Adı:
Metro 2035
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059371773
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Метро 2035 (Метро #3)
Çeviri:
Zarifa Huseynova
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Yıl 2035… Üçüncü Dünya Savaşı yirmi yılı aşkın bir süre önce dünyayı yok etmiş, yaşama dair izler yeryüzünden tamamen silinmiştir. Nükleer saldırının yakıp yıktığı koskoca şehirler artık toz ve külden ibarettir. Her şey paslanıp çürümekte, uydular yörüngede başıboş bir halde dönmektedir.

Sadece Moskova metrosuna sığınanlar hayatta kalır ve radyasyondan korunmak için, yerin onlarca metre altında bambaşka bir dünya kurarlar. Metro istasyonları da dinî ve ideolojik ayrımların hâkim olduğu birer şehir-devlet haline gelir. İktidardakilerin yazıp oynadığı bir tiyatro oyununu andıran bu hayatta, vatandaşlar gelecek kaygısından uzak, sadece günü kurtarma derdindedir.

Ama içlerinden biri, büyük bir hayalin peşinden koşmaktadır: Radyasyon seviyesi düştüğünde yeryüzüne geri dönmek ve insan gibi yaşamak. Bir zamanlar adına Dünya denilen koca boşlukta, hayatta kalmış olabilecek başka insanları arayan bu inatçı gencin adı Artyom’dur. Ve herkesin bu hayali takip etmesi için, metronun karanlık tünellerinde heyecan verici bir yolculuğa çıkacak, pek çok kirli sırrı açığa çıkaracaktır.

En büyük sürpriz ise Artyom’u günışığında beklemektedir…
608 syf.
·8 günde·10/10
Klasik sonlardan, tahmin edilebilir hikayelerden sıkıldıysanız Metro serisi tam size göre. Distopik bir Nuh'un gemisi anlatısı, alabildiğine gerçekçi ve karamsar, ve fakat umuda açık. İnsanlık, alışkanlıklar, ev, yurt, milliyet fikri, ideolojiler üzerine beklenmedik savrulmalar bekliyor okuyanı. Belki de çok beklendik.
608 syf.
·16 günde·Beğendi·10/10
Üç kitaplık bir seri Metro ...Her bir kitabıda severek okudum ...Nükleer bir felaket , saldırı sonrası yaşananları konu alan distopik , korku , gerilim , dram ve casusluk barındıran kurgusuyla esrarengiz bir seri ...Moskova metrosu ucu bucaģı olmayan , labirent gibi karmakarışık ve gizemli bir yeraltı sığınağı esasında ...Devlete ve gizli servislere ait yüzlerce sığınak var ...Felaket sonrası metroda olanlar ve metroya girmeyi başaranların yeni yuvası ...İnsanların tek bir amacı var ne pahasına olursa olsun hayatta kalmak ..Dinler, inançlar , politik oyunlar, istasyonlar arası savaşlar, minik devletler ve onları senelerce uyutan asıl devlet ...Hayatta kalmayı başarmış insanların radyasyonlu bu dünyada sığındıkları pislik, hastalık ve vahşet dolu metroda yaşadıkları kesinlikle kaygı verici ...Üç kitap boyunca metronun karanlık istasyonlarında yolculuk yapıp ışığı arıyor , metronun en karanlık sırlarına vakıf oluyoruz ...Demem o ki ; konu itibariyle çok karamsar lakin umuda açık bir seri ...Çok beğendim ...Tarzı sevenler metroda bir yolculuğa çıkabilir ...
608 syf.
·24 günde·Beğendi·9/10
Harika bir başyapıt. Metro serisinin açık ara en iyi kitabıydı. Birbirine zıt ideolojilerin çarpıştığı, insanların nasıl köleleştirildiğini, nasıl uyutulduğunu, kurtarıcıların nasıl hain damgası yediğini anlatan müthiş bir eser.

