Metro 2034

6,9/10  (18 Oy) · 
46 okunma  · 
15 beğeni  · 
940 gösterim
Moskova metrosu'ndaki sırrı keşfetmeye hazır mısınız? Moskova Metrosu'nun renkli haritalarıyla...

Yıl 2034...Nükleer kıyamet sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanamaz halde. O gün Moskova Metrosu'nda yolculuk edenler hayatta kaldı. Dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Metro, insanoğlunun son kalesi.

WDNKh istasyonunda yaşananların üzerinden bir yıl geçti.

Metro'nun öbür yakasındaki Sevastopolskaya İstasyonu yardım bekliyor. Oraya giden kervanlara ne olduğunu kimse bilmiyor. Yardıma gönderilen, genç Ahmet, kimliğini bilmeyen acımasız avcı Hunter, ölümsüzlüğü hikâyesinde arayan ihtiyar tarihçi Homer'den oluşan küçük bir birlik. Ve onlara yolda katılan Saşa. Metro, onların kaderini bir araya getirdi.

Onlar insanlığı kurtarabilecek mi?

Yolculuk devam ediyor. Metro 2033'ün beklenen devam kitabı.
Moskova Metrosu, romanda anlatıldığı gibi labirente benzer, büyüklüğü ve hatları tam olarak bilinmeyen bir gizemdir. Metroda, devlet ve gizli servislere ait yüzden fazla gizli yeraltı sığınağı bulunur. Sovyetler Birliği döneminde liderleri korumak ya da ülkeden kaçırmak için yapıldığı söylenen Metro-2, Moskova Metrosu'nun bir parçası ve en ünlü efsanelerinden biridir. Esin kaynağı olduğu çok sayıda şehir efsanesi vardır.

1979 Moskova doğumlu Dmitry Glukhovsky, 14-15 yaşlarında kafasında salt bir fikir olarak oluşturdu Metro 2033'ü. Gazeteci olarak Fas'tan Guatemala'ya, İzlanda'dan Japonya'ya kadar neredeyse bütün dünyayı dolaştı. Çernobil'deki bozulan nükleer reaktörü filme almak için bölgeye gitti. Kuzey Kutbu'ndan dünyada ilk kez canlı yayını gerçekleştirdi. Anadili Rusça'ya ek olarak İngilizce, Fransızca, Almanca, İbranice ve İspanyolca da bilmektedir. Metro-2033 kitabı ile 2007 yılında, Kopenhag'daki EuroCon yarışmasında, Avrupa Bilim Kurgu Topluluğu (the European Science Fiction Society) tarafından Teşvik Ödülü'ne değer görüldü. Bu kitaptan uyarlanan aynı adlı bir video oyunu da bulunmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  513
 • ISBN:
  9786055785499
 • Çeviri:
  Deniz Banoğlu
 • Yayınevi:
  Gürer Yayınları
 • Kitabın Türü:
lutfkurt 
13 Tem 2015 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

İlk kitapta Artyum İkinci kitapta Ahmet olmuş. Karakter isimlerini türkçeleştirmişler ikinci kitapta. Bu durum bana çok itici geldi kitapla bütünleşemedim yarım bıraktım. İlk kitap çıktığında bu yapılsaymış olabilirdi ancak hiç olmamış bu şekilde okumadım bende.

Semih ÖZEL 
31 Ağu 03:23 · Kitabı okumadı · Beğendi · 5/10 puan

Ilk kitaba göre biraz sönük ve ağır işleyen bir hali mevcut. Daha iyi olabilirdi. Bu kitap Ahmet ismi ön planda tabi diğer 2035 te de ayşegül ve mehmet de var. Ilginç ama ilk kitap baş yapıt sıra 2035 de.

Samet Erat 
12 May 01:36 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

İlk kitaptan sonra tamamen hayal kırıklığı oldu benim için. İlk kitap gibi beni tünellere ve karanlığa çekemedi. Bitiremedim oysa ilk kitabı soluksuz okumuştum.

Kitaptan 7 Alıntı

Damla 
17 Eyl 02:28 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Hayır, karanlığın çoğaldığı yer istasyon değil, insanların yürekleriydi; en aydınlık cıvalı lambalar bile buna karşı bir şey yapamazdı."

Metro 2034, Dmitry GlukhovskyMetro 2034, Dmitry Glukhovsky
Damla 
19 Eyl 01:26 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Bir insanın anısı onun iskeletinden daha uzun ömürlü olabilir ama bizi hatırlayan son insan yok olur olmaz, bizde zaman içinde onunla beraber yok oluruz."

Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 248)Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 248)

''Kaybettiklerimizin hatıralarının unutulmayacağını düşünüyordu.Çünkü dünyamız diğer insanların yaptıklarıyla ve düşünceleriyle,fikirleriyle oluşmuştu,''

Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 448)Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 448)
Damla 
17 Eyl 15:11 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Küçük çocuklar gözlerini kapadıklarında, bütün dünyanın karanlığa gömüldüğünü sanırlar; çevrelerindeki her şeyin o anda kendileri gibi körleştiğini zannederler. Tünellerde de insan, tıpkı çocuklar gibi çaresiz ve naiftir"

Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 94)Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 94)
Şeyma Nur 
09 Şub 19:39 · Kitabı okudu · 6/10 puan

İnsan doğarken ruhu tertemizdir.Berrak, pırıl pırıl,adeta ruhunu okursunuz, sonra yavaş yavaş kararmaya başlar, yaptığın bir kötülüğü affettiğin, buna bir mazeret bulup kendini haklı çıkardığın ,bunun sadece bir oyun olduğunu söylediğin zaman,her defasında biraz daha kararır .Bir zaman gelir siyahlık iyice artar. İnsanın kendisi bu anı pek nadir fark eder, çünkü bunu içerden anlamak zordur.
Ama birden fark ettim ki , tam burada ve şimdi bir sınırı aşmışım , bu andan itibaren de büsbütün başka bir insan olacağım .Sadece şimdi değil sonsuza kadar başka bir insan. Bunu fark ettim ve işte bunun için buradayım, her şeyi itiraf etmek için. Sen bunu hiçbir şekilde hak etmediğin için.

Metro 2034, Dmitry GlukhovskyMetro 2034, Dmitry Glukhovsky

Yıl 2034. Dünya harabeye dönmüş. İnsanlık neredeyse tamamen yok olmuş. Radyoaktivite yüzünden yıkılan kentler yaşanmaz hale gelmiş. Uygarlık bitmiş. İnsanlığın bir zamanlardaki yüceliğine ilişkin anılar artık masallar ve söylencelerle yayılıyor.
Bir zamanların üzerinden yirmi yılı aşkın bir zaman geçti. İnsanlar yeryüzü üzerindeki egemenliklerini şimdi başka türlere terk etti. Bu yeni dünyanın yaşamına daha iyi uyum sağlayan radyoaktif yaratıklara...
İnsanlığın çağı sona erdi.

Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 9)Metro 2034, Dmitry Glukhovsky (Sayfa 9)