Adı:
Metro 2034
Baskı tarihi:
31 Ekim 2015
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059127356
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Baskılar:
Metro 2034
Metro 2034
Yıl 2034... Nükleer kıyamet sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanmaz halde.

O gün yalnızca Moskova Metrosu'nda yolculuk edenler hayatta kaldı. Dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Metro, insanoğlunun son kalesi. WDNCh istasyonunda olanların üzerinden bir yıl geçti. Metro'nun öbür yakasındaki Sevastopolskaya istasyonu yardım bekliyor. Kervanların oraya neden ulaşamadığını kimse bilmiyor.

Yardıma gönderilen genç Ahmet, kimliğini bilmeyen acımasız avcı Hunter, ölümsüzlüğü arayan ihtiyar tarihçi Homer'den oluşan birlik. Ve onlara yolda katılan Sasa... Metro, onların kaderini bir araya getirdi. Onlar insanlığı kurtarabilecek mi? Metro 2033'ün beklenen devam kitabı...
(Tanıtım Bülteninden)
513 syf.
·1 günde
Metro 2034, ilk kitap kadar heyecan vermiyor.
Hunter yanına Homer ile genç Ahmet‘i de alarak keşfe çıkıyor.
Söylemeyi unuttum; Ahmet yeni karakterimiz tabi daha çok karakter çıkıyor ortaya.
Keşfe çıktıkları sırada salgın bir hastalık olduğunu öğreniyorlar.
Kan ve barut kokusu alıyorsunuz bol bol.
Çok fazla diyalog yok hatta bir yerden sonra sıkılıyorsunuz :( Karakterlerin düşünceleri ve davranışları sürekli bir döngü içerisinde. Tartışma da çıksa çatışma da düşünceler hiç değişmiyor ve bu tekrarlandığı zaman sıkılıyorsunuz.
Ah! Unutmadan birde aşk hikayemiz mevcut :) Kötü çocuğumuz olan Hunter'a aşık bir kızımız var. -_-
Keyifli okumalar :)
513 syf.
·7 günde·5/10
Metro 2033 benim için fazla mükemmeldi. Beklentimin üstündeydi ve heyecanla okudum fakat Metro 2034 böyle olmadı. Gerçekten sıkıldım ve kitap elimde süründü. 2033'le pek bağlantılı bulamadım ama bir iki şey için okunması gerektiğini düşünüyorum. Kitapta fazlaca sıkılmama rağmen yine de sonu beni tatmin etti ve beğendim ama gerçekten pek de gerekli bir kitap gibi gelmedi.
513 syf.
·8/10
Metro 2034, Metro 2033’ün ardından gelen yılı anlatıyor olsa da ilk kitabın tam olarak devamı olduğu söylenemez. Çünkü bu kitapta işlenen konu ve maceralar ve bunları yaşayan kahramanlar ilk kitaptan tamamen farklı. Bu kitapta Artyom değil Saşa, Homer ve Hunter gibi karakterler var. Saşa, tek isteği babasıyla yaşadığı hapis hayatından bir gün kurtulup hayalini kurduğu sıcacık istasyonlara kavuşabilmek. Homer ise durgun bir hayattan ise ölse bile arkasında bırakabileceği ölümsüz bir hikaye için ilham perileri kovalamak için maceralara atılmaktan hiç çekinmeyen yaşlı ve görmüş geçirmiş bir karakter. Hunter’ı önceki kitabı okuyanlar bilirler. Orada pek ön planda olmayan, haberci ve kurtarıcı rolünde bir adamdı. Akıbeti de o kitapta ortaya çıkmamıştı. İşte bu kitapta neler yaşadığı ortaya çıkıyor. Kitap bu üç karakterin yollarının nasıl kesiştiğini, ortak bir macera ve görev için nasıl buluşup yoldaşlık ettiklerini anlatıyor. Onlara bu yolculukta Leonid, İstomin, Deniş Mihailovitç gibi karakterler eşlik ediyor.

Yer üstündeki nükleer felaketler ve radyasyon sonrası dünya yaşanamaz hale gelince kendilerini yeraltına atarak hayatlarını kurtaran insanlar için hala felaketler devam etmektedir. Kimi yerlerde radyasyonun içeri sızdığı istasyonlar varken, kimi yerlerde bu radyasyon ve felaketler sonrası mutasyon geçirip canavarlaşan yaratıkların istasyonlara sızıp sağ kalanlara saldırdığı sınır istasyonlar, insanların ölülerini bile rahat bırakmayıp tüketen leş yiyicilerin olduğu istasyonlar ve oksijensizlik, gıdasızlık, biyolojik atıklar gibi sebeplerden dolayı bulaşan ve önü alınamayan korkunç bulaşıcı hastalıkların olduğu istasyonlar. Bunların yanı sıra bu istasyonların hepsi barış ve dayanışma içerisinde yaşamaları gerekirken bir mücadele içerisinde kendi içlerinde de bölünmüş haldedirler. İşte kahramanlarımız büyük bir salgın ve eli kulağında bir savaşın kucağında bulurlar kendilerini.

