Memetçik Memet

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
241 gösterim
Dünyada yenilgiye uğrayan Faşizm, Türkiye'de semirmekteydi. Bağımsızlık Savaşı ile kazanılanlar oy pazarına sürülmüştü. Her çalının ardında bir düşman, her kıpırtının ardında bir isyan gören göz, bütün kimliğiyle, Köy Enstitülerine çevrilmiş, eğitim tarihimizin en büyük kıyımı başlamış, gencecik insanlar üzerinde korkunç bir terör estirilir olmuştu."Sürgünsünüz, hem de Mustafa Muğlalı kışlasına sürgün... Köylünün, işçinin uyanmasından çok korkar faşistler. Sizse okumuş, sınıfının bilincine varmış insanlarsınız. İnanın, uykularınızda bile izleneceksiniz. Gizli raporlar verilecek her ay hakkınızda..."
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  301
 • ISBN:
  9789944109178
 • Yayınevi:
  İleri Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Davut Sakallı 
13 Mar 14:22 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

«Dayan!›› diyor uzak bir ses, Elif'in sıcak sesi.. «Yüzdük yüzdük, sonuna geldik. Dayan! Tümü kof ve geçicidir gürültülerin.. Seni bekleyenleri düşün. Ne kaldı şurada?» «Doğru›› diye ekliyor babam, ‹‹Seferberliğin Alamancıları bile yıkıldı oğul. Ne denli azgın olsalar da, bütün zalımların sonu gelir. Sürüldüm, süründüm. Olanca gümbürtüleriyle üzerimden geçti yaşam, yıkılmadım.. Sen de yıkılma oğul!..»

Memetçik Memet, Mehmet Başaran (Sayfa 271 - Okar Yayınları, 1978 (1. baskı))Memetçik Memet, Mehmet Başaran (Sayfa 271 - Okar Yayınları, 1978 (1. baskı))