyüme öyküsünü işlemiş kitapta ... Bir varoluş hikayesi ...Hayatta kalma mücadelesi ve ait olma hissi okurken sizi esir alıyor ...Zira kitap küçük bir çocuğun anlatımı , duyguları ve düşünceleri üzerinden ilerliyor.... Çocuğun büyürken yaşadığı sorunlar ve en önemlisi kimliğini bulma çabasından etkilenmemek mümkün değil...Korkutucu ve bir o kadar da insani bu kitabı keyifle okudum ...
270 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10
Güzel bir kitap ama benim için pek güzel olduğunu söyleyemeyeceğim.

Küçük bir melez çocuktan kurtadamların nasıl olduğunu, dayısı Darren ve teyzesi Libbyle günlük hayatlarını daldan dala atlar misali dinliyoruz. Aynı zamanda bir büyüme hikayesi görüyoruz. Evet sadece bu.. belirli bir olay yok anlık durumlar sadece.

Kurtadamlar böyle uyur kurtadamlar böyle çatal bıçak kullanır vs. yani olay bence böyle olmamalıydı. Ciddi anlamda kurtadam hikayesi beklemiştim hem de korku-gerilim dozunda. Beklenti ya da her neyse beni tatmin etmedi. Karanlık Kitaplık serisinde, dünya klasiklerinin bu konudaki öncü isimlerini okumayı daha çok seviyorum. Bunu bir kez daha anladım.
272 syf.
·10 günde·Beğendi·7/10
Bu sefer benim pek okumadigim bir tarzi tanıtacağım. #ithakiyayınları nın #karanlıkkitaplık serisinin 2. Kitabi olan melezler bir kurtadam kitabı. Ama öyle bildiğimiz türden değil. Bu kitapta 8 yaşından itibaren bir çocuğun kurtadama dönüşüp-dönüşmeme sürecini okuyoruz. Dedesi ,teyzesi ve dayısı kurtadam olan bu çocugun yetişkinliğe gecerken yaşadığı sıkıntılar anlatılmış. Isin hiç kolay olmadığı çok güzel aktarılmış. Dönüşüm sürecinin ne kadar zor ve tehlikeli olduğu vurgulanmış. Kurtadamlarin sürekli yer değiştirmek zorunda oluşları, kimseye bağlanamamaları,gözyaşları,hayatta kalmak için mücadele etmek zorunda olmalari anlatılmış. Hiç bu açıdan düşünmemiştim . Farklı bir perspektiften bakıyoruz kurtadamlara. Kanlarındaki lanetin onları nasıl bir hayata sürüklediği aktarılmış.
.
.
Yazar 1972 doğumlu, amerikalı, zaten kitapta Amerika'nın farklı farklı eyaletlerine tasinmak zorunda kalan bir kurtadam hikayesini anlatıyor. Yazarin bakış açısını sevdim,yer yer okurken sıkılsam da. Çeviri hataları da hissedilebiliyor biraz. Onun dışında güzel, enteresan bir kitap.
272 syf.
·6/10
Uzun zamandır heyecanlı, korku dolu ve aksiyonun zirvede olduğu hikayelerin peşindeyim.Üzülerek söylüyorum ama maalesef yine gol olmadı. •
• Aslında kitap bir kurtadam romanı, ancak burada hikaye piyasadaki ucuz fantastik kurgular gibi değil, daha dramatik, gerçekçi ve belgesel tadında anlatılmış. Hikayeyi evin küçüğünün ağzından, dedesinin tabiriyle "küçük enik"ten dinliyoruz. #okudumbitti
~
• O dizilerde, filmlerde gördüğünüz yakışıklı, agresif kurtadamları unutun. Burada ki kurtadamlar kafalarına estiği gibi kurda dönüşen, istediğini öldüren, vampirlerle savaş halindeyken gidip bir vampir kadına / erkeğe aşık olan yaratıklar değiller. Tam tersine kanlarında taşıdıkları lanet yüzünden hiç bir yerde kalıcı olarak oturamayan, sürekli göçebe yaşayan, her daim suçlu, insanlarla ilişkileri daima sınırlı, kurda dönüşürken bile yaşanan değişim esnasında ölme riskiyle yaşayan, kimi zaman insanlara aşık olan ve onlara verdikleri yada vermeleri muhtemel zararlar için ölene kadar acı çeken varlıklar. Öyle gerçek yazılmış ki, sanki gerçekten oradalardı ve onların hayatlarına şahit oldum satırlarda.
270 syf.
·7 günde·2/10
''Benim dedem bir kurtadamdı.'' Böyle başlıyor romanımız. Benim dedem de bir kurtadamdı. Genellikle sakallı olurdu. Dolunay zamanı da tarladan geç gelmesi de buna işaretti. Çocukken traktörün üstünde gördüğümüz dedemiz römorkun arkasında bulunan sığırcık, karatavuk ve tavşan cesetleriyle dönerdi köyümüze. Evet, evet benim dedem de bir kurtadamdı.