Öncelikle karakterlerden bahsedeyim. İlk kitaptaki tanıdık karakterler burada da var. Bunların yanına yenileri de ekleniyor ve güzel işlenmişler. İkinci kitaptaki gibi yüzeysel değil bence. İlk kitapla kıyasladığınızda kitabın ana karakteri Artyom’un geçirdiği başkalaşımı net bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

Olay örgüsüne gelecek olursak diğer kitaplara göre çok daha başarılı. İnsanın psikolojisi çok iyi işlenmiş. Toplumların nasıl yönetildiği, insanların nasıl koyunlaştığı üzerinde sıkça duruluyor ve olaylar bu kavramların etrafında şekilleniyor.

Üç kitapta da 1 yıl boyunca yaşanılan olaylar anlatılıyor ama son kitaptakiler sanki yıllar almış gibi. Okurken olaylardaki çeşitlilik çok hoşuma gitti ve her olayın sonunda “şimdi bu işin içinden nasıl çıkacak?” diye merak ettim. Tam filmlik bir kitap olmuş bu açıdan.
608 syf.
·Beğendi·10/10
Moskova Metrosu'nun karanlık ıpıssız tünelleri. Ölü şehir Moskova. Post-apokaliptik tarzının en iyi örneklerinden. Artyom'un kararlılığı:Kimse ona inanmadığında dahi. Önce ki iki kitabını okuduğunuzda bu kitapla beraber akıllarda ki bütün soru işaretleri gideriliyor. Sürprizleriyle okuru ters köşe eden bir final kitabı.
608 syf.
·9/10
Serinin en iyi kitabı deme ihtiyacı hissediyorum. Kitabı okurken kaç kere İzban durağını kaçırmışımdır saymam mümkün değil.(**Spoiler** ) Truman Show filmini izledikten sonra hayata şüpheyle bakarsınız ya, bu kitapta ondan daha beter. İyi okumalar!
608 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Bir dünya düşünün yerle bir olmuş, harap olmuş. İnsanlık Nükleer sığınak olan Moskova'nın göbeğindeki Metro'ya sığınmış. Eskiler eski dünyayı biliyorlar, bilmekten ziyade hatırlıyorlar. Yıllar geçiyor hatıralar artık iyice silinmeye yüz tutuyor. Yeni doğan çocuklar yeryüzünü, temiz havayı, evleri, gökyüzünü, güneşi, yağmuru bilmiyorlar ve görmüyorlar. Yeni bir düzen, yeni bir ev, yeni bir hayat... 2 kitap boyunca Metro'nun karanlık raylarında, karanlık istasyonlarına doğru yolculuk yaptık. Ama Metro 2035'de Artyom'un bitmek bilmeyen yeryüzü, insanların ait olduğu gerçek dünyaya geri dönme tutkusuyla birlikte Metro'nun karanlık raylarından aydınlığa çıkmaya çalışacağız. Birbirinden farklı ideolojiler ile karşılaşacağız. Metro tarihinin en karanlık sırlarını öğreneceğiz. Metro 2033'ü tek nefeste bitirdikten sonra 2034'ü okurken sıkılan birisi olarak Metro 2035'i okurken tüylerim adeta diken diken oldu. Kaçırmayın kesinlikle okuyun, büyük sırra sizde ortak olun!
608 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Harika bir kitap arkadaşlar, serinin son kitabı ve harika bir final. İlk 2 kitaptaki karakterleri ve olayları bağlaması cidden çok başarılıydı. Kitap boyunca her okuduğumda kafanızda senaryo kurup böyle olur böyle olur diye ilerliyorsunuz ama kitap her bir olayda gidişatı değiştiriyor. Hiç beklemeyeceğimiz olaylar döngüsü içinde kitabın içine dalıyorsunuz. Benden bu kadar, okumak isteyenlerinasla pişman olmayacağı bir kitap Metro 2035
608 syf.
·6 günde·7/10
Rus yazarın kaleme almış olduğu serinin son romanı, yine beklentilerimin altında kaldı. Bir ziyafettesiniz, önünüzde bir tepsi dolusu kuzu eti var fakat bu kuzu dağlık alanda yayılmamış, eti sırnaşık, ehh, pişirende iyi pişirmemiş tabii, bir de tuzu, baharatı ne kadar atarsanız atın, istediğiniz o kebap tadı gelmiyor; hani, dolu dolu yeseniz bile sonunda, midenizde bir tıkış tıkışlık, boşuna yemiş gibi bir durum olur ya, valla aynısı bu romanda da oldu.