İlk kitabına kıyasla bu kitabını daha çok beğendim. Yeni mekan isimleri ve yeni bir harita söz konusu olsa bile çoğu mekanı haritadan baka baka ilk kitapta öğrendiğim için yer isimlerine adapte olmakta ve gözümde canlandırmakta ilk kitaptaki kadar zorlanmadım. İlk kitaba göre bu kitabın birde şöyle bir artısı vardı: Tek bir karaktere, tek bir kahramana ve onun duygu dünyasına hitap etmiyordu. Bazen insan tek bir karakterin düşünceleri ve onun yolculuğundan sıkılabilir. Karakter sayısı çoğaldıkça, bu kitabı daha çekilir ve maceralı hale getirmişti. Bir yandan Saşa’nın hayallerini ve düşüncelerini okuyor, bir yandan Homer’ın iç dünyasına tanık oluyor ve öte yandan da gizemli kahraman Hunter ile ilgili olayları okuyabiliyorduk. İlk kitapta her şeyi Artyom karakteri yaparken bu kitapta iş bölümü vardı diyebiliriz. Artyom’un başına neler geldiğine dair ipuçları da bu kitapta vardı ve bu sayede diğer kitapla arasında bağlantı kurulmuş oluyordu.

Kitabın dili sadeydi ve ilk kitaba göre diyaloglar ve düşünceler arası kopukluklar daha azdı. Akıcı ve macera dolu idi. Sonu da merakta bırakacak şekilde bitti. Yazar öyle bir son yazmış ki, okuyucuyu Metro 2035’i okumaya teşvik ediyor. Yakın zamanda okur muyum onu bilemiyorum ancak seriyi er ya da geç bitirmeye kararlıyım. Eğer distopik ve bilim kurgu tadında değişik bir yeraltı macerası okumak isterseniz, Metro 2034 doğru adres diye düşünüyorum. Bol kitaplı günler. :)
İlk kitaptan sonra tamamen hayal kırıklığı oldu benim için. İlk kitap gibi beni tünellere ve karanlığa çekemedi. Bitiremedim oysa ilk kitabı soluksuz okumuştum.
İlk kitapta Artyum İkinci kitapta Ahmet olmuş. Karakter isimlerini türkçeleştirmişler ikinci kitapta. Bu durum bana çok itici geldi kitapla bütünleşemedim yarım bıraktım. İlk kitap çıktığında bu yapılsaymış olabilirdi ancak hiç olmamış bu şekilde okumadım bende.
496 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Açıkçası, çok kötü bir kitap da diyemem çok güzel bir kitap da diyemem. İlk kitabı hemen bitirmiştim ama bu kitap resmen elimde süründü. Kitabın ilk sayfalarından itibaren sarmadı zaten beni. Ben de ilk kitabın hatrına okudum. İstiyorsanız okuyabilirsiniz ama okumazsanız da bir şey kaybetmezsiniz.
513 syf.
·13 günde·5/10
anlatımıyla önceki kitaptan bu denli uzaklaşan başka bir seri kitabı görmedim. okurken insan gerçekten çok zorlanıyor. bölümlerde arasında farklı sekanslar vermeye karar veren yazar yetmiyormuş gibi bu sekans geçişleri arasına geçiş yapıldığına dair herhangi bir işaret koymayan yayınevi de eklenince iş iyice beter olmuş.