Kurtadam efsanesi tarihte eski zamanlara kadar gidiyor. Çoğu yerde kurtadam vakası gerçekleşmiş. Bazı araştırmalar sonucu edindiğim bilgilere göre Heredot, M.Ö 5. yy'da Karadeniz kıyılarında kurtadamlar efsanesinden söz etmiştir. Tabii bu olay bir tek bunla kalmamıştır. Fransa'da 500 yıl önce görülen 30.000 kurtadam durumu da bu efsanenin ölmediğini gösteriyor. Ayrıca bizim tarihimizde de yer edinmiştir. Oğuz Kağan Destanın'da da bile geçiyormuş. Mesela bir mısrasını yazalım:
Başları köpekmiş, vücutları insanmış,
Renkleriyse karaymış, sanki şeytanmış.

Kitaba gelirsek bir kurtadam ailesinin yaşamı anlatılıyor. Dayı, teyze, dede ve torun üzerine bir yaşam. Çocuk yeğen, dayısı Darren ve teyzesi Libby'nin nasıl birer kurtadama dönüştüklerini, geceleri dolunayda avladıkları hayvanları nasıl midelerine indirdiklerini şahit olur. Bu şahitlik ise kendisinin de ne zaman kurtadama dönüşeceği merakını uyandırır. Ama kendisi melezdir. Korktuğu da budur zaten. Acaba ben de bir kurtadam olabilir miyim?

Nitekim kurtadam olmak kolay değildir. Mesela gümüş kurşuna yakalanmamak lazım veya gümüş türü bir silaha. Ölürsünüz yani. Ama kurtadam olmak güzeldir de hele kurtkadını. Önünüze bir tacizci filan çıktığında hemencecik dişleriniz çıkar, elbiseleriniz parçalanır sonra bir pençe, karşıdaki adam nerden geldiğini bilemez. Ama kitapta da belirtildiği üzere kurtadamlar giydiklerine dikkat etmeleri gerekir, örneğin tayt türü şeyler giyilmemelidir. Çünkü esner ve kurtadamın dönüşüm yapması zor olur. Bu yüzden de zordur kurt-insan ilişkisi...

Açıkçası çok kötü bir romandı. Hem çevirinin kötülüğü hem de yazarın haybiye bir şeyler yazması felaketin en üst seviyesine çıkmasına neden oldu. Bir kere olay örgüsü berbat. Aile sürekli kurtadam olup, sonra tekrardan insana dönüyor. Birkaç maceralar da yaşıyor. Ordan oraya seyahatler de var fakat dediğim gibi felaket kopukluklar var. Gerçekten bu kadarını beklemiyordum. Karanlık kitap serisinden olan bu eser olmamış yani. Sevmedim. Kimsenin de seveceğini zannetmiyorum.
272 syf.
·4 günde·7/10
Stephen Graham Jones'un bir yere ait olmak, kendi kimliğini bulmak gibi olguları kurtadamlar üzerinden işlediği çok güzel bir kitap. Kitapta bir kurtadam ailesinin yaşadıkları ailenin en küçüğünün gözünden anlatılıyor. Kitabın dili oldukça akıcı. Yazar zaman zaman flashbacklerle anlatima ayri bir lezzet katiyor. Kurtadamlari merak edenlere tavsiye ederim. :)
272 syf.
·10 günde·10/10
Bir kurtadam ailesinin hikayelerini anlatan keyifli bir kitap Melezler. Aslında kurtadam türü farklı bir şekilde anlatılmamış kitapta, fakat ailenin yaşadığı şeylerin anlatımı o kadar sıcak ve içten ki, bağ kurmamak mümkün değil gibi. Sempati duyuyorsunuz okurken.
272 syf.
·8/10
"..sanırım ona sorun olmadığını söylemek istiyordum. İyi bir hikaye anlattığını. Hoşuma gittiğini. İstediği takdirde bu hikayeleri bana sonsuza dek anlatabileceğini. Ben hep dinlerdim onu. Hep inanırdım."

Melezler, bir kurtadam ailesinin hikayesini ailenin en küçük üyesi gözünden anlatıyor. Kurt adam mitini sevmesem de bu kitabı eğlenceli ve sürükleyici buldum. ayrıca zaman zaman beklenmedik bir şekilde melankolik.