Geriye dönüp bir baktığımda gördüm ki, anlatılanlar hep tünel, korku, sıçan, pis domuz kokusu, mantarlı çay, keleş sesleri, projektör yansımaları gibi. Kurguya kısaca değinecek olursak; 2030 yıllarda tüm ülkeler birbirine nükleer başlıklar yolluyor ve çoğu insan ölüyor. Hayatta kalanlar ise Rusya'nın meşhur metro istasyonlarına sığınmış bir avuç insan. Onların, bu radyasyonlu Dünya'nın altında, ezici, yıkıcı, pisliklerle dolu bir yerde hayata tutunmalarını gözlemliyoruz. Bu seriyi beğensem de bende bir tatminlik yaratamadı. Tünellerde koşan insanlar, borulardan çıkan yaratıklar, silah sesleri bile, tam anlamıyla yansımıyor okuyucuya. Sanki arada bir perde var. Flu bir görüntü ile izleniyor. Korku ögeleri zayıf. Gereksiz uzatmalar da var. En beğendiğim sahneler ise ştalker Artyom'un koruyucu elbisesiyle, yeryüzüne çıkıp, aşağıdaki insanlara faydalı malzemeler tedarik etmesi.

Tabii diğer bir bakış açısıyla da bakarsak, olayın ne kadar vehamet içinde olduğunu görüyoruz. Bir bomba insanlığı yok ediyor, geriye kalan canlıları ise yıllar boyu acıya, sefalete terk ediyor. Sığınak, hastalık gibi. Hiroşima ve Nagazaki bu esere, en güzel demeyelim de en anlamlı örnek.
https://www.youtube.com/watch?v=OHt6N-j_QsM
Son olarak 3 kitaplık bu serinin bitmediğini söyleyebilirim, şunun içindir ki, malum bu serinin bir de video oyunu var. Tavsiye ederim herkese. 2018 yılında Metro:Exodus isimli video oyun çıkışını yapacak. Spoiler olmasın diye, tam da bu oyunun içeriği, 35'in sonundaki olaylarla çakışıyor ve doğruluğu var. Ama! Aması, küçük bir araştırma yaptım, yazarın Exodus namına bir kitabını bulamadım. Belki basılmakta belki yazım aşamasında. Tabii bu demektir ki en az 1-2 yıl bekleriz gibi. Tabii şöyle bir mantık da geliştiriyorum. Yayına geçmeyen bir kitabın konusu, neden oyunda geçsin? Gerçi oyun firmaları ile yazarın anlaşmasına da bağlı kalmış bir durum. Oyun senaryosu bağımsız olarak da tasarlanmış olabilir. Öff. Neyse sıkıldık.:) Kısacası bilim-kurgu sevenler bu seriyi okuyabilir fakat çok beğeneceklerini zannetmiyorum. Bu kaçıncı fakat bilmiyorum ama:) Lakin diyeceğim.:) Lakin bu eser, vermiş olduğu mesaj ile ayakta kalacağını umuyorum...
608 syf.
·Puan vermedi
Ve hikayenin devamının devamı.

Yine söylemek istiyorum ki birazcık hayal kırıklığıydı. Artyom un baya değişmiş olması ama söyliyim ki kötü yönde gibi geldi bana beni üzdü. Sırf bitirmek için bitirdim kitabı

Yeni karakterler yeni düşünceler ve artyomun kendini deli olmadığını ispatında koşması. Dünyada yalnız olmadıkları tüm metroya duyurmak isteyen maceraperestler. Kitabın devamı metro exodus oyunu
608 syf.
·4 günde·9/10
Serinin mükemmel kitabı... İdeolojiler, dinler, insanlar ve siyaset... Beklemediğiniz her şeye dair güzel ve fütüristik bir hikaye. Okunması gereken bir kitap.
608 syf.
·10 günde·8/10
artyom'un istediği gibi bitmemesi tuhaf bir durum. ne kadar uğraşırsa uğraşsın bazen olmuyor.

