Michelangelo Bir Dahinin Yaşamöyküsü

9,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
393 gösterim
Bruno Nardini, pek çok dile çevrilen Michelangelo: Bir Dâhinin Yaşamöyküsü ve Leonardo da Vinci:Bir Ustanın Portresi adlı iki olağanüstü yaşamöyküsü çalışmasıyla bugün bu alanın en ünlü yazarları arasında. Michelangelo kitabı, Nardini'nin sanat duyarlığı ile kılı kırk yaran araştırmacılığının başarılı bir bileşimi.

Ressam, heykeltıraş, mimar ve şair Michelangelo, Avrupa sanatını yönlendiren bu dâhi sanatçı, Rönesans İtalya'sında nasıl bir ortama doğmuş, nasıl bir kültür ikliminde yetişmişti? Döneminin eğilimi uyarınca birkaç sanat dalında birden ürün vermesine, en ünlü yapıtlarından birinin Sistina Şapeli tavan resimleri olmasına karşın, neden kendini her zaman bir heykeltıraş olarak nitelemişti?

Michelangelo: Bir Dâhinin Yaşamöyküsü, daha hayattayken çağının en büyük sanatçısı olarak benimsenen bu Rönesans ustasının yapıtları, özel yaşamı ve döneminin siyasal güçleri arasındaki bağları sımsıkı örerek, benzersiz bir portre sunuyor okurlara.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2008
 • Sayfa Sayısı:
  156
 • ISBN:
  9789750709470
 • Orijinal Adı:
  Michelangelo, Biografia Di Un Genio
 • Çeviri:
  Kemal Atakay
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

 Babam ve amcalarım sanatın aileye girmesini bir utanç saydıkları için, beni sık sık, üstelik adamakıllı döverlerdi.

Michelangelo, Bruno NardiniMichelangelo, Bruno Nardini

İnsanlardan uzak duran yaşlı sanatçı işte böyleydi; onu yumuşatmak için çok az şey yetiyordu, yeter ki o çok az şey bir biçimde saygınlıkla, içtenlikle, cana yakınlıkla, zekayla ve alçakgönüllülükle bağlantılı olsun.

Michelangelo, Bruno NardiniMichelangelo, Bruno Nardini

Kurtuluş yalnızca inancımıza bağlıymış gibi inanmak ve kurtuluş yalnızca eylemlerimize bağlıymış gibi eylemde bulunmak zorundayız.

Michelangelo, Bruno NardiniMichelangelo, Bruno Nardini