Her bölümü muhteşem olmasa da ve korku gerilim adına çok fazla şey barındırmasa da bağ kurması kolay, okumaya değer bir kitap.
272 syf.
·Puan vermedi
Melezler kapaktan da anlaşılacağı üzere kurtadamlarla ilgili bir eser fakat bundan ziyade başkarakterin çocukluğundan yetişkinliğine kadar uzanan öyküsü üzerinde duruluyor. Özellikle dayısı ile teyzesi arasındaki ilişkiler, durmadan değiştirilen evler, sonu gelmeyen yolculuklar çevresinde dönüyor kitap. Eserin tamamı öyle kasvetli bir havada geçiyor ki kitabın bitmesi için bazen sayfa saydığınız da oluyor.

Bununla beraber yazar ilk gençliğin çırpınışlarını, dışlanmışlığı ve arka planda sürüp giden o gerginliği çok iyi veriyor. Bir de başkarakterimizin olup olmayacağını kestiremediği bir dönüşümü ve buna bağlı olarak adapte olamadığı bir hayatı var.

Uygar Özdemir

İncelemenin tamamı: https://kayiprihtim.com/...ume-oykusu-melezler/
272 syf.
·Puan vermedi
Ailesi normalden biraz farklı bir çocukcağızın büyüme öyküsü (farklı derken kurtadam, oops spoiler!) ilk bakışta ilginç geliyor ama tam bir zaman kaybı, hiç sevemedim #stephengrahamjones #melezler
272 syf.
·7/10
Hikayemiz doğar doğmaz kurt olan bir gencin, doğumda ölen annesinden sonra onu evlatlık alan annesinin ikizi ve dayısı ile genç bir kurt olmayı onun gibi kurt olan akrabaları ile öğrenirken tamamen göçebe bir hayat sürerken onun olgunlaşması için gerekirse onu tekmeleyen gerekirse yerlerde sürükleyen dayısı ile arasında bir bağ oluşmuşken annesizlikten daha çok acı çekerek teyzesiyle eski hayatını geride bırakıp onun istediği gibi olgunlaşmaya başlamış ve göçebeliğine devam edişinin hikayesi anlatılıyor.
Istediğimiz zaman,gerçekten uğraştığımız zaman günahtan bile daha korkunç görünebiliriz.
Stephen Graham Jones
Sayfa 232 - İthaki Yayınları
Çocukken gerçekler önemli değildir. Ne kadar çok inandığın önemlidir. Ne kadar istediğin.
Stephen Graham Jones
Sayfa 169 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Melezler
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
272
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053758174
Orijinal adı:
Mongrels
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Bram Stoker En İyi Korku Romanı Ödülü Adayı
Shirley Jackson En İyi Korku Romanı Ödülü Adayı

“Stephen Graham Jones’un edebiyatçılığı en az bu kitap içerisindeki canavarlar kadar güçlü.” –Josh Malerman

“Melezler ağzımı açık bıraktı. Hatta nefesimi kesti. Son derece zeki, özgün, heyecan verici, korkutucu ve bir o kadar da insani.” –Paul Tremblay

“Çavdar Tarlasında Çocuklar’ın, müziklerini Warren Zevon’un yaptığı eski bir korku filmiyle birleşimi gibi.” –Kirkus

Korku edebiyatının postmodern yazarı Stephen Graham Jones’tan hayatta kalmak, ait olmak, kimliğini bulmak üzerine yazılmış ve kurtadam literatürüne derin bir çentik atan eşsiz bir büyüme öyküsü.

Tıpkı ailesi gibi o da bir dışarlıklıydı. Zorluklara rağmen katlanılabilir hayatını teyzesi Libby ve dayısı Darren’la birlikte onları anlamayan ve istemeyen bir toplumdan uzakta geçirmek zorundaydı. Melezlerdi onlar, bulanık kanlılar, hiçbir yere ait olamayanlar. Vakti geldiğinde teyzesi ve dayısıyla yollarda geçen bir yaşamı mı yoksa onlardan uzakta, yolun kenarında kalan diğer insanlarla geçen bir yaşamı mı tercih edeceğine kendi karar verecekti. Zira onun da bir kurtadam olup olmadığı yakın zamanda belli olacaktı.

Melezler şimdiki zamanla geçmiş arasında mekik dokuyan ve bu sayede kendini ve dünyadaki yerini anlamaya çalışan bir çocuğun unutulmaz panoramasını gözler önüne seriyor.

Dönüşüm yaklaştı… Ama korkma, içindeki canavar dışarıdan daha ürkütücü değil.

Kitabı okuyanlar 41 okur

  • Aleyna Merve Tosun
  • Muhammet Güzel
  • Aslıhan B.
  • Ceren soylu
  • İlker Sırt
  • Esra özdemir
  • Hope 84
  • Okumayı Düşünüyorum
  • Sedat Aktaş
  • Fethiye Menemencioğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.9 (7)
9
%0
8
%11.1 (3)
7
%25.9 (7)
6
%22.2 (6)
5
%0
4
%0
3
%3.7 (1)
2
%7.4 (2)
1
%3.7 (1)