en azından anlatım düzelmiş, okuması daha rahat olmuş.
608 syf.
·25 günde·Beğendi·10/10
Muhteşem bir Metro 2033,devamında serinin devam kitabı olmayı haketmeyen ama kendi içerisinde başarılı bir Metro 2034 ve daha ilk sayfasında Artyom'u görünce heyecandan okumaya başladığım Metro 2035... Saşa, Lyoha, Homer ve tabiki niceleri... 2034'de geçen zümrüt şehir... Görünmez gözlemciler... Metro 2035 öyle bir kitap olmuş ki birbirinden apayrı kitaplar olan Metro 2033 ve Metro 2034'ün ortak varış noktası gibi... Önceki kitaplarda anlatılması gereken her bilgi, olay detaylıca bu kitapta anlatılmış. Tek anlatılmayan nokta kitabın sonu. Orası da okuyucunun hayal gücüne bırakılmış. Eğer metro 2034'te sıkılıp bu ne biçim bir devam kitabi diyorsanız bırakmayın bir şekilde bitirin. Çünkü metro 2035 gerçekten okunması gereken bir kitap ve önceki kitaplarda gizemlice bırakılmış olayların perde arkasını anlatan bir kitap.
Halkımız başka nasıl yönetilebilir? Onları sürekli bir şeylerle oyalamak gerekiyor. Gem vurmak gerekiyor. Tabiri caizse, yönlendirmek, beyinlerine bazı fikirleri yerleştirmek gerekiyor. Din veya ideoloji gibi. Bunun için de düşman icat etmek gerekiyor. Düşmansız yapamazlar!
''İnsanlar domuz gibiler, anlıyor musun? Burunlarını havaya diker ve homurdanırlar. Yesinler diye önlerine yeteri kadar atık koyduğun sürece her şeyden memnundurlar. Kimse biraz olsun düşünme zahmetine girmiyor. Führer beni kendisine nasıl bağladı biliyor musun? O, 'kendi aklınızla düşünün!' der. Eğer tüm sorular için hazır yanıtın varsa, onları senin için birileri hazırlamış demektir. İnsanın bizzat sorması gerekiyor, anladın mı?''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Metro 2035
Baskı tarihi:
Şubat 2017
Sayfa sayısı:
608
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059371773
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Метро 2035 (Метро #3)
Çeviri:
Zarifa Huseynova
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Panama Yayıncılık
Yıl 2035… Üçüncü Dünya Savaşı yirmi yılı aşkın bir süre önce dünyayı yok etmiş, yaşama dair izler yeryüzünden tamamen silinmiştir. Nükleer saldırının yakıp yıktığı koskoca şehirler artık toz ve külden ibarettir. Her şey paslanıp çürümekte, uydular yörüngede başıboş bir halde dönmektedir.

Sadece Moskova metrosuna sığınanlar hayatta kalır ve radyasyondan korunmak için, yerin onlarca metre altında bambaşka bir dünya kurarlar. Metro istasyonları da dinî ve ideolojik ayrımların hâkim olduğu birer şehir-devlet haline gelir. İktidardakilerin yazıp oynadığı bir tiyatro oyununu andıran bu hayatta, vatandaşlar gelecek kaygısından uzak, sadece günü kurtarma derdindedir.

Ama içlerinden biri, büyük bir hayalin peşinden koşmaktadır: Radyasyon seviyesi düştüğünde yeryüzüne geri dönmek ve insan gibi yaşamak. Bir zamanlar adına Dünya denilen koca boşlukta, hayatta kalmış olabilecek başka insanları arayan bu inatçı gencin adı Artyom’dur. Ve herkesin bu hayali takip etmesi için, metronun karanlık tünellerinde heyecan verici bir yolculuğa çıkacak, pek çok kirli sırrı açığa çıkaracaktır.

En büyük sürpriz ise Artyom’u günışığında beklemektedir…

Kitabı okuyanlar 199 okur

  • Divane
  • Işkın Uçar
  • Samet Aydın
  • Enes Toy
  • Murat Can Camkıran
  • Abdullah Ertoğral
  • Ceren Karaaslan
  • Ahmet Kılıç
  • Robert Landen
  • Erkam

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.6 (37)
9
%30.8 (32)
8
%22.1 (23)
7
%4.8 (5)
6
%4.8 (5)
5
%1.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0