neyse, hikaye fena değildi ama... yani üçüncü kitaba daha iyi bir bağlantı yazılabilirdi. iki karakteri tanımak dışında hiçbir işe yaramadı.
513 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Dikkat spoiler içerir.
Uzun zaman önce öldü sanılan Hunter ölmemiş ve Sivastopolskaya adındaki metro durağına muhafızların ekip başı olmuştur. Bir görev için yanına yeryüzünde kondüktör olacakken yeraltına gelen Homer ve Ahmet'i alır. Ahmet yolda ölür ve Saşa adında bir kızı kurtarırlar. Göreve gittikleri Tulskaya durağında bir salgın hastalık başlamıştır ve Artyom da bu duraktadır. Hunter bir müfreze kurulup durağın yok edilmesi için çalışmalara başlar. Bu arada Homer da yaşanan olayları geleceğe aktarmak için kitap yazmaktadır. Sağa Leonid adında flüt çalan bir çocukla tanışır. Bu çocuk hastalığa bir panzehir olduğunu söyler. Beraber yola çıkarlar. Aslında panzehir yukarıya çıkıp radyasyon almasıdır. Ama Saşa'nın bu durumu Hunter'a anlatıp durağı kurtarması için çok az zamanı kalmıştır. Acaba başarılı olabilecek midir? Artyom kurtulabilecek midir? Hunter, Saşa ve Leonid arasındaki garip ilişkili nasıl gelişecektir? Keyifle okunan bir roman.
513 syf.
·Beğendi·5/10
Ilk kitaba göre biraz sönük ve ağır işleyen bir hali mevcut. Daha iyi olabilirdi. Bu kitap Ahmet ismi ön planda tabi diğer 2035 te de ayşegül ve mehmet de var. Ilginç ama ilk kitap baş yapıt sıra 2035 de.
496 syf.
Üçlemenin en zayıf kitabıdır.Metro 2033'den sonra pek bir yavan kaldı.İlk kitaptan sonra beklentimi karşılayamamış hele bir okuyalım da bir an önce Metro 2035'e geçeyim isteği uyandırmıştır.
513 syf.
·9 günde·7/10
Metro 2033 deki gizem macera merak duygusunu , kendinizi adeta tünelin icerisinde yürüyormuşcasina hissettiren o duyguyu bu kitap da bulamayacaksınız. Daha çok karakterlere odaklı bir kitap olmuş 2034. 2033 ise mekanı size zihninizde istasyon istasyon gezdiriyor , tünellerde sizde karakterler ile birlikte yolculuk yapıyorsunuz. Bütün bunlara rağmen kitap yinede okunup bitirilebiliyor.
496 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Metro 2033'ün o muhteşem finalinden sonra bir an önce okumaya başladığım bir kitaptı. Kendi içinde okunulası bir kitap ama devam kitabi olmamış dedirtti. 2033'te tek karakterimiz Artyom ve o metronun bazen insana gerilim yaşatan ve bazense merak uyandıran havasından hiç eser yoktu. Birden fazla karakterler, onların farklı yönlere dağılması ve okurken aslında bu karakterlerin bir yerde birlesecegini hissediyorsunuz. Bu yönden olmamış dedirtti. Bakalım devam kitabi olan Metro 2035 nasılmış. Onu okuyup genel seriyi değerlendirmek daha doğru olur :)
Eğer illa bir mucize istiyorsan, o zaman ona inanmaya da hazır olmalısın. Yoksa sonunda onu da elinden kaçırırsın.
"Şayet , hayvanların insanlardan farkı güzeli çirkinden ayırt edememeleriyse, o zaman insan güzellik olmadan var olabilir mi?"
"Hayır, karanlığın çoğaldığı yer istasyon değil, insanların yürekleriydi; en aydınlık cıvalı lambalar bile buna karşı bir şey yapamazdı."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Metro 2034
Baskı tarihi:
31 Ekim 2015
Sayfa sayısı:
496
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059127356
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Baskılar:
Metro 2034
Metro 2034
Yıl 2034... Nükleer kıyamet sonrası enkaz haline gelen dünyada insan soyu neredeyse tükenmiş, radyasyon yüzünden kentler yaşanmaz halde.

O gün yalnızca Moskova Metrosu'nda yolculuk edenler hayatta kaldı. Dünyanın en büyük nükleer sığınağı olan Metro, insanoğlunun son kalesi. WDNCh istasyonunda olanların üzerinden bir yıl geçti. Metro'nun öbür yakasındaki Sevastopolskaya istasyonu yardım bekliyor. Kervanların oraya neden ulaşamadığını kimse bilmiyor.

Yardıma gönderilen genç Ahmet, kimliğini bilmeyen acımasız avcı Hunter, ölümsüzlüğü arayan ihtiyar tarihçi Homer'den oluşan birlik. Ve onlara yolda katılan Sasa... Metro, onların kaderini bir araya getirdi. Onlar insanlığı kurtarabilecek mi? Metro 2033'ün beklenen devam kitabı...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 323 okur

  • Işkın Uçar
  • Samet Aydın
  • Enes Toy
  • Abdullah Ertoğral
  • Uğur Şahin
  • Robert Landen
  • Erkam
  • Mustafa Önal
  • Jack Fyodor
  • sefa özüm

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.4 (8)
9
%6.1 (9)
8
%7.4 (11)
7
%10.1 (15)
6
%6.8 (10)
5
%3.4 (5)
4
%2.7 (4)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları