Moğol Komplosu

7,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
49 gösterim
Merhume için dua etsek iyi olurdu ama artık cenazelerde hangi dua okunduğunu hatırlamıyorum. Asla bir cenazeye gitmemem de garip. Belki birinin görevi öldürüp bir başkasınınki de dua etmek olduğundandır. Pancho Villa yanlısı bir generalin eski infazcısı ve tipik bir tetikçi olan Filiberto García, vasat Çin Mahallesi'nin Dolores Sokağı'nda örülmeye başlanan entrika ağını çözmek için yola çıkar. Filiberto García hediyelik eşya dükkanlarının, Kanton yemekleri veren lokantaların ve afyonkeşlerin arasında sırlarını çözdüğü bir komplonun uzandığı ilişkileri adım adım keşfeder. Girdiği bu çetrefilli yolda arkasında bıraktığı bir düzine ceset ve trajik aşk, bu kaba saba katilin hayatının asıl anlamını ortaya çıkarır. Son derece akıcı bir üslupla yazılmış, kara mizahla ve 1960'lı yılların Meksika'sının modern görünüşü ardına saklanmış kör şiddetle dopdolu olan Moğol Komplosu, Meksika kara romanında bir köşe taşı kabul edilmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786053140610
 • Orijinal Adı:
  Complot el Mongol
 • Çeviri:
  Özgül Erman
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
İbrahim Sarıkaya 
27 Oca 11:57 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kimi zaman öldürdüğü adamın eşine tecavüz edecek kadar insanlığından uzaklaşan bir tetikçinin, uluslararası bir komplo ve yerel siyasetin dehlizlerinde devinirken aşık olmasını konu alan okumaya değer bir polisiye... Gerekli yere dokunursan herkeste insan bir yan vardır diyebilmek için...

Kitaptan 2 Alıntı

bu alıntı Canavar Vasfi 'ye ithaf olunmuştur...
Aynaya bakarken farkına varmaksızın, silahı taşıdığı yeri okşadı. Onsuz kendini çıplak hissediyordu. La Ópera Meyhanesi’ndeki Avukat, ona bir gün bunun aşağılık kompleksinden başka bir şey olmadığını söylemişti ama Avukat her zamanki gibi sarhoştu, ayrıca zaten Avukat’ın canı cehennemeydi!

Moğol Komplosu, Rafael Bernal (Sayfa 7 - Ayrıntı Yayınları)Moğol Komplosu, Rafael Bernal (Sayfa 7 - Ayrıntı Yayınları)

İşte şimdi uluslararası entrika şubesine terfi ettim. Aman ne güzel. Artık bana hergelenin birini vurmam için Konstantinopolis'e git de derler. Göbeği açıkta bir sürü dansöz ve daha neler neler. Gelsin yedi peçe dansı. Peki Konstantinopoliis'te nasıl adam öldürülür? Bence ölüler her ülkede aynıdır. Hatunlar gibi. Hepsi aynı. Ama hiçbir Çinli hatunla yapmadım ve Dış Moğolistan meselesi olsun olmasın, sanırım bu gece yapacağım.

Moğol Komplosu, Rafael Bernal (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)Moğol Komplosu, Rafael Bernal (Sayfa 44 - Ayrıntı Yayınları)