Metro 2033

7,7/10  (38 Oy) · 
77 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.553 gösterim
Moskova Metrosu'ndaki Sırrı Keşfetmeye Hazır mısınız? Rusya'da 1 Milyon Kişi Okudu, 25 Dile Çevrildi Haritalarıyla.

Yıl 2033...Nükleer savaş sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanamaz halde. Hayatta kalan birkaç bin kişi yeraltına, dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Moskova Metrosu'na sığınıyor.

Burası insanoğlunun son kalesi.

Yeraltındakiler için en büyük tehlike Karaderililer. İstasyonlar mini devletlere bölünmüş. İdealler, dinler, temiz su filtreleri gibi nedenlerle bir araya gelmiş halklar. Duygular yerini içgüdülere bırakmış.

Tek bir amaç var: Ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak.

Genç Artyom'a yaklaşmakta olan karanlık tehlikeye karşı halkı uyarması için Metro'nun kalbi, "Polis" istasyonuna gitme görevi verilir. Metro'nun kaderi belki de tüm insanlığın kaderi Artyom'un elindedir artık.

Moskova metrosu, romanda anlatıldığı gibi labirente benzer, büyüklüğü ve hatları tam olarak bilinmeyen bir gizemdir. Metroda, devlet ve gizli servislere ait yüzden fazla gizli yeraltı sığınağı bulunur. Sovyetler Birliği döneminde liderleri korumak ya da ülkeden kaçırmak için yapıldığı söylenen Metro-2, Moskova metrosunun bir parçası ve en ünlü efsanelerinden biridir. Esin kaynağı olduğu çok sayıda mit ve şehir efsanesi vardır.

1979 Moskova doğumlu Dmitry Glukhovsky, 14-15 yaşlarında kafasında salt bir fikir olarak oluşturdu Metro 2033'ü. Gazeteci olarak Fas'tan Guatemala'ya, İzlanda'dan Japonya'ya kadar neredeyse bütün dünyayı dolaştı. Çernobil'de nükleer reaktörü filme almak için bölgedeydi. Kuzey Kutbu'ndan dünyada ilk kez canlı yayını gerçekleştirdi. Anadili Rusça'ya ek olarak İngilizce, Fransızca, Almanca, İbranice ve İspanyolca da bilmektedir. Metro-2033 kitabı ile 2007 yılında, Kopenhag'daki EuroCon yarışmasında, Avrupa Bilim Kurgu Topluluğu (the European Science Fiction Society) tarafından Teşvik Ödülü'ne (the Encouragement Award) değer görüldü. Bu kitaptan uyarlanan aynı adlı bir video oyunu da bulunmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2010
 • Sayfa Sayısı:
  568
 • ISBN:
  9786055785284
 • Orijinal Adı:
  Metro 2033
 • Çeviri:
  Deniz Banoğlu
 • Yayınevi:
  Gürer Yayınları
 • Kitabın Türü:
lutfkurt 
13 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nükleer bir felaket sonrası yaşananları konu alan olay dizisinde hayatta kalabilen insanların yeni dünyada (metro hattında, kitapta harita da ekli) tek bir amacı var : hayatta kalmak . Kitap kısa sürede sizi kendisine bağlayacak kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Bilgisayar oyunlarına meraklıysanız yine aynı isimde oyunu da var.

Büşra T. 
27 Oca 16:52 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her metroya indiğimde aklıma gelen kitap. Dünya yüzeyinin yaşanamayacak kadar kötü duruma düşünce insanlarda metro tünellerinde yaşamaya başlarlar. Elbetteki yalnız değillerdir. Sonunda o kadar şaşırmıştım ki... Severek okuyacağınızdan eminim.

Hande Karagöz 
22 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Karanlık yeraltı metrosu, tehlikeli yeryüzü, korkunç yaratıklar.. Harika bir bilim- kurgu romanı. Okurken hiç sıkılmadım. İnanın yaşananları hayal etmek bu kitap için ayrı bir zevk. Gerçekten çok beğendim. Metro 2034 olan devam kitabını da okumayı planlıyorum.

Enes Ersin Çelebi 
01 Tem 2016 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilim kurgu türüne ilgi duyan okurların kesinlikle okuması gereken bir kitap. Ancak bu türe ilgisi olmayanların okurken sıkılma ihtimali çok yüksek. Çünkü kitapta olaylar yavaş ilerliyor. Çok fazla detaya giriyor.

Yine kitapta çok fazla metro ismi var ve olay Rus metrolarında geçtiği için bu isimlere aşina olamıyoruz.

Genel hatlarıyla değerlendirmek gerekirse; konunun farklılığı, yavaş ilerlese de okuyucuyu içine çekmesi, okuyucuda ilgi uyandırması sebebiyle ilgili türü sevenler için kesinlikle okunması gereken bir kitap.

Mertcan 
05 Eyl 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

İlk yarım bıraktığım kitap oldu.İlk sayfalarından hissetmiştim ideolojilerin çok fazla hakim olacağını.Ve haklı çıktım.Çok severek aldığım bir kitaptı.Hayal kırıklığına uğradım.En yakın zamanda kitapçıya götürüp 2. El kısmına vereceğim

Gamze 
13 Şub 2016 · Kitabı okudu · 22 günde · 6/10 puan

Kitap yavaş ilerliyor, heyecanlı sahneleri bile yavaş yavaş gidiyor, yoğun bir heyecanla okutmuyor. İçinde çok fazla dipnot var, gerekli de olsa okurken göz yoruyor. Kitap sanki kontrol edilmeden basılmış, bu kadar yazım hatasının olduğu bir kitap daha okumadım.

Kitaptan 5 Alıntı

"Kim bir ömür boyu karanlığa bakacak kadar cesur ve kararlıysa, ilk umut ışığını o fark edecektir."

Metro 2033, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 9)Metro 2033, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 9)
Gökhan 
23 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Acaba insanoğlu sağ kalmayı başaracak mıydı? Başardı diyelim, bir zamanlar dünyayı avucunun içinde tutan, ona hükmeden aynı insan mı olacaktı? Ama insanlığın nasıl bir yükseklikten uçuruma yuvarlandığına şimdi kendi gözleriyle tanık olan Artyom, muhteşem bir geleceğe olan inancını büsbütün kaybetmişti."

Metro 2033, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 406 - Panama)Metro 2033, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 406 - Panama)
Selin Düzen 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

O acayip, şekilsiz ve tehlikeli yaratıklar, evrim yasalarına öyle aykırıydılar ki, bunlardan bir tekini dahi görebilseydi, Darwin bile büyük bir umutsuzluğa kapılırdı.

Metro 2033, Dmitry GlukhovskyMetro 2033, Dmitry Glukhovsky
Selin Düzen 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Karanlık mı? Burası her zaman... Her yer karanlıktır. Büyük bir karanlık gelecek... Ve bütün dünyayı kaplayacak... Sonsuza dek sürecek."

Metro 2033, Dmitry GlukhovskyMetro 2033, Dmitry Glukhovsky